Dakle.....
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Dakle.....

Ističe se n-a-t-a (avatar)
    Učlanjen
    17.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Dakle.....

Sta mislite koliko zaposlenih naucnika uopste ima u nasoj zemlji i da li po vama to utice na razvoj zemlje???
    Hm i kako danasnje klince zapravo zainteresovati da bace pogled na prirodne nauke???
    Dakle???
    Ljubav mozda ne pokrece svet, ali se zbog nje ta voznja isplati :)

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

Podrazumevano Re: Dakle.....

Hmm pa vidi, zavisi kako gledash ko je naucnik. Mislim ja sam vec napravio 2 naucna rada, pa nisam naucnik, iako je po strogoj definiciji naucnik osoba koja pravi kvalitetne naucne radove...Elem, verovatno svi profesori prirodnih i tehnickih nauka se mogu svrstati kao naucnici. Pa znash kako, kod nas se jako malo odvaja za nauku. Uzmi za primer da je dug za komunalije na Hemijskom fakultetu 18 MILIONA dinara, da se godisnje po studentu izdvaja 600 dinara, a u drugim zemljama 4000 dolara...Svakakvo da naucni sloj utice na razvoj mislim, ima toliko mesta za analize, organske sinteze itd....A nash citav sistem je toliko neprilagoden u skoli. Mi ucimo 7-8 godina fiziku i na kraju odemo sa slabim znanjem, mislim de to ima? Evo znam osobe koje su 4. gimanzije a ne znaju da ti nadu silu? ili ne znaju de se drzi petroleum? kod nas je sistem i dobar i losh. Mi zaista imamo brdo znanja, ali eto ne znamo na kraju neke osnovne stvari a o prakticnom radu da i ne govorim....

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

U ovoj crnoj rupi tesko da ce ikad ista biti nauke (bar kako stvari sada stoje)...U Astronomiji od pre neki mesec sam procitao da se kod nas za naucna istrazivanja iz budzeta odvaja neka smesna cifra, mislim da necu da odvalim ako kazem da je to ispod 1% budzeta.

BTW, ni ja ne znam de se drzi petroleum
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Primećen član geologicarka (avatar)
    Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Хм, тачно је то да се деца тешко могу заинтересовати за природне науке, а што је грозна ситуација. Искрено, не знам како је са хемијом и биологијом (мада мислим да тамо иде мало више студената), али знам да је код нас на геологији очајно стање. Долази врло мали број студената, а и већина оних који се упишу на факултет уопште нису заинтересовани за геологију. На прсте се могу избројати студенти (и то на читавом факултету, не само у једној генерацији), које интересује оно што уче. И како после можемо да очекујемо да такви студенти касније буду научници, и то добри научници? Нема шансе.

Такође, сматрам да се у нашим школама врло мало пажње посвећује практичном учењу природних наука. Тако можете наћи ученике који савршено знају теорију (науче напамет то) али не знају то да примене чак ни код решавања најједноставнијих задатака.

А оно што је такође тужно, а што се директо тиче науке којом ја планирам да се бавим, је то што геологија не постоји као предмет у средњим школама. Свуда у свету се уче Науке о Земљи, исто као и математика, физика, хемија и биологија, а код нас се мало геологије учи у првом разреду из географије, уз то што је уџбеник погрешно написан. И како после да очекујемо да ће некога то интересовати...
    И ето... у томе је тајна... у томе је једини трик!

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

"Iz grmena velikoga lavu trudno izić nije
    U narodma velikima geniju se gnjezdo vije"

Ko hoće "pravu" nauku, mora da je plati. Samo tako će moći konkurisati jakim zemljama u kojima se naučna istraživanja vrše organizovano i sa određenim ciljem. I masovno.
    Prošlo je vreme Leonarda, Franklina... Velika nauka zahteva veliku lovu.

Za utehu, ni Japan recimo nije velika naučna, ali je velika tehnološka zemlja.

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    "Iz grmena velikoga lavu trudno izić nije
    U narodma velikima geniju se gnjezdo vije"
    Из грмена великога лафу изаћ трудно није,
    у великим народима генију се гњ'јездо вије:

http://www.njegos.org/petrovics/gvijenac.htm
    Poslednji put ažurirao/la ristob : 19.09.2008. u 09:09
    Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?

