SVRHA RELIGIJE
Strana 1 od 10 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 245

Tema: SVRHA RELIGIJE

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano SVRHA RELIGIJE

Sta je svrha religije?
    Aj prvo da rascistimo - ne pitam sta je svrha vjere vec sta je svrha RELIGIJE;
    i to one organizirane, institucionalizirane...?

Pitanje nije vezano za neku odredjenu religiju; vec za organizirane religije opcenito...
    Naravno, mozete...objasniti kroz primjer(e) vlastite religije, ukoliko nekoj pripadate, ali se pokusajte suzdrzati od "marketinga"...

Eto, neka...igre pocnu.

ps http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0
    http://atheism.about.com/od/religiondefinition/a/referencebooks.htm

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: SVRHA RELIGIJE

opijum za slobodne i razuzadane zene...eto to je....

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr hirurg Pogledaj poruku
    opijum za slobodne i razuzadane zene...eto to je....
    "postovani kolega, vidimo se u narednom roku..."

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Vragana Pogledaj poruku
    dragi kolega, vidimo se u narednom roku...
    pa draga koleginice cudno mi je da vi dolazite da spamujete pdf religija sa vasim dobro poznatim stavovima zbog kojih su se ljudi klali na kultnim...samo sam izneo moju apotozu neceg sto mislim...

Obećava
    Učlanjen
    13.09.2008.
    Reputaciona moć
    0

Sta je svrha religije?
    pa ovo je smesno pitanje. Tacan odgovor je: A) Novac

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

pa draga koleginice cudno mi je da vi dolazite da spamujete pdf religija sa vasim dobro poznatim stavovima zbog kojih su se ljudi klali na kultnim...samo sam izneo moju apotozu neceg sto mislim...
    jelte...pa nemam ja nista protiv da vi iznesete svoje misljenje, ali
    gledajte da to bude ipak bude misljenje/stav/... + vase...

i ne vidim zasto je spam postaviti vrlo umjesno pitanje?

nego, aj da vam pojednostavim:
    cesto cujemo, narocito se lako omakne religioznima i predstavnicima raznoraznih religija, da sve postoji sa nekom svrhom...otkud ono tu...to je vec druga tema,
    a koja mu je svrha to je...ova tema

mozete objasniti npr.
    sta vi osobno pronalazite u (zastitnickom?) okrilju religije kojoj pripadate (ako nekoj pripadate.. to jest...)
    ili sta mislite - cemu sluzi organizirana religija...uopce; kako ona doprinosi/odmaze
    zajednici u kojoj...djeluje tj. ljudskom rodu u globalu...

eto.

ps a sta vam je to "apotoza"; prvi put cujem?

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

jelte...pa nemam ja nista protiv da vi iznesete svoje misljenje, ali
    gledajte da to bude ipak bude misljenje/stav/... + vase...

i ne vidim zasto je spam postaviti vrlo umjesno pitanje?

nego, aj da vam pojednostavim:
    cesto cujemo, narocito se lako omakne religioznima i predstavnicima raznoraznih religija, da sve postoji sa nekom svrhom...otkud ono tu...to je vec druga tema,
    a koja mu je svrha to je...ova tema

mozete objasniti npr.
    sta vi osobno pronalazite u (zastitnickom?) okrilju religije kojoj pripadate (ako nekoj pripadate.. to jest...)
    ili sta mislite - cemu sluzi organizirana religija...uopce; kako ona doprinosi/odmaze
    zajednici u kojoj...djeluje tj. ljudskom rodu u globalu...

eto.

ps a sta vam je to "apotoza"; prvi put cujem?
    ja???? otkud vam ideja da sam ja uopste vernik... poznavanje religija i njihovo postovanje a ne izvragvanje ruglu kao ovde sto veceras gledam ne mora da ima veze sa pripadnoscu istima....

