Koju slavu slavite?

Setih se dedine slave..sveti sava 27og januara..pa da podelimo informacije i utiske..sta mislite o gorenju svece..pogaci..vinu..zitu..dolazak popa..napisite sta u vama budi slavlje i pomenuti obicaji vasih slava.


Sveti Sava, cije je svetovno ime Rastko Nemanjic, bio je najmladji sin Stefana Nemanje, velikog srpskog zupana. Jos kao mladic zudeo je za duhovnim zivotom, zbog cega je odbegao u Svetu Goru, gde se zamonasio i sa retkom revnoscu prosao ceo podviznicki ustav.
Nemanja je posao za sinovljevim stopama, pa je i sam dosao u Svetu Goru, zamonasio se i tu je i umro kao monah Simeon.
Sava je izdejstvovao kod cara i patrijarha nezavisnost Srpske crkve, cime je postao prvi arhiepiskop srpski. Podigao je, zajedno sa ocem, manastir Hilandar, a potom i mnoge druge manastire, crkve i skole po srpskoj zemlji. Putovao je u dva maha na poklonjenje svetinjama u Svetoj zemlji.
Mirio je bracu svoju, zavadjenu oko vlasti, Srbe sa susedima, a stvarajuci Srpsku crkvu, stvarao je i srpsku drzavu i kulturu.
Prema navodima SPC, unosio je mir medju sve balkanske narode i radio je na dobru svih, zbog cega je i bio postovan i voljen od svih Balkanaca.
Skoncao je u Trnovu u vreme cara Asena, razbolevsi se posle sluzbe Bozje na Bogojavljenje 1236. godine. Telo mu preneo kralj Vladislav u manastir Milesevu, odakle ga je Sinan-pasa digao i spalio mosti na Vracaru u Beogradu, 27. aprila 1595. godine.
Na Vracaru je izgradjen Hram svetog Save koji je, prema navodima bivseg patrijarha Varnave, zamisljen da bude vidni i veciti spomenik duboke zahvalnosti svega srpskog naroda svom najvecem preporoditelju i ugodniku Bozijem svetitelu Savi Srpskom.
SvSavaIkonaMilesevo.jpg

Ako je dedina slava, onda je i tvoja. Zašto kažeš dedina?

Jesi ti siguran da ti je to slava?
Izvini, ali ja prvi put čujem da je sv. Sava plemenska/porodična slava. Sv. Sava je, koliko ja znam, samo školska slava.
 
Šta mislite ko bi koga sprašio u fajtu
Sv.Đorđe VS sv.Ilija a?

Mislim da bi fajt izgledao ovako:

Prvo te sv. Georgije kao besnog psa pribije kopljem za zemlju, a onda te, dok se koprcaš u bolnim grčevima, sv. Ilija Gromovnik sprži jednom munjom.

Ako ne veruješ, to je tvoja stvar, ali nemoj da svojim sprdnjama vređaš slave ljudima koji veruju.

I samo da znaš, slava nije samo religijski obred. Ona je mnogo više od toga. Ona je simbol i odlika Srba, kao naroda.
Srbi su jedini narod koji slavi kućne/plemenske/porodične slave.

To je tradicija koja se kod Srba održala još iz paganskih vremena. Samo što su Srbi hrišćani kućne duhove i bogove zaštitnike zamenili hrišćanskim svecima.

Koliko se današnjih naroda i nacija može pohvaliti ovoliko starom tradicijom, koja se očuvala u gotovo svakoj kući?

Prst na čelo, pre nego izvališ neki idiotizam!
 
Свети Сава је слава већине Орловића. Некоји су имали Славу Светога Јована, пре Светога Саве. Зашто, и када, су је заменили није ми познато. По слави се позна ортодоксни Србин, премда их данас има и који не славе славу а изјашњавају се као Срби. По мом мишљењу, слава је најславнији празних од свих верских празника, и понос сваког славара. Мислим да је у почетку слава била племенска код свих народа, племена, и да су је други народи задржали као такву, док су је Срби претворили у личну племенску, т.ј. Срби су се разделили на лична племена и тако бирали своје личне славе, док су други народи живели у удруженим племенима и задржали своје племенске славе. Примера имамо код свих народа.
 
Poslednja izmena:
Ako je dedina slava, onda je i tvoja. Zašto kažeš dedina?

Jesi ti siguran da ti je to slava?
Izvini, ali ja prvi put čujem da je sv. Sava plemenska/porodična slava. Sv. Sava je, koliko ja znam, samo školska slava.

To je po majcinoj strani tako da nismo nastavili slaviti..naravno da je skolska slava koju slavi celo selo koliko je meni poznato.
 
Ako je dedina slava, onda je i tvoja. Zašto kažeš dedina?

Jesi ti siguran da ti je to slava?
Izvini, ali ja prvi put čujem da je sv. Sava plemenska/porodična slava. Sv. Sava je, koliko ja znam, samo školska slava.

И ја сам мислила да је само школска слава али не, има и породица које славе Св. Саву, додуше нису ни близу бројне као породице које прослављају празник Св. Николе или Св. Јована али има их ,посебно у Подрињу.
 
Izvini, ali ja prvi put čujem da je sv. Sava plemenska/porodična slava. Sv. Sava je, koliko ja znam, samo školska slava.

pa eto, nije tačno. i mi slavimo Sv. Savu, a znam još dve bliske porodice da slave istog Sveca, a nismo ni u kakvom krvnom srdostvu.
moja devojčka slava, dakle slava kuće iz koje sam se udala, je Sv. Arhangel Mihailo, a po majci deda je slavio Sv. Stefana.
 
И ја сам мислила да је само школска слава али не, има и породица које славе Св. Саву, додуше нису ни близу бројне као породице које прослављају празник Св. Николе или Св. Јована али има их ,посебно у Подрињу.

Sv. Sava nije popularan kao slava jer je zauzeo mesto nekog slovenskog božanstva koje je bilo zaštitnik vukova. Teško da se mnogo starih Srba odlučivalo da im ovakav bude kućni zaštinik. :confused:

PS. oko teme - Sv. Jovan.
 
Sv. Nikolu...

Ustvari moj otac slavi, a ja ću kad bude vreme da je pruzmem.

Trebalo bi po nekim izvorima da je to najćešća slava, pogotovo u centralnoj Srbiji.... Prosto ne mogu da poverujem da je od 30tak postova niko nije pomenuo...:???:
 
Da li je moguce da ja ne znam ni koja mi je slava? :confused: Neshto sam kopala po netu, videla na forumu ljude koji se raspituju o mom plemenu dole u CG i rekoshe da svi slavimo Sv. Petku. :confused: Moguce... A ja rodjena na Sv. Nikolu. :mrgreen: Obozavam kako svi misle da sam blagoslovena jer sam rodjena na Sv. Nikolu. :mrgreen:
 
SVETI VELIKOMUCENIK GEORGIJE

- DJURDJEVDAN



6. maj po novom / 23. april po starom



Ovaj slavni svetitelj rodio se u kuci bogatih i casnih roditelja u Kapadokiji. Kad mu je otac postradao kao hriscanin, majka se preselila u Palestinu, gde je decak odrastao. Vec u dvadesetoj godini dospeo je do cina tribuna u sluzbi cara Dioklecijana. U to vreme car je zapoceo veliki progon hriscana, a mladi Djordje je stupio pred cara i odvazno rekao da je i on hriscanin. Time je zapocelo njegovo stradanje za veru. Tamnica, okovi, krvave rane po celom telu i sva druga strasna mucenja nisu pokolebali mladica. On se neprestano, usrdno i iskreno molio Bogu i Bog ga je isceljivao i spasavao smrti na veliko divljenje naroda. Kada je Djordje molitvom vaskrsao jednog mrtvaca, mnogi su primili veru Hristovu, a medju njima i careva zena Aleksandra, glavni zrec Atanasije, zemljoradnik Glikerije, potom Valerije, Donat i Tirin.

Car je najzad odlucio da Djordja i svoju zenu osudi na smrt secenjem glave. Carica je izdahnula na stratistu pre pogubljenja, a sveti Djordje posecen je 303. godine. Mnoga cuda desavala su se od tada na njegovom grobu. Gospod ga je, zbog njegove iskrene i nepokolebljive vere, ucinio mocnim da pomaze svima koji su u nevolji i koji ga iskreno slave i prizivaju njegovo ime.

Takodje:)
 
Свети Јован Крститељ-20.01(07.01-по старом календару)

Због тога што је Јованова главна улога у животу одиграна на дан Бојогављења, Црква је од старине посветила дан по Богојављењу спомену његовом. За овај дан везује је још и догађај са руком Претечином. Јеванђелист Лука пожелео је да пренесе тело Јованово из Севастије, где је велики пророк и посечен био од Ирода, у Антиохију, своје родно место. Но успео је само да добије и пренесе једну руку која се у Антиохији чувала до десетог века, па је после пренета у Цариград, одакле је и нестала у време Турака. Свети Јован прославља се неколико пута у години, но највише свечара има овога дана, 7. јануара. Међу личностима јеванђелским, које окружавају Спаситеља, личност Јована Крститеља заузима сасвим засебно место, како по начину свога доласка у свет, тако и по начину живота у свету, и по улози крштавања људи за покајање и крштења Месије, и тако најзад по своме трагичном изласку из овог живота. Он је био такве моралне чистоте да се, ваистину, пре могао назвати ангелом, како га Свето Писмо и назива, него ли смртним човеком. Од свих осталих пророка свети Јован се разликује нарочито тиме што је он имао ту срећу да је могао и руком показати свету Онога кога је пророковао. За руку светог Јована прича се да ју је сваке године на дан светитељев архијереј износио пред народ. Понекад се та рука јављала раширена, а понекад и згрчена. У првом случају означавала је родну и обилну годину, а у другом неродну и гладну (в. датуме у години: 24. фебруар; 25. мај ; 24. јун; 29. август).

Рођење светог Јована Претече и Крститеља Господњег-Ивањдан-07.07(24.06)

На шест месеци пре свога јављања у Назарету Пресветој Деви Марији велики Гаврил, архангел Божји, јавио се првосвештенику Захарију у храму Јерусалимском. Пре него што је објавио чудесно зачеће безмужне девице, архангел је објавио чудесно зачеће бездетне старице. Захарије не поверова одмах речима весника Божјег, и зато му се језик веза немилом, и остаде нем све до осмог дана по рођењу Јовановом. У тај дан скупише се сродници Захаријини и Јелисаветини ради обрезања младенца и ради надевања имена. Па када упиташе оца, какво би име он желео дати сину, он, будући нем, написа, на дашчици: Јован. И у том часу одреши му се језик, и он поче говорити. Дом Захаријин беше на висинама између Витлејема и Хеврона. По целом Израиљу беше се разнео глас о појави ангела Божјег Захарији, о немилу овога и о одрешењу језика његовог у часу када написа име Јован. Глас о томе беше дошао и до Ирода. Зато Ирод, када посла да се покољу деца по Витлејему, упути људе у брдско обиталиште породице Захаријине, да убију и Јована. Но Јелисавета благовремено сакрије дете. Разјарен због овога цар Ирод посла џелате у храм Захарији (јер се деси да Захарији опет беше чреда служења у храму Јерусалимском) да га убију. Између притвора и храма Захарија би убијен, а крв његова се усири и скамени на плочама, и оста тако као сталан сведок против Ирода. Јелисавета се сакрије са дететом у неку пештеру, где ускоро она премине. Младенац Јован оста у пустињи сам на старању Бога и ангела Божјих (в. 7. јануар ; 24. фебруар ; 25. мај ; 29. август и 23. септембар)
 
30. Октобар

1. Свешт. муч. Зиновије и сестра му Зиновија. Из града Егеја у Киликији. Од родитеља наследише веру истиниту и велико материјално богатство. Ревнујући за веру с великом љубављу раздадоше сиромасима богатство своје. И за то што беху милостиве руке и њих рука Божја покриваше од свакога злоумишљаја људског или демонског. Милостиве руке Зиновијеве, које сиромаху дариваху, беху од Бога обдарене даром чудотворства, тако да Зиновије исцељиваше болеснике од сваке болести само додиром руку. И би Зиновије постављен за епископа Егејског. У време гоњења судија Лисије ухвати га и рече му: „предлажем ти двоје — живот и смрт; живот ако се поклониш боговима, смрт ако се не поклониш". Одговори Зиновије свети: „живот без Христа није живот но смрт, а смрт Христа ради није смрт но живот". Када Зиновије би стављен на љуте муке, јави се судији сестра мученикова и рече: „ту чашу страдања и ја хоћу да испијем, и венцем тим да се венчам". После мука у огњу и у кипећој смоли бише обоје мачем посечени око 285. год. И тако се овај брат и сестра преселише у царство бесмртно Христа Цара.

2. Св. ап. Клеопа, Терције, Марко, Јуст и Артем. Од Седамдесеторице. Клеопи се јавио васкрсли Господ на путу за Емаус. Терције је написао посланицу Павлову Римљанима (Рим. 16, 22), и скончао мучени и као епископ Иконијски, после апостола Сосипатра (в. 10. нов.). Св. Марко (или Јован, в. Дела Ап. 12, 12), син благочестиве Марије, чији дом беше уточиште апостолима и првим хришћанима у прво време, и рођак Варнавин. Био епископ у Самаријском граду Аполонијади. Јуст син Јосифа Обручника. Заједно са Матијом биран коцком на место Јуде издајника, но остане неизабран. Као епископ пострадао за Јеванђеље у Елевтеропољу. Св. Артем био епископ у Листри Ликаонској, и мирно скончао.

3. Св. краљ Милутин. Син Уроша I и краљице Јелене, и брат Драгутинов. Много ратовао бранећи веру своју и народ свој. Ратовао је против Михаила Палеолога зато што је овај био примио унију и присиљавао све народе Балканске и монахе Атонске да и они признаду папу. Ратовао против Шишмана цара Бугарског и Ногаја цара Татарског, да би земље своје одбранио. Сви ратови његови били су успешни, јер се непрестано Богу молио и у Бога уздао. Сазидао преко 40 цркава. Осим оних у својој земљи, као: Трескавац, Грачаница, св. Ђорђе у Нагоричу, св. Богородица у Скопљу, Бањска и т.д. он је зидар цркве и ван своје земље, у Солуну, Софији, Цариграду, Јерусалиму, у Св. Гори. Упокојио се у Господу 29. октобра 1320. год. Тело његово показало се ускоро нетљеним и чудотворним. Као такво оно и данас почива у Софији у цркви „Светога Краља".
 
Светог Николу зимског, који је преузео особине Бога Водина из древне српске религије.
А пошто обожавам да пливам, некако се Св. Никола, господар вода, сјајно уклопио у култ мојих предака, нпр. деда ми је служио у морнарици.
 
Светог Николу зимског, који је преузео особине Бога Водина из древне српске религије.
А пошто обожавам да пливам, некако се Св. Никола, господар вода, сјајно уклопио у култ мојих предака, нпр. деда ми је служио у морнарици.

Који паганизам.....
 
Htela bih da pitam sta se radi u slucaju da se supuznici razvedu?Slava mog bivseg muza je Sveti Jovan 20.1.Slavili smo je u stanu(koji je moje vlasnistvo) u kom ja i dalje zivim sa dvoje dece,cerkom i sinom...Priblizava se slava,on ce je naravno slaviti tamo gde sada zivi(kod majke i brata).Ja smatram da ne trebam da prekidam i da treba da je obelezim,iako nismo zajedno....Ali on se ljuti jer misli da mu teram inat,sto mi nije namera,vec smatram da je treba ispostovati...Mislila sam da odem do naseg svestenika i da se raspitam...
Slava mog oca je Djurdjic 16.11.i on je slavi,brat jos ne...
 

Back
Top