Da li je svemir beskrajan?

Da li je svemir beskrajan?

  • da

  • ne

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Moje mišljenje- ne znam!

Ako je tačna tvrdnja naučnika da je beskrajan i da se stalno širi, onda bi se morao širiti na račun nečega što nije svemir, tj ništa, i što ne postoji, a to bi onda značilo da je konačan, da ima neku granicu.
I ne mogu da pojmim pojam beskonačnosti, tako nešto je nemoguće zamisliti
 
Ako se dobro sećam, neki filozof je imao teoriju o tome, sa onom pričom o koplju koje je bačeno ka granici svemira, pa ako udari u granicu(zid, ogradu), onda je svemir konačan, ali ta granica mora stajati u nečemu, što opet znači da je beskonačan... tako nekako
 
Nisam nesto upucen ali bicu metafizicar na trenutak. Naucnici su dokazali da se svemir siri,pratili su i jednostavno dokazali da se vecina zvezda ,galaksija udaljava od nas. Pre koji dan u Cernu su dokazali, ako se nevaram da cestica moze da daodje na cilje pre nego sto je ispaljena, u cilju istrazivanja porekla svemira. Da li se svemir siri na racun necega ne mozemo da znamo (bar ja neznam).Pretpostavljam da izvan svemira ne postoji vreme-prostor ili da van svemira vlada neki drugi vreme-prostor koji je drugaciji od naseg.A mozda je, na kraju krajeva, sve isto kao i ovde: van svemira postoje drugi svemiri koji se ili sudaraju ili medjusobno spajaju.
Ne znam gde sam procitao ali naucnici tvrde da ce svemir poceti da se smanjuje.
 
Npr, taj eksperiment u CERN-u, ako se ne varam pokušavaju da ustanove kakvo je bilo stanje nekoliko milijarditih delova sekunde nakon velikog praska, tako nekako, a još nisu dokazali postojanje velikog praska... Samo neki šum magnetnih i radio- talasa u svemiru, za koje neosnovano tvrde da je odjek velikog praska
 
Npr, taj eksperiment u CERN-u, ako se ne varam pokušavaju da ustanove kakvo je bilo stanje nekoliko milijarditih delova sekunde nakon velikog praska, tako nekako, a još nisu dokazali postojanje velikog praska... Samo neki šum magnetnih i radio- talasa u svemiru, za koje neosnovano tvrde da je odjek velikog praska

MIslim da je to onaj sum kad nema nijedne radio stanice ili kad na Tvu nema programa pa se vide tackice. Samo ne vidim kako bi taj sum jos uvek trajao od velikog praska. ILi se odbija od ivice svemira ili je uvek tu, nije mi jasno.
 
Rechke:
Ako se dobro sećam, neki filozof je imao teoriju o tome, sa onom pričom o koplju koje je bačeno ka granici svemira, pa ako udari u granicu(zid, ogradu), onda je svemir konačan, ali ta granica mora stajati u nečemu, što opet znači da je beskonačan... tako nekako

... pa granica je sta? ... linija koja razdvaja dve strane ... dakle DVE strane ... prema tome, ako mene neko pita ja cu reci da je realnost beskonacna ... i to u svakom mogucem smilsu ...
 
Poslednja izmena:
... interesantan video ... ... mogu ce je da je citav univerzum tipa system u systemu ... "organizacija" mikrouniverzuma slicna ili ista organizaciji makrouniverzuma ... 'gradis i sagradjen si' ...

PICTURE_3-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Baš je od iskona filozofska tema. :D
Ni beskraj u makro ni beskraj u mikro kosmosu ne može se zamisliti.

Pitanja: Koliko je najsitnijih (kvantnih) čestica isijano Velikim Praskom kad se ima u vidu koliko ogoromno i koliko oogromnih objekata ima u našoj vasioni? Da li stvarno postoji najsitnija (kvantna) čestica koja se više ni na što ne može podeliti niti ičim razbiti (kao kliker, recimo)?
 
ristob:
Baš je od iskona filozofska tema.
Ni beskraj u makro ni beskraj u mikro kosmosu ne može se zamisliti. Pitanja: Koliko je najsitnijih (kvantnih) cestica isijano Velikim Praskom kad se ima u vidu koliko ogoromno i koliko oogromnih objekata ima u našoj vasioni? Da li stvarno postoji najsitnija (kvantna) cestica koja se više ni na što ne može podeliti niti icim razbiti kao kliker, recimo)?

... bio sam postavio jednu temu tamo kod amera ... nazvao sam je ELEMENTAR ... i upravo se radilo o tome o cemu ti pricas ... ... da li je moguce da postoji donja granica ... ako uzmemo da je ima, onda bi ta neka cestica ili sta god trebala da ima karakteristike slicne ili iste ovima > ... ocigledno je da bi bila sacinjena od same sebe ... medjutim, ako je tako ... onda bi trebala da ima totalnu beskonacnu masu ... jer popunjava apsolutnu svaku jedinicu prostora ... svaku nulu ... - ali kada podignes ruku ona nema bes. masu

... ... dakle, ili ELEMENTAR ne postoji, to jest nema kraje ka malome kao sto nema kraja ni ka velikome ... kao kada bi u tom videu sto je barbara iznela kamera isla u suprotnom smeru ... ka dole ... ... i tako doveka ...

... ili ima kraja i tamo "dole" postoji nesto sto je naprosto osnova supstance ... ili sta vec ... mozda cak i neki 2d ili 1d "objekti" ... ili nesto gore, plasi me sama pomisao ....
 
... a onda kad malo bolje razmislis, ... uvidis da ne mogu da postoje cestic - E ... ... jer to znaci da ih nesto razdvaja ... i to onda mora biti druge peirode ali sta ... ... dolazimo da moguceg zakljucka da je samo postojanje ... najmanja i najveca stvar ...
 
Ne znam gde sam procitao ali naucnici tvrde da ce svemir poceti da se smanjuje.
Moj profa iz fizike je govorio proshle godine o tome , valjda postoje ciklusi , prvo veliki prasak , pa se univerzum shiri , pa se smanjuje , pa se skroz skupi i BUM , ponovo veliki prasak , a i slazem se sa tobom da iza granice univerzuma ne postoji vreme i prostor .
 
Poslednja izmena:

Back
Top