Етика у основним школама

ColdPrayer

Primećen član
Poruka
827
Колико би било добро постојање етике у основним школама. Наравно да ту не би спадала и цела филозофија јер за фолозофију треба зрелост, а не би ни била слична грађанском васпитању, већ чиста етика. Колико видим професори филозофије се готово не могу запослити па би то решило не само проблеме професора већ и преваспитало основношколце са њима прилагођеним градивом. :rtfm:
 
Колико би било добро постојање етике у основним школама. Наравно да ту не би спадала и цела филозофија јер за фолозофију треба зрелост, а не би ни била слична грађанском васпитању, већ чиста етика. Колико видим професори филозофије се готово не могу запослити па би то решило не само проблеме професора већ и преваспитало основношколце са њима прилагођеним градивом. :rtfm:

To bi više rešilo probleme profesora nego što bi prevaspitalo osnovce.
Uostalom, rekao bih da nije etično maltretirati 500 osnovaca da bi jedan profesor etike imao punu normu. :evil:
 
to se predaje na nekim fakultetima ,pa ne vidim razlog da se ne predaje i u osnovnim školama ... ja ne znam da l se neko seća sebe iz osnovne škole.. . nismo mi bre ljudi toliko ozbiljno shvatali bilo šta - mogli su da nam predaju šta 'oće (sećam se bilo je domaćinstvo ,pa smo štrikali jednom - mislim koliko je to glupo) i mi smo shvatali da su to samo krajnji dometi razmišljanja odraslih ljudi o tome šta treba nekog da uče ...nešto će svakako uticati na formiranje stavova mladih ljudi - tad oni i sami traže da čitaju nešto "zanimljivo" ...nego niko neće da preuzima odgovornost za bilo šta ,nego eto, pušta se da deca odrastaju "spontano" ,pa posle npr. čuđenje "ju,otkud toliko nasilja u školama"...
 
Etika je(ili bi trebalo da bude:mrgreen:) nauka o moralu,a morala u Srbiji nema vec odavno.Paradoksalno je pricati tako nesto u zemlji ciji su reprezenti u svetu turbo folk "zvezde",gde su uzori kriminalci i sponzoruse,gde su politicari korumpirani,gde vlada nepotizam u svakoj sferi drustva,gde se djonom i prostaklukom otvaraju sva vrata,gde se umesto skolskog programa na javnom servisu daju "Ocajne domacice" i krimi serije,gde su skolarine paprene i gde moze da studira samo onaj ko ima para(a zna se ko ima)...Apsurdno je uciti decu da budu dobri ljudi u pokvarenom drustvu.Ja bih prvo edukovao ove matore,a deca ce sama nauciti kakva treba da budu i kako da se ponasaju na primeru odraslih.Obrazovni sistem ove zemlje je sjeban i uvodjenje casa etike u skole je samo jeftin nacin da se zamazu oci narodu:rtfm:
 
Pa naravno da je urodjen, u prirodi je to kroz selekciju (tamo nema etike , vec opstanka) regulisano...
Radi sta prolazi.....

Da se razumemo , ja jesam za bolje drustvo, ali ne da pocinje ispiranjem mozgova, tako da oni koji krse dogovore bolje prolaze....tj licemerno manipulisanje drustva stvara samo vece licemerstvo , a to dalje dovodi do vecih zloupotreba .....otudjenja......dualizma licnosti.....psihickih poremecaja....
 
Ma daj....

Sta se uci ili bi se ucilo na etici.....?
A sta kaze sama filozofija o razvoju ljudskog drustva, ponasanju u drustvu i samog drustva u ovakvom ekonomskom sistemu....?

Etika bi idealizovala prvo a ispirala mozak zbog ovog drugog....
To ti je kao kad kazes hajde proizvodite kvalitetno , a realnost je da svi elitni proizvodi funkcionisu po principu snobizma ili imaju pucku proizvodnju, tj 90% proizvoda je za narod i donosi novac, a 10% je kvalitetno i donosi prestiz....
Kvalitet ide samo ako uz njega ne ide i mnogo povecana cena, mada za preciznije analize ide ekonomska oblast koja to proucava....
 
pa kaži sve to što si sad reko detetu na času ...mislim na primer ... otkud ja znam šta se uči na etici ...nek uče filozofiju ,neke opšte stvari .... nek uče ekonimiku et',i to ....šta god ...zašto bi to bilo ispiranje mozga ...šta ja kao klinka dovatim neku knjigu o nekim "morbidnostima" i to mi kao neće formirati neke stavove ...npr ..
 
ja samo kažem da kad se donosi neka Promena - izvaga se koliko dobrog ,a koliko lošeg bi ona donela ( a ne ako se nađe da bi donela i nešto loše ,odustane se od cele ideje ! ) ...mislim da je zato to školstvo tako nazadno .. ja upotrebljavam izraz sholastika i kvazi pedagogija da opišem tzv. stanje u školstvu ...mislim , da li bi zaista moglo nešto da se "pokvari" ...
 
Pa vagam i kazem da po meni bi donela vise loseg, jer bi se i na taj nacin favorizovalo licemerje....radikalizam i frustracije , naravno apatija i propale ideologije dobra.....

Zato je bolje ovo sto se sada radi kroz podmladak....

Das im ideju o novom pocetku , pokazes im kako imaju pogodnosti u odnosu na sve druge grupe, nalozis ih na novi nacin razmisljanja, elitisticki i snobisticki, i izbrises sve iz proslog ideoloskog sistema....
Nije dzaba hitler imao naci podmladak, jer kroz njih drzis i roditelje i decu....a deca su simbol buducnosti , pa tako drzis i drustvenu scenu pod rukom....

E kad ubacis etiku kao predmet, onda ce prvo neko od odabranih pisati program , pa neko od odabranih knjigu, pa onda bi to morala da bude neka od vec potvrdjenih etika, sto ce reci nesto sto nije iz ovog vremena i za ove ljude i za ovo drustvo i sad saberi.....etika starog rima....grcke, zapadne evrope....

Malo karikiram , ali stvarnost je da etike nikako nisu nezavisne, jer ljudi i drustva nisu ni pokusavala da odmaknu od svojih idola pecine.....u stvari to je idol pozorista.....
 

Back
Top