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

ja???? otkud vam ideja da sam ja uopste vernik... poznavanje religija i njihovo postovanje a ne izvragvanje ruglu kao ovde sto veceras gledam ne mora da ima veze sa pripadnoscu istima....

ja i ne kazem da ste vi vjernik...tj. ne kazem ni da niste...

tko je tocno ovdje izvrgnut ruglu?

+ nitko osim vas se ovdje; na ovoj temi, (jos uvijek...) ne ponasa nimalo...navalentno...

Domaćin Dikan (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

Opet i ova teme naglavacke postavljena.....

Mozda prvi oblik misljenja i shvatanja sveta oko sebe, koje ce coveka izdvojiti na posebno mesto je religijsko...

Iz njega se izdvajaju sva ostala i umetnicko i socijalno i filosofsko, i matematicko i naucno ...

Cak i u lovackim i nomadskim zajednicama dolazi do pojave organizovanih religija, a vec sa razvojem poljoprivrede stalnih naselja, sela, gradova, drzava da i ne govorim.....

Tesko je bilo koju od takvih zajednica razumeti, ako se i ne pronikne i u njeno shvatanje, kako coveka, sveta i prirode oko sebe, kao i mesta coveka u tom svetu...
    Poslednji put ažurirao/la Dikan : 13.09.2008. u 02:40

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ja i ne kazem da ste vi vjernik...tj. ne kazem ni da niste...

tko je tocno ovdje izvrgnut ruglu?

+ nitko osim vas se ovdje; na ovoj temi, (jos uvijek...) ne ponasa nimalo...navalentno...
    pa tema je ciljna da se religija izvrgne ruglu sto je sustina ne jednom vidjenja na kultnim... ovo je repriza...

uostalom evo ja necu vise na ovoj temi ni a da kazem sutra u ovo doba mogu da nacrtam o cemu ce se govoriti....

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Dikan Pogledaj poruku
    Opet i ova teme naglavacke postavljena.....

Mozda prvi oblik misljenja i shvatanja sveta oko sebe, koje ce coveka izdvojiti na posebno mesto je religijsko...

Iz njega se izdvajaju sva ostala i umetnicko i socijalno i filosofsko, i matematicko i naucno ...

Cak i u lovackim i nomadski zajednicama dolazi do pojave organizovanih relogijskih organizacija, a vec sa razvojem poljoprivrede stalnih naselja, sela, gradova, drzava da i ne govorim.....

Tesko je bilo koju od takvih zajednica razumeti, ako se i ne pronikne i u njeno shvatanje, kako coveka, sveta i prirode oko sebe, kao i mesta coveka u tom svetu...
    pa sad...naglavacke ili ne...zar je uopce bitno...pricamo o religiji u globalu
    i potrebi da se ona nekako...ustroji...
    takva; institucionalizirana religija ocigledno ima neku svrhu...
    tj. taj... proces ima neku funkciju jer se inace ne bi...ponavljao

eee...da; zaboravih jos jednu...sitnicu (sjetih se kad sam procitala tvoj komentar...);
    da li se uloga/svrha organizirane religije(a) mijenja zajedno s nama tj. s ljudskim drustvom; npr. u svjetlu novih...saznanja koja sticemo...
    cinjenica je da velike religije opstaju...khmm...duuugo...
    i cinjenica je da se...modificiraju i prilagodjavaju...da li je tako i sa njihovom svrhom...?

mozda je "odgovor" u samom terminu...religija, a mozda...i nije, a?
    Poslednji put ažurirao/la gost 15307 : 13.09.2008. u 02:51

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

pa tema je ciljna da se religija izvrgne ruglu sto je sustina ne jednom vidjenja na kultnim... ovo je repriza...

uostalom evo ja necu vise na ovoj temi ni a da kazem sutra u ovo doba mogu da nacrtam o cemu ce se govoriti....

pa sad...ja ne mogu predvidjeti o cemu ce se govoriti "sutra u ovo doba"
    da mogu bila bih cesci gost na npr. pdf Astrologija...

