EKOLOGIJA

verititis

Zainteresovan član
Poruka
210
E ljudi, jel neko razmislja da sledece godine upise bioloski fax smer ekologija:???: ja razmisljam i o toj opciji pa bih volela da se jave oni koji su zainteresovani, kao i oni koji vec uveliko studiraju ili su tek upisali da kazu svoja iskustva s tim faxom. da li mi npr. mozete reci kakvu perspektivu imaju buduci ekolozi u Srbiji. Unapred hvala.:bye:
 
E ljudi, jel neko razmislja da sledece godine upise bioloski fax smer ekologija:???: ja razmisljam i o toj opciji pa bih volela da se jave oni koji su zainteresovani, kao i oni koji vec uveliko studiraju ili su tek upisali da kazu svoja iskustva s tim faxom. da li mi npr. mozete reci kakvu perspektivu imaju buduci ekolozi u Srbiji. Unapred hvala.:bye:

Ej,koji si ti smer u medicinskoj???Ej,ne mogu da verujem,sve ono sto mi pada na pamet da upisem,ti to isto hoces.Ja nemam pojma kako cu se odluciti,sva sreca,pa imam jos ovu god da razmisljam.
 
Joj, ja mislim da cu to upisati, ali nisam sigurna. Prvenstveno zelim zastitu zivotne sredine, a na bioloskom faxu je to zajedno... Razmisljam i o rgf... Bas je tesko odluciti se.
 
Joj, ja mislim da cu to upisati, ali nisam sigurna. Prvenstveno zelim zastitu zivotne sredine, a na bioloskom faxu je to zajedno... Razmisljam i o rgf... Bas je tesko odluciti se.

idi na forum i videceshttp://www.biolozi.neth slicne teme.

Uglavnom ima posla, josh ti je diploma priznata u svetu pa mozesh odmah da radish u inostranstvu bez potrebne nostrifikacije i bilo kojih drugih smetnji. Poznajem jednu koja je dodushe u Marici studiralal ekologiju i sada radi u Francuskoj na odrzavanju jedne plaze. To je inace i cest posao ekologa da prate bioloske pojave na nekom ekosistemu.
 
Joj, ja mislim da cu to upisati, ali nisam sigurna. Prvenstveno zelim zastitu zivotne sredine, a na bioloskom faxu je to zajedno... Razmisljam i o rgf... Bas je tesko odluciti se.


strasno tesko... ja sam danas pricala sa mojom profesoricom i rekla je da je ekologija definitivno posao buducnosti i kaze da je u Novom Sadu odlicno organizovana:think:
 
strasno tesko... ja sam danas pricala sa mojom profesoricom i rekla je da je ekologija definitivno posao buducnosti i kaze da je u Novom Sadu odlicno organizovana:think:

pa da, mislim da je to jedan od smerova koji je svugde lepo organiovan. Mislim da cak i leti mozesh da vrish naucne radove i volontirash po prasumamama ili morima ako se prijavish na neki od faxova.
 
]pa da, mislim da je to jedan od smerova koji je svugde lepo organiovan. Mislim da cak i leti mozesh da vrish naucne radove i volontirash po prasumamama ili morima ako se prijavish na neki od faxova.[/QUOTE]

ja mislim da je to dobar smer.:P mada interesuje me i mogucnost zaposlenja nakon ovog zavrsenog smera da li npr. mozda moze da se ide nesto dalje itd. na kojem si ti smeru???
 
i u kom gradu???

]pa da, mislim da je to jedan od smerova koji je svugde lepo organiovan. Mislim da cak i leti mozesh da vrish naucne radove i volontirash po prasumamama ili morima ako se prijavish na neki od faxova.

ja mislim da je to dobar smer.:P mada interesuje me i mogucnost zaposlenja nakon ovog zavrsenog smera da li npr. mozda moze da se ide nesto dalje itd. na kojem si ti smeru???[/QUOTE]

e ja josh uvek nisam na faxu, ali ja sam buduci hemicar. Neznam ako si upoznata, ali sada idesh 5 semestara opste biologije a 5 semestara usmerenja, u tvom slucaju ekologiju. Kada zavrshish dobijash titulu mastera i mozesh da idesh na doktorske studije. Ja ti preporucujem da pocnesh da se bavish i naucno istrazivackim radom u okviru sajma nauke ili tako neshto jer ce ti biti vece sanse da se zaposlish ili odesh na doktorske studije, koje su u inostranstvu i besplatne. Ekologija ti je svugde super posebno na bioloskom fakultetu. Gore sam stavio sajt pa zaista mozesh puno toga da procitash o ovome smeru jer ima tema o samim studijama i uslovima za kasnije.
 
