Predispozicije

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Danas udruzenja, cak i psiholozi i sociolozi , socijalne sluzbe i razni politicki krugovi mnoge stvari objasnjavaju predispozicijama.....genetskim obicno....

Primeri:

-kockanje
-homoseksualizam
-alkoholizam
-secerna bolest
-gojaznost
-sklonost prevarama
-pusenje
-alergije
-celavost

Nesto od ovog preko epigenetike ima logike, nesto preko genetskih osobina, a nesto je brigo moja sjasi na drugoga, tj prebacivanje krivice....

Medjutim udruzenja koja lece ili koja se bave "obolelima" imaju koristi od predispozicija bilo kao eufemistickog rasterecenja "obolelog" bilo kao opravdanje sebe i slabijih rezultata....
 
Danas udruzenja, cak i psiholozi i sociolozi , socijalne sluzbe i razni politicki krugovi mnoge stvari objasnjavaju predispozicijama.....genetskim obicno....

Primeri:

-kockanje
-homoseksualizam
-alkoholizam
-secerna bolest
-gojaznost
-sklonost prevarama
-pusenje
-alergije
-celavost

Nesto od ovog preko epigenetike ima logike, nesto preko genetskih osobina, a nesto je brigo moja sjasi na drugoga, tj prebacivanje krivice....

Medjutim udruzenja koja lece ili koja se bave "obolelima" imaju koristi od predispozicija bilo kao eufemistickog rasterecenja "obolelog" bilo kao opravdanje sebe i slabijih rezultata....
Patak, pa nemoj sada da me, pred svima, provaljuješ !!! :evil:
 
kako to da moj pokojni cale ima dva fakulteta a ja nijedan?
sta to nije u redu? genetika.....

tuzni zbunjujes me iz teme u temu keve mi



ha ha ha
c014.gif
 
kako to da moj pokojni cale ima dva fakulteta a ja nijedan?
sta to nije u redu? genetika.....

tuzni zbunjujes me iz teme u temu keve mi
Твоја збуњеност би била апсолутно оправдана само у случају да се гени наслеђују искључиво од родитеља.

Сваки човек , у себи, носи велики број гена који су неми, неиспољени.

Најновије теорије кажу да се човек рађа формиран у потпуности- слушала сам предавање на мед. факултету, један професор је донео то сазнање из Француске.

Значи, Паткова тема , ако ћемо је базирати на најновијим научним претпоставкама, апсолутно има логику.;)
 
Каже да се човек роди формиран и да је утицај средине миноран.;)
И даље је теорија у питању, али почиње све више да се форсира.
Посебно што се сваког дана открива по неки нови ген: нпр. било је чак и на Јутарњем програму пре неког времена да је откривен ген за нежење, па ти види.:)
 
U vezi gena koji su otkriveni za svasta, mozete slobodno reci da ova tema jeste o tome....
Jer ono sto postavljam u temi trazi i nalazi dobra opravdanja (ne argumente) u nalazenju nekih gena, pa i tog gena "za nezenje" sto uopste nije tako , ali se slaze sa mojom temom idealno.
Dakle da li je to novi trend da se za sve nalazi gensko opravdanje, cak i kad nije....a naveo sam primere sta se sve "dokazano" prikazuje kao genska predispozicija....

Sad meni nije jasno , zato sto oni kojima nije sve genski predisponirano, predvidjeno, oni smatraju da mi je tema glupa....
A oni koji misle da jeste sve predisponirano smatraju da mi tema nije glupa....

Zato i kazem nemojte uvek da zauzimate i delite ljude po stranama jer ono sto je uvodni post je nagomilano i jasno je da tesko da neko zastupa sve one navode kao tacne....
-----------------------------------------------
Istina je PO MENI (ovo je zbog ovih zena na forumu kojima smeta to sto moj iskaz izgleda kao bozija betonirana istina, cak i kad sa moje strane ne postoji namera....)
negde na sredini...

