Korak Po Korak...

Cinnamon

Obećava
Poruka
80
Htela bih da zapocnem Community Forum, ali, posto sam totalni laik interesuje me sta je sve za to potrebno.
Dakle, korak po korak, ko moze da mi pomogne.

Jasno mi je da:
1. treba registrovati 'domain'
2. treba zakupiti server (web hosting)
3. treba uzeti software koji omogicava 'client generated content'

...i, sta dalje?:dontunderstand:
 
Htela bih da zapocnem Community Forum, ali, posto sam totalni laik interesuje me sta je sve za to potrebno.
Dakle, korak po korak, ko moze da mi pomogne.

Jasno mi je da:
1. treba registrovati 'domain'
2. treba zakupiti server (web hosting)
3. treba uzeti software koji omogicava 'client generated content'

...i, sta dalje?:dontunderstand:

1. ako ti je forum lokalnog karaktera onda bolje uzmi lokalni domain
2. ako ces da imash dosta klijentele onda ti treba ozbiljniji server za community jer nece bas 50 ljudi istovremeno da ti dihtuje besprekorno na nekom skrnavom shared (podeljen izmedju korisnika istog servera) hostingu. Dakle ako je stvar iole ozbiljnija treba ti bar minimum VPS (virtual private server) za sta ce ti u srbiji skinuti kozhu s ledja ako uopste neka hosting firma kod nas chak i glumi da prodaje ozbiljnije resurse.
3. ako mislis da pravish sadrzaj preko botova onda je kljuchno da imash vbulletin sa *ico content (scrapovanje yahoo answers) sto opet ne znaci nista ako je forum lokalnog karaktera (ne-engleski jezik), mada moze da se izvuche sadrzaj iz rss sorseva tako da vbulletin je prilichno najbolji izbor za forum these days. Ali sam vbulletin nije besplatan tako da ako mislis da se vozish na licenciranoj verziji spremi se da pljunes 150,200$ ili koliko je vec koshta licenca ili imash i besplatne forum alternative

vbulletin ima zilion korisnih hackova tako da moze stvarno da zalichi na community tipa profile pages, blogs, groups, razlicite hierarhije korisnika itd itd. O ostalim forum platformama ne znam bash mnogo jer svoje forume vozim na anuliranom vbulletinu

Kod:
anulirani vbulletin mozes naci na
warez-bb.org

vecina (valjda sve ;P) forum platformi se zasniva na php/mysql tako da procitaj upustvo o instalaciji ako bas nemash veze ;>

onda lepo to instalirash na server zabodes admin panel i kovi konstrukciju svojih kategorija i boarda
 
Poslednja izmena:
Hvala ti...:)
Za vBulletin sam se vec nekako odlucila a sto se servera tice mislila sam da ne 'uzimam' taj virtuelni jer sam tehnicki potpuni laik. Ja samo znam da hocu da osnujem forum kao razonodu i to je sve...Ne bih znala da se nosim sa rebooting-om i slicnim stvarima, znaci, treba mi support. Koliko sam ja gledala za oko 10tak dolara mesecno moze da se iznajmi mesto na solidnom serveru. Nisam u US ali to valjda nema veze, zar ne.
Kazi mi, treba li mi neko programiranje ili slicne stvari?
Nije valjda samo iznajmiti server space, instalirati vBulletin, dfizajnirati sajt i gotovo.
Mora da ima neki trik, ovo bi bilo suvise lako.
 
pa uvek nesto moze da podje po zlu u samoj scripti (vbulletinu) ali ako imash licenciranu verziju podrska ce da ti se bakce oko kodova. Najteze ce ti biti doci do klijentele to sto je vezano za manipulaciju hostingom i samom forum platformom ne uzima ni mnogo truda ni mnogo vremena ali reklamiranje moze da iziskuje dosta i sredstava i vremena

verovatno mozes da startujesh na nekom 5-10$ mesecno serveru ali ces morati da migriras ako uspes da nabavish klijentelu jer ce ljudi da se zapucavaju, ti shared hostinzi su ~censured~

cuvaj se tih odlichnih servera za 10$ jer to su lazi. tu imash brdo skrivenih klipova i to sto oni rade je overselling. sve to lepo izgleda u prodajnoj broshuri ali kad uplovish videces s kim imash posla i kakve trikove ogranichenja mogu da ti spucaju sto obicno nije bilo u toj broshuri

