osteomijelofibroza

mallena71

Početnik
Poruka
11
da li neko zna kakva je ovo bolest, i kako se leci.Mom ocu su na vma rekli da ta bolest nije maligna,a njegov lekar u nasem gradu kaze da jeste maligna bolest krvi.I culi smo za dedu u Stalacu koji leci sa korenjem divlje ciklame.Kazu da je taj caj jako odvratan i da izaziva mucninu i povracanje.Ni sama ne znam sta da radim.:(
 
dr:
Koliko tata ima godina?
Da li ste bili sa njim na vma? Pri tome mislim da li ste razgovarali sa doktorom.
Sta tacno pise na izvestaju lekara?

Doktori su ga toliko izmaltretirali,od vadenja krvi do svih mogucih punkcija,iz grudne i bedrene kosti,gastroskopija,kolonoskopija,itd..pa su onda zakljucili da je uzeto malo uzorka punkcije pa mora opet,pa onda izgube rezultate,pa svaki put kad dodemo bude drugi doktor, i da ne pricam vise.Na kraju se svelo na sturo obavestenje da je to verovatno mijelofibroza.Nema terapiju osim trentala.Ima 72 godine
 
dr:
Da li je tata vojni osiguranik?

Da,ceo radni vek je proveo kao aktivno vojno lice,po cinu je potpukovnik,nikada nije trazio usluge vma,hvala Bogu nije ni bilo potrebe.A sada nema ko cestito ni da ga saslusa.Razocarana sam radom lekara na vma, i uopste celim sistemom,jer da zakazete obican pregled morate da cekate 2 meseca,specijalisticki da ne pricam,naraocito ako ste vojno lice jer im ne donosite pare.Ali o tome ovde nije rec,vec o ovoj bolesti,pa ako mozete nesto preciznije da mi kazete.
 
dr:
Koliko tata ima godina?
Da li ste bili sa njim na vma? Pri tome mislim da li ste razgovarali sa doktorom.
Sta tacno pise na izvestaju lekara?

Da,bila sam nekoliko puta.Zadnje sto je jedan od dr rekao je da se radi o hipermijeloproliferativnom oboljenju,HMPO-je dijagnoza.Lekar u nasem mestu,hematolog,kaze da je to toliko sirok pojam i neprecizan,i da moze biti vise vrsta bolesti u okviru toga.
 
Ok, da li je tata lezao na odeljenju?
Svaki lekar koji radi na kabinetu ima svoj dan za ambulantne preglede, kada zakazujete kontrolu, neka vam sestra na salteru zakaze ponovnu kontrolu kod istog lekara.
Ako lekar slucajno nije taj dan na kabinetu, na odeljenju je.
Mozete da izvedete da ga pregleda ponovo isti lekar.
Nemate nista od nerviranja,isto tako nikome nije donelo dobro da svaki put pacijenta gleda drugi lekar.
Slazem se da je to menjanje lekara na kabinetu svakih mesec dana manjkavost u sistemu vma ali se i to da srediti.
 
dr:
Ok, da li je tata lezao na odeljenju?
Svaki lekar koji radi na kabinetu ima svoj dan za ambulantne preglede, kada zakazujete kontrolu, neka vam sestra na salteru zakaze ponovnu kontrolu kod istog lekara.
Ako lekar slucajno nije taj dan na kabinetu, na odeljenju je.
Mozete da izvedete da ga pregleda ponovo isti lekar.
Nemate nista od nerviranja,isto tako nikome nije donelo dobro da svaki put pacijenta gleda drugi lekar.
Slazem se da je to menjanje lekara na kabinetu svakih mesec dana manjkavost u sistemu vma ali se i to da srediti.

Ne,nije lezao jer po njima on nije slucaj za odeljenje.On je dosta oslabio,bledo-zut je,dosta mu je uvecana jetra i slezina,eritrociti i hemoglobin padaju,trombociti su visoki.Kazu da se ta bolest ne leci,tj nema terapije.Da li to znaci da su ga prepustili sudbini ili...Da li je po tvom misljenju to maligna bolest?
 
Ne poznajem dovoljno tu materiju. Hematologija mi nije bila bliska.
Ono sto knjige kazu jeste da se odredjena terapija primenjuje radi povlacenja tegoba koliko toliko, no i takve terapije ne daju previse uspeha i same po sebi nose svoja nezeljena dejstva.
Ona jeste vid maligne bolest ali terapije zavisi od same klinicke slike.
Nazalost nema dobru prognozu u smislu izlecenja medjutim svaki 4 pacijent zivi i 15 godina nakon postavljanja dijagnoze a vodi se da je neka srednja vrednost prezivljavanja 5 godina od trenutka postavljanja dijagnoze.
 

Back
Top