privatni jezik....
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: privatni jezik....

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano privatni jezik....

da l je jezik sredstvo koje ima jedan jedini cilj...sporazoomevanje....ili popoot vitgenštajna mislite i posmatrate fenomen jezika kao sredstvo za postizanje mnogih ciljeva.....koje je on nazvao jezičkim igrama....problem je u tome što nemamo mogooćnosti da redookoojemo beskrajne vrste jezičkih igara na jedan jedini model....
    čim počnemo da shvatamo jezičke igre koje je igraju u datoj sitooaciji.....bavimo se filozofijom.......
    kako prevazilazite zboonjenosti... za metematiku kažu da je jezička igra..neki kažu...ako bismo uveli privatan jezik...koji bi bio nemoooć ...jer on podrazoomeva dogovor sa upotrebom nekih reči....i upotrebu od strane više ljoodi...ono... šo bi se reklo....jezika nema ako nije u opštoj upotrebi....al kad svi koriste isto....čemu onda sloože sve te jezičke igre.......misim, iamo to i ovde....jedan otvori temu....onda ovaj šo bi nešto da napiše...nema pojma o čemu je tema...pa se onda neko javi ko nema pojma al postavi u okviru nečeg šo piše.....jedan kliše koji svi znaju ša znači..na primer..."ljoobav je slepa"...i inda svi se ufate toga i pišu...i dopisooju se....a ono o čemu je trebalo da se priča.....i šo je aootor postavio....potone u neki boonar..........
    koliko vi takve jezičke igre koristite u privatnom životu............misim, realnom.....ja o klin ti u ploču....ti o ploču...svi o ploču.......je l se DRŽITE TEME u životu..... i ša mislite o ljoodima koji tako....al ja pričo...al pas lajo....niko me ne slooša..... . misim, aj da vidim da l će neko da me razoome o čemu pričam......

Buduća legenda koto (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    4946

Podrazumevano Re: privatni jezik....

a jel to ono..
    recite nam nesto o slonu
    dobro. slon je velika zivotinja. prilicno je cudno sto se plasi miseva. a misevi...
    i onda usledi doktorska disertacija o misevima...
    ja to ponekad radim, kad se zezam. i na forumu, i u zivotu. volim da se zezam. ali takav vid zezanja mozes da praktikujes samo sa lljudima koji te bas kapiraju, u protivnom moz da moode gadnih nesporazuma

Ćutljivi pun mesec pojavljuje se sad.

Zainteresovan član jaljisa (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    49

Jezik svi koristimo. Ali to neznaci da umemo da ga koristimo. Kakov bi to bio raj na zemnji kad bi svako koristio jezik da kaze nesto sto je pametno i dobro. Ali to bismo morali da budemo drugaciji nego sto jesmo.
    Ja se trudim da se drzim teme, ma kakva ona bila, ili da o njoj ne pricam. Ali kad te neko cacne tamo gde te boli, onda vise nije vazna tema, nego - da ti vratim. I tako razgovor prestaje da bude razgovor vec postaje napad-odbrana ili jos cesce napad-napad. Pa dokle ko moze da izdrzi.
    keep smilling

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

koto...da, dobar primer....baš sam na to mislio.. ( :
    a ovo....

