Četvrta božija zapovest...
Strana 1 od 22 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 541

Tema: Četvrta božija zapovest...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Četvrta božija zapovest...

Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
    Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
    Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Re: Četvrta božija zapovest...

Hm, se ne vidi dobro?

Elita nordic_warrior (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Reputaciona moć
    222

stani bre da razmisle
    Valhalla - Deliverance
    Why've you ever forgotten me...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio nordic_warrior Pogledaj poruku
    stani bre da razmisle
    Hm, će se načekamo...

gost 4554 nije na forumu
    На тебе се, Господе, поуздах, да се не постидим до века
    Buduća legenda
    Učlanjen
    12.10.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Ja taj dan mahom pregledam ono što sam napisao tokom nedelje u projektu....
    Pravim plan za sledeću sedmicu....
    Puno spavam, naročito nakon nedjeljnog ručka..

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio analiticar Pogledaj poruku
    Ja taj dan mahom pregledam ono što sam napisao tokom nedelje u projektu....
    Pravim plan za sledeću sedmicu....
    Puno spavam, naročito nakon nedjeljnog ručka..
    Hm, pogrešan odgovor. Pročitaj ponovo pitanje.

gost 4554 nije na forumu
    Buduća legenda
    Učlanjen
    12.10.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Šakal Pogledaj poruku
    Hm, pogrešan odgovor. Pročitaj ponovo pitanje.
    Pardon......Svake nedelje u toku posta odem na liturgiju i pričest....
    Van posta, Crkvu posjećujem kada osjetim potrebu....

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Pardon......Svake nedelje u toku posta odem na liturgiju i pričest....
    Van posta, Crkvu posjećujem kada osjetim potrebu....
    Opet pogrešno. Pitanje je prosto, kapiraš ga dobro... ali je malo škakljivo i teško...

gost 4554 nije na forumu
    Buduća legenda
    Učlanjen
    12.10.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Opet pogrešno. Pitanje je prosto, kapiraš ga dobro... ali je malo škakljivo i teško...
    Joooj, ako Gospod ovako temeljno propituje na strašnom sudu, teško nama svima, ma koje vjere bili...

Ističe se onisifor (avatar)
    Učlanjen
    30.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    62
    Reputaciona moć
    60

Joooj, ako Gospod ovako temeljno propituje na strašnom sudu, teško nama svima, ma koje vjere bili...

Nije mi jasno kako ne shvataš pitanje. Nije pitanje: ''Šta radiš nedeljom?'', nego: ''Koji dan treba svetkovati?''

Primećen član
    Učlanjen
    19.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Pitanje nema odgovor u pravoslavlju. Mnogo puta je postavljeno i mnogo ucenijim pravoslavcima od nas "forumaskih" pa odgovori koji su dati meni kao pravoslavcu su izgledali pomalo besmisleni a pripadnicima drugih religija ili ateistima pogotovo,ali nije mi umanjilo veru to sto zaista svetkujemo dan koji po bibliji nije za svetkovanje.
    Neka vremena i obicaji tog vremena promene pravila ali sustina ostane ista.
    Kad covek od neceg bezi nije vazno gde ce pobeci nego koliko daleko ce stici.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio sanjasanjalica73 Pogledaj poruku
    Pitanje nema odgovor u pravoslavlju. Mnogo puta je postavljeno i mnogo ucenijim pravoslavcima od nas "forumaskih" pa odgovori koji su dati meni kao pravoslavcu su izgledali pomalo besmisleni a pripadnicima drugih religija ili ateistima pogotovo,ali nije mi umanjilo veru to sto zaista svetkujemo dan koji po bibliji nije za svetkovanje.
    Neka vremena i obicaji tog vremena promene pravila ali sustina ostane ista.

Hm, to beše papina direktiva koju su prihvatile sve ostale hrišćanske Crkve... pa i pravoslavna... samim tim, odgovor postoji... preciznije, odgovori... Ali, pitanje sam postavio i ono se odnosi na svakog od vas posebno... kako doživljavate tu izdaju... sopstvenu izdaju onoga u šta verujete... jer, bez te zapovesti... sve ostale padaju u vodu... jer jedino ona... četvrta, nosi u sebi božiji pečat... bez nje se ispod svih ostalih devet može potpisati bilo ko... jer, svaki pečat nosi... ime pisca ili zakonodavca... njegovu titulu i ime teritorije kojom vlada... Yhwh (Božije ime)... Stvoritelj (Titula)... Nebo i Zemlja (Teritorija)... a On kaže... ''I SUBOTE MOJE SVETKUJTE DA SU ZNAK IZMEDJU MENE I VAS, DA ZNATE DA SAM JA GOSPOD BOG VAŠ'' Jezekilj 20.20...
    Šta radi Katolička Crkva... svesno krši zakon i novonastali prenosi na vernike... a pastva uspešno zaboravlja da je zakon od Boga a ne od Crkve...

Primećen član
    Učlanjen
    21.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    48

Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
    Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?
    Mogu da odgovorim samo u svoje ime, ne u ime crkve (bilo koje). Ja, lično, vjerujem u Boga i u Sina i dodajem Duha Svetog. Što se tiče navedene zapovjesti mislim da problem ide dublje od postavljenog pitanja. Šta znači praznovati jedan dan? Slažem se s tobom da je to subota. Međutim i ova nedjelja koju svetkuju je nakaradna. U nedjelju ljudi mogu praznovati tako što će zaklati već zaklan komad mesa u kome je nekada bio život, ne trebaju se odmarati od toga. Grijeh je održavati ličnu higijenu, prati veš, čistiti. Oprostite mi ako vrijeđam vašu vjeru, ali moj Bog nije protivnik higijene bilo gdje i bilo kada. I s pranjem veša je slično. Nekada su žene išle na potok da lupaju veš da bi ga ubjelile, danas to mašine rade. I peru i suše. Mogu da živim sa činjenicom da moje mašine neće uči u raj. Ne osjećam se grešnom zbog toga.A napor koji sam ja utrošila dok sam to radila mnogo je manji od napora koji mi je potreban da zakoljem gore navedeno meso. Hrist je radio subotom dobra djela i to je Jevrejima bio najveći kamen spoticanja. On je rekao da nije čovjek stvoren zbog subote, nego subota zbog čovjeka. Moje tumačenje rečenog veže se za činjenicu da je Bog dao ljudima mogućnost kroz striktnu zapovjest da umorni od sedmičnih aktivnosti uđu u pasivnost tijela radi energetskog oporavka. Ubacimo malo magije u pomenuto, sedam je broj punine i vidjećete da je to u ono vrijeme kada se kopalo, lupalo i teško radilo na izuzetno visokim temperaturama bilo neophodno. Međutim, Jevreji su počeli tim danom da manipulišu do te mjere da je on opterećavao ljude, a ne odmarao. Slično se danas ponašaju poštivaoci nedjelje. Zato to nema nikakav smisao i izmanipulisano je. A čini mi se da je subota izrasla u nedjelju baš zbog Hristovih riječi. Logično bi bilo da čovjek koji intelektualno radi šest dana sedmi dan upotrijebi na fizičku aktivnost, radi ravnoteže.

Aktivan član Neofit77 (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

А ко ти је рекао да је недеља први дан у недељи? Вероватно неки секташи.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio Neofit77 Pogledaj poruku

Hm, pročitaj Bibliju pa onda dodji da diskutujemo na ovu temu!

gost 4554 nije na forumu
    Buduća legenda
    Učlanjen
    12.10.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Neofit77 Pogledaj poruku
    Prouči malo Sv. Pismo..

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio della Pogledaj poruku
    Mogu da odgovorim samo u svoje ime, ne u ime crkve (bilo koje). Ja, lično, vjerujem u Boga i u Sina i dodajem Duha Svetog. Što se tiče navedene zapovjesti mislim da problem ide dublje od postavljenog pitanja. Šta znači praznovati jedan dan? Slažem se s tobom da je to subota. Međutim i ova nedjelja koju svetkuju je nakaradna. U nedjelju ljudi mogu praznovati tako što će zaklati već zaklan komad mesa u kome je nekada bio život, ne trebaju se odmarati od toga. Grijeh je održavati ličnu higijenu, prati veš, čistiti. Oprostite mi ako vrijeđam vašu vjeru, ali moj Bog nije protivnik higijene bilo gdje i bilo kada. I s pranjem veša je slično. Nekada su žene išle na potok da lupaju veš da bi ga ubjelile, danas to mašine rade. I peru i suše. Mogu da živim sa činjenicom da moje mašine neće uči u raj. Ne osjećam se grešnom zbog toga.A napor koji sam ja utrošila dok sam to radila mnogo je manji od napora koji mi je potreban da zakoljem gore navedeno meso. Hrist je radio subotom dobra djela i to je Jevrejima bio najveći kamen spoticanja. On je rekao da nije čovjek stvoren zbog subote, nego subota zbog čovjeka. Moje tumačenje rečenog veže se za činjenicu da je Bog dao ljudima mogućnost kroz striktnu zapovjest da umorni od sedmičnih aktivnosti uđu u pasivnost tijela radi energetskog oporavka. Ubacimo malo magije u pomenuto, sedam je broj punine i vidjećete da je to u ono vrijeme kada se kopalo, lupalo i teško radilo na izuzetno visokim temperaturama bilo neophodno. Međutim, Jevreji su počeli tim danom da manipulišu do te mjere da je on opterećavao ljude, a ne odmarao. Slično se danas ponašaju poštivaoci nedjelje. Zato to nema nikakav smisao i izmanipulisano je. A čini mi se da je subota izrasla u nedjelju baš zbog Hristovih riječi. Logično bi bilo da čovjek koji intelektualno radi šest dana sedmi dan upotrijebi na fizičku aktivnost, radi ravnoteže.

Hm, nije subota tek tako prešla u nedelju! Postoji odredjena godina pa čak i ime naredbodavca... i to mnoogo godina posle Hrista...

gost 4554 nije na forumu
    Buduća legenda
    Učlanjen
    12.10.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Da li neko zna kako je iz judeizma kod hrišćana subota prešla u nedjelju, a kod muslimana u petak? :???:

Primećen član
    Učlanjen
    21.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    48

Hm, nije subota tek tako prešla u nedelju! Postoji odredjena godina pa čak i ime naredbodavca... i to mnoogo godina posle Hrista...
    Po tom pitanju moram priznati da sam poprilično tanka. Dakle, što se tiče Svetog pisma mogu da komentarišem, a spletke koje su se kasnije ispredale i zašto zaista nisam upratila, a vjerujem da ih je dobrano bilo. U svakom slučaju, voljela bih da čujem.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Po tom pitanju moram priznati da sam poprilično tanka. Dakle, što se tiče Svetog pisma mogu da komentarišem, a spletke koje su se kasnije ispredale i zašto zaista nisam upratila, a vjerujem da ih je dobrano bilo. U svakom slučaju, voljela bih da čujem.
    Samo prati temu.

Poznat Bogart (avatar)
    Učlanjen
    24.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    139

Мислиш ли на конкретан дан?

Мислим да мало људи зна да је заправо недеља, а не понедељак, први дан седмице. Оригинални седми дан је субота, и кроз векове хришћанства је стајала на седмом месту... тек у овој "грађанској ери" недеља постаје седми дан (по редоследу).

И данас, ако отворите православни календар, видећете да иде "недеља, понедељак, итд., субота", дакле почиње се од недеље.

Недеља је хришћански "седми дан", у фигуративном смислу и симболичком смислу, а не у смислу редоследа. Колико је та измена једне Заповести од стране Цркве имала смисла или оправдања - не знам, али тако је.

Измена је унесена, ваљда, због жеље за постојањем разлике у односу на Јевреје и неког симболичког раскида са њима, али и због поштовања да је Христ васкрсао у недељу.

Адвентисти, међутим, Христово ускрснуће у недељу тумаче његовим поштовањем суботе, тако да се све своди на самог човека и његову вољу или жељу да бира између једног или другог.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Da, ali... ne samo dan već i pozadina cele priče.

Poznat Bogart (avatar)
    Učlanjen
    24.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    139

Па, субота је седми дан по редоследу (био и остао), а "седми дан" из 4. заповести је, ако не грешим, промењен са суботе на недељу на једном конкретном Васељенском сабору, и то вековима након Христа.

Primećen član
    Učlanjen
    21.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio Bogart Pogledaj poruku
    Па, субота је седми дан по редоследу (био и остао), а "седми дан" из 4. заповести је, ако не грешим, промењен са суботе на недељу на једном конкретном Васељенском сабору, и то вековима након Христа.
    Dobro, utvrđeno je da je tako, ali i dalje me kopka zašto

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio Bogart Pogledaj poruku

Tačno. Ima taj sabor i svoje ime... kasnije ću ga pomenuti...
    Nego, odakle pravo jednom svešteniku da promeni ono što je vrhovni komandant naredio? Zar to nije pljuvanje u lice samom Bogu? Isusu? Hiljadu i nešto godina se praznovala subota i odjednom... zbog odredjene samovolje odredjenih krugova... dolazi do tako krupne promene i to protiv volje samog Boga i njegovog Sina...
    Ne radi se tu o tome da li je nešto bolje ili nije... radi se o izdaji... izdaji i ideala i same religije... jer hteli mi to da priznamo ili ne ali posebno ta zapovest je posebna i kao što sam već rekao... ako se ona promeni sve ostale padaju u vodu... Vidiš, tim činom je katolička Crkva najzad uspela da tradiciju stavi iznad zakona i samim tim prigrabi vrhovnu vlast... pa su se na tom istom saboru čule tako glasne reči da su se i Mojsije i svi ostali prevrtali ili u grobu ili na nebu... ali, o tome ću malo kasnije...

Slične teme

1. Cetvrta godina srednje skole u USA
    Autor sara! u forumu Srednje škole
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 21.05.2011., 22:35
  2. Kuran: Bozija rec!?
    Autor semir1 u forumu Religija
    Odgovora: 249
    Poslednja poruka: 18.02.2009., 23:11

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor