Pioniri

Хе слатка ми тема!
Фотке нећу стављати, а имам их доста.
Али је то било јако лепо и свечано.
Још памтим дан када сам постала пионир...( пре охохооој година)
И мислим да га многи памте.
Једва сам чекала да добијем мараму.
У мојој школи се нису добијале капе, и кад сам променила школу, била јако тужна, једина без капе.
Тата ми ,,преко везе набавио''.
 
Моји синови знају све те песме, одушевљавају их, певао им деда, а и ја сам им певала.
И кажу, жао им је што нису доживели тако нешто...


Па кад одемо на споменик Палим борцима, па стојимо, и појма немамо шта причају преживели борци, а све нешто лепо, као да смо учествовали...
 
Ni ja nisam dobio kapu.
Maramu sam neko vreme čuvao.
Jednog dana tokom 90-tih sam u podrumu našao neku staru čitanku, sa tvrdim koricama, mislim da je bila za 2. razred osnovne, nisam siguran. Na koricama na poledjini je bila odštampana pesmica o Titu. Jedan stih je govorio kako se Tito voli više nego otac i majka. Zgadilo mi se. Sad se stidim kad pomislim da sam to čitao, to recitovao i u to verovao! A plakao sam kad je umro... Šta ti je indoktrinacija, neki i danas misle da nam je tad bilo lepo.
I bilo je lepo, kao cvrčku u leto. Al' dodje i zima...
 
Ja sam dobio i kapu i maramu i braon znacku, a ne crvenu kao sto su svi dobili.

Danas, kada postajem pionir
dajem casnu pionirsku rec,
da cu marljivo uciti i raditi,
postovati roditelje i starije,
i biti veran i iskren drug,
koji drzi datu rec.
Da cu voleti nasu domovinu, samoupravnu SFRJ,
da cu razvijati bratsvo i jedinstvo,
i ideje za koje se borio drug Tito.
Da cu ceniti sve ljude sveta koji zele slobodu i mir!

Pioniri.png
 
Pa mislim da se tada bez obzira na Tita, moglo moralom dopreti do dece mnogo vise nego sada svim onim kvazi veronaukama i kvazi gradjanskim vaspitanjima u skoli. Volim sto sam pionir. Hvala Bogu, da nisam rodjena kada su ukinuti. Oseti se taj nedostatak pionirstva kod danasnje omladine.
 
Pa ne bih da se pravim pametan....:think:ALI....kakvo je stanje tada bilo u zemlji....ja koliko razumem to je bilo vreme obnove...i naravno da su svi imali tog poletnog duha da rade...
 
Pa ne bih da se pravim pametan....:think:ALI....kakvo je stanje tada bilo u zemlji....ja koliko razumem to je bilo vreme obnove...i naravno da su svi imali tog poletnog duha da rade...

Nije bas tako bilo. To se samo prica. Vise je licilo na ovo sada tranziciono, krediti, nabavke i tu i tamo po neko letovanje... Nije se imalo bas da se razmashesh, ali ti taman. Sada je i taman nekima malo jer vide na televiziji da Paris Hilton ima vise.
 
Pa mislim da se tada bez obzira na Tita, moglo moralom dopreti do dece mnogo vise nego sada svim onim kvazi veronaukama i kvazi gradjanskim vaspitanjima u skoli. Volim sto sam pionir. Hvala Bogu, da nisam rodjena kada su ukinuti. Oseti se taj nedostatak pionirstva kod danasnje omladine.

Слажем се.

Ако погледамо бели свет, при том мислим на Запад, и они се труде да имају неке организације, које личе на нашу пионирску.

Човек се добро осећа кад негде припада, заиста зна да припада, када има обавезу да због те припадности учини нешто добро, племенито...

Гледамо карневале у неким другим државама, и дивимо се, деца се труде да што боље припреме неку своју улогу у школској представи, у америчким филмовима плачу ако их родитељи не гледају, а ми?
Код нас се само на спомен неког окупљања, приредбе, карневала...говори како је то ,,соцреалистички глупи фазон''...

Родитељи се не радују да им дете негде учествује, све је ,,смор'' , прво њима, а онда то преносе и на децу.

И ови што уче веронауку не иду да гледају децу како рецитују у цркви, што је некад била част, само их упишу да би пред очима света били верници.

Одлутала мало, али су наши родитељи волели кад нас обуку лепо, па са цвећем у рукама идемо да пропратимо штафету која пролази кроз град..
И ако им је било глупо и били против Титове идеологије, и тада су били поносни што су им деца лепа и срећна.
Зар то није довољно да се једно време запамти као срећно и мирно време?
 
To si bre pomesao sa "Tito i ja" :)

,, Први цветак Титу ћу дати,
други, трећи, мами и тати...''

Ако је добијао први цветак, значи да нам је ОН био на првом месту...

Нисам размишљала тако, нисам могла волети Тита јаче него родитеље, али нисам ни о песми мислила, певала је, и било је лепо.
 
Nije bas tako bilo. To se samo prica. Vise je licilo na ovo sada tranziciono, krediti, nabavke i tu i tamo po neko letovanje... Nije se imalo bas da se razmashesh, ali ti taman. Sada je i taman nekima malo jer vide na televiziji da Paris Hilton ima vise.

:ok:

Цениле су се друге вредности.
Ја бих и данас рекла да су то ПРАВЕ вредности. Породица је често била на окупу, летовања и зимовања преко школе, разних омладинских организација, све је то повезивало људе...
 
Слажем се.

Ако погледамо бели свет, при том мислим на Запад, и они се труде да имају неке организације, које личе на нашу пионирску.

Da, oni sto skupljaju "chvarke". A nama se vise svidjaju samo zato sto su stranci, a pionire ovde brze bolje povezujemo sa Titom. On je bio samo povod, sustina pionirstva je mnogo simpaticnija.
Jednom je moj svekar rekao, mislim da sam to vec negde ovde spomenula, al ajde, da je dobar komunista, koji nije licemer, vrlo blizu pojma dobar pravoslavac.
 
Onaj ko zaboravi da na maramu stavi plasičnu kopču, nego je samo preveže, nemoj da uopšte da mi dolazi...

Ha, ha, a pazi ovo. Moja uciteljica kada sam je pitala da li mogu od plastelina da napravim Tita, posto sam zavrsila Vuka Karadzica koji je bio zadatak na likovnom, odgovorila je (citiram jer sam to dobro upamtila kao nebulozu): "Bolje nemoj, draga, mozes da pogresis pa da ispadne ruzan, a Tito je lep." Vuku Karadzicu ne smeta da ispadne ruzan od plastelina, ali Titu... moze da leti uciteljicka glava...a u danasnje vreme bi mozda ostala bez licence...
 
Ha, ha, a pazi ovo. Moja uciteljica kada sam je pitala da li mogu od plastelina da napravim Tita, posto sam zavrsila Vuka Karadzica koji je bio zadatak na likovnom, odgovorila je (citiram jer sam to dobro upamtila kao nebulozu): "Bolje nemoj, draga, mozes da pogresis pa da ispadne ruzan, a Tito je lep." Vuku Karadzicu ne smeta da ispadne ruzan od plastelina, ali Titu... moze da leti uciteljicka glava...a u danasnje vreme bi mozda ostala bez licence...

Мој отац, учитељ, кад сам га једном питала зашто никад не смемо да цртамо Тита, насмејао се и рекао : ,, Из истог разлога што моји ђаци не цртају свог учитеља...Испадне свашта.''

Вероватно би заиста неком тада ,,летела глава'' , али ни сад ђаци не цртају председнике, а Карађорђе и Вук могу да личе на којешта... :)
 
Мој отац, учитељ, кад сам га једном питала зашто никад не смемо да цртамо Тита, насмејао се и рекао : ,, Из истог разлога што моји ђаци не цртају свог учитеља...Испадне свашта.''

Вероватно би заиста неком тада ,,летела глава'' , али ни сад ђаци не цртају председнике, а Карађорђе и Вук могу да личе на којешта... :)

A moja sestra isla na razgovor kod direktora jer je zasmejala drugarica nekom facom usled onog stajanja zbog Titove smrti.
A sada se ne sme ni pisnuti o "politici", a kamoli da se crta neko odande, bar u skoli.
 

Back
Top