da moode gadnih nesporazuma
    ako je problem samo u moode....to se da razjasniti...čisto, kad je jezik jasan - nema problema..kad ima nesporazooma u vezi sa tim šta je neko hteo da kaže, pa je rekao pogrešno.....i to se reši...jasno je da je moode -boode....
    @ljaljsa....ne moraju da ljoodi pričaju konstatno pametne stvari.....i mnogo važne..al kad nam pričaju važne stvari...red je da ozbiljno odgovorimo....da učestvoojemo u razgovoru o važnim stvarima ...jer nam je stalo do njega......ali kad nekom pričaš nešto važno...a on kaže...dobro, baš sam razmišljao o tome da l da odem kod pere aootomehaničara da zamenim uberlaoof....ili neka kaže....na tvoje...misilio sam da promenim posao......e, baš sam htela danas da perem kosu.........i ti sad počneš da razgovaraš o njenoj kosi....koja je totalno...nema veze s mozgom......ljoodi stalno zloupotrebljavaju drooge ...koji ne umeju da se snađu u jezičkim igricama...............i na kraju.....ne moramo da se pitamo što ne poznajemo droge ljoode.....ne poznajemo ih...jer nam nisu važni.......onaj ko ume da vlada jezičkim igricama....je gospodar...međooljodskih odnosa....
    Poslednji put ažurirao/la gost 10000 : 13.09.2008. u 14:57

Domaćin
    Učlanjen
    05.10.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Moonjo,

veoma mi je konfuzan tvoj post. Neke delove tvog posta razumem, ali samo kada ih posmatram kao zasebnu celinu.

Evo nekih primera gde te ja ne razumem:

da l je jezik sredstvo koje ima jedan jedini cilj...sporazoomevanje....ili popoot vitgenštajna mislite i posmatrate fenomen jezika kao sredstvo za postizanje mnogih ciljeva.....
    Nisam siguran da vidim razliku izmedju ova dva posmatranja.

za metematiku kažu da je jezička igra..neki kažu...
    Sta su to 'jezicke igre' i kako to da je matematika 'jezicka igra'?

ako bismo uveli privatan jezik...koji bi bio nemoooć ...jer on podrazoomeva dogovor sa upotrebom nekih reči....i upotrebu od strane više ljoodi...ono... šo bi se reklo....jezika nema ako nije u opštoj upotrebi....al kad svi koriste isto....čemu onda sloože sve te jezičke igre.......
    Privatan jezik. Zasto koristis atribut 'privatan'? Kakvo dodatno znacenje time pridodajes? Koja je razlika izmedju 'privatnog jezika' i 'javnog jezika'?

-

Sad te ovde razumem u neku ruku:

misim, iamo to i ovde....jedan otvori temu....onda ovaj šo bi nešto da napiše...nema pojma o čemu je tema...pa se onda neko javi ko nema pojma al postavi u okviru nečeg šo piše.....jedan kliše koji svi znaju ša znači..na primer..."ljoobav je slepa"...i inda svi se ufate toga i pišu...i dopisooju se....a ono o čemu je trebalo da se priča.....i šo je aootor postavio....potone u neki boonar..........
    Cini mi se da govoris o razlicitim tokovima diskusije i kako razliciti ljudi imaju razlicite ciljeve kada se ukljuce u diskusiju. Naravno, nekome je vise stalo da se nadoveze na 'glavnu temu', a nekome je vise stalo da se nadoveze na postojecu podkonverzaciju ili da pokrene novu podkonverzaciju sa temom koja ga na neki nacin asocira na glavnu temu.

Jaljisa je pomenula/o jedan zanimljiv scenario, u kome pod uticajem diskusije odredjeni broj neresenih problem diskutanta izroni na povrsinu i cije resavanje postane prioritet.

Početnik
    Učlanjen
    13.09.2008.
    HRVATSKA najlipša zemlja u EUROPI nema EUROPE bez HRVATSKE
    Reputaciona moć
    0

Ne vjerujem u nikakav "privatni jezik".

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ovako...loodvig vitgenštajn se bavio problemom i postavio teoriju privatnog jezika....prooočavao je i proučavao..i na kraju, zaoozeo stav da nešto tako, kao priv. jezik, ne može da postoji...ali se još i danas vode diskoosije na tu temu....vitg. je bio prof. na kembridžu...bio je mistik...obožavao je tolstoja i učesvovao je kao vojnik u ratu..jedan je od pionira logičkog pozitivizma.......njegove pristalice smatraju da je svet sastavljen od elementarnih činjenica...te činjenice su nezavisne jedna od drooge i ....one mogu da se empiorijski prouče.......kako artikoolišemo činjenice....jezikom...jezik odslikava to što znamo perceptivno...mi jezikom formoolišemo činjenice...svaki iskaz koji ne ume da odslika činenicu je besmislen....
    ceo njegov pristoop filozofiji se sastoji se u revoloocionarnom, do tada, prisistoopu jeziku...jezik je smatrao sredstvom koje slooži za postizanje mnogih ciljeva i njih je nazvao jezičkim igrama.......to nije semantika...jer je on pristoopio jeziku pootem logike i argoomenata..... sve nedoumice koje imamo u filozofiji mogu da se reše na taj način, smatrao je on...kao što matematika ima znakove koji su skroz jasni...tako i jezik podleže logici.....ali, u različitim okolnostima ....prilikom jezičkih igara.. i neprestane kombinatorike....reči mogu da dobiju različito značenje...da bi smo to sprečili on je dao upootstva kroz praksu.....
    . izaberemo pojmove i ofrmimo groope pojmova....koje nam prave konfooziju
    proučavamo u kojim sitooacijama se najčešće pojavljooje ta groopa pojmova....
    .istražoojemo ....tamo gde se ti pojmovi najčešće pojavljooju....
    + otkrivamo prirodu jezičkih igara......koje se igraju prlikom njihove upotrebe........a sami smišljamo nove jezičke igre....
    nemamo potrebe da bilo šta objašnjavamo.....jer je sve jasno....to znači da smo prevazišli intelektooalnu opčinjenost pojmovima......i na taj način se stvara privatan jezik................e, osim ovih jezičkih igra postoje i igre čoolnim utiscima.....vozooelnim slikama, mentalnim slikama....misim, vitgenštaj je bio mistik i skeptik... ...pa je ovo sve vrlo teško naizgled shvatiti.......ali svako od nas ima svoj privatni jezik.....ono gde se razoomemo je javni jezik...."ljoobav je slepa"....misim, po logičkom analizom ćemo doći do toga da to ništa ne znači...a o tome možemo da diskootoojemo danima...al ovde se vidi.... to da umemo da prepoznamo, ono što si napisao.... kad se privarni problemi ovde izbiju na površinu...a ne poznajemo uopšte te osobe...kada se takve stvari dešavaju realno i uz prisoostvo svihm čoola.......vrlo često smo nezainteresovani posmatrači.....dalje tu je problem....da se pootem jezičkih igara stvori sistem lepak.....da najčešće se slažemo sa stavovima onih koji mnogo pričaju....uz skoočen fond.....ali njih razoome većina ljoodi.....jer barataju javnim rečnikom fraza i izraza......tolerantnost, ljoobav, lepota, dobrota.........o tome svi imaju mišljenje..... ...u stvarnom životu....izbegavamo priču o takvim stvarima...jer je smatramo goobljenjem vremena....osim sa dvoje-troje ljoodi....ako ih ima i toliko...

Iskusan
    Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    je l se DRŽITE TEME u životu...
    ako je tema korektno postavljena - uvek.
    ako nije (lose korisceni pojmovi, konfuzno izlaganje ili podmetanje predrasuda kao aksioma) onda syebem temu.
    internet - disconnecting people

Aktivan član SlatkaSestra (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    45

ja verujem da svako ima svoj jezik ... znači "uređen" prema svojoj psihi ...prirodna nauka psihologija se mnogo bavi jezikom ..zato što su u jeziku sadržana shvatanja svih ljudi ,a u ličnom jeziku ta samo lična shvatanja ..zato sam ja i imala sumje da neko može da ima realan - " svoj realan " stav o nekome ovde na forumu(a ovo je kao ono "a miš..") - jer se najviše povezuješ s nečijim uopštenim načinom izražavanja - razmišljanja ,a ne sa onim šta je on u celini ...
    Da li veruješ meeeeni , ili veruješ sopstvenim očima ...

