Postmoderna

A

anakin

Gost
koliko ste svesni promene u odnosu na modernu?
da li vam odgovara, onako licno?

sta mislite o postmodernoj kulturi?

neko rece da to nije revolucija vec pre nova kotekstualizacija....decentralizovana kultura...odbijanje velikih teorija...duhovitost naspram duhovnosti... puzzle kultura...akcenat na licnom...igra...sumnja u zacrtane vrednosti...
 
i filmovi...Pulp Fiction npr. klasika postmoderne :lol: :lol:


zanimljivo je da ono sto nikad ne bi bila umetnost sad postaje. jos zanimljivije je sto to stvarno i zasluzuje.
 
i na kraju cemo svi da se divimo svemu......
i svi cemo biti "bogovi"....
i biljke ce konacno dobiti svoja prava....
a meni se strashno spava...
malo boli me glava.....
lupam zato gluposti....
ma, san ce sve da oprosti....
 
Postmoderna meni lici na haos.
Sve moze, svako moze, sve je istina.
Odsustvo sistema.
Anarhija u izrazu.
Da li je postmoderna sinteza ili negacija dosadasnjeg?
Mislite li da ce se postmoderna okoncati stvaranjem novih ideologija koje ce se nametnuti?
Da li je u ljudskoj prirodi da zaista bude slobodan?
Da li je volja nova ideologija?
Moze li covek bez sistema?
 
to sto nema jednog jedinog cvrstog sistema, ne znaci da on ne postoji. i to ne znaci da vlada anarhija.
zapravo ni anarhija u postmoderni nema ono znacenje koje je imala u moderni. anarhija je obesmisljena jer nema sa cvrst sistem protiv kog ce da se bori (i u odnosu na koga ce se definisati). alternativa takodje...sve je alternativa i nikad nije bilo vise alternativa ...pa i ona menja svoje znacenje.
tako da mi se cini da to nije ni sinteza ni negacija. pre je sumnja...i nov kontekst. a kad postoji nov kontekst, znacenja se u njemu menjaju.
 
anakin:
to sto nema jednog jedinog cvrstog sistema, ne znaci da on ne postoji. i to ne znaci da vlada anarhija.
zapravo ni anarhija u postmoderni nema ono znacenje koje je imala u moderni. anarhija je obesmisljena jer nema sa cvrst sistem protiv kog ce da se bori (i u odnosu na koga ce se definisati). alternativa takodje...sve je alternativa i nikad nije bilo vise alternativa ...pa i ona menja svoje znacenje.
tako da mi se cini da to nije ni sinteza ni negacija. pre je sumnja...i nov kontekst. a kad postoji nov kontekst, znacenja se u njemu menjaju.
Znam da to nije anarhija kao takva, ali kako to nazvati kad svi pojmovi na osnovu kojih mozemo definisati druge gube znacenje koje su do sada imali.
Dobro, ne mora i bas izraz ANARHIJA, recimo da je ALTERNATIVA ili SLOBODA.
Mislis li da ce se formirati neko ustrojstvo, hijerarhija, mozda na nekim sasvim drugacijim osnovama od dosadasnjih?
 
Baby Kate:
anakin:
ma ne kapiras...to ti je sto jeste...nije to prelazni period do nekog novog cvrstog sistema ili hijerarhije. a to te zbunjuje?
Ne.
Znaci ti mislis da nema sledeceg kruga, da je to to.
Znaci, nema vise sistema, samo celina koja iznutra...kljuca.Ali je ipak celina.
fazon je upravo u tome shto celine nema jer nishta nije zaokruzeno....nema "odmora"....totalna otvorenost ka novim idejama......
nervira me sklonost srba da "sigurnost" trazi u nekim okvirima...ali me takodje i ne cudi
 
anakin:
postmodernu karakterise uzdrzavanje od definisanja apsolutnih paradigmi...
sistem potoji ali on je elastican i otvoren.
SISTEM karakterise dominacija nacela jedinstva, dok upravo CELINA ne insistira na njemu, vec dopusta dvojstvo, spor, konflikt.
Sistem je samo jedan pogled na celinu, a bas postmoderna negira postojanje samo jednog pogleda.
 
goodday:
Baby Kate:
anakin:
ma ne kapiras...to ti je sto jeste...nije to prelazni period do nekog novog cvrstog sistema ili hijerarhije. a to te zbunjuje?
Ne.
Znaci ti mislis da nema sledeceg kruga, da je to to.
Znaci, nema vise sistema, samo celina koja iznutra...kljuca.Ali je ipak celina.
fazon je upravo u tome shto celine nema jer nishta nije zaokruzeno....nema "odmora"....totalna otvorenost ka novim idejama......
nervira me sklonost srba da "sigurnost" trazi u nekim okvirima...ali me takodje i ne cudi
Boze mili sto si sad lupio...
Kakve veze imaju Srbi i njihove sklonosti sa filozofijom???????
Sto se tice filozofije, sve do Hegela vladao je imperativ sistema, a Srbi veruj mi sa tim nisu imali veze.
btw, predstavlja li recimo LJUDSKI ROD za tebe nekakvu celinu?
 
Baby Kate:
goodday:
Baby Kate:
anakin:
ma ne kapiras...to ti je sto jeste...nije to prelazni period do nekog novog cvrstog sistema ili hijerarhije. a to te zbunjuje?
Ne.
Znaci ti mislis da nema sledeceg kruga, da je to to.
Znaci, nema vise sistema, samo celina koja iznutra...kljuca.Ali je ipak celina.
fazon je upravo u tome shto celine nema jer nishta nije zaokruzeno....nema "odmora"....totalna otvorenost ka novim idejama......
nervira me sklonost srba da "sigurnost" trazi u nekim okvirima...ali me takodje i ne cudi
Boze mili sto si sad lupio...
Kakve veze imaju Srbi i njihove sklonosti sa filozofijom???????
Sto se tice filozofije, sve do Hegela vladao je imperativ sistema, a Srbi veruj mi sa tim nisu imali veze.
btw, predstavlja li recimo LJUDSKI ROD za tebe nekakvu celinu?
ne, nisam lupio.....
ali mislim da ti jesi....
sistematskim razmishljanjem sigurno ne mozesh razumeti "slobodu" koja se krije iza ovoga.....
btw...ja retko citiram nekog filozofa....ako uopshte.....a za hegela mislim da je bolesni kuchkin sin......gajim izvesno poshtovanje prema nicheu.....iako je imao uzor u shopenhaueru i dotichnom bolesniku.....sistem sigurno mora da postoji ali daleko smo od ekonomije....i nemoj tako doslovno da me shvatash poshto se brzo prebacujem sa teme na temu :wink:
 

Back
Top