Veoma poznat yioim (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    181

nula......u svakom pogledu nazalost.
    svi oni imaju epitet "corke" , "kvisko", "dileja".....ali dolazi vreme kada ljudi svataju da je potrebno zavrsiti neke skole i usavrsavati se. do tada kod nas status quo...tj. NULA

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

Citat Original postavio Svabov Pogledaj poruku
    U ovoj crnoj rupi tesko da ce ikad ista biti nauke (bar kako stvari sada stoje)...U Astronomiji od pre neki mesec sam procitao da se kod nas za naucna istrazivanja iz budzeta odvaja neka smesna cifra, mislim da necu da odvalim ako kazem da je to ispod 1% budzeta.

BTW, ni ja ne znam de se drzi petroleum
    Xixixix nisam video post, htedoh reci, da vicna srednjskolaca ne zna gde se drzi natrium...on se drzi u petroleumu jer reaguje sa okolnim kiseonikom.

Elem, zashto takav stav? Ja mislim da u nekom bizarnom slucaju nashi naucnici bash moraju da vole nauku ako se njom bave na kraju kada toliko produ mucdenje i torture.

Ono sto meni izricito smeta jeste sto se odvaja ogromna svota novca na crkve i bogomolje kada one nemaju nikavku ekonomsku vrednost sem sto trose pare iz ovako siromashnog budzeta....Evo uzmite za primer da Bioloski fakultet nema svoju zgradu.... A eto mi smo jedina zemlja koja se moze pohvaliti Petnicom (blagoslovena bila dusha moja) jedino se mi mozemo pohvaliti Vincom i studentima koji imaju teorijsko znanje na nivou doktora u svim zivotnim oblastima.

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

i josh neshto mislim da bi matematiku trebalo izreformisati malo. Kakav je korist sto mi ucimo brdo geometrije i svega i svacega kada se ja za 2 godine necu secati toga?

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

jok, ako ti dune odjednom da hoces da budes poslasticar, moras da znas kakve plehove imas ... lakse ti uz geometrije nego da se oslanjas na odokativne metode tvoje prababe koja je sa sobom ponela u grob Tajni Sastojak.

mislim da su kod nas veoma lose nastavne metode. a to povlaci i pitanje zasto su lose...itd. ... i uopste sta vecina omladine radi ... i sta vecina profesora tolerise. i sto svi gledaju da prodju bez vecih psihickih oboljenja do penzije ...
    i profesori koji su uz to i pedagozi se mogu jako tesko naci. sto povlaci da mladim generacijama, nasim mladim to-be-nadama, nema ko da servira prakticni deo svih stvari koje se uce.

a sad ...
    pretpostavimo suprotno ...
    ...sto je ono sto se u nasoj zemlji mnogo cesce radi ... ''sta bi bilo kad bi bilo'' pitanje se provlaci svugde, medjutim nikako da se kaze ili proshushka bar ''a sada cemo ... '' ...

Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Ја мислим да ми у средњим школама имамо чак и мало математике, и мислим да би у средњим школама (макар гимназијама) требало почети са учењем диференцијалних једначина. И не сматрам да геометрију треба избацити, јер, ако си ти ученик гимназије, не зна се шта ћеш уписати, а математика (и геометрија) је потребна на већини техничких факултета (тј. мата је потребна на свим, геометрија мислим да није скроз на свим), па долази нацртна геометрија, па геодезија, па ово па оно... А све се то не може схватити без доброг знања математике, и то у свим областима. Нпр. знам када смо на мати 1 почели да радимо аналитичку геометрију, професор је рекао: "То, то и то сте учили у средњој школи, и ја нећу сада да вам причам о томе. Градиво је конципирано тако да се директно наставља на све оно што ви већ знате". Па ко није знао... шта да му раде...

ПС. Мени су нпр. вероватноћа и статистика биле смор, и то више никада нећу да употребљавам, али смо то у гимназији учили (јес' на крају 4. али ипак јесмо) јер се на многим факултетима градиво само надограђује.

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

da ne poverujesh, nisam rekao da je matematika i geometrija nepotrebna, vec da vecina ucenika posle gimanzije jer gradivo nije fino upakovano ne zna ni one osnovne funkcije.