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ne verujem ja ovima sto ofrlje povlace rec uvek....pa jos kad dodaju uslov krivice (ako drugi nesto ne ucini , onda ja sto posto sigurno zavrsavam....sto mi se cini smesno naglasavanje /ne/pouzdanosti)...

Moguc je jezik nomenklatura, tj potpuno jednoznacno definisan.....i u realu i kod ljudi...

NEmoguce je ocekivati da ce ljudi koristiti takav jezik , jer takav jezik podrazumeva obrazovanje ljudi i to ne povrsno vec korektno , takodje i odgovornost sto je isto misaona imenica......

A i ne postoji ćar demagogije....

Zaključak , isto kao što ne može da postoji liberalan sistem u kome će se kvalitet ceniti (jer će ga prvi oni sa manje kvaliteta bušiti), tako ne može postojati jezik , jezički sistem koji će biti opšti i biti jednoodredjen, pa još i sa podlogom (podloga ne ide po podrazumevanom uz jezik, mada ne znam šta je Ludvih Vitgenštajn o tome pisao i mislio)....

Podloga jezika zavisi tj pravi se po idejnom principu i sadrži se u medjuodnosima pojmova....za ove lepršave od 6 rečenica , to je kad u nekoj zajednici ne postoji reč za mržnju ili za boje ili za tonove, pa onda nemaju ni percepciju tih stvari u nekom obimu, dok u nekoj grupaciji imamo osim stepena i polustepena i dubinu pojmova do 1/16 stepena, te je onda percepcija totalno drugačija ....

Podlogu jezika može praviti ona osoba koja ima tu percepciju , ili logiku ili svest o tome, a ostali učesnici u jeziku ne moraju imati tu svest o pojmu, jer se svest o pojmu može i vremenom razvijati....
    Ovo medjutim kao da je mač u rukama kad se govori sa nekim Srbinom , koji je pametan i svestan da ne može više.....te ne postoji nešto izvan njegove svesti.....i automatski se ukida takav pojam.....

I tako nastaju korekcije jezika, tj namere da svako koriguje jezik grupe u jezik sebi svrsishodan.
    Druga korekcija jezika je korekcija znanja, tj poneko /svako/ koriguje jezik grupe iako ima svest o pojmu zbog znanja i neznanja o tom pojmu, pa se korigovanjem jezika pokriva neznanje o pojmu iako postoji delimična svest o njemu....

Interakcije izmedju jezika i svesti očigledno postoje ili sam totalno bio nejasan....i to i u gradjenju i u korišćenju tj oblikovanju.....naknadnom oblikovanju naše svesti i razvoja i znanja i svesti....

Privatni jezici postoje, ali ako se drznemo da po kvalitetu privatnih jezika ocenjujemo svest učesnika u grupi privata koja se koristi tim jezikom (npr filozofija) onda dolazimo do puno truleži , jer se iz aviona vidi stvarni cilj diferencijacije jezika, ego , a ne bolja razumljivost..........

Pedagogija jeste odgovorna i pomoć velika u uprošćavanju i naglašavanju neraščišćenih odnosa , pojmova , grupe pojmova, jer rafinira znanja i odnose na nivo onoga ko ne zna.....

Doduše , vidim i smisao postojanja po tri , četiri reči potpuno istog značenja ali različite zvučnosti , da se lošim pesnicima lakše ugodi rima......inače bi bilo apsurdno imati 4 različita naziva za ama baš isto značenje i pojam.....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Kakav je kvalitet nekog jezika i ljudi može se dosta lako videti na osnovu GRIDa, tj mreže koja povezuje pojmove koji definišu stvarnost.....

Čak i uticaj vremena na promene....

Recimo danas je čast i poštenje isto, a poštenje je negacija nepoštenja, a to je sinonim za lopovluk....
    I onda se vidi da je siromašni GRID u vezi ovoga jednostavno usmerivač da postoje dve bliske grupe ljudi , tj ili lopovi ili oni koji nisu trenutno u lopovluku.....za ostale varijante ljudi , jednostavno ne postoji percepcija i oni se svode na jednu od ove dve grupe.....a novi naraštaji jednostavno primaju novi GRID....

Da se GRIDu posvećuje pažnja u krugovima kreatora politike , to ne treba sumnjati, ali to nisu ovi picipevci što ih vidjate na TV.....to su ljakse koji su došli u BG da vide sveta, a čak i oni koji su se vratili iz sveta nisu se vratili zato što su se nagledali tamo mudrosti....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Učlanjen
    21.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    45

svaki čovek u toku svog života "prevaziđe jezik" tj njegove intelektualne mogućnosti ( koje se ipak povećavaju , bez obzira na broj moždanoh ćelija , zbog sinapsi itd ) su takve da više ne može nikakvim pravilnom izražavanjem tačno da izrazi svoje apstraktne misl , ili jednostavno komplikovane ideje ne može da izrazi na razumnljiv način bez da nekad i on sam ne izgubi nit ...zato se dovijamo rečima stranog jezik , metaforama itd ..

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio koto Pogledaj poruku
    a jel to ono..
    recite nam nesto o slonu
    dobro. slon je velika zivotinja. prilicno je cudno sto se plasi miseva. a misevi...
    i onda usledi doktorska disertacija o misevima...
    ja to ponekad radim, kad se zezam. i na forumu, i u zivotu. volim da se zezam. ali takav vid zezanja mozes da praktikujes samo sa lljudima koji te bas kapiraju, u protivnom moz da moode gadnih nesporazuma

Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio jaljisa Pogledaj poruku
    Jezik svi koristimo. Ali to neznaci da umemo da ga koristimo. Kakov bi to bio raj na zemnji kad bi svako koristio jezik da kaze nesto sto je pametno i dobro. Ali to bismo morali da budemo drugaciji nego sto jesmo.
    Ja se trudim da se drzim teme, ma kakva ona bila, ili da o njoj ne pricam. Ali kad te neko cacne tamo gde te boli, onda vise nije vazna tema, nego - da ti vratim. I tako razgovor prestaje da bude razgovor vec postaje napad-odbrana ili jos cesce napad-napad. Pa dokle ko moze da izdrzi.

(Isto kao i za Koto).
    Кто же сердце порадует?

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Ma, moonja se samo buni što mu neznalice (li provokanti) spamuju teme. Ili ne diskutuju na temi sa aspekta na koji on insistira.

Pa moonjo, ovo je javni forum. Jednako je dostupan i osnovcu i akademiku, i vrsnom znalcu i neznalici, i jezikočarobnjaku i mutavcu.... Zašto se buniš?

Ako znaš, i znanje i jezik, bolje od ostalih, em lako to možeš svojim privatnim jezikom ostalima saopštiti, i što će ti biti uvaženo (kao što je Patak uspio), em jednostavno možeš biti neprisutan na temama koje su ti ispod časti, zbog recimo nedooraslosti/neobrazovanosti sagovornika, ili običnih spamera.

P.S. Osim par ljudi koji su dobro potkovani naučnim znanjem i par njih koji imaju zavidno znanje iz filozofije, svi ostali diskutanti na Krstarici su približno istog (i to zavidnog) obrazovanja i opšteg stručnog (naučnog) znanja. Zato nikoga ne treba omalovažavati. Tim prije što su mnogi vremenom iskazali vidan napredak u tim oblastima.

Internet tj. forum postaje vrlo moćni javni edukacioni centar. Može postati i centar za manipulaciju masama, ali, meni se čini, da još to nije postao. Nadam se i da neće.
    Poslednji put ažurirao/la ristob : 28.01.2009. u 14:18
    Кто же сердце порадует?

