Bezbednost dece u skolama

Deki139

Zainteresovan član
Poruka
453
Necu da smaram sa uvodom, pratite vesti, znate sta se desava.
Gde vi vidite problem i kako bi ste ga resili?
Previse nasilja u medijima, socijalno raslojavanje, problemi u porodici ili ...?
Sta bi sami roditelji mogli da ucine po tom pitanju. Znaci fokus na roditelje.
 
nasilja je uvek bilo
i u društvu i u školama
samo je sad sve ogoljeno i dostupno
verujem da su u većini i nasilnici i njihove žrtve
nesigurna deca u potrazi za dokazivanjem i svojim identitetom
do nas je da im
pokažemo da ih volimo
budemo uz njih
pomognemo u svakoj prilici
naučimo da su vredni
i da misle svojom glavom
 
Uvek se pitam sta je u galavama te nasilne dece?Covece,koliko se mora biti ubijen u pojam da dignes ruku na svog vrsnjaka i ubijes ga ili povredis zarad mob.tel ili patika....?Strasno!!!Da li su ti jadni klinci toliko poremeceni i zapostavljeni?Da li je drustvo i porodica od njih napravila demone smrti ili oni takvi postaju kasnije kad spoznaju cari danasnjice?Nisam pametna.Sokirana sam i zbunjena.Ledi mi se krv u venama kad pomislim da za koju godinu upisujem dete u skolu.Sta ga ceka?Gde se gubi bezbrizni decji zagor i vesela igra iz skolskog dvorista?Postaju li deca toliko frustrirana kopija svojih roditelja,prijatelja,nastavnika...?
Uvela bih recimo neki zakon za takve prestupnike,npr:kad neko dete uradi tako nesto,odmah ga uhapsiti zajedno sa oba roditelja ili staratelja u zavisnosti ko ih izdrzava.Staviti ih iza resetaka i podvrgnuti lupi psihoterapeuta trazeci koren tom nasilju.Leciti iskljucivo celu porodicu a ne dete kao pojedinca.Izolovati ih kao celinu i dati u ruke strucnim socijolozima i psiholozima.Suditi im po pravdi i leciti ih do potpunog izlecenja ako je moguce.Mislim na psihoanalizu i adekvatno savetovanje ne samo na lekove.Mozda ih cak sve skupiti na jedno mesto u vidu neko doma za prestupnike i njihove porodice.Dati im neku socijalnu pomoc i raditi na tome da imaju sredstava tek da prezive.Odpustati ih po izdrzavanju kazne i po uspesnom psihoanalitickom lecenju.To je verovatno u nasoj zemlji daleko od moguceg ali pre svega porodica pa tek onda drzava moraju raditi na tome.
 
Весела игра и безбрижни дечији жагор из школског дворишта се не губи нигде - ту су као и увек! Као што је увек било И дечијих туча, и насиља, па чак и озбиљнијих повреда... Не мислим да је нешто драстично горе него што је било, само се друштво више бави тим појавама и виш се прича о томе (што је похвално).
 
Mislim da gresis.Deca su danas mnogo,mnogo agresivnija nego sto smo to mi nekada bili.Seti se samo u kom procentu su se desavali incidenti u tvojoj osnovnoj skoli na godisnjem nivou.Mozda jedan veci ekces ili dva i to je npr bio razbijen prozor loptom dok se igrao fudbal ili su se klinke pocupale za kosu oko nekog deckica.A danas?Kako je danas?Ugradjuju se video kamere po skolama,placaju se policajci i osiguranje,toga moras priznati u nase vreme nije bilo.Zasto se uvode sve te mere obezbedjenja ako su deca dobra,fina,razborita i razumna?Hmmmm......Mozda mediji vise prate takve dogadjaje ali sam sigurna da ih je sada neuporedivo vise i da su jeziviji i mnogo opasniji nego pre npr 20godina.Danas su deca jos od malih nogu nabijena negativnom energijom imam utisak da se u parku gotovo unezvereno igraju,skacu i divljaju.Nisam panicar ali vidim da se nove generacije igraju mnogo agresivnijih igara kako fizicki tako i emotivno.Prosto se poistovecuju sa ratnicima zastrasujucih oblika dok je nasa naj agresivnija igra bila gluma Tihija i Prleta.Danas deci serviraju krvoprolice,odkidanje glava koje lete na sve strane,secu ruku,nogu...bljuvanje vatre,krv do kolena....i sve to praceno gotovo ludackom muzikom nekog umobilnog kompozitora.Seti se kakvi su crtaci nekada bili....sta smo slusali i gledali...kako smo se tukli i borili u ratnickim igrama...nije bilo tog realnog-ubilackog naboja kao sad.Imam utisak da su danasnja POJEDINA deca skoro omadjijana nasiljem koje ih bombarduje na svakom koraku i da cesto gube vezu sa realnoscu pa ako se tome dodaju i problemi kod kuce i u skoli onda je sve moguce.Ja se brinem za onu decu koja jos uvek uz pomoc porodice imaju normalne poglede na zivot i stabilan sistem vrednosti.Hoce li oni u opstem ludilu uspeti da se snadju i bore u zivotu ili ce ih ovi drugi nadvaladati i samleti?
Da rezimiram...bezbednost dece u o.s.je mozda jos i solidna jer su klinci mladji ali vec u srednjim je prilicno zabrinjavajuca ako se uzme u obzir da u medije dospeju samo neke informacije a da je masa toga u zapecku.
 
Покушала сам да нађем ту строфу Мике Антића из ''Још горче песме'' у којој каже како деда мљацка пире кромпир и виче:''Ова деца су постала немогућа! Мора доћи смак света''...
Па онда Мика каже:''Увек нека нова деца личе на смак света, и увек ће и личити''...

Нешто у том стилу, парафразирам, а заборавила сам стихове....(мада ми се то ретко дешава, нарочито када је Мика у питању...)
 
Kao ucenik srednje skole - ne osecam se ugrozeno. Ovaj incident koji se dogodio u Hemijskoj skoli nije nesto sto vidjam svakodnevno, tj. u mojoj skoli mislim da se nikada nije ni desilo nesto tako :lol:
Isti slucaj i sa mojom osnovnom, za 8 godina ne pamtim neki incident. Naravno da postoje takvi slucajevi ali nisu cesti, i ne vidim razlog da se brinemo za jadnu omladinu danas :) Nije nam lose.
''Увек нека нова деца личе на смак света, и увек ће и личити''
Upravo tako ;)
 
Necu da smaram sa uvodom, pratite vesti, znate sta se desava.
Gde vi vidite problem i kako bi ste ga resili?
Previse nasilja u medijima, socijalno raslojavanje, problemi u porodici ili ...?
Sta bi sami roditelji mogli da ucine po tom pitanju. Znaci fokus na roditelje.
Бојим се да ништа не можемо да учинимо.
Фокус би требао да буде на родитељима који себи не постављају оваква питања...
који су начисто незаинтересовани за своју децу и не желе да сарађују...
 
U nasoj skoli je u svakom kutku postavljen video nadzor i bolja je situacija nego pre. Planira se i za ucionice, ali se neki profesori bune; verovatno nisu sigurni u svoj rad. Jasam za to. Skola je javno mesto i mora se znati sta se u kom njenom uglu desava, zarad bezbednosti.
 
Бојим се да ништа не можемо да учинимо.
Фокус би требао да буде на родитељима који себи не постављају оваква питања...
који су начисто незаинтересовани за своју децу и не желе да сарађују...

Da, cesto se nailazi na takve komentare roditelja u kojima se jasno ocitava vise zelja da se neko optuzi za nebezbednost dece, nego zelja da se resavanju tog problema doprinese. Npr. jednog tatu, ceo kadar u nasoj skoli nije mogao da ubedi da je njegov sin glavni izazivac nevolja i tuca i u skoli i van nje. Cak su i djaci pisali peticiju za njegovo izbacivanje iz skole kada im je dozlogrdio da bi kasnije skola dobila od ministarstva opomenu da ga ponovo upise inace ce da "lete glave". A jos mu tata i nije neki bitan lik pa da se kaze preko veze se vratio sin u nastavu. Jednostavno, neko tamo od gore ne vidi bas sve, vec samo lupa pecate i preti.
 
u mojoj ex gimnaziji nije bilo nasilja.... doduse,
jeste jednom dosao neki ucenik sa pistoljem u ucionicu i prijetio nastavnici,
nemam pojma detalje,
bila je policija, nisu nam dozvolili da napustamo ucionice, prizemlje gdje se sve desilo je bilo zapecaceno na oko sat vremena... bilo u novinama
neki tvrde da pistolj nije bio pun, neki da nije bio pravi...svak prica svoju pricu

drugog nasilja nije bilo.... osim sto je nesto puno ucenika poginulo tokom 4 godine,
ali to je bilo van skole

kada bi postojao neki dobar recept, davno bi bilo iskorjenjeno nasilje .... valjda
 
U nasoj skoli je u svakom kutku postavljen video nadzor i bolja je situacija nego pre. Planira se i za ucionice, ali se neki profesori bune; verovatno nisu sigurni u svoj rad. Jasam za to. Skola je javno mesto i mora se znati sta se u kom njenom uglu desava, zarad bezbednosti.
Video nadzor bez adekvatnih mera za decu koja se ne ponašaju kako treba, jednostavno nema svrhu.
Dalje, roditelji po nekoj inerciji brane svoju decu, odnosno ponašanje svoje dece.
Mere? Strogo sankcionisati prestupnike ocenama iz vladanja. Pozvati roditelje na sastanak gde će se obelodaniti da će svako neprimereno ponašanje biti sankcionisano manjom ocenom iz vladanja, pa neka objasne svojoj deci da kad dođu do jedinice lete iz škole. I neka razmisle u koju školu će ih posle primiti i da li će.
Policajci u školama... Ruke su im zavezane. Ne smeju da fizički reaguju (ne mislim da mlate decu),, ne smeju ništa osim verbalno da ih upozore i eventualno smire. Onaj policajac u školi gde su ona trojica izboli onog jednog dečaka, je imao zaduženje u 3 (tri!) škole... A i da je bio tu, pa da kad je video nož u ruci i zalepio šamar onom nasilniku s nožem, bio bi razapet od strane proste javnosti i uvređenih roditelja, jer policija ''maltretira i tuče'' decu...
Nema drugog rešenja do drastičnih mera za, naravno, drastične poteze dece.
 
Video nadzor bez adekvatnih mera za decu koja se ne ponašaju kako treba, jednostavno nema svrhu.
Dalje, roditelji po nekoj inerciji brane svoju decu, odnosno ponašanje svoje dece.
Mere? Strogo sankcionisati prestupnike ocenama iz vladanja. Pozvati roditelje na sastanak gde će se obelodaniti da će svako neprimereno ponašanje biti sankcionisano manjom ocenom iz vladanja, pa neka objasne svojoj deci da kad dođu do jedinice lete iz škole. I neka razmisle u koju školu će ih posle primiti i da li će.
Policajci u školama... Ruke su im zavezane. Ne smeju da fizički reaguju (ne mislim da mlate decu),, ne smeju ništa osim verbalno da ih upozore i eventualno smire. Onaj policajac u školi gde su ona trojica izboli onog jednog dečaka, je imao zaduženje u 3 (tri!) škole... A i da je bio tu, pa da kad je video nož u ruci i zalepio šamar onom nasilniku s nožem, bio bi razapet od strane proste javnosti i uvređenih roditelja, jer policija ''maltretira i tuče'' decu...
Nema drugog rešenja do drastičnih mera za, naravno, drastične poteze dece.

E, dragi moj, da ti znas samo kako djaci iskuliraju jedinice iz vladanja. A izbacivanje iz srednje skole je teze nego sto se misli. Psiholosko pedagoska sluzba u skoli uglavnom samo moljaka da treba imati razumevanja za pubertet pa i kada je nenormalno agresivan. A video nadzor, ipak pomaze. Kao dokaz, u slucaju da Ministarstvo optuzi skolu da je nepravedno izopstila djaka. Da ga nema, nas jadni direktor bi vec u par navrata leteo, sa sve profesorima koji u doticnom slucaju uzmu ucesce, zato sto je DJAK UVEK U PRAVU. I to onaj koji je kriv. Onaj mali sto nadrlja pa se zali, svima dodje vazno samo da je ziv, a za ostale njegove tegobe se slabo ko interesuje.
 
Uvek se pitam sta je u galavama te nasilne dece?Covece,koliko se mora biti ubijen u pojam da dignes ruku na svog vrsnjaka i ubijes ga ili povredis zarad mob.tel ili patika....?Strasno!!!Da li su ti jadni klinci toliko poremeceni i zapostavljeni?Da li je drustvo i porodica od njih napravila demone smrti ili oni takvi postaju kasnije kad spoznaju cari danasnjice?Nisam pametna.Sokirana sam i zbunjena.Ledi mi se krv u venama kad pomislim da za koju godinu upisujem dete u skolu.Sta ga ceka?Gde se gubi bezbrizni decji zagor i vesela igra iz skolskog dvorista?Postaju li deca toliko frustrirana kopija svojih roditelja,prijatelja,nastavnika...?
Uvela bih recimo neki zakon za takve prestupnike,npr:kad neko dete uradi tako nesto,odmah ga uhapsiti zajedno sa oba roditelja ili staratelja u zavisnosti ko ih izdrzava.Staviti ih iza resetaka i podvrgnuti lupi psihoterapeuta trazeci koren tom nasilju.Leciti iskljucivo celu porodicu a ne dete kao pojedinca.Izolovati ih kao celinu i dati u ruke strucnim socijolozima i psiholozima.Suditi im po pravdi i leciti ih do potpunog izlecenja ako je moguce.Mislim na psihoanalizu i adekvatno savetovanje ne samo na lekove.Mozda ih cak sve skupiti na jedno mesto u vidu neko doma za prestupnike i njihove porodice.Dati im neku socijalnu pomoc i raditi na tome da imaju sredstava tek da prezive.Odpustati ih po izdrzavanju kazne i po uspesnom psihoanalitickom lecenju.To je verovatno u nasoj zemlji daleko od moguceg ali pre svega porodica pa tek onda drzava moraju raditi na tome.

Mislim da gresis.Deca su danas mnogo,mnogo agresivnija nego sto smo to mi nekada bili.Seti se samo u kom procentu su se desavali incidenti u tvojoj osnovnoj skoli na godisnjem nivou.Mozda jedan veci ekces ili dva i to je npr bio razbijen prozor loptom dok se igrao fudbal ili su se klinke pocupale za kosu oko nekog deckica.A danas?Kako je danas?Ugradjuju se video kamere po skolama,placaju se policajci i osiguranje,toga moras priznati u nase vreme nije bilo.Zasto se uvode sve te mere obezbedjenja ako su deca dobra,fina,razborita i razumna?Hmmmm......Mozda mediji vise prate takve dogadjaje ali sam sigurna da ih je sada neuporedivo vise i da su jeziviji i mnogo opasniji nego pre npr 20godina.Danas su deca jos od malih nogu nabijena negativnom energijom imam utisak da se u parku gotovo unezvereno igraju,skacu i divljaju.Nisam panicar ali vidim da se nove generacije igraju mnogo agresivnijih igara kako fizicki tako i emotivno.Prosto se poistovecuju sa ratnicima zastrasujucih oblika dok je nasa naj agresivnija igra bila gluma Tihija i Prleta.Danas deci serviraju krvoprolice,odkidanje glava koje lete na sve strane,secu ruku,nogu...bljuvanje vatre,krv do kolena....i sve to praceno gotovo ludackom muzikom nekog umobilnog kompozitora.Seti se kakvi su crtaci nekada bili....sta smo slusali i gledali...kako smo se tukli i borili u ratnickim igrama...nije bilo tog realnog-ubilackog naboja kao sad.Imam utisak da su danasnja POJEDINA deca skoro omadjijana nasiljem koje ih bombarduje na svakom koraku i da cesto gube vezu sa realnoscu pa ako se tome dodaju i problemi kod kuce i u skoli onda je sve moguce.Ja se brinem za onu decu koja jos uvek uz pomoc porodice imaju normalne poglede na zivot i stabilan sistem vrednosti.Hoce li oni u opstem ludilu uspeti da se snadju i bore u zivotu ili ce ih ovi drugi nadvaladati i samleti?
Da rezimiram...bezbednost dece u o.s.je mozda jos i solidna jer su klinci mladji ali vec u srednjim je prilicno zabrinjavajuca ako se uzme u obzir da u medije dospeju samo neke informacije a da je masa toga u zapecku.

Oprosticete sto zauzimam mnogo prostora ovim citiranjem, ali ovo je bas identicno moje misljenje... vremena su se promenila, a tako i deca tj generacije... iako je sve to deo naseg sveta i ja imam osecaj da su danasnja deca mnogo agresivnija nego pre ili kad sam ja isla u osnovnu... danasnje igrice tipa CounterStrike itd su cista pucacina gde mozes (i trebas!) saigraca da ubijes na 100 nacina! :eek: uglavnom 80% igrica se svode na pucanje, kradje, ubijanja i krvopolice itd. Zanima me kako ce tek biti za 5 do 10godina, kad ce i moje dete krenuti u skolu... i ne samo u skolu, kako ih pustati na ulicu, u zivot kad se sve vise takve stvari desavaju... ovo je samo moje misljenje... :bye:
 
ah.... dakle ubijenje da bi se pobjedilo zlo je ok - to nije ubijanje? :confused:

mislila sam konkretno na jamu koju smo imali u osnovnoj za lektiru....

Pa pazi kako decu nauciti sta je dobro i sta je zlo?! Svi (ustvari 90%!) npr Disney-evi filmovi se zavrsavaju ubistvom ili smrcu zloca... a u bajkama jos gore zavrsavaju... pa ne mozes deci sve zabraniti?! Ili mozes?! :eek:

Kakva jama?! :eek: :eek: :eek: aj mi objasni pls :???:
 
ona kilometarska pjesma, gdje su ljudi poredjani u kolonu sa zicom provucenom kroz ushi koja ih spaja,
i onda jedan po jedan prilaze jami i tu ih ubijaju pa bacaju unutra.... onda jedan kome su iskopali oci je nekeko ziv zavrsio unutra
pa se pravi mrtav dok odozgo pishaju ljudi po leshevima.... i kasnije kad padne mrak kopa pud do vrha i bjezi

tako nekako..... mislim, meni je bilo svejedno, ali je bilo djece kojima to nimalo nimalo nije prijalo
 
ona kilometarska pjesma, gdje su ljudi poredjani u kolonu sa zicom provucenom kroz ushi koja ih spaja,
i onda jedan po jedan prilaze jami i tu ih ubijaju pa bacaju unutra.... onda jedan kome su iskopali oci je nekeko ziv zavrsio unutra
pa se pravi mrtav dok odozgo pishaju ljudi po leshevima.... i kasnije kad padne mrak kopa pud do vrha i bjezi

tako nekako..... mislim, meni je bilo svejedno, ali je bilo djece kojima to nimalo nimalo nije prijalo

O boze me sacuvaj... :eek: :eek: :eek: to ko kad su nama u Beckoj skoli davali da citamo Elfriedu Jelinek, inace zena koja pise umobolne knjige :thumbdown: pazi ja to mogu da podnesem da citam, ali mi se i ne da...
 
ona kilometarska pjesma, gdje su ljudi poredjani u kolonu sa zicom provucenom kroz ushi koja ih spaja,
i onda jedan po jedan prilaze jami i tu ih ubijaju pa bacaju unutra.... onda jedan kome su iskopali oci je nekeko ziv zavrsio unutra
pa se pravi mrtav dok odozgo pishaju ljudi po leshevima.... i kasnije kad padne mrak kopa pud do vrha i bjezi

tako nekako..... mislim, meni je bilo svejedno, ali je bilo djece kojima to nimalo nimalo nije prijalo

Hmmm,ima znam sta hoces da kazes ali ono sto u pesmi mozes procitati u okviru recimo lektire je nesto sto je u maloj meri moglo da utice na nase formiranje i odrastanje.To je bila tek pokoja morbidna prica tek da vidimo da u zivotu nije sve ruzicasto.U bajkama ima ubijanja naravno ali na mnogo suptilniji nacin.Nije tako brutalan i ocigledan kao u danasnjim vidovima zabave.Decu naravno treba uciti da u zivotu postoje zli i losi ljudi i da postoje zla dela i smrt kao pojam ali ja nisam za to da im se to servira kao obavezan duhovni obrok.Takve pojmove mora i treba da im dokuci ota,majka,ucitelj ali u odgovarajucem kontekstu tek da znaju da i takve stvari postoje i da se na adekvatan nacin treba nositi sa svim sto zivot kao takav nosi sobom.
 
Покушала сам да нађем ту строфу Мике Антића из ''Још горче песме'' у којој каже како деда мљацка пире кромпир и виче:''Ова деца су постала немогућа! Мора доћи смак света''...
Па онда Мика каже:''Увек нека нова деца личе на смак света, и увек ће и личити''...

Нешто у том стилу, парафразирам, а заборавила сам стихове....(мада ми се то ретко дешава, нарочито када је Мика у питању...)

Normalno da je svaka generacija drugacija od predhodne i da nam se cini gorom.Nisam ja bas tako matora/36g/i nije da slabo kapiram mladje od sebe samo vidim da kola naglo idu nizbrdo,previse naglo cak i za moje savremene i tolerantne rezone.
 

Back
Top