Zasto mala deca nece da jedu?

Тема је врло глупо постављена, али кад је већ ту, ајд да кажем:

Мала деца једу онолико колико је њима потребно! НАШ проблем је што ми често меримо количину хране својим мерилима одраслог човека, а не дететов.
Даље, деца имају фазе када једу као мећава и фазе када скоро ништа не једу... То се смењује често.
Треће, мршавост детета не мора да буде показатељ мамине лоше кухиње (ко је заиста гладан тај неће пробирати) него наслеђене физичке конституције и разних других фактора....
Четврто - у нашем народу још увек важи како је дете лепо само кад је буцкасто и да је дебљина показатељ здравља и једрости.
Пето - неке маме компензују недостатак правог бављења дететом тиме што се фиксирају за храну и што постану преокупиране тиме да дете добро нахране...па иду по цео дан за дететом са тањиром и кашиком гурајући му залогаје у уста, јер, по њиховој процени, дете ''није довољно јело'' и на томе се завршава сва њихова посвећеност детету.

Иначе, увек се јежим од генерализација: испада да СВА мала деца неће да једу и да СВЕ маме лоше кувају...:roll:
 
Ja sam bila mršavo dete koje je bilo teško nagovoriti da jede - prosto, nisam bila gladna. Uvek su me terali da jedem, pa mi je svaki obrok bio mora. Ja moju decu nisam terala da jedu, i nismo imali problema oko toga.
Jedno je važno: nikada im ne nuditi nešto novo, ako nisu dobro izgladnela, i omogućiti im mnogo kretanja, jer se od "budi miran", ne može ogladneti.
Da, i jelo treba da bude šareno, po mogućnosti, da privlačno izgleda. Ima jako ukusnih jela, koje mi odrasli volimo, a koja deci izgledaju odvratno (na pr., meni je "bećarac" izgledao kao - pa...bljak, a da ne govorim o urnebes salati i gulašu).
Jedu oni kad ogladne, samo da ne osećaju pritisak.
 
Моји су увек јели све. Пазила сам шта им дајем док су били јако мали, али увек једу разноврсну храну и увек једу добро.
Нису буцкасти, никад нису ни били, и то ми јесте драго. Кад сам укапирала да имају фазе од пар дана да слабо једу, а после опет ,,како треба'', нисам их у тим фазама терала.
Оно што сигурно знам, то је да мало једу деца која по цео дан жвањају смоки, чипс, кексиће, а онда квалитетан и ,,прави'' оброк не поједу.
То је врло лоше ( открих топлу воду! ) , али нема баш премного родитеља који то дозвољавају.
По мом мишљењу моје сестричине једу врло мало, јер су моји синови у тим годинама јели више. Али, они су дечаци, и то онда заиста не бих смела да поредим. Обе су здраве ( и прелепе теткине лутке) и имају сасвим нормалну килажу за свој узраст.
Хтедох рећи да је процена колико које дете једе врло субјективна ствар, али Хелен је то већ све описала, још чекам да Хармони каже своје, а ја ћу само да се слажем... :cool:
 
Оно што сигурно знам, то је да мало једу деца која по цео дан жвањају смоки, чипс, кексиће, а онда квалитетан и ,,прави'' оброк не поједу

Па да, и онда родитељи забринуто кажу:''Јао, н-и-ш-т-а није јео цео дан!''.....а дете по цео дан грицка смокије или тамани чоколадице-бананице.:lol:
Али, пошто родитељи то не сматрају озбиљним оброком, они га и не рачунају...а заборављају да дете то сасвим довољно засити.
 
Наравно да је битно шта мајка једе у трудноћи, али не видим везу између трудноће и тога колико ће дете јести са 3-4-5 година...:confused:

dali to znaci da ne vidis i vezu izmedj zivota deteta u 2 do 5 god .. i ostatkom zivota...
jer je to po teoriji period kada se formira karakte (licnost) ....

sta vise po najnovijoj teoriji...dete nema nagone za jelom kakve je imala majka vec njena majka...nesto kao genetski materijla..odgovara. na nacin ishrane .. tek kroz drugu generaciji...
 
dali to znaci da ne vidis i vezu izmedj zivota deteta u 2 do 5 god .. i ostatkom zivota...
jer je to po teoriji period kada se formira karakte (licnost) ....



Реч је била о томе да не видим везу између тога како је мама јела у трудноћи и како дете једе кроз цело детињство, небитно да ли је у питању 2. или 12. година....
Не разумем какве везе има формирање карактера и о чему у ствари причаш....:confused:
sta vise po najnovijoj teoriji...dete nema nagone za jelom kakve je imala majka vec njena majka...nesto kao genetski materijla..odgovara. na nacin ishrane .. tek kroz drugu generaciji...