Ja sam sanitarno-ekoloski smer u srednjoj i nesto sam cuo da ce 2010-e svaka veca firma morati da ima svog ekologa.Ekologija u Bg-u ima samo na Bioloskom,a meni nije los ni program na Geografskom-geoprostorne osnove zastite zivotne sredine.Al.ja se plasim,dal ce ekologija kod nas uopste tako brzo zaziveti,jer je kod nas sve usporeno.Bezveze je i to sto prvo 3 godine moras da studiras opstu biologiju,pa onda samo cetvrtu i petu ekologiju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam sanitarno-ekoloski smer u srednjoj i nesto sam cuo da ce 2010-e svaka veca firma morati da ima svog ekologa.Ekologija u Bg-u ima samo na Bioloskom,a meni nije los ni program na Geografskom-geoprostorne osnove zastite zivotne sredine.Al.ja se plasim,dal ce ekologija kod nas uopste tako brzo zaziveti,jer je kod nas sve usporeno.Bezveze je i to sto prvo 3 godine moras da studiras opstu biologiju,pa onda samo cetvrtu i petu ekologiju.


da ali kasnije mozes dodatno da se usmeravas itd. i ja se pomalo bojim toga kad ce ta reforma biti i kod nas:banovati: ali zar nije tako i sa svim zanimanjima? svaki zavrseni fax nosi rizik od nezaposlenja:thumbdown:
 
da ali kasnije mozes dodatno da se usmeravas itd. i ja se pomalo bojim toga kad ce ta reforma biti i kod nas:banovati: ali zar nije tako i sa svim zanimanjima? svaki zavrseni fax nosi rizik od nezaposlenja:thumbdown:

Za to si u pravu.Iskreno,gotovo bilo koji fax da zavrsis,moras da imas vezu,da bi se zaposlio u nekoj jacoj firmi.Meni je i dalje medicina na prvom mestu,al nisam siguran da li cu izdrzati toliko ucenja 6 god....
 
Za to si u pravu.Iskreno,gotovo bilo koji fax da zavrsis,moras da imas vezu,da bi se zaposlio u nekoj jacoj firmi.Meni je i dalje medicina na prvom mestu,al nisam siguran da li cu izdrzati toliko ucenja 6 god....[/QUOTE]

i ja se dvoumim. nisam sigurna da li je moje interesovanje za medicinu proporcionalno odricanju od minimum 7,8 godina studiranja:think:
 
Za to si u pravu.Iskreno,gotovo bilo koji fax da zavrsis,moras da imas vezu,da bi se zaposlio u nekoj jacoj firmi.Meni je i dalje medicina na prvom mestu,al nisam siguran da li cu izdrzati toliko ucenja 6 god....

i ja se dvoumim. nisam sigurna da li je moje interesovanje za medicinu proporcionalno odricanju od minimum 7,8 godina studiranja:think:[/QUOTE]

A cekaj ti se dvoumish i izmedu medicine. Hmm pa ajde da te ja malo usmerim. Nash medicinski fakultet nije priznat u svetu, od ove godine ne priznaju ga cak ni ex Jugoslovenske zemlje, tako da odlazak u inostranstvo je vrlo otezan. Mislim, ako zelish mozesh da polazesh vanredno jedne testove na engleskom, olaksica je sto mozesh da polazesh u toku godine sto je bolje nego da ih polazesh posle studija, kada je dosta isparilo. Citao sam iskustva ljudi koji su polagali te testove iz histologije, biohemije i josh nekog predmemta, i vecina ga je ocenila kao smeshno, lako itd. Razlika izmedu nasih faxova je u tome sto u inostranstvu na medicini hemija je svedena na ono sta im treba u medicini. Dok cesh kod nas uciti polozaj i uglove atoma, beskonacne lance itd. kod njih je hemija svedena primere : Sta bude ako ovoga fali ili ga ima u visku? Kako nadomestiti? I sve to upakovano u obaveznu praxu. Ovo je i dobro i loshe jer ti kada zavrshish taj smer imash brdo znanja ali malo praxe. Josh nash fakultet nije vishe priznat ni u Arabiji niti zemljama Bliskog istoka (veruj mi znam jer sam ziveo tamo). Onda medicina traje 6 godina, zahteva veliko odricanje, deset puta vecu odgovornost i hladnokrvnost jer ti kasnije radish sa ljudskim zivotima. Ako i posle svega ovoga volish medicinu, onda je upishi. Imash brdo specializacija i josh vishe subspecijalizacija i uvek se snadesh. Medicina je divan i plemenit posao i onaj koji se nade u toj profesiji a voli je zna da cini dobro i sebi i drugima.
Sa druge strane imash ekologiju. Ja sam imao neke slicne dileme, ja sam se dvoumio izmedu mol. bio i hemije i kada sagledam sve u globalu vishe mi se svida hemija jer je nekako dinamicnija. Naravno nishta protiv mol. biologije. Imash na infostudu planove i programe rada na oba fakulteta i smerove pa pogledaj. Zamisli sebe gde cesh biti za nekih 20 godina, da li se vidish kako radish analize i pomazesh ljudima ka ozdravljenju ili na nekoj plazi, firmi, sumi itd?
 
[

A cekaj ti se dvoumish i izmedu medicine. Hmm pa ajde da ...


medicina nije los fax. moj tata je zavrsio medjutim on misli da bi bolje prosao da je upisao ekonomiju ili slicno. moje profesorice koje rade i kao lekari ili su radile kazu da je pametnije upisati bioloski nego medicinu upravo zbog toga sto zahtava godine odricanja a u praksi moras imati strpljenja za ljude sto ja nemam. npr. ne bih imala zivaca da lecim dugogodisnjeg pusaca od karcinoma pluca a da on pored svega ne pokazuje interesovanje da prestane da pusi! i sad ja treba da se ubijem lececi nekog kretena koji ni hvala ne zna da kaze! prvo sto bih uradila je to sto bih ga izbacila iz ordinacije! tako da mislim da bi mi ipak bolje legla ekologija. nece mi biti problem da je zavrsim samo se bojim gde bih kasnije mogla da nadjem posao:sad2: i ne znam koji se fax priznaje (za inostranstvo) u beogradu ili novom sadu:???:
 
Biologija se definitivno priznaje u inostranstvu, svi smerovi osim profesora biologije i hemije. kako stvari sa zaposlenjem ekologa u zemlji stoje ne znam, napolju stoje odlicno. Takodje nisam sigurna kakav ce ovaj novi program biti, stari program je bio odlican. Ne preterano tezak (da se razumemo ne ni lak), ali ekstra zanimljiv. Dosta se putuje, rade se razni projekt. Ekolozi od svih na bioloskom imaju najvise prakse. Preporucujem!!!! :ok:
 
I obavezno da se prijvaljuje na letnje praxe po inostranstvu, to joj je velili PLUS!!! I ako bude bila good student moze da ode na jedan placeni sememstar u grac, u austriji sa njima fax ima vezu pa moze lako da upadne! Uf sto joj zavidim na ovakvim dobrim uslovima!
 
I obavezno da se prijvaljuje na letnje praxe po inostranstvu, to joj je velili PLUS!!! I ako bude bila good student moze da ode na jedan placeni sememstar u grac, u austriji sa njima fax ima vezu pa moze lako da upadne! Uf sto joj zavidim na ovakvim dobrim uslovima!

eto nema sta...:) sve pozitivni komentari:super: e hvala sto odvajas vreme za moja neogranicena pitanja:worth:
 
Biologija se definitivno priznaje u inostranstvu, svi smerovi osim profesora biologije i hemije. kako stvari sa zaposlenjem ekologa u zemlji stoje ne znam, napolju stoje odlicno. Takodje nisam sigurna kakav ce ovaj novi program biti, stari program je bio odlican. Ne preterano tezak (da se razumemo ne ni lak), ali ekstra zanimljiv. Dosta se putuje, rade se razni projekt. Ekolozi od svih na bioloskom imaju najvise prakse. Preporucujem!!!! :ok:

znam da se priznaje samo ne znam da li se priznaje i ako zavrsim u Novom Sadu:???:
 
nishta nishta volim ja da pomazem jadnim izgubljenim dusama koje beznadno lutaju nasom dragom rasparacanom zemljom, sa nadom da ce pronaci put u ovom okrutnom svetu koji prozdire mlade talente.[/QUOTE]

joj sad sam pocela da razmisljam i o veterini:think: e stvarno samo jos i o pravnom da pocnem da razmisljam pa da upotpunim sliku:roll:
 

Back
Top