Ključna odluka o Kosovu

systemofadown

Iskusan
Poruka
6.070
U sedištu svetske organizacije u Njujorku u utorak počinje 63. zasedanje Generalne skupštine UN, na čijem bi dnevnom redu, kako se očekuje, trebalo da se nađe i inicijativa Srbije da se od Međunarodnog suda pravde zatraži mišljenje o zakonitosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Da li će predlog Srbije stići na dnevni red u sredu, odlučiće Generalni komitet Generalne skupštine, a zahtev Beograda samo je jedna od više tačaka koje su dodatno predložene. Tim povodom, u sredu će u sedištu UN biti šef naše diplomatije Vuk Jeremić, kako bi još jednom objasnio koliko je Srbiji ova inicijativa važna.
Našu rezoluciju sa pitanjem: da li je Kosovo proglasilo nezavisnost u skladu sa međunarodnim pravom, ministar je još sredinom avgusta lično predao u Njujorku.
Kako se procenjuje, srpska rezolucija ima velike šanse da prođe Komitet u kome su predstavnici 28 zemalja - predsedavajući Generalne skupštine UN i 21 potpredsednik, kao i predsedavajući šest glavnih komiteta UN. Ali, mnogo je teže prognozirati kako bi ova inicijativa prošla na samom glasanju u Generalnoj skupštini koja ima 192 države članice. Tu joj je potrebna prosta većina, a podsetimo, Kosovo je kao
samostalnu državu podržalo 46 članica UN.

Generalna debata na GS UN, prema radnom kalendaru, treba da počne 23. septembra. Do tada u Njujorku će biti predsednik Srbije Boris Tadić koji, prema najavama, treba da otputuje 21. septembra. U našoj delegaciji biće i ministar Vuk Jeremić.
Srbija nije mogla sama da traži od Međunarodnog suda pravde mišljenje o samoproklamovanoj kosovskoj nezavisnosti, pošto takva pitanja ovoj instituciji jedino mogu da upute SB, Generalna skupština ili autorizovane agencije.
Inače, premijer Mirko Cvetković izjavio je u ponedeljak da Beograd očekuje da će Generalna skupština UN i Međunarodni sud pravde izreći pravu ocenu o nelegalnom proglašenju nezavisnosti Kosova.

Znaci Kosovu fali jos 51 zemlja da ih podrzi, sem ovih sto ih vec priznaju...:think:
Laicki gledano, vece sanse da prodje predlog imamo mi, ali videcemo kako cemo proci...

Zadnjih dana nam je los bioritam, sve neke rampe, odbijanja i raspadi...:mrgreen:
 
Znaci Kosovu fali jos 51 zemlja da ih podrzi, sem ovih sto ih vec priznaju...:think:
Laicki gledano, vece sanse da prodje predlog imamo mi, ali videcemo kako cemo proci...

Zadnjih dana nam je los bioritam, sve neke rampe, odbijanja i raspadi...:mrgreen:

Bolje reci matematicki gledano :)
Ali matematika i pravo su taaaaaaako daleko, pa nisam nesto pretjerano optimistican...pu bem ti los bioritam :)
 
Poslednja izmena:
Суд о томе може да одлучује и до неколико година. Чак је и сам Јеремић рекао да то може да траје и до пет година. Такође саветодавно мишљење које даје Међународни суд правде, нема обавезну снагу. Поред тога чл. 96, каже да само Генерална скупштина и Савет безбедности имају овлашћене да траже савеодавно мишљење од суда о сваком правном питању. Ајде прво да видимо, да ли ће Скупштина уопште да изгласа, да се од суда затражи саветодавно мишљење. Шиптари су већ лобирали код исламских земљаља да у Генералној скупштини гласају против захтева Србије.
 
greska, moji neprijatelji su mahom bolidi. u stvari ni oni mi nisu pravi neprijatelji, ali su tako uobrazili.
izmedju pametne politike i milosevicevske politike, sta mislis koju cu izabrati????:dash:

Pa milosevicevu politiku, na cijim se temeljima izgradilo nezavisno Kosovo (bar se to stalno prigovara Milosevicu). Zar bi tebi odgovaralo da je Srbija vodila pametnu politiku? Pa da danas ne zivis u skoro pa etnicki ociscenom Kosovu?
P.S. I naravno da ti nisu neprijatelji. Oni su ti i omogucili da protjerujes Srbe sa Kosova.
 
greska, moji neprijatelji su mahom bolidi. u stvari ni oni mi nisu pravi neprijatelji, ali su tako uobrazili.
izmedju pametne politike i milosevicevske politike, sta mislis koju cu izabrati????:dash:

miloseviceva politika je kao i svaka druga nego stoka pravila probleme coveku.........da je bar te probleme resio 100% pa da ne moramo da slusamo satro pismene pecince....:mrgreen:
 

Back
Top