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

slažem se, risto, al temu sam prilično davno otvorio, viš da ima 2o.... tako da čisto sumnjam da su mi bile namere da na nešto ukazujem, a ti danas posmatraš ovu moju temu kao da sam je danas otvorio.....ne verujem da sam mislio da ukazujem na nekakvu neozbiljnost, nego da me je tog dana, kao i često zanimala i zanima me igra rečima, ono sve što sam već napisao....mislim da si u pravu za ovo što govoriš o privatnom jeziku. ali ti si strpljiv kada čitaš, imaš volju, zainteresovan si i ne zamara te. i ja sam primetio da kada nekoga pažljivo čitam, neodustanem u samom početku zbog nečijeg jezičkog registra, kad ne odbijam unapred da ga saslušam, da ga posle nekog vremena sasvim dobro razumem....u tome i leži svrha jezika..da se razumemo i kada se različito izražavamo...
    e... "boga ne možeš čuti kako razgovara sa nekim, već ga možeš čuti samo ako se tebi obraća" je jedna gramatička opaska....reko vitgenštajn...

...kod njega se teorije o privatnom jeziku nalaze u fragmentima, nije sve sačuvano jer je spalio pola radova, pa su naknadno njegovi prijatelji filozofi skupljali posmrtne ostatke. on je, rekao sam, od teorije o privatnom jeziku odustao, ali je to prvi put da neko ima, što bi patak rekao revolucionarne ideje u filozofiji..tako nešto......bavio se i fenomenologijom boja.
    možemo nešto i o tome da govorimo. baš se fino poklopila u vreme kad imamo već jednu temu, pa da vidite koliko se vitgentštajn razlikuje od locka i ekipe..

"zašto pravila kuvanja ne nazivamo proizvoljnim i zašto sam u iskušenju da pravila gramatike nazivam proizvoljnim? zato što je kuvanje definisano svojom svrhom, dok "govorenje" nije. to je razlog što je upotreba jezika jeste u izvesnom smislu autonomna, dok kuvanje i pranje nisu. loše kuvaš ako se u kuvanju držiš drukčijih pravila od onih ispravnih. ako se držiš pravila drukčijih nego što su pravila šaha, onda igraš neku drukčiju, drugu igru, a ako se držiš gramatičkuh pravila drugačijih od tih-i-tih pravila, ne govoriš ništa pogrešno, nego govoriš o nečem drugom.."

- uči li dete samo da govori ili i da misli? uči li ono smisao množenja pre ili posle množenja??

- kako sam došao do pojma rečenica i jezik? pomoću jezika koje sam naučio. ali oni kao da su me izveli izvan svog koloseka, jer sam sada u stanju da konstruišem nov jezik, da, na primer, izmislim reči..ta konstrukcija još uvek pripada pojmu jezika. ali samo onda ako hoću da utvrdim pojam
    Poslednji put ažurirao/la gost 10000 : 28.01.2009. u 15:12

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SlatkaSestra Pogledaj poruku
    ja verujem da svako ima svoj jezik ... znači "uređen" prema svojoj psihi ...prirodna nauka psihologija se mnogo bavi jezikom ..zato što su u jeziku sadržana shvatanja svih ljudi ,a u ličnom jeziku ta samo lična shvatanja ..zato sam ja i imala sumje da neko može da ima realan - " svoj realan " stav o nekome ovde na forumu(a ovo je kao ono "a miš..") - jer se najviše povezuješ s nečijim uopštenim načinom izražavanja - razmišljanja ,a ne sa onim šta je on u celini ...
    približno realan stav o nečijem načinu razmišljanja, da, negde i sistemu vrednosti koji neguje, interesovanjima, manje znanjima i potencijalima....znamo koga privlače kakve teme, ako teme postoje, ko reaguje i za koga možemo da pretpostavimo kakav ima stav, a koga zanimaju neka naklapanja...ili druženje. psiholozi bi mogli da tu razmotre mnoge oblike sociopatija...i sad..šta je to ovde, mada može i šire, al ovde prvo - ČOVEK U CELINI..??

