Границе самопонижавања
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 44

Tema: Границе самопонижавања

Primećen član
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Границе самопонижавања

Границе самопонижавања

Наши политичари су решени да се у Србији одмах примењује све оно што друге земље неће да примене ни као чланице ЕУ
    Упоредо са темама које заузимају прве странице новина одигравају се и други догађаји. Они су значајни за нашу будућност, али се о њима слабо говори. Некада човек помисли да се то ради намерно. Као да се јавности даје звечка, да би се забавила, док велики играчи не заврше посао.

Тако се ових дана, упоредо са нашим свесрдним бављењем Николићем, отворио процес чије је име: „једнострана примена Прелазног споразума и ССП”. Сви знамо да је Савет министара ЕУ у понедељак одбио да одмрзне Прелазни споразум. Како би нас утешио, Оли Рен је предложио да Србија почне сама, једнострано, да примењује одредбе ССП-а које су до ње. Тако ће Србија дати још један знак своје решености да остане на путу евроатлантских интеграција.

Исте вечери, преко медија обратио нам се хор бивших и садашњих политичара. Они су нам објашњавали како је Ренова идеја одлична. Речено нам је да се од Србије пре свега очекује да једнострано смањи или потпуно укине царину за већи део робе из ЕУ. Истина, српска роба ће и даље на границама ЕУ бити царињена. Али, уверавали су нас, корист ћемо имати сви. Добићемо тржиште пуно квалитетне робе. Као потрошачи, бићемо презадовољни. Једнако ће бити задовољни и бриселски службеници. Они ће још једном моћи да се увере да „Србија на тај начин самаради на убрзању свог европског пута” (Горан Свилановић, „Политика”, 17. септембра, стр. 5).

У тим радосним анализама само два питања остала су без одговора. Прво – како се неко у Србији већ раније није сетио тако генијалне идеје? И друго, са којим парама ће српски потрошачи да купују ту робу? Предузећима, у којима српски потрошачи зарађују плату, европска тржишта остаће једнако (не)приступачна као и до сада. Са друге стране, та иста предузећа на домаћем тржишту добиће јаку конкуренцију. Хиљаде радника ући ће у категорију „незапослених потрошача”. А незапосленом потрошачу свеједно је каква га све роба чека у продавници.

Најгоре је од свега што ми уопште не знамо шта све још из ССП-а наши политичари могу почети једнострано да примењују. Сам текст ССП-а (са анексима) има 720 страна. У нашој јавности пажња се првенствено обраћала на ону реченицу о Косову. Међутим, као што су упозоравали неки стручњаци, у тих 720 страна ССП-а налазе се и неке друге важне, али спорне одредбе. На њих је, рецимо, указивала Маја Ковачевић, некадашњи шефКанцеларије за придруживање СРЈ Европској унији(2001–2003), у тексту објављеном у „Политици” 24. априла 2008.

Маја Ковачевић је тада протестовала што су наши преговарачи укључили у ССП и одредбу по којој се предузећима из ЕУ даје право стицања власништва над непокретностима у Србији. По тој одредби странци се изједначавају са српским привредним друштвима и у погледу коришћења јавних добара. Ковачевићева је указала да су многе земље, које су склапале ССП, изричито ограничиле могућност да фирме и појединци из ЕУ постају власници природних богатстава и земљишта. Тако су Естонија, Летонија, Литванија, Словачка и Мађарска прописале да странци не могу да купују пољопривредно земљиште и шуме у наредних седам година од учлањења тих земаља у ЕУ (са могућношћу да се тај рок продужи за још три године). Чешка је поступила слично овим земљама, а Пољска је исту рестрикцију проширила на читавих 12 година! И Словенија је оставила могућност да може примењивати сличан механизам током седам година од учлањења. Албанија и Хрватска су, упозорава даље Маја Ковачевић, у својим ССП изричито искључиле могућност да у тим државама странци купују земљиште. Једино је то допустила Србија. Далеко пре учлањења, па чак и реално далеко пре званичног стицања статуса кандидата.

Зато се можемо запитати да ли ће, као део пакета доказивања „европског пута”, и ова одредба ССП-а бити примењена? Уосталом, зашто да не? Што да наши богаташи, који су покуповали на хиљаде хектара ораница по Војводини, нешто не зараде? За неке од њих кажу да су правили ову владу. Што да им се не дозволи да наплате тај тежак посао?

Нешто дубоко није у реду са нашом јавношћу. Она пречесто поставља погрешна питања и бави се погрешним темама. Пољска, чланица ЕУ, не дозвољава привредним субјектима из ЕУ да купују земљу, чекајући да ЕУ коначно дозволи Пољацима да се могу легално запошљавати по целој ЕУ. Србија не само да није чланица ЕУ. Она још није ни кандидат за чланство у ЕУ. Србији ни ССП није ратификован. На Србију се чак не примењује ни елементарни Прелазни споразум. Али, наши политичари су решени да се у Србији одмах примењује све оно што друге земље неће да примене ни као чланице. А питања која би слободна и одговорна јавност поставила јесу: Зар је могуће да нема граница нашем (само)понижавању? Зар је могуће да смо толико бедни?

политички аналитичар

Слободан Антонић
    http://www.politika.rs/pogledi/Slobodan-Antonic/GRANICE-SAMOPONIZAVANJA.sr.html

Брука ко води Србију.

Elita NEPOBEDIVO SUNCE (avatar)
    Učlanjen
    21.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Podrazumevano Re: Границе самопонижавања

Sta ste izabrali to ste i dobili?!?!
    P.S
    Laganje je jedino sto znaju.
    Sve je ovo laz pa cak i to !!!

Elita
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U Vranje nema laganje...........

Ističe se
    Učlanjen
    08.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Citat Original postavio karpos Pogledaj poruku
    U Vranje nema laganje...........
    ...100 kila kruske, 200 kila drske

Ističe se nexxx011 (avatar)
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Kad pogledam koje sve prokomentarisao ovu temu osim mene odmah mi loše....................Od smrada i trovačine..................
    Ako je 99 % dovoljno dobro, onda gravitacija ne bi postojala 14 minuta svakog dana!

Elita
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio nexxx011 Pogledaj poruku
    Kad pogledam koje sve prokomentarisao ovu temu osim mene odmah mi loše....................Od smrada i trovačine..................
    ebiga upao si ..sad si zarazen..nema ti spasa....

Iskusan zadovoljni kupac (avatar)
    Učlanjen
    05.12.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    97

a sebe bolje i da ne gledas

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

[QUOTE=karpos;7556287]ebiga upao si ..sad si zarazen..nema ti spasa....[QUOTE]

Nisam, imam mozak a to je ono na šta taj virius gluposti ne deluje.....................
    Ako je 99 % dovoljno dobro, onda gravitacija ne bi postojala 14 minuta svakog dana!

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio zadovoljni kupac Pogledaj poruku
    a sebe bolje i da ne gledas
    Mora da ti je trebala čitava večnost da smisliš to..................

Elita
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

[QUOTE=nexxx011;7556367][QUOTE=karpos;7556287]ebiga upao si ..sad si zarazen..nema ti spasa....

Nisam, imam mozak a to je ono na šta taj virius gluposti ne deluje.....................
    blago tebi...ti si spashen.......dozivecesh duboku starost......

Ističe se
    Učlanjen
    05.07.2008.
    Reputaciona moć
    0

[QUOTE=nexxx011;7556367][QUOTE=karpos;7556287]ebiga upao si ..sad si zarazen..nema ti spasa....

ti si terorista...........

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

[QUOTE=aimar;7556515][QUOTE=nexxx011;7556367]
    ebiga upao si ..sad si zarazen..nema ti spasa....

ti si terorista...........
    Ti to hoćeš da budeš zanimljiv pa ti ne ide?!?!?!

Jel zbog menatlnih (ne)sposobnosti ili si samo danas malo indisponiran?

Primećen član tamoneki (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Blago onom ko se hvali da ima mozak...za ostale je to normalna pojava...

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio tamoneki Pogledaj poruku
    Blago onom ko se hvali da ima mozak...za ostale je to normalna pojava...
    Nije isto imati mozak i upotrebiti ga..................

Učlanjen
    31.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Nije isto imati mozak i upotrebiti ga..................
    Sve zavisi za sta se koristi...

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Sve zavisi za sta se koristi...
    Za razmišljanje a ne lupanje o zid........................

Učlanjen
    31.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Za razmišljanje a ne lupanje o zid........................
    Pa onda se skloni od zida i pocni da razmisljas... ili mozda pise na zidu EU....

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Pa onda se skloni od zida i pocni da razmisljas... ili mozda pise na zidu EU....
    Mislio sa na tebe i tebi slične ali nema veze nisi razumeo moje postove.............Razumem te i žalim te..................

Elita
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Mislio sa na tebe i tebi slične ali nema veze nisi razumeo moje postove.............Razumem te i žalim te..................

Shta ovde ima da se razume ...osim uvreda........

Učlanjen
    31.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Nesto sii rekao u njima.... a samo zivis u zabludi da me razumes...kad porastes shvatices...

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Shta ovde ima da se razume ...osim uvreda........
    Ajde nekad malo skroluj stranu više nego inače i videćeš da ima više postova od samo 5 komada........................

Ili tražim suviše od tebe?!?!?

Učlanjen
    09.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Nesto sii rekao u njima.... a samo zivis u zabludi da me razumes...kad porastes shvatices...
    Kad ti porasteš shvatićeš i kada budeš uključio mozak.............................Veruj mi da te žalim tj, razumem....................

Učlanjen
    31.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Kad ti porasteš shvatićeš i kada budeš uključio mozak.............................Veruj mi da te žalim tj, razumem....................
    ocigledno da si neke stvari pomesao...mozak se ne ukljucuje...ali shvatam...ukljucis TV i formiras misljenje...zato i mislis da se mozak ukljucuje...rekao sam ti a ti nemoj da kopiras...kad prevazidjes nivo deteta onda se javi...sad vise nemam vremena za decu...

Elita
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ajde nekad malo skroluj stranu više nego inače i videćeš da ima više postova od samo 5 komada........................

Ili tražim suviše od tebe?!?!?

5 postova ...pa shta....to je razlog za tvoju reakciju........

i nemoj sve da shvatash ozbiljno...opusti se malo.......

Ističe se
    Učlanjen
    05.07.2008.
    Reputaciona moć
    0

ocigledno da si neke stvari pomesao...mozak se ne ukljucuje...ali shvatam...ukljucis TV i formiras misljenje...zato i mislis da se mozak ukljucuje...rekao sam ti a ti nemoj da kopiras...kad prevazidjes nivo deteta onda se javi...sad vise nemam vremena za decu...

Slične teme

1. Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 07.05.2008., 19:59
  2. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 26.01.2007., 11:59
  3. ГРАНИЦЕ СРБИЈЕ
    Autor L.1 u forumu Politika
    Odgovora: 169
    Poslednja poruka: 01.06.2006., 16:09

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor