Logicki zadaci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dok naša draga qiqa ne svrati ponovo ovde i postavi zadatak, evo jedne pitalice, "preko reda"...

Šta čovek voli više od života,
a šta ga plaši više od smrti ili nesloge?
Šta siromašan ima, a bogatašu treba,
i šta zadovoljava ljudsku želju?
Šta tvrdica troši, a rasipnik čuva,
i šta svaki čovek ponese u grob?

Odgovor je jedinstven za sva pitanja.
 
Zbunjuju me prvo i poslednje pitanje... ne znam sta bi mogao biti odgovor...
''Sta covek voli vise od zivota?!''
ili... ''Sta svaki covek ponese u grob?!'' (nosi li ista?)

Silva, moze mali help?:)
 
Nije rešenje ni sebe.
Qiqa, nađi nešto na netu, pa postavi. Nema veze, igramo se. ;)
Pitalica je tako postavljena u knjizi i, rekoh, Marria već razmišlja ispravno.
Rešenje je primenjivo uz duplu negaciju... Evo još malo pomoći. :)
 
Evo, nasla (autorska prava nisu zasticena): Velika grupa patuljaka upala je u pecinu zmaja sa namerom da opljacka njegovo blago. Bili su nespretni i u toku kradje probudili zmaja, kome je bilo simpaticno kako patuljci izgledaju i ne htede ih pobiti, vec im je dao zadatak. Svojom magijom stvorio je svakom od njih na glavi kapicu crne ili bele boje i rekao da izadju iz pecine i poredjaju se tako da svi sa belim kapicama budu zajedno sa jedne strane, a svi sa crnim kapicama zajedno sa druge. Nijedan patuljak ne zna i ne moze da sazna koje je boje njegova kapica. Ne postoje ogledala u pecini. Zmaj je onemogucio svaku vrstu komunikacije medju patuljcima, verbalnu, gestikulativnu i bilo koju drugu, patuljci mogu samo da razmisljaju i da izadju iz pecine u zadat poredak. U slucaju da neki od njih nadje/smisli resenje, saznace ga i svi ostali, opet bez komunikacije. Ako uspeju da se tako podele, dobice sve blago koje mogu da ponesu...
 
Znam rešenje, draga qiqa, tj. već sam rešavala ovaj zadatak, ali ostaviću nekom drugom da se malo pozabavi patuljcima i kapicama. Veoma je interesantan i, kada dođeš do rešenja, nije ni težak.
Ali, treba doći do rešenja... ;)

A ništa jeste rešenje prethodne pitalice.
Bravo! :klap:
 
Evo, nasla (autorska prava nisu zasticena): Velika grupa patuljaka upala je u pecinu zmaja sa namerom da opljacka njegovo blago. Bili su nespretni i u toku kradje probudili zmaja, kome je bilo simpaticno kako patuljci izgledaju i ne htede ih pobiti, vec im je dao zadatak. Svojom magijom stvorio je svakom od njih na glavi kapicu crne ili bele boje i rekao da izadju iz pecine i poredjaju se tako da svi sa belim kapicama budu zajedno sa jedne strane, a svi sa crnim kapicama zajedno sa druge. Nijedan patuljak ne zna i ne moze da sazna koje je boje njegova kapica. Ne postoje ogledala u pecini. Zmaj je onemogucio svaku vrstu komunikacije medju patuljcima, verbalnu, gestikulativnu i bilo koju drugu, patuljci mogu samo da razmisljaju i da izadju iz pecine u zadat poredak. U slucaju da neki od njih nadje/smisli resenje, saznace ga i svi ostali, opet bez komunikacije. Ako uspeju da se tako podele, dobice sve blago koje mogu da ponesu...

Ako svaki patuljak moze da vidi kapice ostalih, ali ne i svoju, moglo bi ovako:

Prvo, izadje jedan... Drugi stane do njega... Treci ce, zavisno od kapica ove dvojice, stati sa strane (ako su boje njihovih kapica identicne, da ne bi narusio poredak), ili ce stati izmedju njih (ako su im kape razlicitih boja)... Tako cini i svaki sledeci... staje izmedju onih sa razlicitim kapicama...
 
Evo jos jednog zadatka:


Jedan spijun treba da udje u tvrdjavu. Postoji samo jedan ulaz, ali tamo strazari kontrolisu svaku osobu koja ulazi. Spijun se priblizi malo, da bi video kako ljudi ulaze...

Prvo, dolazi jedan seljak... Strazar ga pita:
- "16, koji je tvoj odgovor?"
On odgovori da je 8, i puste ga da udje...

Zatim nailazi jedna devojka, strazar kaze:
- "10, koji je tvoj odgovor?"
Devojka odgovori;
- '' 5''... pa, i nju puste...

Potom, dolazi jedan svestenik...
Strazar mu kaze:
- "22, koji je tvoj odgovor?"
A svestenik odgovara:
- ''11''... i puste ga da udje...

Spijun pomisli da je shvatio o cemu se radi, dodje ispred ulaza, a strazar ga pita;
- "20, koji je tvoj odgovor?"
Spijun odgovori:
- ''10''
Strazari ga uhapsise, i ubise.


Sta je spijun uradio pogresno? Koji bi bio tacan odgovor?
 
Poslednja izmena:
Postoji više varijacija sa ovim zadatkom, ali smisao je isti.
Odgovor treba da bude broj slova broja-lozinke koju govori stražar,
a ne duplo manji broj od rečenog (reč šesnaest sadrži 8 slova, reč deset sadrži 5 slova...)
Pošto reč dvadeset sadrži 8 slova, tačan odgovor je broj 8.

edit: Moje rešenje se odnosi na zadatak koji je postavila Marria, naravno.
U međuvremenu se pojavio i post ispred, koji sinoć nije bi tu (verovatno zbog moderisanja :)).
 
Poslednja izmena:
Čovek automobilom stiže na parking ispred zgrade u kojoj živi. Parkira se, podiže sva stakla, izlazi, zaključava ga i odlazi kući.
Na zadnjem sedištu automobila je ostao kišobran.
Nakon nekog vremena nailazi drugi čovek, ugleda kišobran na zadnjem sedištu i uzme ga.
On nije obio brave automobila, niti ga je na bilo koji drugi način oštetio.
Kako je to izveo?
 
Rešenje logičkog zadatka koji sam ja postavila jeste kabriolet.
Novi zadatak...

Nedaleko od veoma visokog drveta kokosa stoje 3 životinje: majmun, veverica i žirafa.
Sve su gladne i treba da se takmiče, koja će najbrže stići do banane na vrhu drveta.
Ko prvi stiže do banane?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top