Domaćin ben tara (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    148

Da li su jezik i komunikacija jedno te isto? Smatram ne. Jedno je instrument a drugo djelatnost. Pero je sredstvo za pisanje ali pero i pisanje nijesu jedno te isto. U tom odnosu stoje jezik i komunikacija. Jezik je iskljucivo medijum komunikacije i to mu je iskljuciva svrha. Bilo bi apsurd tvrditi suprotno.

Sto je zivot postojao kompleksniji time se i protojezik razvijao tako da se svi jezici zasnivaju na identicnoj strukturalnoj kombinatorici; syntax ili gramatici. Takav algoritam u jeziku je znacajno otkrice lingvista. Tesko se moze nauciti strani jezik ako ne razumijes strukturu maternjeg. Razlika se ogleda samo u dubinskoj strukturi performativnih recenica etc. Po tome zakonu, algoritmu, svaka nova rijec, pojam, fraza… se ugradjuje, ubacuje u vazecu kombinatoriku, syntax da bi imala smisao. Kao kod recepta pri pravljenu kolaca, - ako nema pravilnog redosleda u operacijama nista od ukusnog kolaca odn. razumne komunikacije.

“Granice mojeg jezika otkrivaju granice mojega svijeta” rece Wittgenstein i dodade: “ Sve sto se moze reci moze se reci jasno i kratko: o cemu se ne moze govoriti onda o tome treba cutati”. (Ovako je i moj djed i mislio i govorio pa je i za mene misao vodilja.) Ova recenica biva cesto interpretirana kao negacija filozofije i pozitivno-metafizickog objasnjavanja svijeta.

p.s.
    Po kriterijumima lingvistike govor tijela nije govor nego sistem komunikcije kojim ziva bica svoje emocije, zelje, opasnost,... kroz glas, mimiku, ... saopstavaju jednostavne informacije. Kompleksne poruke nijesu moguce.
    Indignez-vous ! Time for Outrage! Empört Euch!

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    449
    Reputaciona moć
    396

...jezik je artikulisani fokus glasova . Gestovi i mimike su pred-jezici ili ne-jezici .
    Jedna nemilosrdna topika upravlja zivotom jezika. Jezik potice uvijek sa nekog mjesta , on je ratnicki topos ."
    Jezik je sretan nastavak misli i samo oni koji izloze na standu u potpunosti svoje misljenje i zametke misljenja cak, samo su oni bez zuci i ludila pritajena i eruptivna ...

Neproveren član
    Učlanjen
    07.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

“Granice mojeg jezika otkrivaju granice mojega svijeta” rece Wittgenstein

"Svako opisuje samo onaj svet koji poznaje " - Heraclitus

Učlanjen
    21.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    približno realan stav o nečijem načinu razmišljanja, da, negde i sistemu vrednosti koji neguje, interesovanjima, manje znanjima i potencijalima....znamo koga privlače kakve teme, ako teme postoje, ko reaguje i za koga možemo da pretpostavimo kakav ima stav, a koga zanimaju neka naklapanja...ili druženje. psiholozi bi mogli da tu razmotre mnoge oblike sociopatija...i sad..šta je to ovde, mada može i šire, al ovde prvo - ČOVEK U CELINI..??
    u celini ... mislim na ravnotežu , i to između "milion" različitih "dimenzija" .. znači ja mogu o nečemu sasvim lepo i sa razumevanjem da pričam tj o mnogo stvari , a da mi je život u haosu jer sva ta znanja nisu u ravnoteži tj . ja ne živim taj idealan balans tih lepo zvučećih stavova .. uzgred, koliko ljudi bi upotrebilo izraz " lepo zvučećih " ..koji i nije po meri lingvista ..

Slične teme

1. Privatni fakulteti
    Autor latica u forumu Arhiva
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 09.02.2005., 17:44

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •