Postmoderna

Ono sto je kod postmoderne "zanimljivo" to je odsustvo definicije, krajnje subjektivno poimanje stvarnosti (kao neka vrsta reakcije na objektivnost i egzaktnost tehnoloskog napretka koji ona prati) i stilska mnogostrukost. Antiteza je zapadnoj klasicnoj kulturi, alternativa modernom ali i klasicnom i predstavlja raskid sa tradicijom. Postmodernizam shvatam kao neku prelaznu zonu izmedju tradicije i futurizma. Sve postaje diskutabilno i relativno, pa i istina, reinterpretiraju se sve dosadasnje vrednosti ali im se ne daje trajna definicija. Vezan je za masovnu kulturu ali ne u smislu populizma vec vise avangarde. Kako sam (za sad) anarho-liberalni agnostik (po principu "ignoramus et ignorabimus")naravno da se i u postmodernom pomalo pronalazim 8)
 
a znas sta je zanimljivo meni....odnos avangarde i postmoderne..
nestaju vrednosti u odnosu na koje se avangarda i definise....mislim da time malo gubi zalet...
ili dobija teze zadatke...

mada ne znam da li si primetila....sto je jednom bilo zaista avangardno u umetnickom smislu, ostaje avangardno u svakoj kulturi...
primer mi je Paket aranzman (ko se seca?)...i recimo pesme Idola tamo...i dalje zvuce avangardno bez obzira na sve pojave u umetnosti koje su usledile...
sta mislis o tome?
 
Slazem se sa tobom, Anakin. Odsustvo sistema i potreba stalne reinterpretacije je taj kvalitet postmoderne koji joj omogucava trajanje. Traje jer ne daje konacne odgovore, postavlja pitanja (sto je ipak mora se priznati opasnije nego davati odgovore) i na taj nacin potkopava "sistem" i trazi angazovanost.

Kod nas se najcesce i zamenjuju termini postmoderna i avangarda, jer smo naprosto takvo podneblje. Postmoderna je ipak deo masovne kulture koja se kod nas dozivljava kao populisticka, komercijalna i manje vredna (sto naravno nije tacno), tako da valjda i sami umetnici (moguce i publika) iz zelje da se svrstaju u elitnu kulturu (dostupnu samo manjem broju ljudi) je radje oznacavaju terminom avangarda. I dok svi nekako polako ulaze u post-postmodernu mi jos uvek spekulisemo o terminima postmoderna ili avangarda.

P.S. Nadam se da nisam zamrsila previse :?
 

Back
Top