RedHat 9.0 me malo zaj....

Poruka
19.925
Ljudi pomagajte mi sa ovim Linuxom! Nabavio sam Red Hat 9.0 uspeo da ga instaliram sve lepo, al me sad drka jedna stvar. Imam problem sa driverom za monitor (imam neku Belineu), nece da radi ni sa jednim driverom (probao sam razne varijacije generic drivera i jos poneki), zna li ko gde mogu da potrazim te drivere (nemojte mi reci belinein sajt jer tamo nema nista).
Drugi problem je kad startujem sistem u konzolnom modu, trazi mi posle inicijalizacije svih onih modula, neki localhost login. Kako me prethodno (ni pri instalaciji nije pitao za neki username i password) nemam ideju sta da mu kucam. Jel moze ovo nekako da se zaobidje? I sta mu znaci uopste?
 
Zar ti ne bese osoba koja tvrdi da je Linux bolji od Windows-a, a ni sam ne znas da ga koristis?

Kao prvo, ne trebaju ti drajveri za monitor, vec drajveri za graficku karticu... Pogledaj na sajtovima proizvodjaca... i ATI i nVidia poseduju drajvere za Linux i BSD (s' tim sto su nVidia-ini mnogo napredniji)... Kad instaliras drajvere, rucno podesi frekvence i rezolucije monitora i to je to...

A drugo, nemoguce da te pri instalaciji nije pitao za root sifru... Da bi se prvi put ulogovao u Linux potreban ti je root nalog, iz koga ces napraviti naloge za ostale usere... dakle, za username kucaj root, za sifru sta god da si odabrao pri instalaciji...

Toliko...
 
Trebalo bi da prodje sa standardnim monitorom tj generic varijantom, samo obelezis tu koja je max rezolucija i to je to. a u konzoli ono sto pise localhost to mu dodje ime racunara koji si mu dodelio, i tu bi trebalo da kucas username i password. sigurni korisnik koji postoji zove se root a sifru si sigurno unosio.

I kada se ulogujes kucaj

xf86cfg -textmode i tu lepo podesis graficku kartu , monitor, tastaturu i mis. Nakon toga pokreni X-server sa komandom X(obrati paznju da kucas veliko X) i ako ti se pojavi sivi ekran sa kursorom misa u obliku krstica onda smo uspeli :), tada priticni ctrl+alt+backspace i vratices se nazad u konzolu. Restartuj linux i trebalo bi da dobijes mogucnost grafickog okruzenja. Ukoliko to nije slucaj uloguj se opet kao root i promeni fajl /etc/inittab i budi siguran da na samom pocetku imas ovu liniju
id:5:initdefault: tu je kod tebe umesto broja 5 stavljen broj 3.
 
Da ja tvrdim da je Linux bolji od Windows-a (i jos pola sveta pored mene :) ), i jeste da nisam nikad radio pod njim, al su mi neki drugi demonstirali neke blagodeti dobro osmisljenog OS-a, pa sam se konacno i ja resio da ga instaliram. Nisam ni mislio da ce sve proci lako ko sa Win-om!
Znam da su Mandrake i SuSe najbolje distribucije za neupucene, al bash zato ih i nisam uzeo. Netreba mi user firendly interfejs, nego bas da naucim kako se Linuxom upravlja na najnizem nivou (jes da cu proci ko bos po trnju dok naucim i povatam sve, al sad...)
Nego problem sa "vidljivoscu" mi je i dalje ostao, i definitivno je problem sa monitorom, probao sam 101 kombinaciju drivera (onih iz distribucije), rezolucije, refresha i stalno isto! Nego gde da potrazim drivere? Ima li na netu neka baza Linux drivera, podrske, linkovi ka takvim mestima i sl...?
 
Pa ako tako razmisljas onda nije za tebe RH, nego uzmi slacksware ili debian. Mada da budemo realni i mandrake i suse se mogu podesavati isto tako do tancina, tj nisi ti prisiljen da koristis samo taj njihov graficki alat sa kojime je podesavanje mnogo olaksano pocetnicima.
 
ako imas Radeona moraces da trazis drivere na netu pa kompajliranje...
inace u podesavanjima mozes da izaberes generic VGA video kartu i radice ti ali bez 3d akceleracije
ALI najbolje uzmi neku noviju distibuciju, preporucujem ti Xandros 2.0, za pocetnike je, ali opet je Debian box, i neces imati problema sa hardverom, osim mozda nekim soft modemima
 

Back
Top