Dakle epigenetika kazuje da se znanja prenose , tj ako je nekog ovde tata pravio posle diplomiranja , a on nije uspeo ni do vise da dodje, to je iskljucivo trud njegovog mozga i psihologije na pritiskanju kreveta, a ne stolice...

Takodje ono sto se tumaci genom , recimo za nezenje , to nije gen u smislu u kojem danas ljudi shvataju gen....nesto sto pravi neko meso , belancevinu , drugacije telo....
Geni cuvaju i vreme , vremenske intervale za paljenje odredjenih aktivnosti...te je sin koga je tata pravio kasno i kome je tata imao kasno paljenje, imace ugradjeni tajmnig za kasno paljenje i sopstvenog porodicnog i libidnog zivota....
Ne striktno jer evolucija uvek dozvoljava promene i prilagodjavanje, ali usmerenost je i vazna i jaka.

Zato mi se ne svidja ovo tumacenje glupih (ali resio sam da novinare nikad ne promasim sa pocasnim epitetom glupih, a mogu slobodno da dodam i licemernih , uvlakackih , seljackih , alavih, pokvarenih , nemoralnih i neetickih....) novinara....

Dakle , nije to gen , pa da posle svi ustanu i kazu , eto od dejstva gena se ne moze pobeci , jer on napravi karakter koji je negde u nama u glavi, i gotovo....
A opet nije ni gen u smislu tacno jednog rasporeda ACGL jer se sigurno nalazi u vise nizova i hromozoma....

Pa nije ni tada gen za nezenje, vec za nesto sto posledicno uzrokuje danasnji izbor i postajanje nezenje....

I tako dalje......

Medjutim divim se lancanoj reakciji pa vidim da se upravo ono sto ovde opisah koristi da se neznalice naguraju i opravdaju svoje pozicije....
Epigenetika umesto da pomogne ljudima znanjem , malom demagogijom postaje sredstvo za kreiranje novih totalno netacnih drustvenih "istina"....npr gen kockanja....gen prdeza za stolom....gen brisanja nosa rukom....gen brisanja nosa prstima........
 
Medjutim udruzenja koja lece ili koja se bave "obolelima" imaju koristi od predispozicija bilo kao eufemistickog rasterecenja "obolelog" bilo kao opravdanje sebe i slabijih rezultata....
Ti kad se naložiš na neki izraz baš teško sjašiš s njega..... prvo je bila hij>a<rarhija, sad si malo o'ladio od nje :D .....

Ne znam kuda treba da ide ova tema, izneo si opažanje bez neke posebne potrebe za njegovim razmatranjem...
 
Zasto da ne verujem da je kod svakog zivog bica slicno. Mnogo toga nasledimo ( ne samo od roditelja, oni nam nisu jedini pretci) a od nas zavisi koliko cemo uspeti odnegovati nasledjene talente ili neke druge pozitivne osobine a koliko cemo svojim trudom uspeti potisnuti nasledje nekih losih osobina.Samovaspitanjem, vaspitanjem, trudom,nacinom zivota, verom i sl. prilicno mozemo uticati na svoj karakter, zdravlje pa i na izgled.

Kad kupujemo psa dobro pogledamo rodovnik pa prema njemu odredimo koliko smo spremni platiti za njega.Ako je rodovnik dobar i cena je velika, umanjiti je moze samo nebriga ili zapustenost psa.Poredjenje bas i nije na mestu ali izgleda da sam od nekog od predaka nasledila osobinu da pisem glupa poredjenja:p.
 
Ti kad se naložiš na neki izraz baš teško sjašiš s njega..... prvo je bila hij>a<rarhija, sad si malo o'ladio od nje :D .....

Ne znam kuda treba da ide ova tema, izneo si opažanje bez neke posebne potrebe za njegovim razmatranjem...

Dok je sveze ne moram publici posebno da objasnjavam, pa to koristim maksimalno ...usteda....
Inace upravo me je izvestaj oranizacije koja se bori protiv bolesti kockanja u vojvodini i srbiji isprovocirao da postavim temu , jer je u izvestaju stojalo da je kocka genski predisponirana.....u nekim slucajevima....
 
Mozda i nije glupo poredjenje pasa i ljudi , tako se i kod ljudi nekad radilo , jer ciji si nije bez veze, mada je imalo vise veze sa vaspitanjem , ali i genotip nije tu zanemariv....

Mada je cak ta varijanta sa vrednovanjem po genskoj liniji slicna eliti i kastama, opet je mnogo pravednija od vrednovanja po novcanoj masi....koja se tumaci kao prethodno generisana vrednost, ali se uopste ne tumaci i uzima u obzir cija generisana vrednost....

Dakle danas je ogromna prednost veliki novac bez obzira ko ga je generisao i kako , te se tako gubi ne samo smisao drustvenih i moralnih vrednosti vec i genetskih vrednosti ......

Mada ovo nema veze sa temom predispozicije.
 
ma srce nista nisi razumela, ta genetska predodredjenost je super, nista ne moras da se trudis, jer nema ni poente, ionako su ti sve kocke bacene u trenutku zaceca :lol: tako da niko nije kriv za ono sto je postao, ni dobro ni lose... jbga sudbina :roll:
Не, ти ниси схватила.:lol:
Ради се о томе да човек носи у себи и потенцијал за труд.
Реци ми, можеш ли се сама наравити амбициозном или је то ипак нешто с чим се човек рађа?

Да ли можеш бити помирљива, ако ти то није у природи?
 
Genetika me trenutno ne podržava, epigenetika da.
Posmatrao sam i analizirao neke fenotipe , pratio ispoljavanje i tajming dece i zavistnost od ponašanja roditelja i ponašanja deda i baba....

Pratio proučavanja sisara na polju prenošenja refleksa genima , tj ono što često zovu urodjeni refleksi , a poneko ih nazove i nagonima....

Strogo pratio da li je nastalo ponašanje posledica strukture mozga pa preko toga psihologije čoveka, a iako neverovatno upravo odredjena kombinacija psiho faktora koje možemo nazvati i karakterno okruženje osobe dovode do aktiviranja odredjenih ponašanja u odredjenom starosnom dobu....

Pratio koliko bolesti, grip , urološke infekcije (usput saznam da neko ima urološke infekcije i posmatram promenu kože , sedih, boje zenica i raspored mrlja....)

Recimo da li znate da se ispravnost jetre može odrediti jednostavno za 2min , preko izdaha....meri se spektrometrom sadržaj metana u izdahu....

Urološka infekcija može da vam skrati fiziološki izgled za 15 godina za godinu....
Video sam da neki naučnici uvode nove sisteme koje zovu , prava starost, fizička starost, zdravstvena starost....kondiciona starost....age....real, phisical, health, cond....
To je samo uprošteno ono što narod odavno zna , a ja samo uočavao....

Epigenetika su žešća proučavanja....
Već desetak godina i duže tvrdim da se u genima drži znanje, a posle eksperimenta sa nematodama i člankovitim crvima i strujom , mislim da je to postala opšta tvrdnja...ali još nedokazana....

Možda će posredno , kad krenu da DNK analizom utvrdjuju razlike izmedju mitohondrijskog DNK i ćelijskog DNK da dodju do dokaza ovoga što tvrdim....iskreno , mene nikad jaka intuicija nije izneverila iako nisam imao pojma o čemu se duboko radi....
Da li je to posledica decentracije, sinhronizma logike čoveka i prirode ili kako to već zovu , ili je neka paranormalna pojava, što ne bih rekao .....

Znam samo da se gubi, i javlja kad široko proučavate stvari nekoliko godina....ništa ranije...i to i kroz realno i preko astralnog....koji ja više zovem podsvesno ....a možda i jeste astralno....bestelesno...
 

Back
Top