Domaćin Dikan (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

eee...da; zaboravih jos jednu...sitnicu (sjetih se kad sam procitala tvoj komentar...);
    da li se uloga/svrha organizirane religije(a) mijenja zajedno s nama tj. s ljudskim drustvom; npr. u svjetlu novih...saznanja koja sticemo...
    cinjenica je da velike religije opstaju...khmm...duuugo...
    i cinjenica je da se...modificiraju i prilagodjavaju...da li je tako i sa njihovom svrhom...?
    Ne menja se svrha religije...

Ona je ista, i ljudima pre nekoliko stotina hiljada godina koji su crtali ''vecna lovista'' na zidovima pecina, preko Starih Egipcana, koji su balsamovali tela, do danas hriscana koji se krste, pricescuju, ispovedaju, mole, sahranjuju (mozes uzeti bilo koju danasnju religijsku grupu)

Zelja da se ponude odgovori na najdublja egzistecijalna pitanja, koje muce samo coveka i koji trazi odgovore na razne nacine...

Ono sto se menja je pogled religijske organizacije na drustvo i kako to drustvo treba da bude uredjeno...
    Ali tada su religijske organizacije u sluzbi drustvenih, a i same postaju deo njih...

E sad na primeru, hriscanstva treba se razdvojiti promenljive stavove Crkve kao drustvene organizacije, i njeni pogledi na uredjenje drustva se menjaju sa samim drustvom jer ljudi koji je cine su deo istog, i Crkve kao religijske organizacije koja pokusava da da odgovore na pitanja i probleme koje ljudi traze u Crkvi...

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Ne menja se svrha religije...

Ona je ista, i ljudima pre nekoliko stotina hiljada godina koji su crtali ''vecna lovista'' na zidovima pecina, preko Starih Egipcana, koji su balsamovali tela, do danas hriscana koji se krste, pricescuju, ispovedaju, mole, sahranjuju (mozes uzeti bilo koju danasnju religijsku grupu)

Zelja da se ponude odgovori na najdublja egzistecijalna pitanja, koje muce samo coveka i koji trazi odgovore na razne nacine...
    uf, jesam probala da razdvojim...religiju kao..."vjerovanje u...nesto" i recimo "trazenje ...odgovora..." od..."organizirane religije" u smislu institucije sa svime sto takvo...stanje nosi..., a to jest ono sto me...zanima...

+ u...medjuvremenu tj. od pecine pa do danas, dobili/razvili smo nove...alate
    izmedju ostalog i znanost...

Ono sto se menja je pogled religijske organizacije na drustvo i kako to drustvo treba da bude uredjeno...
    Ali tada su religijske organizacije u sluzbi drustvenih, a i same postaju deo njih...
    valjda su religijske organizacije tj. crkve (aj, nek budu crkve...mada...) uvijek i bile dio drustva, ali ima tu...finesa...
    npr. teokratija je...sta? i to je forma uredjenja, zar ne? bila...?

E sad na primeru, hriscanstva treba se razdvojiti promenljive stavove Crkve kao drustvene organizacije, i njeni pogledi na uredjenje drustva se menjaju sa samim drustvom jer ljudi koji je cine su deo istog, i Crkve kao religijske organizacije koja pokusava da da odgovore na pitanja i probleme koje ljudi traze u Crkvi...
    e to; sta ljudi traze u Crkvi, a ne sta ljudi traze u vjeri...pitam...jelte...?
    tu bi valjda trebao biti i odgovor na pitanje cemu Crkva sluzi tj. zasto postoji kao takva...koja joj je svrha i kako opstaje...?
    nego, zasto samo na primjeru hriscanstva; nesto mi ne pari da je to u drugim velikim (a i malim...) org. religijama drukcije...?

Domaćin Dikan (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

uf, jesam probala da razdvojim...religiju kao..."vjerovanje u...nesto" i recimo "trazenje ...odgovora..." od..."organizirane religije" u smislu institucije sa svime sto takvo...stanje nosi..., a to jest ono sto me...zanima...

