Zakletva svih Brda osim Kuča, 1796. godine

A što izbaci Kuče jadan?:lol:

1796. godine su otpočela vojevanja, i Vasojevići, i Bratonožići, i Piperi, i Bjelopavlići, i Moračani, i Rovčani su svi poslali deputate sa ovom zajedničkom zagletvom crnogorskom vladici i stali sa svojim vojskama sa crnogorskom. S druge strane, Kuči su se opredjelili da brane teritorijalni integritet i suverenitet Osmanlijskog carstva.
 
Poslednja izmena:
1796. godine su otpočela vojevanja, i Vasojevići, i Bratonožići, i Piperi, i Bjelopavlići, i Moračani, i Rovčani su svi poslali deputate sa ovom zajedničkom zagletvom crnogorskom vladici i stali sa svojim vojskama sa crnogorskom. S druge strane, Kuči su se opredjelili da brane teritorijalni integritet i suverenitet Osmanlijskog carstva.


Hm, auuuu... pa Osmanlije nisu imale žešće neprijatelje od Kuča... nedje si se zahebao Slavene...
Kuči su branili svoje i napadali sve što je tudje... pa su im neprijatelji bili i sva ostala plemena... osim hercegovačkih... i možda Vasojevića... (jedno vreme)

Pročitaj ''Poharu...'';)
 
Hm, auuuu... pa Osmanlije nisu imale žešće neprijatelje od Kuča... nedje si se zahebao Slavene...
Kuči su branili svoje i napadali sve što je tudje... pa su im neprijatelji bili i sva ostala plemena... osim hercegovačkih... i možda Vasojevića... (jedno vreme)

Pročitaj ''Poharu...'';)

Nisam. Pohara Kuča je bila 1774. godine, i 30.000 Turaka je napadalo Kuče i sve ih poharalo, ali 1796. godine oni jednostavno nisu bili na strani ujedinjenih trupa Crnogoraca i Brđana, već su čak nešto pomagali Turke (i to jedini Brđani koji su to činili).

Evo kako sam vladika Petar koji je vodio taj rat opisuje razlog neučešća Kuča:

"Kuči pak, nešto mitom, a nešto strahom turskijem ovladani, nijesu pomagali Mitropolitu nego Veziru."
 
Nisam. Pohara Kuča je bila 1774. godine, i 30.000 Turaka je napadalo Kuče i sve ih poharalo, ali 1796. godine oni jednostavno nisu bili na strani ujedinjenih trupa Crnogoraca i Brđana, već su čak nešto pomagali Turke (i to jedini Brđani koji su to činili).

Evo kako sam vladika Petar koji je vodio taj rat opisuje razlog neučešća Kuča:

"Kuči pak, nešto mitom, a nešto strahom turskijem ovladani, nijesu pomagali Mitropolitu nego Veziru."

Ma to nije istina... Kuča je ostalo malo jer su bili u stalnom 'ratu' sa svima...
 
Aha, Milakovic 40 godina poslije bitke. Fino, baš boli, razdire..... :rotf:
Imam ja neka dokumenta i to baš iz 1796. jedan se zove STEGA, i on boli razdire.... :hahaha:

Šta sam ti rekao Mrkalj. :)

Inače, 3. član Stege:

От дневи данашњега и унаприед ако би се наша који Црногорац, оли које село, али племе, или која нахија, да буде издајник јавнијем или потајнијем начином, таквога сви јединогласно предаемо вјечноме проклетству како Јуду предатеља Господња и како злочестиваго Вука Бранковића, који издаде Србље на Косово и вјечну мрзост и проклетство от народа на себе привлече и от милости божје отпаде, и таквога брацкога и христијанскога крвника и издајника, који би се наша, не само што вјечноме проклетству предасмо и рекосмо да га буде анатема и да јест пред Богом сиго свјета и будушчаго одговорник за све што би зла и приеваром и издајом учинио, него и крв наша на њега и на чада његова от земљи на небо, јако же Авала да во пијет и да останет како кров Христа спаситеља нашего народ Јеврејски.
 
Slavene, ne zna Dupljo ćirilicu, a i ne vidi sitna slova:


Ot dnevi današnjega i unapried ako bi se naša koji Crnogorac, oli koje selo, ali pleme, ili koja nahija, da bude izdajnik javnijem ili potajnijem načinom, takvoga svi jedinoglasno predaemo vječnome prokletstvu kako Judu predatelja Gospodnja i kako zločestivago Vuka Brankovića, koji izdade Srblje na Kosovo i vječnu mrzost i prokletstvo ot naroda na sebe privleče i ot milosti božje otpade, i takvoga brackoga i hristijanskoga krvnika i izdajnika, koji bi se naša, ne samo što vječnome prokletstvu predasmo i rekosmo da ga bude anatema i da jest pred Bogom sigo svjeta i buduščago odgovornik za sve što bi zla i prievarom i izdajom učinio, nego i krv naša na njega i na čada njegova ot zemlji na nebo, jako že Avala da vo pijet i da ostanet kako krov Hrista spasitelja našego narod Jevrejski.
:mrgreen:
 
Slavene, ne zna Dupljo ćirilicu, a i ne vidi sitna slova:


Ot dnevi današnjega i unapried ako bi se naša koji Crnogorac, oli koje selo, ali pleme, ili koja nahija, da bude izdajnik javnijem ili potajnijem načinom, takvoga svi jedinoglasno predaemo vječnome prokletstvu kako Judu predatelja Gospodnja i kako zločestivago Vuka Brankovića, koji izdade Srblje na Kosovo i vječnu mrzost i prokletstvo ot naroda na sebe privleče i ot milosti božje otpade, i takvoga brackoga i hristijanskoga krvnika i izdajnika, koji bi se naša, ne samo što vječnome prokletstvu predasmo i rekosmo da ga bude anatema i da jest pred Bogom sigo svjeta i buduščago odgovornik za sve što bi zla i prievarom i izdajom učinio, nego i krv naša na njega i na čada njegova ot zemlji na nebo, jako že Avala da vo pijet i da ostanet kako krov Hrista spasitelja našego narod Jevrejski.
:mrgreen:
Jel ovo propratni tekst u priznanju Republike Kosovo ili sam nešto podrkao?:per:
 
Jel ovo propratni tekst u priznanju Republike Kosovo ili sam nešto podrkao?:per:

Па ово баш и није лепо обзиром да се боримо за шачицу људи на Косову,зашто та шачица у Црној Гори не би имала исти статус.

Многи званичници су причали о томе као и заговорници независне Црне Горе.
На пр. Медојевић је изјавио да је био за независну Црну Гору али против је био признања Косова као и 90% народа.
Ту одлуку је власт натурила на своја леђа.
 
Па ово баш и није лепо обзиром да се боримо за шачицу људи на Косову,зашто та шачица у Црној Гори не би имала исти статус.

Многи званичници су причали о томе као и заговорници независне Црне Горе.
На пр. Медојевић је изјавио да је био за независну Црну Гору али против је био признања Косова као и 90% народа.
Ту одлуку је власт натурила на своја леђа.
Da , ali zaboravljaš da je jedan dobar procenat od tih 90% što nisu za priznavanje Kosova, na izborima dao mandat toj vladi čije postupke ne odobrava. Razumem, i uvek naglašavam da ta vlada nije izraz volje većinskog naroda, stvorena je uz pomoć manjinskih kao izraz njihovih težnji, koje će polako stići na naplatu.

Ako hoćeš da izbegneš požar , ti nemoj maloumniku da daješ šibice da se igra.

Ako hoćeš dobre odnose sa Srbijom napravi konsenzus u okviru većinskog naroda ( razlike između DPS i SNP i Srpske liste nisu više političko-ekonomske već upravo nacionalne), a nemoj da se oslanjaš na manjine.

Srbi iz Crne Gore su meni jednaki sa Srbima iz Srbije, i iz RS. Država CG - nije, niti članovi i simpatizeri njenih vladajućih partija.
 
Teško da je 90 % stanovništva CG protiv priznanja KiM.Posle tog priznanja održani su izbori na kojima je vladajuća koalicija DPS i SDP ,ovi drugi su ekstremni antisrbi,osvojila dosad najveći broj glasova ,čak i na severu gde su ranije redovno gubili.

cak i mnogo onih koji glasaju za DPS se u dnu duse osecaju Srbima, samo sto sada nije pravo vreme da to iskazu. Nije to ona stara Crna ora gde se drzalo do obraza. Sada je interes jedino merilo koje vlada. Uostalom, zar nije tako i u Srbiji?!? Sve dok u Srbiji ima Srba-antisrba, ne treba se tuziti na Crnogorce- montenegrine. Ovi potonji ce da odu na smetliste istorije prvom prilikom.
 
cak i mnogo onih koji glasaju za DPS se u dnu duse osecaju Srbima, samo sto sada nije pravo vreme da to iskazu. Nije to ona stara Crna ora gde se drzalo do obraza. Sada je interes jedino merilo koje vlada. Uostalom, zar nije tako i u Srbiji?!? Sve dok u Srbiji ima Srba-antisrba, ne treba se tuziti na Crnogorce- montenegrine. Ovi potonji ce da odu na smetliste istorije prvom prilikom.
Šta da kažeš kad je 10% stanovništva zaposleno u državnoj administraciji a od toga zavisi još triput toliko, pa onda još 10% živi od šverca pod patronatom države.

Milo može da kupi glasačku mašineriju od svog mesečnog prihoda. Ja bih izašao da glasam kad bi mi neko dao 100 E, a njemu treba 10 miliona E, da pored sigurnih glasova članstva i zaposlenih u državnoj administraciji dokupi 100.000 glasova.

Ma Srbija je najkrivlja, opet, što je ispustila taj narod iz ruku, a oni moraju da se dovijaju da prežive.
 
Šta da kažeš kad je 10% stanovništva zaposleno u državnoj administraciji a od toga zavisi još triput toliko, pa onda još 10% živi od šverca pod patronatom države.

Milo može da kupi glasačku mašineriju od svog mesečnog prihoda. Ja bih izašao da glasam kad bi mi neko dao 100 E, a njemu treba 10 miliona E, da pored sigurnih glasova članstva i zaposlenih u državnoj administraciji dokupi 100.000 glasova.

Ma Srbija je najkrivlja, opet, što je ispustila taj narod iz ruku, a oni moraju da se dovijaju da prežive.

to je dobro isprobani sistem koji je i Sloba koristio pre 15-ak godina. Svi se boje da ako Milo padne, padaju i njihova zaposljenja. Zna Milo sta i kako radi. Znam od nekih mojih prijatelja kako se u CG odrzavaju izbori. Uostalom, srpska opozicija ne nudi nista konkretno sto bi bilo primamljivije od onoga sto im Milo daje.
Uostlom, vratice se oni srpstvu i Srbiji prvom prilikom. Najkasnije za 10 godina. Bice stida i izvinjavanja......
 

Back
Top