Nacionalna ili građanska država?

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
...meni nije jasan koncept nacionalne manjine u gradjanskoj drzavi..mislim savrseno razumeme da pripadnici drugih naroda u nekoj nacionanoj drzavi imaju prava da se donekle samoorganizuju..jer ipak imaju ustavom odredjena nesto umanjena prava.kao npr da je srbija ustavom definisana kao drzava srba i ostalih gradjana..mogao bih da shvatim teznje i potrebe nacionalnih manjina da sacuvaju sostveni identitet..ali posto je srbija definisana kao gradjanska drzava..samim tim svi njeni gradjani (drzavljani ) imaju ustavom zagarantovana ista prava kao i vecinski narod..ne zloupotrebljavaju li nacionalne manjine svoj tzv status u gradjanskoj drzavi?..uostalom u kojooj to drzavi nacionalna manjina ima univerzitet na svom jeziku koji finansira drzava..koliko je meni poznato unutar EU nacionalne manjine mogu imati skole na svom jeziku ukoliko se samoorganizuju i samofinansiraju
 
...meni nije jasan koncept nacionalne manjine u gradjanskoj drzavi..mislim savrseno razumeme da pripadnici drugih naroda u nekoj nacionanoj drzavi imaju prava da se donekle samoorganizuju..jer ipak imaju ustavom odredjena nesto umanjena prava.kao npr da je srbija ustavom definisana kao drzava srba i ostalih gradjana..mogao bih da shvatim teznje i potrebe nacionalnih manjina da sacuvaju sostveni identitet..ali posto je srbija definisana kao gradjanska drzava..samim tim svi njeni gradjani (drzavljani ) imaju ustavom zagarantovana ista prava kao i vecinski narod..ne zloupotrebljavaju li nacionalne manjine svoj tzv status u gradjanskoj drzavi?..uostalom u kojooj to drzavi nacionalna manjina ima univerzitet na svom jeziku koji finansira drzava..koliko je meni poznato unutar EU nacionalne manjine mogu imati skole na svom jeziku ukoliko se samoorganizuju i samofinansiraju

Koja nac.manjina ima univerzitet na svom jeziku u Srbiji? S ostalim se generalno slažem, ali za univerzitet prvi put čujem.
 
Наравно национална држава, са високим степеном права националних мањина. Уосталом, националне мањине у нашој држави, имају највећа права од свих мањина у Европи. Погледајмо пример Хрватске и њен однос према Србима, а та држава тежи ка Европи и европским вредностима.
Колико је наша држава јадна, говори једна пример из Новог Сада, где је једна службеница у органу државне управе, одбила да овери документ, који је грађанин, попунио на ћирилици.
 
Poslednja izmena:
Koja nac.manjina ima univerzitet na svom jeziku u Srbiji? S ostalim se generalno slažem, ali za univerzitet prvi put čujem.

Постоји. Као што је постојао Универзитет у Приштини, који је био центар антисрпског деловања на КиМ, а пре свега Филозофски факултет, тако данас у Новом Пазару имамо Интернационални универзитет, чији је ректор Муфтија Муамер еф. Зукорлић.
 
Poslednja izmena:
Iraklije:
Наравно национална држава, са високим степеном права националних мањина. Уосталом, националне мањине у нашој држави, имају највећа права од свих мањина у Европи. Погледајмо пример Хрватске и њен однос према Србима, а та држава тежи ка Европи и европским вредностима.Колико је наша држава јадна, говори једна пример из Новог Сада, где је једна службеница у органу државне управе, одбила да овери документ, који је грађанин, попунио на ћирилици.

Pa sto je nije overio pesnicom u glavu, a kad bi stigla policija siguran sam da bi je pandur overio i pendrekom po bubrezima. :mrgreen:
 
pa sa obzirom da na tom Internacionalnom Univerzitetu ima maltene vise Srba nego muslimana ,a da su im profesori u vecini iz Beograda i Novog Sada ne verujem da je to bas prikrivena celija AL-Qaide kao sto se ovde nagadja .

То ће време показати, који је циљ постојања тог Универзитета. Наравно, долазе им професори из БГ и НС, али имају они и своје професоре, као што им долазе и професори из Сарајева.
 
Ja u Srbiji bivam osudjena kada napomenem deci da koriste cirilicu kada na casu rade kontrolni jer je kontrolni zvanican dokument koji bi trebalo da bude na cirilici, a oni ako hoce neka pisu latinicom u svim ostalim privatnim situacijama. Zatim, napomenuto mi je da nije umesno da nosim pecat cara Dusana na majici kao da je car Dusan bio krimos, a ne ponosni deo nase istorije, na sta sam ja rekla direktoru da onda zabrani i da se u vojsci nosi nasa zastava i da skine onu zastavu sa grbom koja visi na ulazu skole i da svima ostalima u skoli zabrani da na majicama nose reklame za kojekakve strane firme itd. pa da budemo ravnopravni u zabranama. Kada sam djaka Madjara pitala da me nauci kako se na madjarskom kaze "ziveli", osudjena sam da podrivam mrznju prema Madjarima. Kada kazem da je potrebno dobro znati srpski da bismo mogli da dobro nacimo strani jezik, osudjena sam sto sam srpski tooooliko nahvalila. Kada sam rekla djacima da uvek probaju stranca da nauce svom jeziku kada sa njim pricaju, osudjena sam da mrzim Engleze. Malo mi, dakle, fali da zavrsim u zatvoru zbog nepostovanja prava manjina u Srbiji. Cak i tamo me niko ne bi amnestirao jer nisam Siptarka a samo se njima sve oprasta. Cak su i u stranci komentarisali (dss) kada je pre trebalo da budem na nekoj omladinskoj funkciji, da sam previse nacionalno orijentisana, a stranci kao stalo do Srbije.
Usled svega toga, osecam se vrlo ugrozeno u svojim pravima iako smo vecina. Ako mi dozlogrdi, moracu da pobegnem odavde u neku od demokratskih drzava gde cu imati malo vise prava na samoopredeljenje.
 
Ja u Srbiji bivam osudjena kada napomenem deci da koriste cirilicu kada na casu rade kontrolni jer je kontrolni zvanican dokument koji bi trebalo da bude na cirilici, a oni ako hoce neka pisu latinicom u svim ostalim privatnim situacijama. Zatim, napomenuto mi je da nije umesno da nosim pecat cara Dusana na majici kao da je car Dusan bio krimos, a ne ponosni deo nase istorije, na sta sam ja rekla direktoru da onda zabrani i da se u vojsci nosi nasa zastava i da skine onu zastavu sa grbom koja visi na ulazu skole i da svima ostalima u skoli zabrani da na majicama nose reklame za kojekakve strane firme itd. pa da budemo ravnopravni u zabranama. Kada sam djaka Madjara pitala da me nauci kako se na madjarskom kaze "ziveli", osudjena sam da podrivam mrznju prema Madjarima. Kada kazem da je potrebno dobro znati srpski da bismo mogli da dobro nacimo strani jezik, osudjena sam sto sam srpski tooooliko nahvalila. Kada sam rekla djacima da uvek probaju stranca da nauce svom jeziku kada sa njim pricaju, osudjena sam da mrzim Engleze. Malo mi, dakle, fali da zavrsim u zatvoru zbog nepostovanja prava manjina u Srbiji. Cak i tamo me niko ne bi amnestirao jer nisam Siptarka a samo se njima sve oprasta. Cak su i u stranci komentarisali (dss) kada je pre trebalo da budem na nekoj omladinskoj funkciji, da sam previse nacionalno orijentisana, a stranci kao stalo do Srbije.
Usled svega toga, osecam se vrlo ugrozeno u svojim pravima iako smo vecina. Ako mi dozlogrdi, moracu da pobegnem odavde u neku od demokratskih drzava gde cu imati malo vise prava na samoopredeljenje.[/QUO
:rotf:
.....pa Vi ste poznata ličnost....Jeko....:dash:......:klap:
 
U teoriji, Srbija je nacionalna drzava, u praksi je gradjanska.

Nacionalne manjine (koje to u stvari nisu, je l' te) imaju bukvalno sve zamislive privilegije sem teritorijalnih autonomija. To je dobro, jer se time postize da etnicki separatizam u Srbiji slabi, jer jednostavno nema realnu osnovu postojanja.
 

Back
Top