Извини, нисам разумела, гене које бабе носи дете? :confused:Обавезно са мамине стране?
КО је то ''доказао'' и где??? И какве то везе има са тиме да ''деца не воле да једу'', како рече постављач теме?

''По најновијој теорији ми носимо укрштене гене Јупитеријанаца и Венеријанаца.'' Чик, докажи да није тако! :P
 
,,Нагон за јелом као мамина мама...'' :dash:
Мени је драго да нико нема нагон за јелом као татина мама, јербо би ми деца била предебела! ;)

Да ли мушка деца имају нагон за јелом као татин тата?

Ох, колико питања се може поставити, и ето ти теме до бесвести!
 
prvo... mnogo je bitnije sta je roditelj jeo kad je bio.mali...mama u ovom slucaju .. dakle ako si ti bila ok sa ishranom kad si bila mala onda ce i tvoje dete najverovatnije biti ok... podrazumeva se da su tvoji geni dominantni u detetovom genetskom kodu
na to sam mislio i kad sam rekao za generaciju pre ..iliti babu kako kazes ..dete nosi gene babe koje je nasledilo kao dominantne ...


prosto receno nije toliko bitno sta se desava u trudnoci to su price iz naroda mnogo je bitnije sta se desavalo u periodu kad je roditelj bio mali naravno..onaj koji je dao dominantne gene..
 
Моја баба је претежно јела попару и куљу, понекад шваргле и беле кобасице.

Ебем му леба, како ја сад једем банане, киви, чипс и пијем кока колу?

Од кога наследих гене? :roll:
 
:eek::eek::eek:
Идемо из почетка:

Тип рече да на то колико ће дете јести у детињству утиче то шта је мама јела у трудноћи.

Ја кажем да та теорија нема благе везе, а ти ме исправиш тврдећи да на то колико ће дете јести у детињству директно утиче то шта је његова баба по мајци јела у детињству!

nesto kao genetski materijla..odgovara. na nacin ishrane .. tek kroz drugu generaciji...

prvo... mnogo je bitnije sta je roditelj jeo kad je bio.mali...mama u ovom slucaju

Можда би прво требало да срочиш на папирчету то што желиш да кажеш - па тек после провере напишеш овде?
 
Да ли је неко помислио на проблеме са трећим крајником.
Увећан трећи крајник, између осталог, може да доведе и до тога да дете не осећа укус хране, не може добро да дише док једе.
Знам за дете које је после операције овог крајника питало мајку за сваки оброк:
– Мама, да ли сам ја ово некада јео?
– Како ниси, па бар милион пута!
– Нисам мама, ово је укусно.
Дете је иначе било "тешко" на храни, али сада једе све са апетитом.
 
Моја баба је претежно јела попару и куљу, понекад шваргле и беле кобасице.

Ебем му леба, како ја сад једем банане, киви, чипс и пијем кока колу?

Од кога наследих гене? :roll:

Е, јадне ли ће бити твоје унуке на кивију, чипсу и бананама! :P
 
Moje misljenje je zato sto im mame ne kuvaju dobro, jer koja budala ne zeli jesti ako je nesto ukusno.

Bas sam to video kod jednog malog koji je jako mrsav, ali kod nekih ljudi uvek jede dok kod kuce vrlo malo.

Jel ti to iz izkustva ili iz neznanja ili je pak provokacija?
Deca jedu kod drugih zato sto im je tamo sladje.I uvek ce pojesti u tudjoj kuci nesto sto u svojoj nikada nije htelo ni da okusi.Takva su deca. To nije nista cudno.

Moj sin nece da jede keks, iz svoje ruke da i ne govorimo. Al eto,pre neki dan mu je jedna majka dala keks i on ga je pojeo jer je video da njen sincic jede u slast.

Mrsavost je nasledna,a i zavisi od metabolizma,to nema nikakve veze sa jelom.

Evo ti primer ja i moja sestra. Ja sam uvek imala bar 10kg vise od moje mladje sestre koja je i dan danas mrsava (hoces da kazes da moja mama lose kuva hahahahahaha kad moja sestra ne moze da se ugoji). Jednostavno takvo je bila dete,mrljavila je,jela je samo sta je ona htela, ubacivala je meni u tanjir svoje parce mesa da je mama i tata ne vide jos kao mala .Zivela je na grickalicama,krompiricima,eurokremu,sada pici,ponfritu,kokicama,pljeskavici .....
Ne znam koliko imas godina,ali ti mogu reci da gledas stvari kroz krivo ogledalo:thumbdown:.
 

Back
Top