Nek su deca samo živa i zdrava

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ovo je jedno od prećutno najosudjivanijih pristupa ljudi od strane pravoslavlja.
Znam da ovo zvuči čudno i spreman sam da primim kritiku , ali manastirski ljudi kazuju isto što i ja mislim.....

Dakle , ljudi koji nemaju smisao života često ga nadju u svojoj deci i sve polože na to....

Onda im glavna premisa postane samo nek su mi deca živa i zdrava i uspešna.....
A kakva će narasti , to je nebitno....
I ako se ne desi neka velika muka , nikad i ne primete koliko su ostavili mali trag na svojoj deci......

Kultura se ne prenosi, kultura dece postaje zavisna od nekih medija i medijskih sredstava....ne ostaje tok .....narastajući tok.....

A najbolje se vidi kad se desi razvod i onda na delu vidiš urušeni moral , etiku , veru i jednog i drugog člana porodice, a tek deca , to da ne pominjem.....
 
Ovo je jedno od prećutno najosudjivanijih pristupa ljudi od strane pravoslavlja.
Znam da ovo zvuči čudno i spreman sam da primim kritiku , ali manastirski ljudi kazuju isto što i ja mislim.....

Dakle , ljudi koji nemaju smisao života često ga nadju u svojoj deci i sve polože na to....

Onda im glavna premisa postane samo nek su mi deca živa i zdrava i uspešna.....
A kakva će narasti , to je nebitno....
I ako se ne desi neka velika muka , nikad i ne primete koliko su ostavili mali trag na svojoj deci......

Kultura se ne prenosi, kultura dece postaje zavisna od nekih medija i medijskih sredstava....ne ostaje tok .....narastajući tok.....

A najbolje se vidi kad se desi razvod i onda na delu vidiš urušeni moral , etiku , veru i jednog i drugog člana porodice, a tek deca , to da ne pominjem.....


Ljudi ne cesto nego skoro uvek pronadju glavni smisao zivota u svojoj deci, ali to ne mora obavezno da bude i jedini smisao njihovog zivota.
 
Ovo je jedno od prećutno najosudjivanijih pristupa ljudi od strane pravoslavlja.
Znam da ovo zvuči čudno i spreman sam da primim kritiku , ali manastirski ljudi kazuju isto što i ja mislim.....

Manastirski ljudi su pristrasni. :mrgreen:
Zaista, šta očekuješ da čuješ od nekoga ko je zbrisao od vlastite porodice i sebično se posvetio samom sebi i svom spasenju? :confused:

...
Onda im glavna premisa postane samo nek su mi deca živa i zdrava i uspešna.....
A kakva će narasti , to je nebitno....

Pa, ako narastu "zdrava, živa i uspešna", to uopšte nije mala stvar.
Veliki broj dece odraste kao loozeri.

Mnogi odrastu napola bolesni, ne zato što su se roditelji brinuli dobro o njima, već zato što je majka, umesto da doji tih godinu dana, brinula za karijeru.

Teško se može reći da je ulično vaspitanje preuzelo decu zato što su roditelji našli smisao života u potomstvu. Da nije ovo pre rezultat prezaposlenih roditelja koji više brinu o novcu, to jest društvenom ugledu, odnosno samo o sebi?
 
Manastirski ljudi su pristrasni. :mrgreen:
Zaista, šta očekuješ da čuješ od nekoga ko je zbrisao od vlastite porodice i sebično se posvetio samom sebi i svom spasenju? :confused:

Zasto gledas tako negativno na izbor monaha? Nisu pristrasni, oni znaju da i monastvo i brak imaju za cilj obezbediti coveku Vecni zivot, ne propovedaju drugacije,samo su eto doneli odluku da krenu tim putem.
 
A zasto su oni doneli tu odluku a ovi drugi koji nisu nista gori od njih nisu doneli tu odluku, je li "Eto tako!" odgovor i na to pitanje sanjalice?
Zene danas imaju ogromnu povlasticu da bez obzira koliko godina imaju smeju da kao razlog navedu "Eto tako!" (univerzalni razlog) a da se niko na to ne zacudi, a ako ih neko pita "da li je Eto tako! = RAZLOG" onda ce za toga ko to pita reci da je smarator ili nesto jos gore... ***. necemo tako.

Zasto su ovi odabrali brak a ovi drugi manastir, kad vec tvrdis da ni jedni ni drugi ne moraju biti nista bolji/gori od ovoga sto izabra drugo?
 
Poslednja izmena:
Mnogi odrastu napola bolesni, ne zato što su se roditelji brinuli dobro o njima, već zato što je majka, umesto da doji tih godinu dana, brinula za karijeru.
joj..ako ti lexa uleti...... beng beng..( :

ma misim...nije stvar u dojenju i blalba uličnom "vasp"....roditelji su danas u objektivnoj dilemi i razdoru...kako biti uzor svom detetu u drooštvu u kojem najbolje prolaze najnemoralniji likovi..........biti uspešan...danas ovde znači uglavnom to....ili biti poltron.....uglavnom plivati ako ne u moolju...onda na ivici..da bi se bio uspešan....anforčnitli...al takoeto...
 
Zasto gledas tako negativno na izbor monaha? Nisu pristrasni, oni znaju da i monastvo i brak imaju za cilj obezbediti coveku Vecni zivot, ne propovedaju drugacije,samo su eto doneli odluku da krenu tim putem.

To je zato što se izražavam na specifičan način. Tako moje poruke ostanu zapamćene i meni skoči rejting. :D
Naravno, svako sa svojim izborom. Pogotovo što mislim da svako na kraju nađe mesto koje mu najviše pasuje.
Međutim, mislim da kaluđeri po prirodi stvari nisu kvalifikovani da daju mišljenje o svetovnom životu, a pogotovo ne o deci i odnosu prema deci.
 
Pa osetili su da su pozvani da krenu tim putem.Jednostavan odgovor! Ljudska prava i slobode vaze za sve zasto ne bi i za monahe?:p
Svi imamo isti cilj a razlicite puteve do tog cilja.

Jel se meni prividja ili ti to Uskracivanje sloboda koje imas pravo da koristis (tj. monastvo je isto sto i oduzimanje sebi nekih sloboda, napr. trapisti su se odrekli slobode da pricaju/govore ali se nisu odrekli SLOBODE DA PRAVE SIR - to je bitno!) nazivas slobodom?
 
joj..ako ti lexa uleti...... beng beng..( :

ma misim...nije stvar u dojenju i blalba uličnom "vasp"....roditelji su danas u objektivnoj dilemi i razdoru...kako biti uzor svom detetu u drooštvu u kojem najbolje prolaze najnemoralniji likovi..........biti uspešan...danas ovde znači uglavnom to....ili biti poltron.....uglavnom plivati ako ne u moolju...onda na ivici..da bi se bio uspešan....anforčnitli...al takoeto...

Ko je lexa? :sad2:

Pa dobro - i to. Ali ostaje osnovno - ljudi koji se brinu o deci, ako treba, naučiće ih i da bolje plivaju u mulju.
Svako vreme ima svoje izazove. Ne možemo se zbog toga ponašati kao kornjače - zakopamo jaja u pesak, pa nek se snađu sama. :confused:
 
Glavna greska sanjinog gledista, pa i patkovog, po mom misljenju je njihiova pretpostavka da covek "nije sposoban za sve, i mora da se odluci samo za jedno". Ne vidim kako drugo da objasnim da ista osoba misli i da su odricanja od sloboda (namerna) odnosno "monastvo", jednako "put" koliko je to i ostvarenje svojih sloboda. Zaista, to je smesno!
 
DBase?? prvo nije fer sto postavis pitanje, ja odgovorim a ti posle mog odgovora dopunis i izmenis pitanje pa moj odgovor izgleda vise glup nego sto je pre toga bio!:p
Kao prvo kad covek svojom voljom sam sebi oduzme neke slobode to je njegovo pravo i njegova sopstvena sloboda, cesto nerazumljiva za druge.
Kako to da monasi nemaju pravo govoriti i savetovati nas i sveta jer ne zive nasim zivotom a mi imamo pravo govoriti i cak zamerati monasima nacin njihovog zivota a nikada nismo bili deo manastirskog zivota?Cak se usudjujemo odredjivati o cemu bi oni trebali govoriti a o cemu ne!
 
DBase?? prvo nije fer sto postavis pitanje, ja odgovorim a ti posle mog odgovora dopunis i izmenis pitanje pa moj odgovor izgleda vise glup nego sto je pre toga bio!:p
Kao prvo kad covek svojom voljom sam sebi oduzme neke slobode to je njegovo pravo i njegova sopstvena sloboda, cesto nerazumljiva za druge.

A je li za tebe razumljiva, pitam ja, da nam objasnis (nisam ucestvovao u diskusiji, ali voleo bi da mi ono neko objasni neko ko tu slobodu razume). U koliko ni za tebe nije razumljiva, onda je svakako ne mozes pravdati, ko jos pravda nesto sto ne razume kao postupak ili stav, zar ne?
 
Poslednja izmena:
A je li za tebe razumljiva, pitam ja, da nam objasnis (nisam ucestvovao u diskusiji, ali voleo bi da mi ono neko objasni neko ko tu slobodu razume). U koliko ni za tebe nije razumljiva, onda je svakako ne mozes pravdati, ko jos pravda nesto sto ne razume kao postupak ili stav, zar ne?


Razumljiv mi je njihov pogled na slobodu i put koji su izabrali a i da mi nije razumljivo mislim da bih imala pravo pravdati mi nerazumljivo jer sam svesna da moje razumevanje necega nije merilo ispravnosti necijih shvatanja.
 
Poslednja izmena:
sem toga, DBase?? je covek lepo hteo da kaze da ne mozes 2 stvari koje nisu moguce istovremeno (imati slobode i ostvarivati ih i raditi na njihovom povecanju i odrzanju | biti kaludjer ) kao sto su recimo "biti psiholog i biti ekspert za maslinova ulja" 2 moguca istovremeno puta zvati "putevima".

Zubar i Filozof slave boga na razlicite nacine, ali svako ima svoj put... medjutim, Filozof moze biti i Zubar, a i Zubar moze biti filozof... ali... kaludjer i neko u braku ne mogu bas da budu uloge koje ce da se kombinuju, te ih i ne treba zvati putevima koji vode na isto mesto.
 
Prvo, citirao si jedno a pitas drugo:p
Drugo, razumljiv mi je njihov pogled na slobodu i put koji su izabrali a i da mi nije razumljivo mislim da bih imala pravo pravdati mi nerazumljivo jer sam svesna da moje razumevanje necega nije merilo ispravnosti necijih shvatanja.

Zasto onda isto tako i ne pravdas to sto sam ja pitao drugo a citirao prvo, i ako ti je i to nerazumljivo, posto tvoje razumevanje necega nije merilo... ? vec ono pravdas, a ovo moje sto ne razumes I S M E V A S?
 
Poslednja izmena:
Zasto onda isto tako i ne pravdas to sto sam ja pitao drugo a citirao prvo, i ako ti je i to nerazumljivo, posto tvoje razumevanje necega nije merilo... ? vec ono pravdas, a ovo moje sto ne razumes I S M E V A S?

Nisam te ismevala, oprosti ako je izgledalo tako. Mislim da necemo nastaviti razgovor, izgleda da ne umem dovoljno jasno da se izrazim pa cu te uvrediti iako je to poslednje sto zelim. Verujem da smo i dosli do ovakvog nivoa razgovora mojom krivicom, sitnicarila sam i imas pravo sto se ljutis, stvarno je nebitno sta citiras a sta pitas.
 
Pa mene u principu tudje uvrede ne mogu da ostete... u smislu da mi naprave neki kompleks, jer nisam malogradjanin pa da se povodim tudjim misljenjem, tako da nema sto da me zalis, slobodno nastavi razgovor. I ja mislim da me nisi ismevala, ali mislim da si stavila prejak akcenat na ono [1]

Sem ako zalis sebe? Ja sebe ne zalim, i ja sam za to da se nastavi razgovor i da lepo odgovoris, zalis li ti sebe?

[1] Ne znam sta si radila ali si jak akcenat stavila na ono, jer si dodala pre recenice "prvo" a odma zatim na odgovor na pitanje "Drugo", cime si htela da kazes da je odgovor na moje pitanje jednako bitan kao to sto sam citirao pogresno a ne ispravno (apsurd, ali time si mogla da uvredis samo sebe a ne mene). + ovo je pitanje, zasto tako jak akcenat na to sto sam napravio gresku i cemu "prvo i drugo", zar je u komunikaciji NAJBITNIJE (MESTO BRJEDAN) ono kako je ko gramaticki napisao ili greskom citirao, ili je bitnija tema razgovora?
 
Poslednja izmena:

Back
Top