Da rascistimo neke nedoumice...
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Da rascistimo neke nedoumice...

Zainteresovan član InQuisitive (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Da rascistimo neke nedoumice...

Posto vecina ljudi koji znaju da protumace par aspekata, da nabroje znakove nazivaju sebe astrolozima i mogu da dobiju TV prostor, za apsurdne emisije tipa Milan tarot koje degradiraju i ono malo misticizma (od koga je vecina s*anje u ovoj eri pretrpavanja informacijama), ljudi koji dolaze na forum i u drustvu generalno su zbunjeni astrologijom, ne znaju kako da se postave prema njoj, uglavnom se zadovoljavaju pretvaranjem iste u zabavu tipa citanja predvidjanja za dan iz Blica.

Da li je to sharlatanska nauka ili nesto iznad nauke i logike, da li astrologija potvrdjuje ili porice boga, ko je autoritet u vezi astrologije, zasto najcecsce i oni koji se bave astrologijom za novac nemaju odgovor na ova pitanja i zasto nam ti isti obicno daju odgovore o nama koje mi vec znamo. Ova i mnoga druga pitanja postavljaju prosecni clanovi drustva, kojima od detinstva govore sta treba da rade i u sta da veruju, tako da nije ni cudno sto su zbunjeni.

Za pocetak cu prevesti par strofa iz Satya Jatake, jednog astroloskog klasika, koji na pocetku inkapsulira sustinu astrologije.

Satya Jataka

Veliki prorok Satyacharya je poducavao svoga ucenika Manithlhu principe astrologije i ovi principi su sadrzani u ovome radu.

1. Obracajuci se uceniku, Satyacharya je rekao,"O, moj dragi ucenice! Otkricu ti principe astrologije. Ove principe ne zna svako i velika su tajna. Uz pomoc ovih principa, mozes tacno predvideti buduce dogadjaje."

2. Nauka astrologije je velika tajna. Trebalo bi je cuvati sa paznjom. Nikada je ne bi trebalo otkriti ljudima koji ne veruju u Boga, koji su skeptici po prirodi i onima koji ne postuju svoga ucitelja.

3. Ovu svetu nauku astrologije ne bi trebalo otkriti losim ljudima. Niti bi je trebalo otkriti prevelikom broju ljudi ili veoma cesto. Trebalo bi je otkriti samo nekolicini odabranih ucenika koji to stvarno zasluzuju i imaju potrebne kvalifikacije. Slusaj me pazljivo. Sada cu ti sire objasniti principe astrologije prema skoli Dhurve.

4. Za vreme jednog dana(24 sata) dvanaest ascedenata se stalno smenjuju jedan za drugim. Dvanaest ascedenata su: Ovan, Bik itd. Ascedent pri izlasku sunca je prirodno znak u kome se nalazi sunce. Za vreme svakog ascedenta radjaju se milioni stvorenja.

5. Postoje tri razlicita trenutka koja se mogu uzeti za pravljenje horoskopa.
    Oni su (1) trenutak zaceca. (2) trenutak kada se prvi put glava deteta moze videti (pri porodu) (3) trenutak kada dete napusti majku i dodirne zemlju. Posto je tesko odrediti prva dva trenutka tacno, treci bi se trebao uzeti za pravljenje horoskopa.
    ....

Citavo delo naravno na engleskom mozete da ga nadjete ovde - Satya Jataka

Ovo je izvorno delo astrologije, a ne nesto sto je neko prepisao iz neke knjige kako je to islo od Ptolomeja kasnije koji je sistematizovao zapadnu astrologiju u drugom veku, koju je prethodno preuzeo uglavnom od arapa, koji su trgovali sa Indijom, u ostalom znate cinjenicu da su tzv. "arapske cifre" arapi preuzeli iz Indije, sto ih cini "indijskim ciframa".

Ohrabrujem konstruktivnu raspravu, izbegavajte hejt ako nemate nesto da edukativno da doprinesete. Ovo ne radim da pokazem ko je u pravu nego da ohrabrim samostalno istrazivanje. Na posletku sve perspektive su parcijalne

"Šta ce reći istorija?
    Istorija će, gospodo, lagati kao i obično."
    Bernard Shaw (Zolos)

Toliko od mene za sad.

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Podrazumevano Re: Da rascistimo neke nedoumice...

Mož' da bide, ali ne mora da znači...

Veoma poznat
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Nikada je ne bi trebalo otkriti ljudima koji ne veruju u Boga,
    Ajde pojasni kakve veze ima astrologija sa verom u Boga.....:???: ja to ne bi mesala jedno s drugim......:nono: :???:

Primećen član
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Cool Re: Da rascistimo neke nedoumice...

Svesteno lice ne odobrava astrologiju:nono:
    Uveri se tako sto otidji do crkve pa popricaj i videces....

