Ispoved... - da li to treba bit nabrajanje grehova, ili opis sebe.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

DBase??

Početnik
Poruka
48
Ako je greh = cin iz zla - sledi li da:
Ako opises sebe u periodu kad si gresio uvek ces ispasti gresniji nego sto bi ispao kada bi nabrajao grehove u periodu kada si gresio, jer niko ne gresi (greh: cin iz zla) vise nego sto je zao, zbog logike. Neki ljudi grese duplo manje nego sto su zli.

Dakle, da li ispovest treba da bude nabrajanje grehova, ili opis svojeg zla od posle predhodne ispovesti do sad, ili i jedno i drugo?
 
Ako je greh = cin iz zla - sledi li da:
Ako opises sebe u periodu kad si gresio uvek ces ispasti gresniji nego sto bi ispao kada bi nabrajao grehove u periodu kada si gresio, jer niko ne gresi (greh: cin iz zla) vise nego sto je zao, zbog logike. Neki ljudi grese duplo manje nego sto su zli.

Dakle, da li ispovest treba da bude nabrajanje grehova, ili opis svojeg zla od posle predhodne ispovesti do sad, ili i jedno i drugo?

Greh moze a i ne mora biti cin iz zla. Neko pogresi i iz najbolje namere, neko iz neznanja a neko iz nerazmisljanja.
Ne postoji "period kad si gresio" jer covek gresi svakoga dana. Greh nije samo cin, greh je ruzna rec i losa misao, a to se desi svima i cesto.
I zasto bi opisivao sebe na ispovesti? Pogledaj deset Bozijih zapovesti pred pricesce, razmisli o svojim grehovima, kreni na ispovedi od onih koji te zaista muce i koje i sam smatras velikim a onda se pokusaj setiti i onih manjih koji te mozda ne proganjaju ali su ipak grehovi.
I u pravu si ima mnogo ljudi koji se vise svojim razumom uzdrzavaju od greha nego sto bi to mogli iz dobrote srca.Oni nisu dobri ali ne grese mnogo, i to je dobar pocetak, uzdrzavajuci se od zla i protiv svog loseg karaktera na dobrom su putu da ga promene.Lakse prihvatam ljude koji me na primer ne vole ali mi i ne cine zlo, nego sto bih prihvatila one koji me vole ali mi stalno otezavaju zivot.
Mozda ovo nije odgovor na tvoje pitanje ali ja sam ga tako razumela pa tako i odgovaram.Oprosti ako sam promasila temu o kojoj si zeleo da pises.
 
исповест је покајање за учињене грехе...Човек је много више од грехова, тако да није никако опис "себе"..а и олакшање које следи после опроста греха, које у име БОГА разрешује Свештеник, коме је преко Епископа до Апостола Господ дао то право!
(пошто нам да ће неки наврти на нека питања..после овога , па да у напред одговорима)
 
исповест је покајање за учињене грехе...Човек је много више од грехова, тако да није никако опис "себе"..а и олакшање које следи после опроста греха, које у име БОГА разрешује Свештеник, коме је преко Епископа до Апостола Господ дао то право!
(пошто нам да ће неки наврти на нека питања..после овога , па да у напред одговорима)

Leo, jesi li zaista siguran u ovo boldovano? Ja iskreno prvi put cujem da je u pravoslavlju to moguce, mislila sam da je to verovanje kod katolika i da se kod nas gresi razresuju samo odnosom coveka prema Ocu Sinu i Duhu Svetom.Cak u razresenju greha nema uticaj ni ucinjeno dobro delo sa namerom da se neutralise ili ublazi ono lose pre ucinjeno.Molim te da me uputis na neki tekst koji govori o tome jer sam u neverici da sam ovo uopste procitala!
 
Leo, jesi li zaista siguran u ovo boldovano? Ja iskreno prvi put cujem da je u pravoslavlju to moguce, mislila sam da je to verovanje kod katolika i da se kod nas gresi razresuju samo odnosom coveka prema Ocu Sinu i Duhu Svetom.Cak u razresenju greha nema uticaj ni ucinjeno dobro delo sa namerom da se neutralise ili ublazi ono lose pre ucinjeno.Molim te da me uputis na neki tekst koji govori o tome jer sam u neverici da sam ovo uopste procitala!
Ево
------------------------------------------------
ИСПОВЕСТ или покајање (гр. ματανοια, лат. paenitetia, духовна промена, кајање): тајна у којој верник, силом Духа Светога и молитвом Цркве, прима опроштај грехова учињених после крштења, ради обнове своје заједнице са Богом и помирења са литургијском заједницом чији је члан. Будући да је њен циљ да поново доведе верника у стање чистоте, да "опет почне добри почетак" (Петар Дамаскин, Духовна поука I, Рум. филок., том V, стр. 218), као и да буде свестан опроштаја и обновљења којеје примио на крштењу, покајање се још назива "друга благодат" или друго просвећење (Јевр. 6,6). Моћ опраштања грехова обећана је Апостолима неколико пута (Мт. 16,19; 18,17-18), али је тајна установљена речима Спаситеља: "Примите Духа Светога, којима опростите гријехе опраштају им се и којима задржите, задржани су" (Јн. 20,22-23). Тајна је практикована од самога почетка Цркве (Јак. 5,14-16,19-20; 1. Јн. 1,8-10) поштоје неодвојива од крштења: "Јер није могуће оне који су једном просвијетљени, и окусили дар небески, и постали заједничари Духа Светога, и окусили добру ријеч Божију, и силе будућег вијека, па кад су отпали, поново враћати на покајање, пошто они са своје стране опет распињу и руже Сина Божијега (Јевр. 6,4-6). Исто тако њено упражњавање потврђују постапостолски списи и писци из патристичког периода: Климент Римски (Посл. 1. Коринћанима, VII, 2-5), Игњатије Богоносац (Посланица Смирњанима IX, 1), Посланица Варнавина (XIX, 4), Дидахи (XIV, 1-2), Поликарп Смирниски (Посланица Филипљанима VI, 1-2), Јермин Пастир (Виђење I, II, III; Праслика VII, VIII, IX), Јустин Мученик (Апологија I, гл. XVI, 8, 14; Разговор са Трифуном СХХХ, 2), Иринеј (Против јереси III, 11,9 и 14,4), Климент Александријски (Стромата II, 56-70; IV, 153, 154), Тертулијан (0 покајању I-XII), Кипријан (Писма LV, 3-27; LVII, 1-4; LIX, 15-17).
Тајна исповести претпоставља четири елемента; прва два имају лични, субјективни карактер, а друга два литургијски, светотајински или објективни карактер:

а) Кајање, дакле одлука да се опрости и да буде опроштено, разоткривањем стања пада са "срцем скрушеним и смиреним". Μετανοια означава духовну промену, обновљење ума; не само жалост, тугу, или пасивно сажаљење, него дубоко обраћење, суштинско преусмеравање живота. Покајање је "двострука драговољна смрт. А милостиво срце јесте горење срца за сваку твар, за људе и птице и демоне, и за сву твар" (Исаак Сиријанац, навед. по Калисту и Игњатију Ксантопулу, 100 глава, 44, Рум. филок., том VIII, стр. 105). За Климента Александријског, сузе жалости и кајања чине друго крштење (Који ће се богаташ спасти? ХLII, 14). У Старом Завету дивни пример кајања јесте цар Давид (2. Цар. 11; 12,1-25): "Помилуј ме Боже, по великој милости Твојој" (Пс. 50), и пророк Јован: "Покајте се, јер се приближи Царство Небеско" (Мт. 3,2).

а) Исповедање грехова пред свештеником, односно молитва верника Цркви да му се опрости, те да поново буде примљен у заједницу. То је тренутак кад верник признаје своју недостојност: "Оче, сагријеших небу и теби, и више нисам достојан назвати се сином твојим" (Лк. 15,21). У раној Цркви исповест беше јавна, ради помирења са целом заједницом, а тежи случајеви били су обзнањивани епископу. Временом исповест је изгубила јавни, а добила лични карактер. У нужним случајевима допуштено је групно исповедање. Кајање и исповедање грехова јесу неопходни лични услови опраштања, а благодат опраштања грехова додељује се разрешном молитвом свештеника.

в) Молитва за опроштај и свештениково разрешење, стављањем епитрахиља а затим и руке на главу онога који се исповеда. Разрешење или "молитва измирења" са чињава објективну стварност тајне исповести, ,,Јер Бог бјеше у Христу који помири свијет са собом" (2. Кор. 5,19). Она нема декларативни карактер, него призивни, јер свештеник који изговара опросну молитву само је сведок, док Христос, Који невидљиво стоји, прима исповедање. Једна од римокатоличких инфилтрација у словенском Требнику, одакле је продрла и у румунске Требнике, јесте разрешна формула у првом лицу: "И ја, недостојни свештеник и духовник, опраштам и разрешавам те", док је, напротив, свештена формула у другим тајнама у трећем лицу: "крштава се", "причешћује се", "венчава се".

Сви греси могу се опростити јер не постоје ограничења Тајни, како вероваху неки јеретици (Пети канон Седмог Васељенског Сабора). Постоји једини изузетак, а то је грех против Духа Светога, зато што тај грех ствара стање потпуног непокајања, где благодат не може делати (Јевр. 6,4-10). Неки греси, као што су: апостазија (отпадништво), човекоубиство, прељубочинство, лече се са великом строгошћу. Православна теологија одбацила је римокатоличку доктрину по којој покајање брише само вечне казне за учињене грехе, а временски треба да се задовоље у пургаторијуму, где их Црква може опростити из ризнице заслуга сакупљених жртвом Христовом и обилним добрим делима Светих. Идеја задовољења правде Божије кроз казне у супротности је са човекољубљем Бога, "Који не жели смрти грешнику, него да се обрати и жив буде". Зато је неприхватљиво не само учење о индулгенцијама него и прихватање епитимије или покајног канона као задовољења или казне који би "допунили" тајну исповести. Наравно, покајање је чин истинског исцељења, "очишћујући час". Зато свештеник, по својој пастирској благоразумности, може препоручити вернику покајни канон: честе молитве, помоћ сиромашнима, читање Светога Писма, ходочашћа (поклоничка путовања), одстрањење од причешћа. Иначе, епитимија нема карактер задовољења правде или казне, него својство лека, јер "ако си дошао лекару, да се не вратиш неизлечен". Она није нужни услов нити пак допуна разрешења.

г) Помирење са заједницом и радост враћања која се прославља у тајни причешћа. "Велика радост бива на небу за једног грешника који се покаје". Начелно, тајна исповести врши се пре Тајне Евхаристије, али пошто покајање има стални карактер, она се може вршити и независно од причешћа. У пракси неких Православних Цркава нагласак се ставља на моћ свештеника да разреши; зато је тренутак разрешења, чак и без исповедања грехова, најважнији. У другим Православним Црквама, под утицајем монаштва, немају сви свештеници право да врше тајну исповести, јер духовно руковођење претпоставља лично искуство и стално вођење. Премда је власт да се опраштају греси везана за благодат свештенства примљену у тајни хиротоније, у пракси свештеник добија дозволу да буде духовник или прима власт да врши ову тајну кроз нарочиту "хиротесију". Дабоме, благодатни и духоносни Оци играли су велику улогу у духовном руковођењу и у доношењу покајних канона. Монаси, непосвећени свештеници, нису имали свештену власт дрешења или "кључева" (Мт. 16,19).

Независно од ритма причешћивања, које свакако треба да буде што чешће, вернике треба упућивати да упражњавају стално покајање и исповест, као непрестано актуализовање благодати примљене на крштењу.
 
Ziloti se baš razbaškrili na pravoslavlju...:cry:

Зурлоти, су неумољиви, почели ко њихова браћа јех.адвокати да врбују преко епп-еа

Јадно..одвојени од Бога и Цркве живе..и шире лаж, постали су деца лажи, а зна се ко је кнез лажи!
 
П ти нећеш Свештенику да причаш, већ се Господу исповдаш и кајеш, а Свештеник је ту да те разреши или да епитимију..ако си нешта баш зезно!

Ma nemoj tako da pises, nije svestenik na ispovedi samo da bi razresivao od greha ili davao epitimiju, on je tu da saslusa, posavetuje, oseti koliko si iskren i kako da ti pomogne...Svestenik nije sudija mada mozda ima i takvih!:p
 
Ma nemoj tako da pises, nije svestenik na ispovedi samo da bi razresivao od greha ili davao epitimiju, on je tu da saslusa, posavetuje, oseti koliko si iskren i kako da ti pomogne...Svestenik nije sudija mada mozda ima i takvih!:p

Па у суштини, духовник је тај који саветује и сл..или када те Свештеник упозна и сазна твоје проблеме, када се често исповедаш и сл...али имаш право, погрешно сам се изразио!

:ok:
 
KAD SAM REKO "AKO JE GREH = " ONDA SAM SAMO DEFINISAO STA CU JA U TEKSTU (POSTO SU LJUBAV, SEKS, GREH, BOG, ITD. SIROKI POJMOVI) PODRAZUMEVATI POD TIM IZRAZOM, ALI I PO DEFINICIJI GREH JE NESTO ZA STA SMO ODGOVORNI, TAK DA SE GREH NE MOZE UCINITI IZ NEZNANJA, IZ NEZANJA SE MOZE UCINIT GESKA - TO NIJE ISTO STO I GREH, ISTO TAKO, AKO SLUCAJNO (BAS SLUCAJNO) NEKOGA OKRZNES I OVAJ PADNE I UMRE NA MESTU MRTAV, TO NIJE GREH, JER GREH=NAMERNO CINJNJE ZLA.
 
KAD SAM REKO "AKO JE GREH = " ONDA SAM SAMO DEFINISAO STA CU JA U TEKSTU (POSTO SU LJUBAV, SEKS, GREH, BOG, ITD. SIROKI POJMOVI) PODRAZUMEVATI POD TIM IZRAZOM, ALI I PO DEFINICIJI GREH JE NESTO ZA STA SMO ODGOVORNI, TAK DA SE GREH NE MOZE UCINITI IZ NEZNANJA, IZ NEZANJA SE MOZE UCINIT GESKA - TO NIJE ISTO STO I GREH, ISTO TAKO, AKO SLUCAJNO (BAS SLUCAJNO) NEKOGA OKRZNES I OVAJ PADNE I UMRE NA MESTU MRTAV, TO NIJE GREH, JER GREH=NAMERNO CINJNJE ZLA.

Ne slazem se da je greh samo namerno cinjeje zla(mada ovo pomenuto u to sigurno spada).Ima ljudi koji npr. nisu bili vernici,nisu ni znali ni razmisljali o nekim postupcima kao o grehu a onda su se okrenuli veri i kada su procitali sta sve spada pod greh(sretala sam se sa njima) blago receno su se iznenadili.Mnoge zene su abortirale,smatrajuci cak da cine u tom momentu ispravnu stvar ,a to je greh.Ili uopste nisu obracali paznju na one koji mole za milostinju,jednostavno ih nisu interesovali,znaci nisu nista ucinili a mogli su prema mogucnostima-i to je greh-znaci i necinjenje a ne samo cinjenje moze biti greh.Osuditi nekoga za neko delo,makar samo u mislima i ma koliko to delovalo ispravno jeste greh-jer ko smo mi da nekoga osudjujemo a sami smo sigurno gresni.
Ima jos puno primera gde osoba nije nesto ucinila namerno a spada u greh.
 
ristanovicsrb28 - znas li da je fora u tome da sam saznas sta je greh? tj. da saznas "zasto"?

Ok,i treba da imas volju da sam saznas,da zelis da se pokajes,da zanas sta i "zasto" gresis,ali kako da saznas ako si laik i sem nekih nakilometar vidljivih greha osoba o ostalima nema pojma a zeli da se promeni.Znaci mora nekoga da pita,ima i puno odgovarajuce literature na tu temu pa ko zeli da sazna ima puno mogucnosti.Ja govorim otome da treba ispovediti i one stvari za koje nisi ni znao da su greh a pocinio si ih(mislim ne ti,neka hipoteticka osoba),a sama zelja za saznanjem moze nositi(ne mora) zelju za pokajanjem i promenom.
I naravno govorim o tome da se greh i te kako moze pociniti iz neznanja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top