Kod:
na ovoj adresi imash sasvim kool virtualni private server
http://www.wiredtree.com/

ja koristim njihove usluge i nije tesko ni loadovati adrese u hosting panele ni ostalo sto je potrebno raditi da bi imao svoj server i otvorene resurse

ne ne morash nista da programiras, dovoljno je da nauchish admin interfejs svog foruma gde ima da se zvekne po koji code ali moze i bez toga i ili postoje detaljna uputstva niko ne ochekuje da radish ecommerce encryption za amazon :P

isto tako ti je za sam server sasvim dovoljno da procitash uputstvo hosting kompanije ili da im zatrazish pomoc. U nekim sluchajevima kao ta ekipa sa linka koji sam ti napisao su vrlo usluzni i spremni da pomognu jer su valjda za to i placeni :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Evo gledaj, ja sam kontaktirala FutureQuest ( http://www.futurequest.net/Services/Packages/ ) i odmah su mi odgovorili na svako pitanje i potpitanje sto znaci da imaju dobar support. Takodje, pitala sam ih za koji paket da se odlucim jer sam htela jedan malo jaci ali su mi oni rekli da za pocetak uzmem onaj najjeftiniji i da mi taj drugi sigurno nije potreban 'unless you will be heavily advertising the site in the media.'

Kazi mi molim te nesto vise o bandwidth-u. Koliki mi je potreban ako recimo imam 50 do 100 clanova, ja uopste nemam predstavu o tim stvarima a ne bih htela da mi sajt stuca...:)
 
ovaj hosting sto si napisala je smece - shared hosting i zakucanov po pitanju resursa

300MB se napuni dok trepnesh pogotovo u communities a cene su im ko da je '98 za istu stvar a ne tri murova zakona da su prosla od tad

znachi da sam na tvom mestu izbegao bi tu hosting firmu u shirokom luku, preskupo za premalo ..

sto se tiche toga kako izgledaju sajtovi na VPS treba da razgranicish razvojna okruzenja

izgled sajta ne zavisi od platforme gde je postavljen zavisi od platforme na kojoj je razvijen tako da ti linkovi mojih sajtova nisu neophodni da skontas u cemu je razlika

viceversa shared hostinzi obicno prodaju web panel ili vista panel, cpanel etc

u VPS, hybrid serverima i dedicated serverima sama sebi kreirash cpanel i ogranichenja da raspolazes sa koliko imash ili koliko ti treba u odredjenoj adresi

sto se tiche bandwidtha forumi gutaju dosta pogotovo kad krene posecenost ali na iole racionalnijem VPSu prvi problem bi naishao u ram memoriji (kad bude dosta simultanih upotreba) dok na shared hostinzima kalibra onog sto si napisala problem ima da se pojavi gde god

od CPU limit (upotreba procesora koja je vishe nego ogranicena na shared hostinzima)
ram (ram memorija je limitirana ko izvoz pod sankcijama)
pa onda razna php ogranichenja, upotreba automatskih komandi kao sto je cron, ogranichavaju broj poslatih emailova i josh mnoge stvari da te limitiraju da bi molgi da ugrade josh nekog

shared hostinge obichno drze preprodavci a to je najgora fela u biznisu jer uvek uglavljuju vishe nego sto server racionalno moze da podnese

ja imam nekoliko shared hostinga jer me mrzi da sklanjam (migriram) podatke sa njih ali se vishe i ne trudim da ih promovishem jer su ogranicheni ko nacisticka svest

dok je kod VPS-a prica potpuno drugacija jer imash bash to sto platish bez bapskih pricha o gigabajtima megabajtima ovome onome a samo konfigurisanje se zavrsi za dan posla bilo da ucish kako da uglavish svoju adresu ili ti podrska pomaze

kad imash VPS ti ustvari imash masinu so njenim strogo definisam resursima- imas individualni svoj sistem (linux ili windows) zavisi sta odaberes, konektovan na internet access

ako imash 50 do 100 clanova i sve to radish iz hobija mozda za tebe nije losha alternativa
freeforums.org
gde bi sve to prosla dosta glatko i za dzabaka

ali ambicije nekog ko kontrolishe forum i sajt se vrlo brzo uvecaju tako da bi to postalo bara ko i taj hosting koji si pomenula
 
Poslednja izmena:
Evo, pregledala sam sajt i ovo je najmanji paket
* Intel Dual Xeon Harpertown
* 384MB Guaranteed SLM RAM
* 40GB RAID-10 Disk Space
* 600GB Bandwidth
* 4 Dedicated IPs
* cPanel / WHM
* Virtuozzo 4 with Power Panel
* Fantastico, RVSkin, WHMCS Available
* Starting at: $44/month

Ako te ne mrzi napisi mi sta to sve znaci prevedeno na jednostavan srpski. Ja govorim engl. ali ovo mi je spansko selo.
Koliko je 600GB bandwidth, koliku to posecenost izdrzava?
Takodje, da li oni obavljaju rebooting u slucaju potrebe ili se to placa extra, znas li mozda?
 
to ti je najbolja cena koju mozes da nadjesh za te resurse na planeti a i sire, podrska je vishe nego ljubazna i ti resursi bi ti bili sasvim dovoljni za dosta vremena

ne znam zasto se tripujesh na taj rebooting ae whatever to je samo klik na panelu nista vishe. plus sistem je pod monitoringom sto znaci kad bi se nesto i zbagovalo sam bi se restartovao (ne bi ti sajt ostao da visi dok si ti na letovanju ili zimovanju sigurno :))

kad bi ti samo znala sta sve ja pokrenem na takvim "aparatima" pa sam restartovao jednom u mesec dana ;>

600GB bandwidtha znachi da moze sa tvojih procesa da se castuje toliko memorije mesechno.

primer kada neko (korisnik sajta) loaduje tvoju stranicu od 15 kb ti si potrosila 15kb bandwitha ako loaduje sliku od 100KB znachi toliko je otishlo. Tih 600GB moze mnogo toga da izdrzi...

u svakom sluchaju kad bi naisla na neke potrebe koje su vece od ovoga lako mozes da upgrejdujes server..

malo je teshko meriti ovo na kantar ali je to sasvim dovoljno i za forume sa mnogo vishe od 50 ljudi

ako ti lova nije preterana greda i frka u tome sta hoces da uradish to bi ti bilo extra imajuci u vidu i buducnost te stvari i smooth functioning inache

u drugom sluchaju (limitirani budzet) mozda malo prenagljujem sto ti preporucujem VPS (iako nije tezak za menadzerisanje od chega ti izgleda najvishe cvikash ;p) jer valjda pristojno mozes da pochnes na nekom shared hostingu iako se ovde za samo malo vishe para dobija mnogo vishe prostora za manevar

ali ako se ipak odluchish za neki jeftiniji hosting onda ni sluchajno one freakove sto si postavila link to je way to much out of time. Znachi ako mislish da ces da ostanesh na 50, 100 aktivnih clanova onda ti je dosta shared hosting (uzdrzacu se da bilo sta iz te branshe predlazem jer je to u svakom slucaju smece!) i z druge strane zice neko trlja ruke kad to platish i govori sucker..

sustina je da oni likovi sto si napisala link koji su ti rekli da ti je dosta osnovni paket kod njih ugrade takvih 120-150 u onaj najeftiniji koji si sad citirala pa uporedi malo cene i sve ce ti biti jasno mozda i vishe ugrade ako su bash funjare mada i ovo je daleko od postenog hleba jer oni uzmu 1200-1500$ za ono sto plate 50$

uzimanjem VPS u startu bi reshila dosta trulih upgrejda gde bi te krali na sitno ali bitno sto ce da se skupi i preskocila bi najgrdje rupe i najgore ruke u tom biznisu

shared hosting je ispod dedicated (VPS, HS, DS) za celu jednu hijerarhiju pristupa i za ceo jedan univerzum mogucnosti :)
 
Poslednja izmena:
(iako nije tezak za menadzerisanje od chega ti izgleda najvishe cvikash ;p)
____________________________________________________________________

hahahaa pazi kad si me skroz provalio, zar je to tako ocigledno...:D
A sto se rebootinga tice, vazno mi je jer ce sajt u sebi sadrzati rec 'serbian' i kao takav ce biti meta siptarima, kao i svaki drugi koji ima veze sa tom recju. Verovatno mi se sad na pocetku sve to cini 'big deal' posto ne znam mnogo o svim tim tehnickim stranama. Najvise bih volela da se ispostavi da sam od muve pravila magarca ali videcemo. U sustini, nemam tu sta, moracu da se igram jedno par meseci i da gnjavim ljude ovako kao sada tebe, valjda cu ukapirati...:)
 
hahahaa pazi kad si me skroz provalio, zar je to tako ocigledno...:D

Jeste solidno je providno :p

znash kako na VPS bi bar znala da te neko napada ili (pokushava da hackuje) i ili (hackuje) dok bi na shared hostinzima samo imala prsli sajt (zbog te vishe heierarhije) u kojoj se ochitavaju svi root procesi, beleze logovi i tome slichno

na VPS na kome ne radish nista oko zastite bi bila vishe zasticena nego na shared hostingu gde se kao brines i ili radish nesto

i.e. one funjare sto su ti ponudili 300MB za 10$ je lako izvrnuti ko ukrasti slatkish od deteta..

Ako se pristojno zastitis od 777 exploita, htaacess, admin paneli i root password mogu da duvaju u frulu ti sa called hackeri osim ako ti sam sajt nije pisan sa scriptom koja ima poznati exploit da bi onda usnifovali neki svoj backdoor

kad bi se uradilo sve sto moze da se uradi na zastiti jedino cime bi mogli da te napadnu je dDos za sta VPS kod ovih ppls ima pristojnu zastitu

u svakom slucaju bi bar znala da te je neko napadao ili napao ili hackovao ili pokusavao da hackuje dok to za shared hosting ne mora da znachi.
 
Poslednja izmena:
Kocka je bacena.Then the VPS will be...:)..da li sad to znaci da oni rade 'neophodan maintenance ili ja? Sta znam, citala sam da je potreban update za software i odrzavanje hardware, i kako se radi taj rebooting, jel' to nesto komplikovano? Sta ako mi se desi crash or lock up?

Za vBulletin sam se vec odlucila (nadam se da ima i cirilicu)

sad mi jos treba dizajn i to je to,jel tako?
 
kad uzmesh VPS onda spusti njihovo uputstvo osnove oko loadovanja svojih DNS parametra za adresu nisu teski. Sto se tiche statusa servera VPS je menaged half dedicated nesto u tom rezimu

tako da za sve sto ti je frka i ne znas kako cimaj podrsku i bice srecni da ti pomognu. Ok su likovi i jako mi je kool tamo

Nemoj mnogo da brines oko tog rebootinga ili neceg. Kad dobijesh loginove iscimaj podrsku za sve sto ti nije jasno a kad se logujes vec ces da vidish sta ti nije jasno

interfejs za WHM (webhost manager) je vizuelnog karaktera tako da uglavnom ti pishe i imash upozorenja ako je neka opcija iole dvosmisleno bitna videces vec kad se ulogujesh

Ja imam vec nekoliko komada u toj firmi i za sad (da kucnem u drvo :mrgreen:) nema nekih iole vecih problema iako koristim do balchaka sta mogu da upotrebim tamo

sve ces vec videti ili iz tutorijala koji ces skinuti na njihovom sajtu ili kroz komunikaciju sa podrskom ili kroz njihov knowledge base.

iscimaj i mene ako ti treba neka pomoc sto ne mozes sama ili sa podrskom da zavrsis

srecno :D

P.S. sto se tiche toga sta ti josh treba,, treba da loadujes svoj domain u taj host, onda da objasnish podrsci da hoces vbulletin tamo da instaliras onda ce oni da ti podese php koje je default lock ali neces morati ti da se petljash oko kodova, onda se taj isti vBulletin instalira pa zabodes tamo admin panel i onda radi sta god te volja s tim :)

VPS
client portal -> WHM+domain registar -> cpanel -> vBulletin admin
i ili
client portal+domain registar -> WHM -> cpanel -> vBulletin admin

shared hosting
cpanel ->vBulletin admin

:wink
 
Poslednja izmena:
zavisi zaista koliko zelis time da se bavish.

Ako znash vec engleski ne bi trebalo da ti bude odvec tesko da se snalazis jedino da nauchish fundamentalne stvari da znash gde bodes

ako si zainteresovana opet gledaj da ne nadjesh neke ucitelje ko onaj host sto si nasla jer ces na takvim stvarima protraciti vreme i novac :mrgreen:
 
ako si zainteresovana opet gledaj da ne nadjesh neke ucitelje ko onaj host sto si nasla jer ces na takvim stvarima protraciti vreme i novac
______________________________________________________________
Lele, a bila sam ponosna kako sam ih ubola iz tolikog mnostva ponuda...:)
vidis da sam nadarena, znaci da ne bi trebalo da bude problema. Jednostavno, samo trebam dobrrro da izaberem i onda da se okrenem za 180 stepeni i odlucim za ono o cemu nikada ne bi ni sanjala:)) to ce biti pun pogodak, bas kao i za ovo, jer kad sam iscitala o VPS i da on mimikuje jos jedan PC unutar tvog pomislila sam da ta opcija sigurno nije za mene.
 
