MJERAČ KRVNOG PRITISKA

edara

Početnik
Poruka
6
Pozdrav,,

Imam aneroidni mjerač pritiska kod kojeg je membrana stetoskopa pricvrscena u manzetnu..
Interesuje me ovo :

Ako manzetnu postavim 2,5 cm od lakta onda se membrana ne naslanja tacno na jamu nego iznad.. E sad gledajuci kuda prolazi brahijalna arterija membrana stetoskopa nije
naslonjena na nju nego bi trebao okrenuti manzetnu i membranu u njoj prema unutrasnjem dijelu nadlaktice !

Imali neko iskustva a mene interesuje ?
 
Pa problem je sto nisam nikad vidio da neko postavlja stetoskom unutrasnju stranu nadlaktice (sa strane bicepsa) nego uvijek prije bicepsa na onu jamicu u laktu..
A kod ovok mjeraca ako mazetnu stavis 2-3cm od lakta onda je i stetoskop udaljen za toliko od jamice. E mene interesuje jel to kriticno sto je iznaad jamice a ne na njoj ili malo
ispod nje kao sto sam gledao kod doktora.-.
 
Pa problem je sto nisam nikad vidio da neko postavlja stetoskom unutrasnju stranu nadlaktice (sa strane bicepsa) nego uvijek prije bicepsa na onu jamicu u laktu..
A kod ovok mjeraca ako mazetnu stavis 2-3cm od lakta onda je i stetoskop udaljen za toliko od jamice. E mene interesuje jel to kriticno sto je iznaad jamice a ne na njoj ili malo
ispod nje kao sto sam gledao kod doktora.-.

Membrana stetoskopa mora da stoji iznad brahijalne arterije(arterija nadlakta).
Kako se ona proteze od pazuha do "lakatne jame",nije neophodno da se stetoskop postavi u pomenutu jamu,vec je dovoljno da on bude iznad arterije.
Poenta je da mi slusamo strujanje krvi u toj arteriji,prilikom merenja krvnog pritiska.
Dakle,to se moze cuti i nekoliko centimetara iznad lakatnog pregiba.
 

Back
Top