Jedna cuvena astrolog-zena je otisla u verske vode sa velikim kajanjem sto se pre toga dugo bavila astologijom!
    To je javno izjavila.
    A odlicna je bila!

Jedino sto moze dati sjaj pravom znanju je skromnost, danas jako potcenjena vrlina, na zalost!

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Mislim da on nije mislio na hrišćansku crkvu, već na period davno pre pojave hrišćanstva - pre Ptolomeja - ako sam dobro shvatila.

Ali da nije za skeptike, i nije.
    Mož' da bide, ali ne mora da znači...

Zainteresovan član InQuisitive (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    41

Bog na koga je mislio Satyacharya(Sat znaci istina, acharya - ucitelj) je kosmicka supersvest, transcendentalni duh.

Dobar opis Boga postoji u jednom hindu spisu:

"To sto cini da jezik govori, ali se jezikom ne moze izreci, to samo je bog, a ne ono sta ljudi obozavaju,
    to sto cini da um misli, ali se umom ne moze zamisliti, to samo je bog, a ne ono sta ljudi obozavaju,
    to sto cini da oci vide, ali se okom ne moze videti, to samo je bog, a ne ono sta ljudi obozavaju.
    Ako mislis, da znas Boga, znas veoma malo. Sve sto mozes znati su ideje i slike Boga.
    Ja niti znam Boga, niti mogu reci da ga ne znam. Ako razumis znacenje toga "Ja niti znam, niti ne znam", razumes boga.
    Oni koji shvataju da se bog ne moze znati, istinski znaju, oni koji tvrde da znaju, ne znaju nista.
    Neznalice misle da se Bog moze doseci umom, mudri to znaju iznad znanja.
    Kada vidis da Bog deluje kroz tebe u svakom trenutku, u svakom pokretu uma ili tela, stices istinsku slobodu.
    Kada postanes ostvaren u istini, i ne vezes se ni za sta na svetu, stices zivot vecni."

Kena Upanishad

Pokusavam da pokazem da ima i drugih perspektiva, imajte na umu da je hriscanstvo staro tek 2000 godina, ovo je zapisano mnogo pre.

Ti prvi astroloski spisi govore da je astrologija poklon ljudima od kosmickog oca, da bi im olaksao zivot pun izazova na zemlji. Od tih prvih astroloskih klasika skoro svi pocinju molitvom Bogu, molitva se citala i pre svakog pravljenja horoskopa, tek su kasnije vladari vedeli da nije dobro da mase sire svest, teze ih je kontrolisati.

Razvojem hriscanstva, da bi se ljudi mogli lakse kontrolisati, astrologija i Bog su razdvojeni i tako kroz vekove deca odrastaju u blazenom neznanju, bude se u ovoj eri masovnih komunikacija, apsolutno pretrpani informacijama sa svih strana, zbunjeni, plase se da krenu u nepoznato, da sami istrazuju, umesto toga, okrecu se autoritetima crkve i drustva, bas onima, u koje oni i zele da verujete, sticuci tako apsolutnu kontrolu vaseg uma, postajete nesvesno njihov rob, rob koji misli da je slobodan.

To sto vam je rekao svestenik, je ono sta su njemu rekli u skoli i tako kroz generacije, "Zasto?" pitao sam , "Nemoj, to je lose za tebe" odgovorise oni, ne znam za vas ali ja imam problema sa dogmom.

Veoma poznat
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

@ taote
    Pa nisam ni ja mislila na crkvu.....uostalom stosta nije za skeptike...pa ni sama akupunktura, iako je ona dokazana i priznata.... mnogi ljudi jos uvek ne veruju da to uopste sluzi svrsi.....

Ti prvi astroloski spisi govore da je astrologija poklon ljudima od kosmickog oca, da bi im olaksao zivot pun izazova na zemlji. Od tih prvih astroloskih klasika skoro svi pocinju molitvom Bogu, molitva se citala i pre svakog pravljenja horoskopa, tek su kasnije vladari vedeli da nije dobro da mase sire svest, teze ih je kontrolisati.
    Dobar je opis Boga u tom spisu....ali kao sto je i napisano - astrologija je poklon od Boga, kao i xy stvari na ovoj planeti...molitve mnogi citaju i pre jela, odlaska na spavanje,itd...citanje istih je stvar ubedjenja, discipline, tradicije, navike...itd
    Ali sama hrana ( primer je malo bezveze, ali ne mogu trenutno da se setim boljeg ) kao nesto opipljivo opet nema veze sa VEROM u Boga ( naglasavam tu rec, jer to smatram kao duhovno ) ..a isto vazi i za astrologiju...mozes samo da budes zahvalan na daru...pa bi i to citanje molitvi pre pravljenja horoskopa interpretirala kao zahvalnost Bogu za spoznanje astrologije..