+ u...medjuvremenu tj. od pecine pa do danas, dobili/razvili smo nove...alate
    izmedju ostalog i znanost...
    Pa ne mozes to da razdvojis, jer ljudi grade slozene zajednice...
    Kad bi bili svi filosofi, pa poceli da trazimo svako za sebe odgovore nezavisno od okoline, to bi bilo tako, ali nije, zato odgovore trazimo u religijskim institucijama, kao i sopstvenom nasledju...

Nauka ne moze da da odgovore na pitanja koje religija moze i obratno
    Nauka postavlja odredjena pitanja, i postoji razvijen metod kako daje odgovor...

Naucnik, filosof, umetnik, teolog..svako pokusava na svoj nacin da trazi i nudi odgovore na pitanja koja postavlja..

valjda su religijske organizacije tj. crkve (aj, nek budu crkve...mada...) uvijek i bile dio drustva, ali ima tu...finesa...
    npr. teokratija je...sta? i to je forma uredjenja, zar ne? bila...?
    Pa jesu uvek bile deo drustva, one i nastaju iz datog drustva....O tome i pricam.....I ona se samo uklapa u odredjeno drustveno uredjenje, i moze da se promeni ili cak raspadne sa promenama drustvenih okolnosti..

Teokratiju.ja ne priznajem..kao drustveno uredjenje...
    Poglavica i vrac, faraoni i prvosvestenici, car i papa/patrijarh...

Svako drustvo se bazira na veri u nesto, pitanje je samo kako ce se rasporediti autoriteti u tom drustvu, da li ce doci to objedinjavanja ''zemlajskog'' i ''ovozemaljskog'' u jednoj licnosti ili instituciji ili nece

tu bi valjda trebao biti i odgovor na pitanje cemu Crkva sluzi tj. zasto postoji kao takva...koja joj je svrha i kako opstaje...?
    ...?
    Pa Crkva nudi odgovore, i bori se za svoj polozaj i propagiranje svojih stavova kroz zajednicu....
    Crkva ne moze da postoji bez ljudi koji je cine

Legenda
    Učlanjen
    17.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Pa ne mozes to da razdvojis, jer ljudi grade slozene zajednice...
    Kad bi bili svi filosofi, pa poceli da trazimo svako za sebe odgovore nezavisno od okoline, to bi bilo tako, ali nije, zato odgovore trazimo u religijskim institucijama, kao i sopstvenom nasledju...
    zapravo...ipak mogu razdvojiti...
    zato sto postoje/postojale su i labavije..."organizirane" religije
    tj. ta je...organizacija otisla u drugom pravcu...
    npr. budizam - tesko da je jedinstven u bilo kojem smislu, osim kada je posrijedi centrala figura...paaa...i to...ima finese...

+ khmmm...pazi ovo...

"From this fact, if correctly reported, it is obvious that social progress is not the cause, nor the necessary concomitant, of advance in religious ideas.
    ..........
    For all these reasons I must confess that I do not follow the logic of the philosophy which makes social advance the cause of the belief in the All Father, and coastal rains the cause of social advance. The Arunta have the social advance, the eight classes, the relatively high organisation; but they have neither the climatic conditions supposed to produce the advance, nor the religion which the advance is supposed to produce. The northern coastal tribes, again, have the desired climatic conditions, and the social advance, but they have not the germs of religion found in many far inland southern tribes, like the Euahlayi, whose social progress is extremely moderate."

http://www.sacred-texts.com/aus/tet/tet02.htm

Nauka ne moze da da odgovore na pitanja koje religija moze i obratno
    Nauka postavlja odredjena pitanja, i postoji razvijen metod kako daje odgovor...

Naucnik, filosof, umetnik, teolog..svako pokusava na svoj nacin da trazi i nudi odgovore na pitanja koja postavlja..
    e sad..."pogresno" postavljas stvari ( slucajno?); ne mijesam ja babe i zabe niti to cini znanost, ali religije, vecinski...
    s tim nisu imale problem...tj. imale su problem da popuste stisak...
    i jos uvijek ga imaju...zasto?

