Četvrta božija zapovest...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?
 
Pitanje nema odgovor u pravoslavlju. Mnogo puta je postavljeno i mnogo ucenijim pravoslavcima od nas "forumaskih" pa odgovori koji su dati meni kao pravoslavcu su izgledali pomalo besmisleni a pripadnicima drugih religija ili ateistima pogotovo,ali nije mi umanjilo veru to sto zaista svetkujemo dan koji po bibliji nije za svetkovanje.
Neka vremena i obicaji tog vremena promene pravila ali sustina ostane ista.
 
Pitanje nema odgovor u pravoslavlju. Mnogo puta je postavljeno i mnogo ucenijim pravoslavcima od nas "forumaskih" pa odgovori koji su dati meni kao pravoslavcu su izgledali pomalo besmisleni a pripadnicima drugih religija ili ateistima pogotovo,ali nije mi umanjilo veru to sto zaista svetkujemo dan koji po bibliji nije za svetkovanje.
Neka vremena i obicaji tog vremena promene pravila ali sustina ostane ista.


Hm, to beše papina direktiva koju su prihvatile sve ostale hrišćanske Crkve... pa i pravoslavna... samim tim, odgovor postoji... preciznije, odgovori... Ali, pitanje sam postavio i ono se odnosi na svakog od vas posebno... kako doživljavate tu izdaju... sopstvenu izdaju onoga u šta verujete... jer, bez te zapovesti... sve ostale padaju u vodu... jer jedino ona... četvrta, nosi u sebi božiji pečat... bez nje se ispod svih ostalih devet može potpisati bilo ko... jer, svaki pečat nosi... ime pisca ili zakonodavca... njegovu titulu i ime teritorije kojom vlada... Yhwh (Božije ime)... Stvoritelj (Titula)... Nebo i Zemlja (Teritorija)... a On kaže... ''I SUBOTE MOJE SVETKUJTE DA SU ZNAK IZMEDJU MENE I VAS, DA ZNATE DA SAM JA GOSPOD BOG VAŠ'' Jezekilj 20.20...
Šta radi Katolička Crkva... svesno krši zakon i novonastali prenosi na vernike... a pastva uspešno zaboravlja da je zakon od Boga a ne od Crkve...
 
Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?

Mogu da odgovorim samo u svoje ime, ne u ime crkve (bilo koje). Ja, lično, vjerujem u Boga i u Sina i dodajem Duha Svetog. Što se tiče navedene zapovjesti mislim da problem ide dublje od postavljenog pitanja. Šta znači praznovati jedan dan? Slažem se s tobom da je to subota. Međutim i ova nedjelja koju svetkuju je nakaradna. U nedjelju ljudi mogu praznovati tako što će zaklati već zaklan komad mesa u kome je nekada bio život, ne trebaju se odmarati od toga. Grijeh je održavati ličnu higijenu, prati veš, čistiti. Oprostite mi ako vrijeđam vašu vjeru, ali moj Bog nije protivnik higijene bilo gdje i bilo kada. I s pranjem veša je slično. Nekada su žene išle na potok da lupaju veš da bi ga ubjelile, danas to mašine rade. I peru i suše. Mogu da živim sa činjenicom da moje mašine neće uči u raj. Ne osjećam se grešnom zbog toga.A napor koji sam ja utrošila dok sam to radila mnogo je manji od napora koji mi je potreban da zakoljem gore navedeno meso. Hrist je radio subotom dobra djela i to je Jevrejima bio najveći kamen spoticanja. On je rekao da nije čovjek stvoren zbog subote, nego subota zbog čovjeka. Moje tumačenje rečenog veže se za činjenicu da je Bog dao ljudima mogućnost kroz striktnu zapovjest da umorni od sedmičnih aktivnosti uđu u pasivnost tijela radi energetskog oporavka. Ubacimo malo magije u pomenuto, sedam je broj punine i vidjećete da je to u ono vrijeme kada se kopalo, lupalo i teško radilo na izuzetno visokim temperaturama bilo neophodno. Međutim, Jevreji su počeli tim danom da manipulišu do te mjere da je on opterećavao ljude, a ne odmarao. Slično se danas ponašaju poštivaoci nedjelje. Zato to nema nikakav smisao i izmanipulisano je. A čini mi se da je subota izrasla u nedjelju baš zbog Hristovih riječi. Logično bi bilo da čovjek koji intelektualno radi šest dana sedmi dan upotrijebi na fizičku aktivnost, radi ravnoteže.
 
Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?
А ко ти је рекао да је недеља први дан у недељи? Вероватно неки секташи.
 
Mogu da odgovorim samo u svoje ime, ne u ime crkve (bilo koje). Ja, lično, vjerujem u Boga i u Sina i dodajem Duha Svetog. Što se tiče navedene zapovjesti mislim da problem ide dublje od postavljenog pitanja. Šta znači praznovati jedan dan? Slažem se s tobom da je to subota. Međutim i ova nedjelja koju svetkuju je nakaradna. U nedjelju ljudi mogu praznovati tako što će zaklati već zaklan komad mesa u kome je nekada bio život, ne trebaju se odmarati od toga. Grijeh je održavati ličnu higijenu, prati veš, čistiti. Oprostite mi ako vrijeđam vašu vjeru, ali moj Bog nije protivnik higijene bilo gdje i bilo kada. I s pranjem veša je slično. Nekada su žene išle na potok da lupaju veš da bi ga ubjelile, danas to mašine rade. I peru i suše. Mogu da živim sa činjenicom da moje mašine neće uči u raj. Ne osjećam se grešnom zbog toga.A napor koji sam ja utrošila dok sam to radila mnogo je manji od napora koji mi je potreban da zakoljem gore navedeno meso. Hrist je radio subotom dobra djela i to je Jevrejima bio najveći kamen spoticanja. On je rekao da nije čovjek stvoren zbog subote, nego subota zbog čovjeka. Moje tumačenje rečenog veže se za činjenicu da je Bog dao ljudima mogućnost kroz striktnu zapovjest da umorni od sedmičnih aktivnosti uđu u pasivnost tijela radi energetskog oporavka. Ubacimo malo magije u pomenuto, sedam je broj punine i vidjećete da je to u ono vrijeme kada se kopalo, lupalo i teško radilo na izuzetno visokim temperaturama bilo neophodno. Međutim, Jevreji su počeli tim danom da manipulišu do te mjere da je on opterećavao ljude, a ne odmarao. Slično se danas ponašaju poštivaoci nedjelje. Zato to nema nikakav smisao i izmanipulisano je. A čini mi se da je subota izrasla u nedjelju baš zbog Hristovih riječi. Logično bi bilo da čovjek koji intelektualno radi šest dana sedmi dan upotrijebi na fizičku aktivnost, radi ravnoteže.


Hm, nije subota tek tako prešla u nedelju! Postoji odredjena godina pa čak i ime naredbodavca... i to mnoogo godina posle Hrista...
 
Mogu da odgovorim samo u svoje ime, ne u ime crkve (bilo koje). Ja, lično, vjerujem u Boga i u Sina i dodajem Duha Svetog. Što se tiče navedene zapovjesti mislim da problem ide dublje od postavljenog pitanja. Šta znači praznovati jedan dan? Slažem se s tobom da je to subota. Međutim i ova nedjelja koju svetkuju je nakaradna. U nedjelju ljudi mogu praznovati tako što će zaklati već zaklan komad mesa u kome je nekada bio život, ne trebaju se odmarati od toga. Grijeh je održavati ličnu higijenu, prati veš, čistiti. Oprostite mi ako vrijeđam vašu vjeru, ali moj Bog nije protivnik higijene bilo gdje i bilo kada. I s pranjem veša je slično. Nekada su žene išle na potok da lupaju veš da bi ga ubjelile, danas to mašine rade. I peru i suše. Mogu da živim sa činjenicom da moje mašine neće uči u raj. Ne osjećam se grešnom zbog toga.A napor koji sam ja utrošila dok sam to radila mnogo je manji od napora koji mi je potreban da zakoljem gore navedeno meso. Hrist je radio subotom dobra djela i to je Jevrejima bio najveći kamen spoticanja. On je rekao da nije čovjek stvoren zbog subote, nego subota zbog čovjeka. Moje tumačenje rečenog veže se za činjenicu da je Bog dao ljudima mogućnost kroz striktnu zapovjest da umorni od sedmičnih aktivnosti uđu u pasivnost tijela radi energetskog oporavka. Ubacimo malo magije u pomenuto, sedam je broj punine i vidjećete da je to u ono vrijeme kada se kopalo, lupalo i teško radilo na izuzetno visokim temperaturama bilo neophodno. Međutim, Jevreji su počeli tim danom da manipulišu do te mjere da je on opterećavao ljude, a ne odmarao. Slično se danas ponašaju poštivaoci nedjelje. Zato to nema nikakav smisao i izmanipulisano je. A čini mi se da je subota izrasla u nedjelju baš zbog Hristovih riječi. Logično bi bilo da čovjek koji intelektualno radi šest dana sedmi dan upotrijebi na fizičku aktivnost, radi ravnoteže.


Da li neko zna kako je iz judeizma kod hrišćana subota prešla u nedjelju, a kod muslimana u petak? :???:
 
Hm, nije subota tek tako prešla u nedelju! Postoji odredjena godina pa čak i ime naredbodavca... i to mnoogo godina posle Hrista...

Po tom pitanju moram priznati da sam poprilično tanka. Dakle, što se tiče Svetog pisma mogu da komentarišem, a spletke koje su se kasnije ispredale i zašto zaista nisam upratila, a vjerujem da ih je dobrano bilo. U svakom slučaju, voljela bih da čujem.
 
Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?

Мислиш ли на конкретан дан?

Мислим да мало људи зна да је заправо недеља, а не понедељак, први дан седмице. Оригинални седми дан је субота, и кроз векове хришћанства је стајала на седмом месту... тек у овој "грађанској ери" недеља постаје седми дан (по редоследу).

И данас, ако отворите православни календар, видећете да иде "недеља, понедељак, итд., субота", дакле почиње се од недеље.

Недеља је хришћански "седми дан", у фигуративном смислу и симболичком смислу, а не у смислу редоследа. Колико је та измена једне Заповести од стране Цркве имала смисла или оправдања - не знам, али тако је.

Измена је унесена, ваљда, због жеље за постојањем разлике у односу на Јевреје и неког симболичког раскида са њима, али и због поштовања да је Христ васкрсао у недељу.

Адвентисти, међутим, Христово ускрснуће у недељу тумаче његовим поштовањем суботе, тако да се све своди на самог човека и његову вољу или жељу да бира између једног или другог.
 
Па, субота је седми дан по редоследу (био и остао), а "седми дан" из 4. заповести је, ако не грешим, промењен са суботе на недељу на једном конкретном Васељенском сабору, и то вековима након Христа.
 
Па, субота је седми дан по редоследу (био и остао), а "седми дан" из 4. заповести је, ако не грешим, промењен са суботе на недељу на једном конкретном Васељенском сабору, и то вековима након Христа.

Dobro, utvrđeno je da je tako, ali i dalje me kopka zašto
 
Па, субота је седми дан по редоследу (био и остао), а "седми дан" из 4. заповести је, ако не грешим, промењен са суботе на недељу на једном конкретном Васељенском сабору, и то вековима након Христа.


Tačno. Ima taj sabor i svoje ime... kasnije ću ga pomenuti...
Nego, odakle pravo jednom svešteniku da promeni ono što je vrhovni komandant naredio? Zar to nije pljuvanje u lice samom Bogu? Isusu? Hiljadu i nešto godina se praznovala subota i odjednom... zbog odredjene samovolje odredjenih krugova... dolazi do tako krupne promene i to protiv volje samog Boga i njegovog Sina...
Ne radi se tu o tome da li je nešto bolje ili nije... radi se o izdaji... izdaji i ideala i same religije... jer hteli mi to da priznamo ili ne ali posebno ta zapovest je posebna i kao što sam već rekao... ako se ona promeni sve ostale padaju u vodu... Vidiš, tim činom je katolička Crkva najzad uspela da tradiciju stavi iznad zakona i samim tim prigrabi vrhovnu vlast... pa su se na tom istom saboru čule tako glasne reči da su se i Mojsije i svi ostali prevrtali ili u grobu ili na nebu... ali, o tome ću malo kasnije...
 

Back
Top