Razvojem hriscanstva, da bi se ljudi mogli lakse kontrolisati, astrologija i Bog su razdvojeni i tako kroz vekove deca odrastaju u blazenom neznanju, bude se u ovoj eri masovnih komunikacija, apsolutno pretrpani informacijama sa svih strana, zbunjeni, plase se da krenu u nepoznato, da sami istrazuju, umesto toga, okrecu se autoritetima crkve i drustva, bas onima, u koje oni i zele da verujete, sticuci tako apsolutnu kontrolu vaseg uma, postajete nesvesno njihov rob, rob koji misli da je slobodan.
    Smeta mi to sto astrolozi zele astrologiju da prikazu kao ravnopravnu nauci...itd...sad pokusavaju to da povezu sa verom u Boga....pazi, verom u Boga, ne sa crkvom, Bogom itd...i bas zbog tog jednacenja je ljude jos lakse "namamiti" da oni poveruju u moc astrologije, njenog predvidjanja i sl.( iako to uopste nije u njenom domenu ) ...zato je potrebno da se "stvari" imenuju pravim imenom..i da ljudi shvate da VERA u BOga i crkva nisu jedno te isto....kao sto ni astrologija nije nauka a jos manje ima veze sa verom u Boga...

Astrologija je samo jos jedna vrsta zabave, pomocu koje moze covek da spozna neke stvari o sebi, drugima itd....nema nikakve veze sa verom u BOga ( ne znam, bar je je ne vidim )...

Razmisljam "na glas" i pokusavam da se nadovezem na tvoje citate....jao smaraju me ovako dugi postovi...a ja i dalje pisem, pisem...

Valjda sam napisala nesto logicno, posto kuckam na brzaka....
    Poslednji put ažurirao/la gost 43599 : 13.09.2008. u 16:38

Aktivan član UltimaN (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

A još ako bi neko uspeo da mi kaže šta je ovde tema?

Primećen član
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Predlazem da se vratimo temi.

Mnogo mi se dopao izraz "kosmicka supersvest" - ja sam na sahrani svoje majke bila mnogo tuzna jer mi je neopisivo smetalo ono neprestano pominjanj prastanja nekakvih silnih grehova (ovde mi ne pada na pamet da ulazim u neku raspravu u vezi crkve i vere, vec samo govorim sta sam licno osecala u tom, za mene, uzvisenom i tuznom trenu).

I stalno sam mislila da Kosmos zna o njoj ono sto je bitno i da je nepotrebno toliko pominjati neke grehe, jer ja znam da je njena dusa bila bolja od mnogih na ovoj zemlji.
    I trazila sam neki uzraz za to sto sam tada osecala, a taj osecaj je ostao i danas - i evo slucajno sad nadjoh pravi izraz.

Ne treba ni da kazem da imam velike probleme (u svojoj dushi) sa autoritetom crkve, ali to nije bitno za temu.

Mislim da Astrologiju svako treba da razume na svoj nacin jer razmisljajuci osoba se samo moze razvijati - smatram da se u nasem karakteru/temperamentu krije cela buducnost, te pazljivim posmatranjem sadasnjeg trenutka mozemo predvideti buducnost uz pomoc-ovog ili onog, ja ne mislim da to treba da bude neka posebna tajna, jer duboko verujem da bavljenje sobom kao i drugim ljudima oplemenjuje.

Uzimajuci u obzir biologiu i medicinu, ja verujem da je bi se horoskop trebalo da radi od trenutka presecanja pupcane vrpce.

Ono sto znam sigurno je da se na astrologiju nikako ne moze gledati na isti nacin sa 25 kao sa 50 godina.
    U ovom slucaju, godine su prednost.

Moderator EIIe (avatar)
    Učlanjen
    02.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    117

Tema je očišćena od offtopica; najveći deo postova je prebačen za sad u Astro caffe.

@kreptoman, ovde svako može izraziti svoje mišljenje - ali argumentovano i na odgovarajućem mestu, a ovo definitivno nije tema za tako nešto (inače, postoji više tema koje se bave sličnim polemikama).

Molim ubuduće se pridržavaj(te) ovih pravila.

Buduća legenda Psihologue (avatar)
    Učlanjen
    11.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    410

Ako se tema bude razvijala u drugom pravcu ,van astrologije, ima dovoljno prostora da se prebaci na
    movootvoreni podforum.

Slične teme

1. Fakta o marihuani - da rascistimo (1)
    Autor codemaker u forumu Arhiva
    Odgovora: 227
    Poslednja poruka: 18.01.2014., 12:35
  2. neke nedoumice oko PSP-a
    Autor idza u forumu Video igre
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 04.07.2008., 16:32

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku