Urusavanje sistema obrazovanja i kriticke generacije

Banovani

Aktivan član
Poruka
1.559
Da li je i koliko urusavanje sistema obrazovanja u zadnjih 20 godina zbog sankcija , strajkova uticalo na to da se formiraju nove generacije dece i omladine sa mnogo vecom dozom kriticizma? Onaj segment stare drzave koji je trebao da stvori kopiju starijih generacija, sa jednoumljem i bez trunke kritickog razmisljanja, da uguci svaku sirinu u razmisljanju i svaki drugaciji stav , se urusio.
 
glavni potez drzave je trebao biti nov sistem i nacin obrazovanja..posto je evidentno da svi dosadasnji sistemi iznedrise nesposobnjake da ikakav problem konstruktivno rese..novoobrazovani kadar bi poceo da menja stanje stvari u zemlji na bolje..naravno sa oljim..konstruktivnijim konceptom obrazovanja/izgradjivanja..mlade jedinke u konstruktivnog clana drustva..sistem obrazovanja je prva tacka na putu reformi..i tako reformisani ljudi ce moci da sprovode reforme..ne mogu reforme da sprovode ljudi koji su nas u ovo stanje i doveli..da su sposobni ne bi ni bilo ovakvog stranja u zemlji
 
Aco, šta ti zapravo studiraš?
Na svim temama se predstavljaš kao student Stomatološkog fakulteta u Pančevu, a kada te nina_bg 08.03.2008 pita da li si na tom fakultetu, ti odgovaraš:
Jesi ti na tom faxu?
Nisam
Ali cu da gledam da 5 godinu predjem tamo ako je moguce zbog prakse.
Šta onda studiraš, ako uopšte nešto studiraš?
Ako već lažeš, onda vodi računa da ne budeš provaljen. A kao lažov nemaš kredibiliteta da pokrećeš bilo kakvu temu, a naročito ne temu urušavanja sistema obrazovanja.
 
Da li je i koliko urusavanje sistema obrazovanja u zadnjih 20 godina zbog sankcija , strajkova uticalo na to da se formiraju nove generacije dece i omladine sa mnogo vecom dozom kriticizma? Onaj segment stare drzave koji je trebao da stvori kopiju starijih generacija, sa jednoumljem i bez trunke kritickog razmisljanja, da uguci svaku sirinu u razmisljanju i svaki drugaciji stav , se urusio.

Како може урушавање школства да утиче на развој свести?:think:

Први корак у рушењу државе је, управо, рушење школства и уништавање свести код нових генерација, оних које требају да наследе неко друштво.
То се дешава у Србији.

Дакле, не ради се о свеснијим и критичнијим људима. Напротив, о мање свесним и без трунке самокритичности и без знања елементарне ствари: коме је где место.

Ових дана, згрожена, читам по новинама како се у негативном контексту провлачи професор математике из VI Београдске гимназије- Јован Кнежевић.
Брука и срамота је за једно друштво да таквог човека сатанизује по медијима.
Предавао ми је и једино што се увек знало јесте да онај коме је Јоца предавао, муку са математиком на било ком техничком факулету није имао.

Али родитељи, изгледа, данас заборављају зашто им деца иду у школу.
А заборављају и да је по закону обавезна само основна школа.
Ко неће да учи, не мора, није нужно.

Још најбоље да професори питају ђаке како да им предају и који критеријум при оцењивању да имају!:hahaha:

Да не улазим у анализу узрока и последица, лоше нам се пише са тим тако ''свесним'' ђацима.

А о реформи школства, тек не бих. Начин на који је одрађена је скаредан.
Посебно на факултетима.

Значи, реформа је потребна, али не на начин да осакати школство.
 
Још најбоље да професори питају ђаке како да им предају и који критеријум при оцењивању да имају!:hahaha:

Pa da,to pokusava Aca da nam predstavi,taj ideal,koji eto,postoji na Stomatoloskom u Pancevu. :)

Да не улазим у анализу узрока и последица, лоше нам се пише са тим тако ''свесним'' ђацима

А о реформи школства, тек не бих. Начин на који је одрађена је скаредан.
Посебно на факултетима.

Значи, реформа је потребна, али не на начин да осакати школство
Slazem se.Mislim da je nase skolstvo bilo daleko bolje pre 20-tak godina,sada se samo gleda da se deci olaksa,prave se debili od njih.
Ne znam u cijem je to interesu
 
Da li je i koliko urusavanje sistema obrazovanja u zadnjih 20 godina zbog sankcija , strajkova uticalo na to da se formiraju nove generacije dece i omladine sa mnogo vecom dozom kriticizma? Onaj segment stare drzave koji je trebao da stvori kopiju starijih generacija, sa jednoumljem i bez trunke kritickog razmisljanja, da uguci svaku sirinu u razmisljanju i svaki drugaciji stav , se urusio.

Полазиш од неколико погрешних претпоставки и самим тим дајеш погрешне закључке.

Прво, не видим никакав директни утицај економских санкција на школство. Постоји индиректни утицај - пошто је цело друштво било осиромашило и просвета ја спала на просјачки штап (не мислим првенствено на плате, него на материјална улагања у опремање школа).

Не знам ко те је слагао да у је у социјалистичко време (ако то подразумеваш под једноумљем) убијано свако критичко мишљење. Напротив, било је много више изазова и млади су били много више заинтересовани за критичка промишљања друштва и односа у њему јер је више зависило од њих самих. (Данас су углавном заиснтересовани за брзу лову и провод.) То што је у уџбеницима владала само једна верзија виђења стварости - био је управо изазов да се откопа испод и да се сазнају и друге.
Осамдесетих је било неколико јако добрих и критички настројених омладинских часописа који су масовно читани (Студент, НОН....не могу сад да се сетим још назива)... Постоји ли иједан такав часопис данас?

Даље, ''урушавање'' система образовања није ни последица ''штрајкова''. Глупост! У Француској онолико штрајковаше пољопривредници, па не видим да им је пољопривреда пропала због тога!

Систем образовања пропада поседњих година зато што је ресор образовања постао монета за поткусуривање политичких партија. Главни разграбе битна министарства, а кад не знају шта ће са неким кадром - а они га туре да буде министар просвете! А сваки нови министар (било које политичке опције) кад заседне у фотељу каже:''Е, сад почиње историја!''...Па крене да тумба да би бар по нечему био запамћен. (Ко она јадница са Дарвином, или професор књижевности Вуксановић који пред ТВ, децом и родитељима одвали:''Од колевке па до гроба, најлепше је ђачко доба - као што рече Десанка Максимовић''!?)

Просвета пропада зато што не постоји национална просветна политика, зато што је све привремено, од једне власти до друге, зато што до скоро није постојао ни национални просветни савет, а и сад кад постоји не видим да нешто ради, зато што не постоји јасна визија будућег развоја просвете...све је од данас до сутра.

(Знате ли да ''реформисани'' шестаци имају већ 3 ђачке књижице, за 5 година школовања??? Зар то није довољан показатељ колико је ''реформа'' уопште испланирана и осмишљена. Па они ове године не знају шта ће бити следеће, а не да имају визију шта желе да постигну за 10 година!)

Зато што су програми застарели. Зато што су нам школе запуштене и сведене на таблу и креду. Зато што је друштвени положај образованих људи (и самих порсветних радника) срозан до бола.

Зато што је у овој држави важно да си партијски кадар - а стручност није битна (Иако се једна партија хвали ''стручношћу испред политике'' и она је иста, ако не и гора у том погледу!).

Просвета пропада онолико колико пропадају друштвене вредности. И пропадаће док год мафијаши са пола разреда основне школе буду возили бесне џипове а професори универзитета ишли бициклом. Пропадаће док год крем овог друштва буду представљале кафанске певаљке. Пропадаће док год татини синови буду морали да имају прелазне оцене по сваку цену. Пропадаће док год будемо сматрали да смо природно паметни и компетентни за све и да нам стручњаци не требају.

Па кад ни државна телевизија коју сви морамо да плаћамо - одавно више нема образовну редакцију (а има ''48 сати свадба'') - шта очекујемо од саме државе?
 
Poslednja izmena:
Полазиш од неколико погрешних претпоставки и самим тим дајеш погрешне закључке.

Прво, не видим никакав директни утицај економских санкција на школство. Постоји индиректни утицај - пошто је цело друштво било осиромашило и просвета ја спала на просјачки штап (не мислим првенствено на плате, него на материјална улагања у опремање школа).

Не знам ко те је слагао да у је у социјалистичко време (ако то подразумеваш под једноумљем) убијано свако критичко мишљење. Напротив, било је много више изазова и млади су били много више заинтересовани за критичка промишљања друштва и односа у њему јер је више зависило од њих самих. (Данас су углавном заиснтересовани за брзу лову и провод.) То што је у уџбеницима владала само једна верзија виђења стварости - био је управо изазов да се откопа испод и да се сазнају и друге.
Осамдесетих је било неколико јако добрих и критички настројених омладинских часописа који су масовно читани (Студент, НОН....не могу сад да се сетим још назива)... Постоји ли иједан такав часопис данас?

Даље, ''урушавање'' система образовања није ни последица ''штрајкова''. Глупост! У Француској онолико штрајковаше пољопривредници, па не видим да им је пољопривреда пропала због тога!

Систем образовања пропада поседњих година зато што је ресор образовања постао монета за поткусуривање политичких партија. Главни разграбе битна министарства, а кад не знају шта ће са неким кадром - а они га туре да буде министар просвете! А сваки нови министар (било које политичке опције) кад заседне у фотељу каже:''Е, сад почиње историја!''...Па крене да тумба да би бар по нечему био запамћен. (Ко она јадница са Дарвином, или професор књижевности Вуксановић који пред ТВ, децом и родитељима одвали:''Од колевке па до гроба, најлепше је ђачко доба - као што рече Десанка Максимовић''!?)

Просвета пропада зато што не постоји национална просветна политика, зато што је све привремено, од једне власти до друге, зато што до скоро није постојао ни национални просветни савет, а и сад кад постоји не видим да нешто ради, зато што не постоји јасна визија будућег развоја просвете...све је од данас до сутра.

(Знате ли да ''реформисани'' шестаци имају већ 3 ђачке књижице, за 5 година школовања??? Зар то није довољан показатељ колико је ''реформа'' уопште испланирана и осмишљена. Па они ове године не знају шта ће бити следеће, а не да имају визију шта желе да постигну за 10 година!)

Зато што су програми застарели. Зато што су нам школе запуштене и сведене на таблу и креду. Зато што је друштвени положај образованих људи (и самих порсветних радника) срозан до бола.

Зато што је у овој држави важно да си партијски кадар - а стручност није битна (Иако се једна партија хвали ''стручношћу испред политике'' и она је иста, ако не и гора у том погледу!).

Просвета пропада онолико колико пропадају друштвене вредности. И пропадаће док год мафијаши са пола разреда основне школе буду возили бесне џипове а професори универзитета ишли бициклом. Пропадаће док год крем овог друштва буду представљале кафанске певаљке. Пропадаће док год татини синови буду морали да имају прелазне оцене по сваку цену. Пропадаће док год будемо сматрали да мсо омпетентни за све и да нам стручњаци не требају.

Па кад ни државна телевизија коју сви морамо да плаћамо - одавно више нема образовну редакцију (а има ''48 сати свадба'') - шта очекујемо од саме државе?[/quote


Nemamo ništa da očekujemo od države, koje, kao institucuje koja funkcioniše u kontinuiutetu, i nema.
Sve što si napisala je tačno, i ja se već dugo nerviram zbog stanja u školstvu (zbog dece, koja će odrasti i ubrzo početi da vode ovu zemlju - u kom pravcu, sa takvim obrazovanjem i vaspitanjem?)]
Stekla sam utisak, da školstvo i briga o obrazovanju i vaspitanju dece i omladine ne samo da nije važna našoj državi, već, čak i da je cilj da se spomenuto oslabi, kako bi imali poslušnu populaciju, koja neće umeti da misli svojom glavom.Zato "nema novaca" za osavremenjavanje nastave, i još mnogo stvari koje nisu na svom mestu u školskom sistemu, a ima novaca za razne, mnogo manje važne stvari, ali koje donose "dnevne" poene političarima.
Molim boga da nisam u pravu, pa makar me proglasili čime god hoće!
Da ne tupim sad o politici, nije za ovaj pdf, samo mi jako smeta što prosvetna struka nije poštovana, i što roditelji pred decom kritikuju nastavnike, i čak intervenišu (da ne kažem: prete), često i uspešno, kada njihovo (njihovom krivicom lenjo) dete dobije lošu ocenu ili neku vaspitnu meru za svoje besprimerno i nemoralno ponašanje. Stalno zaboravljamo da je škola i vaspitna ustanova, i da, dobra ili loša, ima ogroman uticaj na formiranje ličnosti deteta, koje će jako brzo postati odrastao čovek, i odlučivati i o našem životu, a i o opstanku države!
Čak i sam nastavni kadar mi, na žalost, deluje razjedinjen, i kao da mu nije važno da na prvom mestu održi visok kvalitet rada i ugled svoje struke.
 
Stekla sam utisak, da školstvo i briga o obrazovanju i vaspitanju dece i omladine ne samo da nije važna našoj državi, već, čak i da je cilj da se spomenuto oslabi, kako bi imali poslušnu populaciju, koja neće umeti da misli svojom glavom.
Суштина!

А разјарена, несвесна, без поштовања према ауторитетима, некултурна деца, су само последица тога.
Јер ако погледамо уназад, управо су родитељи тој деци они од којих је кренуло урушавање школства и генерално система вредности.
Част изузецима.

Да сам власт, просветни радници би морали да уживају највећи углед и доктори уз њих.
И једни и други раде абнормално одговоран посао.
Неодговорно обављање посла од стране и једних и других је само последица низа понижења које трпе у овој држави више од две деценије.

Заиста треба да се запитамо ко нам то води државу.
Интелектуална елита је под тепихом, квалитетни људи не могу да се истакну, чак , влада правило да чим се за неког види да вреди, саплићу га на сваком кораку и на све могуће начине се труде да га онемогуће да ради.

И онда, неки Аца, пише о самосвесној деци!, која не да нису самосвесна, него нису ни свесни у коликој су несвести.

А како их расвестити кад и код куће имају исте такве родитеље?

Нажалост, не видим излаз из ове ужасне ситуације.
 
Da li je i koliko urusavanje sistema obrazovanja u zadnjih 20 godina zbog sankcija , strajkova uticalo na to da se formiraju nove generacije dece i omladine sa mnogo vecom dozom kriticizma? Onaj segment stare drzave koji je trebao da stvori kopiju starijih generacija, sa jednoumljem i bez trunke kritickog razmisljanja, da uguci svaku sirinu u razmisljanju i svaki drugaciji stav , se urusio.

Vidi, Aco: ja sam išla u osnovnu školu davno pre tvog rođanja - dakle, u onom "strašnom" socijalizmu. U to vreme, poštovala se i tradicija, i škola, a o jednoumlju pričaju samo oni kojma to koristi za dnevne ciljeve. Naši osnovnoškolski nastavnici i učitelji su sa nama sarađivali i raspravljali o našem učenju i vaspitanju, i uvažavali naše kritike, kad god su bile osnovane. Mogli smo slobodno da se borimo za svoja uverenja, ali uz uslov da ih dobro argumentujemo! A naši roditelji nisu išli u školu da intervenišu da nam se pokloni ocena, već da nas češće ispituju, i time nateraju da redovnije učimo. Ako je neko od roditelja i imao nešto protiv načina rada nekog nastavnika, to je raspravio u školi, bez znanja i prisustva deteta, a pred detetom se nije rušio autoritet škole.
Već u srednjoj školi, profesori su nam se obraćali sa vi, ali i zahtevli visoke rezultate u radu, Što je za rezultat imalo i podizanje našeg samopoštovanja. Da ne govorim o fakultetu, gde su, zaslugom opšte atmosfere, kako škole i roditelja, tako i društva uopšte, najpoštovaniji bili oni studenti, koji su bili najuspešniji, a niko ni u šali nije pokušao da ih nazove štreberima, npr., već su im se divili!
Sada, čujem od studenata sa raznih fakulteta, i od mm, da je moguće polagati ispit sam, u profesorovom kabinetu, bez prisustva bilo koga drugog! Pa onda može biti i korupcije i svega drugog! A neki studenti prvi put vide profesora tek na ispitu, sve ostalo radi asistent! Zar nije osnovni uslov da neko zaradi platu, da bar bude prisutan na radnom mestu?
Kakvi to "stručnjaci" izlaze sa takvih fakulteta, i šta oni tamo nauče od struke, a šta o društveno prihvatljivom ponašanju, i koje samopoštovanje stiču studenti kojima su roditelji kupili diplomu?
Da li je ovo cilj reformi školstva? Neznanje, profesionalni nemoral, korupcija i laktanje umesto sticanja znanja?
 
Poslednja izmena:
Апсолутно се слажем са Хелен и Таоте, али морам да исправим Хелен.

Садашњи шестаци имају 4 ђачке књижице, 3 од 1. до 4. разреда и једну у петом.
Имају и СВЕДОЧАНСТВО на крају 5. разреда ( осим књижице)

Да би се исписале ђачке књижице у првом основне, учитељу је потребно око 20 сати за одељење од 25 ученика. Толико на полугодишту, толико на крају године. Да би се исписале оцене у дневнику потребно је око сат ипо по детету.

Где је уопште ДЕТЕ у целој причи?
Где је систем школства који је окренут детету?
Где је сарадња школе и породице?
То не може бити брига просветних радника, мора бити брига државе.
Нећу о политици, али цео систем треба мењати.
И то није тако тешко, почело је ,, гашовицом'', па враћено жестоко уназад. Земље у окружењу су релативно успешно решиле ове проблеме. Задржали оно што је ваљало из ,,социјалистичког периода'', а увели новине које могу да помогну формирању критичког мишљења ученика и бацили акценат на применљивост знања.
 
Da li je i koliko urusavanje sistema obrazovanja u zadnjih 20 godina zbog sankcija , strajkova uticalo na to da se formiraju nove generacije dece i omladine sa mnogo vecom dozom kriticizma? Onaj segment stare drzave koji je trebao da stvori kopiju starijih generacija, sa jednoumljem i bez trunke kritickog razmisljanja, da uguci svaku sirinu u razmisljanju i svaki drugaciji stav , se urusio.

sta...danas nema korupcije :roll:
 
nepostojanje minimuma nacionalnog interesa...je uzrok svim sunovratima u zemlji..prosvetnog..zdravstvenog..ekonomskog..politickog itd..

nas najjaci potencijal/resurs je covek..nacija nam je natprosecno inteligentna..da ne pominjem da smo proglaseni i za najuspesniju sportsku naciju..prema broju stanovnika a ni u sport se decenijama nista ne ulaze..

nema tu neke matematike..ili filozofije..reforma obrazovnog sistema ...nedri reformisan kadar..reformisani kadar nosi reforme drzave i sistema..

tj prosveta je prva a ne zadnja rupa na svirali
 
nepostojanje minimuma nacionalnog interesa...je uzrok svim sunovratima u zemlji..prosvetnog..zdravstvenog..ekonomskog..politickog itd..

nas najjaci potencijal/resurs je covek..nacija nam je natprosecno inteligentna..da ne pominjem da smo proglaseni i za najuspesniju sportsku naciju..prema broju stanovnika a ni u sport se decenijama nista ne ulaze..

nema tu neke matematike..ili filozofije..reforma obrazovnog sistema ...nedri reformisan kadar..reformisani kadar nosi reforme drzave i sistema..

tj prosveta je prva a ne zadnja rupa na svirali

Ово је потпуно тачно. Нажалост, иако сами просветни радници траже јаку националну стратегију образовања, квалитетан и применљив програм, нигде нема слуха за тако нешто.
 
Зашто би неко имао слуха за јаку националну стратегију образовања, кад је , управо, поента , како ми се чини ( а нек' ме неко исправи ако грешим) убијање националног идентитета, самим тим за такво школство овде нема места?

Мислим, ко да има слуха?
Ово се ја, онако, реторички питам!



Тема је идеална за пдф Политика.Јер, свима нама је јасно шта треба да се ради, али мене изузетно занима ЗАШТО се не ради исправно.
Зашто се школство толико занемарује?
Зашто се реформе врше тако накарадно?
Зашто се иде у смеру све лошијег образовања?

Србија је замља у којој је политика испред свега. И док год буде тако, биће све лошије и лошије.
 
Poslednja izmena:
Софија, да ниси којим случајем просветни радник?

Тако ми звучиш...(у позитивном смислу). ;)

Не само овде, него и на другим темама.

Нисам.:)
Али је моја мајка била професор Руског језика.
Предавала је у гимназији у ''оно'' време.

И још тад је почело урушавање система у том смислу ( од краја 70-их, почетком 80-их)- лоше плате, престало се улагати у школе у сваком смислу.

Моја мајка, која је обожавала свој посао и коју ђаци и дан-данас препознају на улици и уз широк јој се осмех јаве, је на крају пензију дочекала као преводилац.
Јер се једноставно није могло живети од просветарске плате.
Већ тада су многи професори, због тих, лоших услова рада, почели да отаљавају посао.И како кривити те људе? Кад раде напорно, уз то су образовани и једва преживљавају месец!
( шта да кажем, мој драги који је асистент на факултету има плату , данас, 45 хиљада!! :confused: )

Мада, ја која сам завршила гимназију у деведесетим, морам признати да је, без обзира на так тад беду у просвети, било фантастичних људи који су свој посао радили одговорно.
Поменула сам у првом посту на овој теми човека који ми је предавао математику- заиста изванредан математичар, и да, био је стог, морала је на часу бити дисциплина- и нико од нас, ђака, се никада није бунио- јер се знало ко је професор, а ко ђак.
А данас се , тај исти Јован Кнежевић, по медијима провлачи под надимком Јоца-УБИЦА.:eek::thumbdown: А знам поуздано да је само задржао критеријум и ништа друго.

Значи нешто се гадно променило у свести људи. А то није могло преко ноћи.
И ништа се не ради да се то стање побољша, напротив.

Ето, једноставно ме то погађа, правдољубива сам и за то сам да се зна ред, криво ми је да гледам како људи који нашу децу изводе на пут, данас лошије живе од ''бизМисмена'' са једва завршеном основном школом.

А свако ко хоће да загребе мало испод површине, схвата да ништа то није случајно.
И како да ме , онда, не боли судбина мог народа!

Ух, ал' се расписах!:lol:
 
Poslednja izmena:
Ово је потпуно тачно. Нажалост, иако сами просветни радници траже јаку националну стратегију образовања, квалитетан и применљив програм, нигде нема слуха за тако нешто.

Nema nacionalne strategije oupšte, ni definisanih dugoročnih nacionalnih ciljeva, niti bilo kakvog plana za period duži od jednog mandata, ne može ga biti ni za prosvetu, što je i za očekivati, pogotovo što je neobično izražena i podržavana "moda" da se mrzi sve što je naše, a nekritički se odobrava sve što potiče odakle bilo, samo da nije odavde... Što jako liči na dobro isplaniranu strategiju uništenja ne samo nacionalnog indentiteta, već i ličnog. U takvoj situaciji, kome treba obrazovanje? :otkacio:
 
Ljudi, što se bre nervirate, idemo u Jevropu, a tamo se zna kakva je škola - niko ne sme decu ništa da pita, ocenjuje se s mene pa na uštap. Video sam pre neki dan zadatak iz matematike za Nemački 10. razred (klinci od 15 godina) - jednačina sa jednom nepoznatom! ( verovali ili ne: x-4=12 ; x=?)
Naravno, deca njihove elite idu u druge i drugačije škole, ali to košta i košta. Deca najbogatijih idu u internate (gde li je ono Vučelićeva ćera?)... U privatnim skupim školama se primenjuju metode pomoću kojih i najgluplji izadju bolje osposobljeni od najpametnijih iz državnih škola.
Na taj način se od početka buduće vodje odvajaju od stoke koja će da rmba. :think:

A Aca je našao pravu temu za milu nam moderatorku... sad neko vreme nema da brine da će da ga banuju! ;)
 

Back
Top