samo lagano nije to neka bogzna kakva nauka obichan zanat bez obzira sto se u vecini sluchajeva tripujemo da smo struchni i experti :P

sustina je da dobro nauchish shta od chega zavisi i kako da povezujes instalirash i kontrolishesh stvari ne morash da zapucash u neku esenciju svega jer onda spremi godine istrazivanja i bubanja da bi mogla to sve da lepo izradish

tebi je koliko ja kontam bitno da budesh admin :p:cool:
onda samo lepo zabodi svoj domen u svoj host kreiraj mu nalog instaliraj forum loguj se ko admin i cepaj ;)
 
mislim da si isuvishe skromna
nisi ti bash tolko naivna jer si ispitala stvar izgleda bas detaljno i muchish me tu vec dva dana :lol:

elem najgore sto moze da se desi je da ti sajt ne radi a i to se da popraviti tako da ne brini nema razloga za paranoju iako cesh da sanjash panele, red alert kako nesto blinka ko da je neko sipao jogurt u fuzioni reaktor :mrgreen:

ne sumnjam da ces se snaci cim preduzimas opsezne pripreme za napad
:super:
 
Ma ja sam ti kao temeljna...:)
Nisam takva uvek, samo sada, bas zbog toga sto malo znam. Sta da ti kazem, kad sam ja u srednjoj skoli ucila kao neko programiranje radio se Fortran IV a tip koji ga je izmislio je umro. E, sad ti vidi koliko su se stvari od tada promenile a ja sam se sa tehnickih na faxu prebacila na socijalne nauke....:)

Sreca pa sam na tebe naisla, pogotovu sto ti to isto ili slicno radis pa imas prakticnog iskustva...:D

U sustini, ne znam zasto pravim toliku dramu bez potrebe. Najgore sto moze da mi se desi je da mi ne ide i da se iznerviram, odustanem i izgubim koju kintu i to je sve. treba sve ovo da shvatim kao igru...:)
 
ne bas ko igru shvati to dosta ozbiljno (tako ces nauciti mnogo vishe i odraditi stvari vishe profi) ali ipak nemoj da panichish jer za sve postoji reshenje iako je dosta bolje ako se iz prvog puta nadje reshenje :mrgreen:
 
@Georg_Faust

Navlacis naivne devojke ovde po forumu na noname servere :P

Salu na stranu, jesi li ti cuo za kompanije koje se Web hostingom bave 10 godina i hostuju preko milion sajtova (http://www.netfirms.com/enterprise-hosting/enterprise-hosting-one/) ili http://iweb.com/dedicated/budget-servers/

1) Najbitnije za mene je Secure Shell pristup koji na Netfirms postoji i za shared i za dedicated hosting. Tako imam direktan pristup bazama podataka, a backup radim za 1-2min po gigabajtu baze. O import-u u slucaju pada baze da i ne govorim - brzi je hiljadu puta, jer bazu ne upload-ujes, vec samo .sql fajl sa backup-om koji je vec tamo upucavas u bazu.

2) Backup-e baza drzim na serveru, iznad public_html, a jednom nedeljno ih download-ujem na lokalnu masinu.
 
johny uporedi cene srednje kategorije (VPS, HS) likovi su rame uz rame sa netfirms a siguran sam da je podrska bolja i upgrade da teche vishe glatko i jeftinije
enterprise hosting i okruzenje bi njoj po mom misljenju izvuklo svaku draz ove profesije (isuvishe neslano) jeste da server nije pecheno pile ali istrazivao sam tu kompaniju i imaju iskustva solidno a i preporuke na sve strane nisu bash noname..

druga stvar nikog ne navlachim *i.t.e.* lichno sam prezadovoljan ja nemam nista od toga da se neko prikachi ili ne na njih meni je tamo super

po tome sto je rekla da zeli njoj treba vps u kucnom ambijentu ne da se juri s nekim kilometrima strana oko konfigurisanja bilo cega a da opet moze da kaze da ima vise od adrese pa pogledajte ako CPU nije prezauzet

ja sa 512 VPS paketom kod njih bez ikakvih problema shibam 2000 cronova na sat a da ni ne utrchim u forced reboot ili swap ili whatever da blinka red alert tako s obzirom da kontas koliko simultane akcije mogu da opterete stvari likovi su vishe nego pouzdani po misterioznom nenestajanju radne snage

da se isto razumemo ja nisam techie to sto radim je 3x vishe marketing nego sam dizajn ili programiranje kojima se "sluzim" ali ipak znam da namirishem sta je dobar deal a ovo sigurno jeste pogotovo za manje nerdovski nastrojene klijente
 
Poslednja izmena:

Back
Top