Pa jesu uvek bile deo drustva, one i nastaju iz datog drustva....O tome i pricam.....I ona se samo uklapa u odredjeno drustveno uredjenje, i moze da se promeni ili cak raspadne sa promenama drustvenih okolnosti..
    aham...naravno; medjutim nagradno pitanje glasi:
    moze/zeli li ili bolje - hoce li li...religija utjecati na drustveno uredjenje kad se vec strukturirala i pozicionirala kao...igrac?
    + ako to cini zasto to cini? motiv/i?

Teokratiju.ja ne priznajem..kao drustveno uredjenje...
    Poglavica i vrac, faraoni i prvosvestenici, car i papa/patrijarh...
    pa nije pitanje Dikane priznajes li ti nju vec da li ona priznaje tebe...
    eto, sreca pa (valjda...) ne zivis u vremenu/drustvu kada ti to moze biti od vaznosti...zivotne...jelte...

Svako drustvo se bazira na veri u nesto, pitanje je samo kako ce se rasporediti autoriteti u tom drustvu, da li ce doci to objedinjavanja ''zemlajskog'' i ''ovozemaljskog'' u jednoj licnosti ili instituciji ili nece
    ovaj...mislis li na to da li ce npr. sluzbena religija/religija ucestovati u oblikovanju drustveno politickog zivota zajednice...
    odredjivati sudbinu pojedinca...u konacnici ili ne?
    eee...imamo primjere kada + gdje jeste tako bilo/jeste...i primjere gdje nije...
    ili makar nije neposredno u kontekstu da religija drzi konce/uzim svoj dio/...

realno, sta ti se cini - tko je bolje prosao?
    drustva/drzave u kojima se religija otvoreno/prikriveno mijesala u politiku/zakonodavstvo/tvoj-moj zivot
    ili one u kojima se s tim prekinulo...na vrijeme?

Pa Crkva nudi odgovore, i bori se za svoj polozaj i propagiranje svojih stavova kroz zajednicu....
    Crkva ne moze da postoji bez ljudi koji je cine
    pa jes...nudi...bori se...za svoj polozaj i stavove...koristeci razlicite alate...
    sto starija "crkva" to sofisticiraniji alati...
    samo, sta nudi, sta daje zauzvrat...pitam jer si u pravu, apsolutno - " Crkva ne moze da postoji bez ljudi koji je cine"...
    + naravno, pitanje je i tko je zapravo...cini; oni sto vjeruju (a tako bi trebalo...navodno) ili oni kojima vjeruju...?
    Poslednji put ažurirao/la gost 15307 : 13.09.2008. u 05:58

LindaLee nije na forumu
    Stop vlaznom predstavljanju,obmanjivanju i zastitilazljivaca
    Elita LindaLee (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    4036

Sta je svrha religije?

Pitanje nije vezano za neku odredjenu religiju; vec za organizirane religije opcenito...
    Naravno, mozete...objasniti kroz primjer(e) vlastite religije, ukoliko nekoj pripadate, ali se pokusajte suzdrzati od "marketinga"...

Eto, neka...igre pocnu.

ps http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0
    http://atheism.about.com/od/religiondefinition/a/referencebooks.htm
    kako svrha?pa da svi odemo u raj
    konacno pdf na kojem ce i meni da dele kartone
    mislim vrlo je ocigledno,ni zatvor ni smrtna kazna ne plase toliko kao nesto nepoznato
    religija kao uteha,bensedin-sta ce biti sutra,da li cu opet sresti svoje roditelje,prijatelje,je l imalo smisla sve sto sam radio,sa 20 god u rat itd
    nekima je tesko da prihvate svet i zivot
    mislim da je to vrlo jednostavno i moze se reci jednostavnim recima,i u nekoliko recenica
    plus ima i onoga prilog za crkvu,sveti rat etc

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

kako o religiji mozhe da pricha nevernik...?
    kada roditelj voli svoje dete, mislite da ce ga "izvrgavati ruglu" zbog svih mana, loshih stvari koje uradi, nedolichnog ponashanja itd...? naravno da ne..
    a shta ce uraditi prolaznik, poznanik, drugi roditelj..kakav ce stav zauzeti kada vidi trenutno ponashanje deteta koje nije njegovo...?postavice se kritichki..
    nadam se da je analogija jasna..

LindaLee nije na forumu
    Stop vlaznom predstavljanju,obmanjivanju i zastitilazljivaca
    Elita LindaLee (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    4036

naravno,treba da pricaju samo vernici da biste se svi slozili oko odgovora

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

ne
    nego kako ochekujesh da shvatish svrhu nechega ako nisi u tome?
    znash kako se kazhe: can a man confront a forces of darkness without giving in to them?

uzhivaj..

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4353

Citat Original postavio KomeToPretishPazi Pogledaj poruku
    ne
    nego kako ochekujesh da shvatish svrhu nechega ako nisi u tome?
    znash kako se kazhe: can a man confront a forces of darkness without giving in to them?

uzhivaj..
    A ovako?
    - kako očekivati da neko shvati svrhu roditeljstva ako i sam nije roditelj?
    - kako očekivati da neko shvati svrhu slobode ako nikad nije bio lišen iste?
    - kako očekivati da neko shvati ljubav, ako nikad nije bio zaljubljen?

itd.itd.
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Svrha organozovane religije je da jedna grupa zaradi na grbaci druge.

Svaka cast vernicima ali svestenstvo?

Zar vam stvarno treba posrednik izmedju Boga i vas?
    Ako je on Bog sta ce mu zlato po crkvama, a i sto bi ga bilo briga da li si platio popu 200 evra za uslugu???
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja Pogledaj poruku
    A ovako?
    - kako očekivati da neko shvati svrhu roditeljstva ako i sam nije roditelj?
    - kako očekivati da neko shvati svrhu slobode ako nikad nije bio lišen iste?
    - kako očekivati da neko shvati ljubav, ako nikad nije bio zaljubljen?

itd.itd.
    hvala..
    upravo potvrdjujesh moju teoriju.

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Jacob Pogledaj poruku
    Svrha organozovane religije je da jedna grupa zaradi na grbaci druge.

Svaka cast vernicima ali svestenstvo?

Zar vam stvarno treba posrednik izmedju Boga i vas?
    Ako je on Bog sta ce mu zlato po crkvama, a i sto bi ga bilo briga da li si platio popu 200 evra za uslugu???
    aman Bog
    za koju uslugu se placa 200 evra, sunce ti kalaisano...
    (a to za posrednike, tako protestanti prichaju...)
    a druga stvar, ti kada radish neshto, ne volish da ti plate?
    ne volish da se nagradi tvoj rad?
    biti popo nije lako..u izvornom znachenju sveshtenika, naravno..
    a problem crkve je shto danas vecina popova upisuje teologiju
    jer zna da ima kesha...
    a trece, jesi ti to ispitao ko koliko kesha uzima
    ili si opet indoktriniran, kao i teorijom evolucije?

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Religija je uvek, pri nastajanju, predstavljala ekstrapolaciju modela poznatog sveta na ono što je izvan tog saznanja.
    Pored odmah uočjive želje da se zavlada (ili umili, ili postigne sporazum) sa natrpirodnim silama, religija u prvim državnim zajednicama dobija i ulogu da opravda društveni sistem koji služi za tlačenje ljudi izvan vladajućeg kruga.
    Nije slučajno, recimo, što je hiršćanstvo prihvaćeno na kraju robovlasničkog društva.

Slične teme

1. Svrha vere.
    Autor Treća u forumu Religija
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 14.10.2008., 08:44
  2. svrha
    Autor avesic u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 19.09.2007., 17:47
  3. svrha...
    Autor rile_laki_oblak u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 57