Sticanje mastera u inostranstvu.

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.789
Da li može neko pojasnjenje i rasvetljavanje za mene prilicno maglovite price o zavrsetku master studija preko.

Najvise me zanima stanje kod drustvenih nauka kao sto su Istorija, Psihologija ili Sociologija.

Dakle ako imamo naseg fakultetliju koji je diplomirao cetvorogodisnji fax u BG, a on sad želi da petu godinu zavrsi preko i da stekne Master. Kako to ide, posto je, koji su uslovi, gde je najbolji ici.

U obzir dolaze samo predavanja na engleskom jeziku.

Hvala
 
kakvog iskustva konkretno? imaš 2 teme o studijama u USA i UK koje su otvorili ljudi koji su trenutno na postdiplomskim u inostranstvu, pa kontaktiraj sa njima.
tvoj lični angažman je neophodan, dakle ne možeš samo da sediš i kao ja bih nešto, al ne znam tačno šta, ako može neko da mi pomogne itd. nađi konkretnan univerzitet, moraš da kreneš od nečega sam, dakle surfovanje i kontakt sa tim univerzitetima, nema ti druge ;)
 
A ti ces da mi kazes da ja sedim. Sad ja hocu da sedim i da sve uradim a ti si se nasla sad tu da mi kazes kako ja ne mogu samo da sedim. I ko kaze da sedim. A ti ustani i nemoj da sedis za kompom i da solis pamet drugima.

Sve sto kazes se podrazumeva.

Zanima me da li ima sanse da se sa MALO PARA to uradi. Jer ako treba da potrosim 30 000 eur da bi dobio Master preko radije cu ga uzeti kod nas za 1000 eur.
 
ej, ej polako, što odmah besniš... ;);)
ja ti pričam o tome koliko je važno da SAM tražiš, pokušavaš, juriš, budeš uporan itd. i o tome da je suludo da očekuješ da će neko da ti objasni sve "na tacni"
i da postdiplomske u inostranstvu jesu skupe (npr. 30 000 sa living costs je uobičajena cena za humanities), ali postoje stipendije, smanjenje školarine itd. ali i nisu toliko skupe koliko smo mi siromašni...
ostatak odgovora dobićeš na pm
 
Koliko je MALO para? Da se razumemo, sve i da dobijes neku super stipendiju, neces bas proci za par stotina evra. Mene je prosle godine samo zdravstveno kostalo nekih 300, cela procedura samo za dobar-dan u ambasadi je bila 700 evra.

Studije u UK za non EU studente su jako skupe. Postoje stipendije, ali se moras pomuciti oko njih.

I u NL postoje studije na engleskom, na drzavnim univerzitetima. Ista prica je za non EU ljude, s tim sto ovde nisam videla da dele stipendije. Cene su oko 7-8 hiljada evra godina.
 
E ok. Dakle kao zakljucak ... studiranje preko je zabava za burzujsku decurliju... mi obicni cemo da zavrsimo mastere po srbiji za 1000 eurica... :)

Kakva burzoazija? Zagrejala sam stolicu, imala dobre ocene, dobre projekte... i dobila sam stipendiju za masters.

Na studije u inostranstvu se moze na dva nacina:
#1: ucis, radis, pomucis se i dobijes stipendiju... tesko je dobiti punu stipendiju, ali i ako bi gledao na studije u Srbiji, nesto kao puna stipendija ne postoji - moras da platis knjige, ispite i sl, sto ti nije pokriveno cak i ako si na budzetu (stipendiran od strane drzave). Mada, poznajem kolege koji su otisli u Nemacku na studije i imali su sve troskove pokrivene - oni su platili samo put i poneli su za dzeparac; knjige su iznajmljivali iz biblioteke; hrana u menzi; smestaj u domu. Za ove skole/smerove/stipendije treba da se "kopa" i da se pronadje. Ako iko zna za njih, verovatno znaci da se oni interesuju licno i nece tek tako da dele informacije, jer tako ce sebi da povecaju konkurenciju... moras sam da nadjes.
#2: nemas neke ocene, ali imas para, tako da mozes da platis skolovanje i ostale troskove - jer neces dobiti stipendiju. Mislim da je ovo opcija za ljude koje ti nazivas burzoazija... ali nemoj tako - nisu oni krivi sto im roditelji imaju para. Ako ti nisi u ovoj grupi i zaista zelis studirati u inostranstvu, znaci da imas opciju #1...

I sta je pokriveno stipendijom, gledaj kao da je:
#1=na budzetu u Srbiji;
#2=samofinansiranje u Srbiji.
Razlika je jedino u placanju skolarine (tuition). S'tim sto u nekim skolama inostrani studenti imaju smestaj u studentskom domu...

Iskreno, masters u Srbiji je vise od 1000 eura... pogledaj samo koliko je prijavljivanje odbrane teze; i kad na to dodas troskove prijavljivanja svakog ispita, odbrane seminarskog rada, knjige... dodaj tu i smestaj i hranu... i skolarinu (ako nisi na budzetu). Izadje to mnoooooogo vise od 1000 eura.
 
Poslednja izmena:
Ali opet mnogo mnogo manje od skolovanja u inostranstvu.

Razmisli sta ti je "mnogo manje"?
To sto mozda zivis u okolini Univerziteta, pa zivis kuci (ne placas stanarinu), hranis se kuci, ili donosis hranu od kuce s'vremena na vreme a u inostranstvu toga nema, nego moras sve da platis/kupis?

Studirala sam u Srbiji i zivela sam kod kuce i u domu i znam o cemu pricam. Troskovi se ne razlikuju mnogo... Cena hrane je otprilike isto u Srbiji i inostranstvu (verovao ili ne).
Ako iznajmljujes stan, troskovi ce ti se znacajno smanjiti ako imas cimere, pa delite troskove stanarine... a stanovanje u domu nije toliko skupo (isto kao i u Srbiji)...

Tako da ako u Srbiji ne zivis u okolini Univerziteta, nego moras da iznajmis stan, placas dadzbine i hranu - troskovi zivota u inostranstvu i Srbiji se ne razlikuju mnogo.

Osetna razlika je jedino u tuition/skolarini... ostalo je sve tu negde.
 
Racunaj i putne troskove :)

Ma, kakvi putni troskovi?
Nema da se ide kuci, ako ne moze da se priusti... imala sam "raspust" 3 nedelje i nisam dolazila kuci, jer nisam mogla da priustim za kartu. Naravno, ako si u evropi, karta ce te izaci nekoliko stotina evra, ali ja sam u USA, i bas je mnogo za put.
Znaci - ako se nema: ne mora se.
A za putne troskove: nadjes smestaj da si blizu Univerziteta, pa mozes peske. Ako nemas te srece, autobuska propusnica za ceo dan je $3 (bude i jeftinije ako kupis mesecnu propusnicu)... pa ti racunaj.
 
I meni si dosta rasvetlila stanje. :klap:
Dosta dugo se vec premisljam da li da idem na master/doktorske u inostranstvo. Vec sam ovde pocela doktorske, ali mozda bih mogla negde da nastavim ili cak krenem ispocetka.

Kako je tebi, tj je li ti lakse bilo da zavrsavas studije kod nas ili sada u USA?
 
Da li mi neko moze pomoci?:p Zelim da upisem master u Becu u vezi turizma ili zastite zivotne sredine...zavrsila sam Prirodno-matematicki fax u Novom Sadu, turizam. Imam dvojno drzavljanstvo, Bih i Srbija. Koje su opcije za dobijanje stipendije iz Bosne ili Srbije za master u Becu? Hvala unapred na odgovoru!!!
 
Ja bih da ubacim trecu verziju studiranja u inostranstvu:

Da li je moguce raditi i placati sopstvene studije, naravno, podrazumeva se ulaganje tipa karta do tamo, novac za prve mesece dok se ne snadjes....
Bila sam u Americi na work and travel programu i svesna sam da tamo ljudi sami sebi otplacuju studije radeci..... vec uveliko istrazujem te opcije, ali me zanima da li neko ima konkretna iskustva?
Podrazumeva se da bi jezik studiranja bio engleski, ali ne iskljucujem mogucnost Evrope..... Evropa je bliza ali je teze za snalazenje, Amerika je dalje,ali je sigurnija-to je moje misljenje,ako ga ne delite, ispravite me.

Konkretno me interesuje MBA. MSc, ostao mi je jos jedan ispit da zavrsim Ekonomski fakultet u Kragujevcu,sto ocekujem da ce biti gotovo za 10tak dana :))
 
Ja bih da ubacim trecu verziju studiranja u inostranstvu:

Da li je moguce raditi i placati sopstvene studije, naravno, podrazumeva se ulaganje tipa karta do tamo, novac za prve mesece dok se ne snadjes....
Bila sam u Americi na work and travel programu i svesna sam da tamo ljudi sami sebi otplacuju studije radeci..... vec uveliko istrazujem te opcije, ali me zanima da li neko ima konkretna iskustva?
Podrazumeva se da bi jezik studiranja bio engleski, ali ne iskljucujem mogucnost Evrope..... Evropa je bliza ali je teze za snalazenje, Amerika je dalje,ali je sigurnija-to je moje misljenje,ako ga ne delite, ispravite me.

Konkretno me interesuje MBA. MSc, ostao mi je jos jedan ispit da zavrsim Ekonomski fakultet u Kragujevcu,sto ocekujem da ce biti gotovo za 10tak dana :))
Za ozbiljan MBA u Americi ti je neophodno radno iskustvo. Jedino na jakom MBA programu mozes da racunas na neki vid finansijske pomoci, ali za ulazak na takav program ce ti biti potrebno najmanje 2-3 godine radnog iskustva. Bez radnog iskustva je moguce uci jedino na neke Miki Maus institucije ali takvu "zabavu" student mora da placa sam. Sanse za dobijanje posla sa takvom institucijomu CV-u, naravno, ravne su nuli.

MSc je drugaciji, za njega nije neophodno radno iskustvo i moze se uci direktno sa osnovnih studija.
 

Back
Top