Hrvatski književnici

*~Anti~*

Poznat
Poruka
7.272
Primetio sam da se u okviru nekih tema dosta navode citati nekih hrvatskih književnika. Evo prilike da sva svoja rasuta razmišljanja, da sve svoje razuđene impresije koje su se provlačile kao sporedne kroz neke druge teme, a koje se nisu ticale hrvatskih književnika po sebi, smestimo pod jedan krov – pod ovaj naslov.

Možete pisati o piscima koji su na vas ostavili dubok utisak; možete pisati o piscima koji su se duboko i temeljno razmimoišli sa vašim poimanjem umetnosti i estetike uopšte; možete porediti, analizirati, citirati. Dajte argumente i kontraargumente! Dajte svoje ZA i svoje Protiv! Predočite nam svoja Zašto i svoja Zato!

p. s. Molio bih vas jedino da se uzdržite od izabira političkih nedoraslosti i uskogrudih predrasuda za svoje kriterije ocenjivanja književnosti o kojoj ćemo razgovarati. Raspravljajmo o tim delima koliko je to mogućno, hladne glave, kao o delima strane književnosti. Ili kao da se radi još uvek o “našoj” književnosti. Samo bez vatrenih izliva političkih ideologija!
 
Bravo jelizaveta. Ja bih mogao slobodno da kažem da ''Kiklop'' spada među najbolje romane 20. veka (na ovim našim južnoslovenskim prostorima).

ja obožavam taj roman, pročitala sam ga 2 puta celog plus milion čituckanja i iščitavanja, obožavam da mu se vraćam, tako mnogo ima u toj knjizi....

nemam vremena za ovo što sam namerila, ali ne mogu da odolim, moram da prekucam par stvarčica:

- Dragi Maestro - uzvikne Melkior velikodušno - nije mi ni na kraj pameti....
- Ne obraćam se kraju vaše pameti, Eustahije -
* * *
Ako rata mora biti, ne može ga, velim, ne biti zbog moje žene
* * *
Gnjida udobno živi na glavi, grije se gad, a nema pojma šta se unutra dešava.
* * *
Meni se ne sviđaju ruski komadi. Sve neki odrpanci, pa filozofiraju... (;))
* * *
A tko je ikad uspio sa srcem, mon Coco?
* * *
 
Evo jednog teksta – koji nećete moći pronaći na internetu – upćen svima onima kojima je Marinković nepoznat pisac i koji će vas na neki način, u kratkim crtama, uvesti u stvaralašto ovog pisca.


Др Ивана Живанчевић-Секеруш

У области ''озбиљно-смешног'' Ранка Маринковића

''Један по један додоху властела
у црном лијесу ношени од факина
на задње сијело гдјено знак пропела
грбове круни посред рузмарина.

Након свих борба наслијеђених страсти
и мржње давне што ти жиле пали,
и шетња, и шала, и пландовања, и ласти
харно је лећи гдје навијек спали

Дједови мртви, кад је Кнез још владо.
Ту сами труну даље бар у миру,
док цвијетном травом пасе кротко стадо

што сан Госпара не буди у свом гају.
''Requiem aeternam!'' – чуј еолску лиру
чемпреса гробних!... можда шапћу о рају.''

Дубровник, 1892.
Иво Војновић На Михаљу


Отишао је хроничар ''сунчане Далмације'' и ''Зоополиса''.

Од првог тренутка када су се појавили рани текстови Ранка Маринковића у Крлежином Печату, а затим и драма Албатрос (1939), те књига Прозе (1948) и стилски избрушена збирка приповедака Руке (1953), било је јасно да је на хрватску и јужнословенску књижевну сцену ступио рафинирани писац проницљивог духа, особеног израза и мисаоне зрелости, који је у традицију приобално-острвске новелистике увео један нови свет. Но, и ако изразито медитерански писац и врсни познавалац и интерпретатор тог менталитета (завичајно острво Вис, провинцијални далматински градови, острвска аристократија у изумирању, ликови пучана), Маринковић је од самог почетка, паралелно приповедао и о континенталном, загребачком животу.

Драмски миракул Глорија (1955), не само критика црквене догме већ и сваког тоталитарног система и роман Киклоп (1966), прича о страху у граду пред поновно канибалско буђење Полифема, једнооког киклопа, тоталитарног чудовишта у апокалиптичном свету и његовим становницима ухваћеним у егзистенцијалну клопку, у загрљају времена, ''убојици свега живога'', потврђују висок домет и уједначени квалитет Маринковићевог опуса, а драмски водвиљ Politeia (1977) и сотија Пустиња (1980), показују нам и изузетног познаваоца историје драме и драмске уметности. Есејистичке збирке Гесте и гримасе (1951) и Невеселе очи клауна (1986) говоре о пишчевом књижевном укусу изграђеном на класици, али и о сувереном познавању модерне литературе, а Маринковића откривамо и као истанчаног драмског критичара и теоретичара.

Карактеристична је за Маринковићево дело склоност ка финој или потпуно огољеној иронији, а инверзија је темељ његовог приповедачког поступка. Аналитичка вештина, ерудиција, смисао за детаљ, интелектуалистички унутрашњи монолог, она суптилна запажања наоко небитних детаља који су осветљени из необичног угла, психолошко понирање, онеобичавање, брижљиво грађен стил исказа и интонација приповедања која из озбиљног лако склизне у гротескно-комични тон, све то одређује Маринковићеву прозу.

