Забрана латинице

Да ли сте за забрану латинице?

  • ДА

  • НЕ


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Су-35БМ

Obećava
Poruka
64
Да ли сте за забрану латинице? По мом мишљењу треба је забранити, јер то није наше писмо већ хрватско. Уставом је прописана само ћирилица тако да треба увести казне за физичка и правна лица која то не поштују. Регистарске ознаке на колима треба да буду на ћирилици, с тим да се користе само слова која су иста и у ћирилици и латиници, као што је случај у Русији. Што се Интернета тиче, треба користити романизацију ћирилице те Ш писати као SH, Ч као CH, Ж као ZH, Љ као LY, Њ као NY, Ћ као TY, Ђ као DY, Џ као DZH.
 
Au, dečko, al si ti pogubljen. Latinica je hrvatska? Jel? pa ja to nisam znao... Prvo, latinica je takođe naše pismo, ne možeš je zabraniti. Popularizacije ćirilice je dobra stvar, ali to sa latinicom je neizvodljivo i bilo bi jako štetno i loše, skupo i nepraktično ako neko pokuša da je stavi u drugi plan. Žao mi je, ali trebao si da ideš malo više u školu pa da naučiš oba.

PS. Neviđeno glupa tema...
 
Да ли сте за забрану латинице? По мом мишљењу треба је забранити, јер то није наше писмо већ хрватско. Уставом је прописана само ћирилица тако да треба увести казне за физичка и правна лица која то не поштују. Регистарске ознаке на колима треба да буду на ћирилици, с тим да се користе само слова која су иста и у ћирилици и латиници, као што је случај у Русији. Што се Интернета тиче, треба користити романизацију ћирилице те Ш писати као SH, Ч као CH, Ж као ZH, Љ као LY, Њ као NY, Ћ као TY, Ђ као DY, Џ као DZH.

koliko gluposti, ustavom su zagarantovana oba pisma , tebe treba banovati da ne seres puno :whistling::sad2::whistling::sad2::whistling::sad2:
 
Latinica ne pripada samo hrvatima. To ti je jedno, a drugo Pravopis srpskog jezika Matice srpske kaže: "Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika".
Zato: keep dreaming.
:hahaha:

Опште је познато да српска латиница не постоји. У српском језику, кад је у питању латинично писмо, користи се више варијанти овог писма: латиница (гајевица) коју је Људевит Гај прилагодио за хрватски и словеначки језик, по узору на Вуков принцип ,један глас - једно слово" (али не до краја), затим међународна латиница или енглеска латиница, коју наши информатичари називају „ошишана" латиница, јер је без дијакритичких знакова (а доста се примењује у пракси у савремеиим информационим технологијама). Раније су је наши лингвисти називали телепринтерска латиница",
После Новосадског књижевног договора 1954, године и стварања јединственог српско-хрватског, односно хрватско-српског језика, којим јс предвиђена ранноправност ћирилице и латинице, наши лингвисти су користили израз „српскохрватска латиница" односно „хрватскосрпска латиница", која је у Србији дуго остала и поред напуштања овог договора и језичког заједништва од стране Хрвата. Пошто, не нашом вољом, више не постоји српскохрватски језик (изузев периода док је важио Новосадски споразум), не постоји више ни „српско-хрватска латиница", коју још називају и „гајевица". То је прихваћено и у међународним стандардима. У међународном стандарду ISO/FDIS 12199, са насловом „Језици који користе латински алфабет", српски није увршћен у језике који га користе.

Вуков принцип "један глас, једно слово, односно једно слово, један глас" није до краја примењен у гајевици. Познато је да диграфи као што су Nj, Lj, Dž i Đ, стварају одређене проблеме у српском језику. Неке српске речи се, једноставно, не могу исправно написати латиницом, што тврде и неки лингвисти. Тако речи Тањуг, ињекција и коњунгкција, затим реч наџивети, оџалити и сличне, не могу се исправно иаписати латиницом.
Писање великих слова ових диграфа, исто тако није једноставно, па се нпр. Љиг и Љубљана пишу само првим великим словом диграфа. Посебне муке ствара диграф DJ, за којн је Даничић предложио знак „Đ", а Хрвати га прихватили крајем 19. века. Међутим, у пракси се задржала упоредна употреба диграфа ,dj" за „đ" i Даничићевог слова „"đ", што ствара озбиљне језичке проблеме.
И тако ми Срби од „готовог опет правимо вересију". Уводимо равноправност јединог српског изворног и изванредног писма ћирилице и латинице (мада није јасно које). равноправност која је довела скоро до затирања прве. То се најбоље да видети на бројним натписима фирми и других институција које нас окружују широм Србије. Ово се ради упркос међународном ставу израженом у горе поменутом стандарду.
 
Ili da mi "izvrnemo" Engleski za nas...:hahaha::hahaha:...znate kako bi to izgledalo?
Ovako:hahaha::rotf::hahaha::rotf::
 

Prilozi

  • 164.jpg
    164.jpg
    30,8 KB · Pregleda: 27
Au, dečko, al si ti pogubljen. Latinica je hrvatska? Jel? pa ja to nisam znao... Prvo, latinica je takođe naše pismo, ne možeš je zabraniti. Popularizacije ćirilice je dobra stvar, ali to sa latinicom je neizvodljivo i bilo bi jako štetno i loše, skupo i nepraktično ako neko pokuša da je stavi u drugi plan. Žao mi je, ali trebao si da ideš malo više u školu pa da naučiš oba.

PS. Neviđeno glupa tema...

Латиница није постојала у српском језику пре појаве српскохрватског језика и југословенске идеје. Латиницу су у мираз донели Хрвати.
 
Latinica ne pripada samo hrvatima. To ti je jedno, a drugo Pravopis srpskog jezika Matice srpske kaže: "Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika".
Zato: keep dreaming.

Знам да су ово само пусти снови, али не можеш ми забранити да сањам. Русија и Грчка су једине две православне земље које нису банана републике.
 
Да ли сте за забрану латинице? По мом мишљењу треба је забранити, јер то није наше писмо већ хрватско. Уставом је прописана само ћирилица тако да треба увести казне за физичка и правна лица која то не поштују. Регистарске ознаке на колима треба да буду на ћирилици, с тим да се користе само слова која су иста и у ћирилици и латиници, као што је случај у Русији. Што се Интернета тиче, треба користити романизацију ћирилице те Ш писати као SH, Ч као CH, Ж као ZH, Љ као LY, Њ као NY, Ћ као TY, Ђ као DY, Џ као DZH.

E bas da vidim ko ce da mi zabrani ,latinica je takodje srpsko pismo i svako ima pravo da odabere kojim ce pismom pisati,zasto da se ogranicavamo na samo jedno.
 
Да ли сте за забрану латинице? По мом мишљењу треба је забранити, јер то није наше писмо већ хрватско. .

:rotf::dash::rotf::dash::rotf::dash:
im8ecilnije izjave na ovom forumu nisam pročitao jako duuuuugo:hahaha::hahaha::hahaha:
ajoj:rotf::rotf::rotf:
dalje neću ni da čitam šta si pisao...:rtfm::roll:
mislim da ovu temu bi trebalo prebacit ovde:
:arrow: http://forum.krstarica.com/threads/226330&page=64
:mrgreen:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top