Zainteresovan član MiMa_87 (avatar)
    Učlanjen
    24.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Evo vam klasican primer.Na Hemijskom fakultetu matematika se slusa na prvoj godini,a ispit se polaze pismeno i usmeno.I ajde sad da kazem da nije toliko bitno sto su nam dvosemestralni predmet nagurali u jednosemestrani nego sto se na pismenom delu ispita polazu zadaci,sto mi je i trebalo u daljem skolovanju,ali usmeni deo ispita tkacio:
    Izvodjenje i teorijski dokazi za ingerale,redove,nizove...da ne nabrajam.Glava mi je pukla dok sam to spremila a nije mi nikad zatrebalo a i sumnjam da ce mi zatrebati teorijski dokaz verovatnoce ili cega vec na hemiji.
    A sad koliko cujem su izbacili taj usmeni pa se polaze samo pismeno.
    Sreca

Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Такође, мислим да студент своје право знање из неког предмета може показати тек на усменом испиту. Наравно и на писменом (нпр. из математике, физике и још неких предмета) на задацима који су направљени да се не решавају по шаблону који се може напамет научити, већ где примењујеш оно што си научио да би решио неки конкретан проблем. Али усмени је ипак усмени, када изађеш и покажеш оно што знаш. Само, наравно, професори греше што од нас траже да учимо доказе и извођења и сличне ствари. То треба препустити математичарима, а осталима дати нпр. да реше неки задатак, нешто закључе или тако нешто (а поново, да се то ради на класичном усменом испиту, а не писмено).

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

pa ne znam kako cesh na usmenom da resavash zadatak?

Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Не класичан задатак, него неки проблем, да покажеш да си схватио то што си учио. У геофизици је то могуће, а верујем и у многим другим природним наукама...

Elita gost 39034 (avatar)
    Učlanjen
    10.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio n-a-t-a Pogledaj poruku
    Sta mislite koliko zaposlenih naucnika uopste ima u nasoj zemlji i da li po vama to utice na razvoj zemlje???
    Hm i kako danasnje klince zapravo zainteresovati da bace pogled na prirodne nauke???
    Dakle???
    Ne znam tacan broj zaposlenih u nauci, ali je definitivno mali...naravno da nauka utice na razvoj jedne zemlje, ali se plasim da je kod nas to (kao i sve drugo, uostalom), malo drugacije, pa tako trneutno nasa nauka vrlo malo moze da doprinese onome sto nasa zemlja treba (sem na polju poljoprivrede, ukoliko hocemo na tu temu nesto da avanzujemo u svetu). Takodje mislim da je klince jako tesko danas zainteresovato za nauku, sem ako ih to po prirodi licnosto ne zanima, jer cim dodju u godine kad mogu da preracunaju koliku ce platu imati na osnovu 0.3% izdvajanja iz budzeta za nauku, odmah upisu FON ili pravo...i uopste ih ne krivim, a pri tome necu ni da pominjem stanje u nauci, u smislu kako se radi, ili kako se objavljuju radovi, dobijaju projekti, i slicno...

Zainteresovan član *milkshake* (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    42

ne znam koliko ima naucnika ali ono malo za koje smo culi nisu se proslavili tako sto su kod nas radili neki projekat, nego odlaze u inostranstvo koje ih finansira - sto je i normalno, jer bolje napolju uraditi nesto, pa i za drugu drzavu, nego ovde ne raditi nista jer drzava nema para da to finansira.

Ono sto meni izricito smeta jeste sto se odvaja ogromna svota novca na crkve i bogomolje kada one nemaju nikavku ekonomsku vrednost sem sto trose pare iz ovako siromashnog budzeta....
    u neku ruku mi je i jasno sto je tako. znas kroz sta smo sve prosli, pa obicnim ljudima svakako nije bilo do naucnih projekata nego do utehe, nade. daleko od toga da mislim da je to trenutno dobro. naravno da nije.
    Takodje mislim da je klince jako tesko danas zainteresovato za nauku, sem ako ih to po prirodi licnosto ne zanima, jer cim dodju u godine kad mogu da preracunaju koliku ce platu imati na osnovu 0.3% izdvajanja iz budzeta za nauku, odmah upisu FON ili pravo...
    upravo tako! kako neko realno moze da ocekuje da nam nauka napreduje, da zainteresuje mlade ljude, kad oni vide da od toga nema 'leba?!? kada bi se vise ulagalo u nauku, bilo bi vise ljudi koji hoce da se bave time. isto tako je stvar i sa profesorima: nastavni kadar nam je los zato sto neko ko je teskom mukom zavrsio fakultet, recimo informatiku, ima mnogo vecu zaradu ako se zaposli u nekoj banci, ili bilo kojoj drugoj ustanovi gde moze da bude programer itd - nego ako je nastavnik. da li se samo meni cini da se vrtimo u zacaranom krugu? napretka u nauci nema bez ulaganja u nauku i u nastavni kadar, a kod nas su sva vrata zatvorena cim se pomene rec 'ulaganje' .

Slične teme

1. Dakle..
    Autor Happiness.. u forumu Arhiva
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 03.05.2009., 23:07
  2. Dakle...
    Autor SrebrniUletach u forumu Politika
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 15.11.2006., 15:28

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor