Zašto Zosima nije postao Svetac?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Pomaze_Bog

Zainteresovan član
Poruka
248
Čitajući Karamazove, posebno deo o smrti Starca Zosime, postavio samk sebi ovo pitanje. Šta vi mislite, da nije postojala gordost ili nešto drugo. Nije naše da sudimo, ali pošto je on fiktivan lik (ako se ne varam), možemo o tome raspravljati. Pa, nek nam je Blagosloveno od Boga +++
 
Dragi Pomaze_Bog!
Ko Boga te molim ostavi neistomosljenike,pa pricaj sa srodnim Dusama!Evo veceras ti saljem svoj rad,pa cemo nas dvoje lepo da pricamo!Videces ,bice ti milo dok ga citas,ja sam ga sad ponovo procitala i jezim se od njega,a pisala sam ga pre 10godina!Ajde lepo,molim te! :D
 
divlja-u-srcu:
To je zato,sto je tvoje pitanje nebitno i za Karamazove , i van njega!
Ima nas kojima je to pitanje vrlo bitno!Tragajuci za mogucim odgovorima cesto sam odlazio na Svetu goru,preciznije,Hilendar,ali ni do danas danju nisam nasao zadovoljavajuci odgovor!Noci sam proveo u razgovoru sa starim monasima,da im sad ovde ne navodim imena,i sve je to bilo nekako polovicno,nedoreceno.Sa velikim zadovoljstvom bih procitao Vas rad :!:
unapred zahvalan
 
Pomaze_Bog:
Čitajući Karamazove, posebno deo o smrti Starca Zosime, postavio samk sebi ovo pitanje. Šta vi mislite, da nije postojala gordost ili nešto drugo. Nije naše da sudimo, ali pošto je on fiktivan lik (ako se ne varam), možemo o tome raspravljati. Pa, nek nam je Blagosloveno od Boga +++
Dragi prijatelju!Bilo bi dobro ,radi lakseg razumevanja Dostojevskog,procitati nesto iz pera
Prf.Dr.Justina Popovica.Recimo:"Dostojevski o Evropi i slovenstvu",za pocetak.
srdacan pozdrav
 
jurodivi:
divlja-u-srcu:
To je zato,sto je tvoje pitanje nebitno i za Karamazove , i van njega!
Ima nas kojima je to pitanje vrlo bitno!Tragajuci za mogucim odgovorima cesto sam odlazio na Svetu goru,preciznije,Hilendar,ali ni do danas danju nisam nasao zadovoljavajuci odgovor!Noci sam proveo u razgovoru sa starim monasima,da im sad ovde ne navodim imena,i sve je to bilo nekako polovicno,nedoreceno.Sa velikim zadovoljstvom bih procitao Vas rad :!:
unapred zahvalan
 
Ljudi stvari stoje ovako!Ja sam apsolvent na katedri OPSTE KNJIZEVNOSTI I TEORIJE KNJIZEVNOSTI!Nisam teolog,niti sam religiozna!Moja vera u Boga dolazi iz Srca,ja ne provodim vreme tragajuci za dokazima njegovog postojanja!Oni koji su u toj potrazi ,mislim da su na pogresnom putu,mogu biti religiozni,ali njihova vera ne dolazi iz srca!Ovo je moj stav koji se ne odnosi na vas,govorim uopsteno!Moj rad se odnosi na lik starca Zosime koji je kritikovan kao suvisan u izvesnoj kritici,a ja sam ga odbranila,jer smatram da je kroz njega Dostojevski mnogo vaznog rekao!Moj rad se ne bavi pitanjem da li je postao svetac,a i moje poimanje svetaca mi se cini drugacije od vaseg!Zao mi je sto ne mogu da zadovoljim vasu znatizelju.Ako hoce Pomaze-Bog da ga prekuca i da ti posalje,ja sam nocas izgubila sat vremena dok sam sve to poslala,ne mogu se upustati u taj podvig ponovo!
A ako hocete da pricate o Zosimi i njegovoj filozofiji,ja sam rada,narocito sto se kroz nju dolazi do odgovora na tri vazna pitanja:

-Sta covek moze da zna?
-sta covek treba da radi?
-kako shvatiti celinu i koji je njen smisao?

Moj rad jeste nadahnut,malo je iskocio iz knjizevnog tumacenja,ali samo malo.Nadam se da smo se razumeli!

:D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top