Метатекстуалност је једна од битних одлика Маринковићевог опуса: у форми директног ауторског коментара или из тачке гледишта неког од ликова, Маринковић (попут Владана Деснице, на пример) пресеца фикцију неком врстом имплицитног есеја, у ком расправља о Добру и Злу, Истини и Лажи, односу fiction – faction, положају уметности, проблему уметничког стварања... У таквим фрагментима есејистичког карактера склони смо да тражимо експлицитне изразе пишчеве аутопоетике.

Једна од константи Маринковићевог књижевног поступка је и комбиновање елемената тривијалне литературе са темама и наративним поступцима из класичне књижевности, односно прожимање такозване високе и тривијалне литературе. У роману Заједничка купка (1980), непрестано се сусрећемо са смелим поигравањем елементима тривијализације, али без оне заразне духовитости својствене Киклопу.

Значењско поље Маринковићевих текстова проширују различити поступци интертекстуалности. У његовом делу налазимо многобројне примере директног цитата, прикривеног цитата, аналогног цитата, низ асоцијација и алузија на поједине текстове из ''традиционалног корпуса'' (Достојевски или на пример, Шекспир, када у роману Киклоп, Маестро у свом казивању спаја црва у јабуци који се можда одаје ''самоблуду'', са хамлетовским питањем ''бити ил’ не бити'', што је и један у низу примера који показује да је иронија била пишчев поглед на свет!). Тако и јунак последњег Маринковићевог романа (Never more, 1993), слуша гавранов грактај утапајући се у мору. А то је онај чувени рефрен из песме Едгара Алана Поа Гавран (The Raven): ''Nevermore!'' Никад више! Каква (маринковићевска) иронија: заиста одговарајући наслов за последњи роман. Nevermore, Маестро!
 
što se Krleže tiče, najviše volim trilogiju o Glembajevima, a omiljena mi je U agoniji, mada i druge 2 drame su super. Od ostalih drama njegovih preporučujem manje poznato Kraljevo - izuzetno delo.
Od proze njegove najviše volim esejistiku tu svašta ima i da se nauči a i da se bolje razume Krleža kao pisac i njegove ideje, poetika itd...
 
Složio bih se sa jelizavetom i ovog puta. Trilogija o Glembajevima je najbolje Krležino delo... Mada bih ovom prilikom pomenuo roman ’’Povratak Filipa Latinovića’’, pogotovo bih podestio na Kirijalesa, po meni najprivlačnijeg lika u romanu. Njega je fantastično Krleža uveo kao protivtezu Filipovom životu i Filipovim razmišljanjima o životu, čoveku, slikarstvu, nauci... Dve sasvim suprotstavljene ličnosti iz čijih razgovora možemo o umetnosti i nauci saznati dosta toga...

A i odlična mi je Krležina rečenica koje se veoma često setim, mada nažalost, mogu samo da je parafraziram, a koja bi glasila ovako: u toku jednog veka rodi se samo jedan čovek koji ume doista pisasti, ali je tragedija u tome što njega ne zna i ne čita niko.
 
ja čitam ove mlađe...i letos sam baš čitao.......jergović je odličan...al je rasplinoo....t previše je opširan i piše beskrajne i sve deblje porodične romane...........dežulović je sooper.......ali ante tomić...on je kralj...naglas se smejem kad čitam.....i doobravka ugrešić...čitao sam sad ovu knjigu baba jaga je snjela jaje...ona je žena pametna bre i doohovita.....i sooper je knjiga....
 
Sada si me podsetio na Dubravku Ugrešić i njene antipolitičke eseje ''Kultura laži''... Sećam se kada sam ih prvi put čitao da sam se ponovo vratio u vreme koje je na sreću ostalo iza nas... Moga bih za tu knjigu reći da je ona pravi odgovor pun sarkazma prema vremenu koje je prošlo!
 
slažem se sa moonjom i tzv. mlađi su su super, potpuno subjektivno na prvo mesto stavljam Dežulovića; Tomića volim, a super mi je i kao kolumnista, a Jergovića nikako da pročitam neki roman, samo kolumne... mada mislim da bi mi ok bio njegov senzibilitet, a i čula sam svašta lepo o njemu kao piscu
Dubravka je isto odlična i romani i esejistika
 
Želeo sam nešto da vas pitam. Da li je neko čitao neki roman ili možda pripovetke od P. Pavličića? Ja sam čitao neke njegove radove u vezi sa istorijom hrvatske kniževnosti, versifikacije...

Ako je neko od vas čitao neko njegovo delo, zamolio bih ga da iznese svoje mišljenje kao neku vrstu preporuke (dobre ili loše).
 
Složio bih se sa jelizavetom i ovog puta. Trilogija o Glembajevima je najbolje Krležino delo... Mada bih ovom prilikom pomenuo roman ’’Povratak Filipa Latinovića’’, pogotovo bih podestio na Kirijalesa, po meni najprivlačnijeg lika u romanu. Njega je fantastično Krleža uveo kao protivtezu Filipovom životu i Filipovim razmišljanjima o životu, čoveku, slikarstvu, nauci... Dve sasvim suprotstavljene ličnosti iz čijih razgovora možemo o umetnosti i nauci saznati dosta toga...

A i odlična mi je Krležina rečenica koje se veoma često setim, mada nažalost, mogu samo da je parafraziram, a koja bi glasila ovako: u toku jednog veka rodi se samo jedan čovek koji ume doista pisasti, ali je tragedija u tome što njega ne zna i ne čita niko.
Ja od Krleže ipak najviše volim "Balade Petrice Kerempuha".
 

Back
Top