KATHARSIS-tj. katarsa

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
Jos je Aristotel pricao o tragediji kako ona izazivajuci sazaljenje i strah vrsi prociscavanje takvih afekata! Platon je ,opet ,govorio da um.delo izaziva strasti,pa ju je zato i prakticno zabranio u svojoj idealnoj drzavi!Razna su tumacenja,mene zanima sta vi mislite -izaziva li umetnost PROCISCENJE ,ili budi strasti?????? :?
 
bio sam i na daskama i u publici....katarzu jesam doziveo....ali sve jedno ne razumem zashto : prociscenje ili strast....zashto ta dva :?:
mislim da su svi doziveli i jedno i drugo....naravno nikada u isto vreme....nije mi jasno...ponovo :shock:
 
divlja-u-srcu:
Jos je Aristotel pricao o tragediji kako ona izazivajuci sazaljenje i strah vrsi prociscavanje takvih afekata! Platon je ,opet ,govorio da um.delo izaziva strasti,pa ju je zato i prakticno zabranio u svojoj idealnoj drzavi!Razna su tumacenja,mene zanima sta vi mislite -izaziva li umetnost PROCISCENJE ,ili budi strasti?????? :?

u yebote...da li zaista ocekujes da celokupnu umetnost pomatramo iz prizme gradiva za srednju skolu??? i to iz perspektive Stare Grcke? pa i u srednjoj se odmaklo dalje, koliko se secam...
alo bre, postmoderna je! da li si svesna koliko ima teorija o umetnosti sad??
 
jako bih volela da kazes nesto i o postmoderni...

a sto se tice teme...postavila si ili/ili pitanje vezano za jako siroku oblast. na to niti moze da se da jedan odgovor niti moze da se potvrdi ili opovrgne to sto si rekla.
mislim, kako si zamislila diskusiju? umetnost prosto ne mozes podvesti samo pod te kategorije.

ja ustvari ne znam ni sta da ti odgovorim a da bude u skladu sa temom.
 
goodday:
aaaaaa....tebe ustvari interesuje shta je katarsa....odnosno kom osecanju je najbliza :?:

Bravisimo pametnjakovicu!! :wink:

Za mene je katarza sledece,dacu najbanalnije i najsirovije objasnjenje!Covek sakuplja kroz zivot razno djubre ,sto u glavi,sto u dusi,srcu...Ali kad dodje u spoj sa umetnickim delom (bez obzira o cemu se radi-muzici,likovnoj umetnosti,knjizevnosti...),kad se njegov duh ,dusa spoje sa duhom,dusom dela,onda se dozivi jedna vrsta UZDIZANJA nad svakodnevnicom,iz koje smo pokupili sva ona *ranja,i onda se covek procisti u smislu da shvati da su ta *ranja samo *ranja i onda ih izbaci iz sebe...I oseca se MNOOOOOGO bolje!Pa onda sve u krug,opet skuplja djubre,pa se cisti....I tako u krug....
 
divlja-u-srcu:
goodday:
aaaaaa....tebe ustvari interesuje shta je katarsa....odnosno kom osecanju je najbliza :?:

Bravisimo pametnjakovicu!! :wink:

Za mene je katarza sledece,dacu najbanalnije i najsirovije objasnjenje!Covek sakuplja kroz zivot razno djubre ,sto u glavi,sto u dusi,srcu...Ali kad dodje u spoj sa umetnickim delom (bez obzira o cemu se radi-muzici,likovnoj umetnosti,knjizevnosti...),kad se njegov duh ,dusa spoje sa duhom,dusom dela,onda se dozivi jedna vrsta UZDIZANJA nad svakodnevnicom,iz koje smo pokupili sva ona *ranja,i onda se covek procisti u smislu da shvati da su ta *ranja samo *ranja i onda ih izbaci iz sebe...I oseca se MNOOOOOGO bolje!Pa onda sve u krug,opet skuplja djubre,pa se cisti....I tako u krug....
znachi kada stanem ispred umetnichkog dela ja u stvari izberem opciju "empty recicle bin"....
el tako :?: :idea:
 
katarza sigurno sad nema znacenje koje je imala kod Aristotela. ni apolonijsko ni dionizijsko takodje...
koje uopste znacenje sad ima katarza? ja stvarno nemam pojma.
obaska sto si pocela pet tema...umetnost budi strasti...pa ih prociscava....pa katarza van umetnosti..uzdizanje nad umetnickim delom...al ne svakim....

kakva smesa...
 
divlja-u-srcu:
goodday:
aaaaaa....tebe ustvari interesuje shta je katarsa....odnosno kom osecanju je najbliza :?:

Bravisimo pametnjakovicu!! :wink:

Za mene je katarza sledece,dacu najbanalnije i najsirovije objasnjenje!Covek sakuplja kroz zivot razno djubre ,sto u glavi,sto u dusi,srcu...Ali kad dodje u spoj sa umetnickim delom (bez obzira o cemu se radi-muzici,likovnoj umetnosti,knjizevnosti...),kad se njegov duh ,dusa spoje sa duhom,dusom dela,onda se dozivi jedna vrsta UZDIZANJA nad svakodnevnicom,iz koje smo pokupili sva ona *ranja,i onda se covek procisti u smislu da shvati da su ta *ranja samo *ranja i onda ih izbaci iz sebe...I oseca se MNOOOOOGO bolje!Pa onda sve u krug,opet skuplja djubre,pa se cisti....I tako u krug....

Da li to djubretari dozivljavaju katarzu svaki dan?
 

Back
Top