ARHITEKTURA RACUNARA
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: ARHITEKTURA RACUNARA

Početnik
    Učlanjen
    20.07.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano ARHITEKTURA RACUNARA

Ima li neko da se razume u arhitekture racunara?
    Arhitekture naredbi za Intel-ove i AMD-ove procesore?
    Zna li neko nesto o virtuelnoj memoriji,asocijativnoj memoriji,kes memoriji?
    RISC procesorima?

Obećava
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Ja znam samo jednog koji Zna da sve zna )
    www.google.com

Početnik
    Učlanjen
    21.07.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

intel i amd su cisc orijentisani dok je mac risc.
    razlika arhitekture je u osnovi.
    laicki receno cisc koristi implementiranu podrsku za velike i slozene operacije,a risc te operacije odradjuje sa vise manjih i bazicnijih operacija.
    risc je efikasniji ,ali i skuplji.
    ostalo potrazi sam.

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Podrazumevano

Citat Original postavio Sergio Pique
    ...risc je efikasniji ,ali i skuplji.
    Lapsus, CISC je efikasniji, ali su procesori komplesniji i generalno skuplji. :wink:

Imaš dosta korisnih informacija na
    http://www.intel.com/design/pentium/manuals/

Početnik
    Učlanjen
    21.07.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Sizif
    Citat Original postavio Sergio Pique
    ...risc je efikasniji ,ali i skuplji.
    Lapsus, CISC je efikasniji, ali su procesori komplesniji i generalno skuplji. :wink:

Imaš dosta korisnih informacija na
    http://www.intel.com/design/pentium/manuals/
    I jedna i druga tehnologija uzimaju od one druge dobre stvari tako da nema cisto risc ili cisc.
    Ne znam da li je procesor skuplji ali znam na primeru mac-a da je celokupni sistem skuplji.
    Koliko sam ja infirmisan risc je efikasniji ali zbog gore navedenog nepristupacniji obicnim smrtnicima.
    Mac je procentualno slabo zastupljen,ali taj procenat popunjavaju visoko skolovani i kvalifikovani ljudi(profesionalci) ,koji ne zele da se zajebavaju sa drugom boranijom.
    Ovo sve je moje misljenje ,zato me nemojte hvatati za rec,ali sugestija dobro dodje.
    Pogledajte http://www.apple.com/g5/

Obećava
    Učlanjen
    24.02.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Macovi procesori su zakon, ali su masine mnogo skuplje u odnosu na ove nase. Procesore im inace proizvodi Motorola, ali odnedavno Intel.

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Pa ne bash, ni jedno ni drugo. Apple se snabdeva G5 CPUom od IBMa, jer je Motorola kasnila mesecima sa isporukom. IBM inache pravi procesore pa, skoro svima jer ima najbolje FABove.

U sushtini, RISC je mnogo jednostavniji i efikasniji jer sadrzhi mali broj jednostavih instrukcija, koje se lako implementiraju u mikrokodu i stoga jednostavniji pipeline. Mada ima i hibrida. Npr. Motorola 68K se vodi kao CISC procesor, ali ako uporedish arhitekturu i set instrukcija sa x86, Motorola je mnogo chisitija i jednostavnija i vishe lichi na RISC nego na CISC.

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Kad poredis procesore od samog pocetka (znaci, kreces od 0 u razvijanju procesora),
    CISC je daleko napredniji od RISC-a po arhitekturi, jer ima vise instrukcija (CISC - Complex Instruction Set Computer, RISC - Reduced Instruction Set Computer). Medjutim, kad se krene u razvoj, CISC samo gomila i gomila instrukcije da bi odrzao backwards compatibility, da na kraju postane toliko glomazan, velik i neupotrebljiv da ga cak i ranije generacije RISC-a pocnu prestizati. RISC je surova snaga, bez mnogo instrukcija, tako da njemu povecanje tranzistora i brzine direktno utice na brzinu rada, a instrukcije ostaju gotovo nepromenjene. Kod CISC-a sve sto je bilo tu prethodno mora da ostane, a nove instrukcije se dodaju novim tranzistorima, dok se brzina postize povecanjem frekvence rada, so opet vuce za sobom potrebu za dubljim pipeline-om, vecu potrosnju, i generalno neisplativost.

CISC tehnologija je dobra solucija za prenosne uredjaje, jer mogu objediniti sve funkcije potrebne za isti, dok za RISC bi trebala posebna kola sa strane, kao i softver, da bi se sve implementiralo. Medjutim, kako vreme odmice, CISC zadrzava svoj backwards compatibility, i postaje sve glomazniji, pa pocne sve vise i vise struje da trosi, i samim tim, postaje neupotrebljiviji i za prenosnike...

Dakle, generalno, CISC-u je mesto u one-time-use stvarima, recimo kompleksnim serverima specijalne namene i sl. gde backwards compatibility i nije neki preduslov, i gde se to radi samo jednom pa ko zna kad ponovo... Za kucne masine, skalabilne servere i sl. RISC je daleko srecnija solucija...

Primećen član
    Učlanjen
    17.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano

Citat Original postavio Lord British
    Pa ne bash, ni jedno ni drugo. Apple se snabdeva G5 CPUom od IBMa, jer je Motorola kasnila mesecima sa isporukom. IBM inache pravi procesore pa, skoro svima jer ima najbolje FABove.

U sushtini, RISC je mnogo jednostavniji i efikasniji jer sadrzhi mali broj jednostavih instrukcija, koje se lako implementiraju u mikrokodu i stoga jednostavniji pipeline. Mada ima i hibrida. Npr. Motorola 68K se vodi kao CISC procesor, ali ako uporedish arhitekturu i set instrukcija sa x86, Motorola je mnogo chisitija i jednostavnija i vishe lichi na RISC nego na CISC.
    E tako se to radi, kratko ali *bitacno!!!

Slične teme

1. arhitektura
    Autor bonelady2003 u forumu Arhiva
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 19.10.2006., 21:50
  2. Arhitektura???
    Autor Kendja u forumu Tehničke nauke
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28.11.2005., 23:33
  3. ARHITEKTURA
    Autor henna u forumu Arhiva
    Odgovora: 0