"SAD će imati novu politiku prema Balkanu"

systemofadown

Iskusan
Poruka
6.070
Spoljnopolitički savetnik Baraka Obame, Robert Gelbard, ocenio je da će buduća američka administracija imati drugačiji pristup regionu i istakao da Kosovo, koje je sada centar "balkanske politike" SAD, ne sme da bude uslov Srbiji za evropske integracije.
.............................
"Verujem da treba da razvijemo regionalnu strategiju i takođe verujem da je Srbija centar te strategije. Istorija nas uči da kada je u Srbiji stabilnost i napredak, biće ih i u čitavom regionu. Pogrešno je imati politiku koja je fokusirana oko Kosova. To mora da bude regionalna i regionalno integrisana politika", istakao je Gelbard u razgovoru sa urednicom Bete Marinom Rakić.
"Mi zelimo da vidimo Srbiju potpuno integrisanu u evroatlantske institucije. Želimo da vidimo Srbiju i srpski narod u boljoj situaciji nego danas. Verujem da srpska vlada može to da ucini i želim da vidim ovu srpsku vladu kako sarađuje sa narednom američkom vladom i da se vratimo na vrlo pozitivne odnose koje smo imali ranije", rekao je on.
Iako, kako je rekao, sada radi za Obamu, Gelbard je ocenio da će, bez obzira da li će novi predsednik SAD biti Obama ili njegov rival, republikanac Džon Mekejn, politika prema Balkanu biti "mnogo bolja" i da će "odnosi (između SAD i Srbije) biti mnogo bolji".
http://www.blic.co.yu/politika.php?id=56347

Ko ono rece da Srbija mora da prizna Kosovo da bi usla u EU?:think:
:mrgreen:
 
Ja sam bio i ranije, ne znam zasto se pravila drama oko toga?:think:
:mrgreen:

Ovo tema u vezi koje ja mogu samo da izrazim svoja nadanja (da Kosovo nije uslov) i strahove (da Kosovo jeste uslov) ali ne mogu biti siguran ni u jedno ni u drugo.
Istina, nelogicno mi je da Kosovo nije uslov da udjemo u EU, kada znamo da je EU podrzala (i napravila) nezavisno Kosovo.
 
Ovo tema u vezi koje ja mogu samo da izrazim svoja nadanja (da Kosovo nije uslov) i strahove (da Kosovo jeste uslov) ali ne mogu biti siguran ni u jedno ni u drugo.
Istina, nelogicno mi je da Kosovo nije uslov da udjemo u EU, kada znamo da je EU podrzala (i napravila) nezavisno Kosovo.

Zasto nelogicno?
EU nije priznala Kosovo, niti ona moze da ga prizna.

Logicno je da cemo uci u EU bez priznavanja Kosova, sa 2 marginalne wadikalne stranke i jednom marginalnom narodnjackom. A posle toga ce svi postati evropejci.
:mrgreen:
:rotf::hahaha:
 
Shvatio sam i zato sam tako i napisao.
Vecina zemalja nije EU.
A sve zemlje clanice jesu EU.

Znaci EU nije i nema mehanizme da prizna Kosovo, kao sto su i sami rekli.

Da, ali sve zemlje koje su priznale Kosovo su valjda i imale neki razlog za to. Zasto bi sada dopustile da u EU udje drzava koja NIKADA (kao sto rece Tadic) nece prihvatiti nezavisnost Kosova, i koja ce se svim diplomatskim sredstvima boriti za to Kosovo?
 
Da, ali sve zemlje koje su priznale Kosovo su valjda i imale neki razlog za to. Zasto bi sada dopustile da u EU udje drzava koja NIKADA (kao sto rece Tadic) nece prihvatiti nezavisnost Kosova, i koja ce se svim diplomatskim sredstvima boriti za to Kosovo?

Mozda zato sto ce tako ukloniti mogucnost da ponovo dodje do konflikta.... a koja ma kako to vama cudno izgledalo uvek postoji....
 
http://www.blic.co.yu/politika.php?id=56347

Ko ono rece da Srbija mora da prizna Kosovo da bi usla u EU?:think:
:mrgreen:

Deluje utešno, mada ja američkoj administraciji uopšte ne verujem. Kad se setim naše radosti zbog pobede Buša na izborima, prosto ne znam da li mi je smešno ili tužno.

A gornja izjava ima smisla (ukoliko ne promene stav) samo ako Obama pobedi na izborima, a poslednje vesti koje sam čula govore da su kandidati skoro izjednačeni po broju glasova.

Skeptik sam po pitanju Obamine pobede, mislim da su Ameri veći rasisti nego što žele to da priznaju i sebi i drugima.

Nadam se da nisam upravu, videćemo.
 
Da, ali sve zemlje koje su priznale Kosovo su valjda i imale neki razlog za to. Zasto bi sada dopustile da u EU udje drzava koja NIKADA (kao sto rece Tadic) nece prihvatiti nezavisnost Kosova, i koja ce se svim diplomatskim sredstvima boriti za to Kosovo?

Zato sto ce uvlacenjem Srbije u EU bez priznavanja Kosova izbeci novo zaostravanje odosa na Balkanu, oslabice extremnu desnicu u Srbiji a u principu niko se nece preterano buniti oko toga.
Mi nismo priznali Kosovo, usli u EU, za nekoga je ono nezavisno, za nekoga nije i to je to.
 
Samo sto Spoljnopolitički savetnik Baraka Obame nema nikakve veze sa Sarkozijem koji je jasno rekao da Srbiji nema ulaska u EU ako ne prizna Kosovo.

Naravno.
Bez jedinstvenog stava nema nista.
Primer Lisabon i Irci.

Nema nikakve veze sa tim slucajem. U slucaju prijema drzava u EU - sve drzave to moraju ratifikovati. Znaci dovoljno je da Francuska kaze "Ne" i domaci evroslinavci su ispusili.
 
Zato sto ce uvlacenjem Srbije u EU bez priznavanja Kosova izbeci novo zaostravanje odosa na Balkanu, oslabice extremnu desnicu u Srbiji a u principu niko se nece preterano buniti oko toga.
Mi nismo priznali Kosovo, usli u EU, za nekoga je ono nezavisno, za nekoga nije i to je to.

I onda Kosovo nikada nece uci u EU?
Zar nije prica zapadnih zemalja da Kosovo sto prije udje u tok evropskih integracija?
 

Back
Top