Partijska Banana Republika Srbija

propelerhead

Primećen član
Poruka
549
Branislav Uskoković, bivši petnaestogodišnji direktor Elektrodistribucije Beograd, oteo je za vreme svog direktorovanja 32 stana. Godinama je izmicao pravosudnim organima, a za svoje malverzacije konačno je osuđen na devet godina zatvora. Stanovi će mu, po svoj prilici, kad odsluži kaznu, ostati.

Jer , u Srbiji još ne postoji zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnim radnjama. Aktuelni zakon za sada dozvoljava isključivo oduzimanje imovine stečene konkretnim krivičnim delima, dok ne preispituje ostatak kriminalne imperije, koji je uglavnom daleko veći i „teži“. Novi zakon koji bi to regulisao proverom kompletne imovine koja nije mogla da bude stečena na osnovu legalnih prihoda okrivljenog, trebalo je da usvoji još prošla vlada, ali se to iz nepoznatih razloga nije dogodilo. Sada se čeka da se nakon stotina ostalih bitnih sporazuma i zakona, i ovaj nađe na dnevnom redu Skupštine. Kada će to biti, još se ne zna.
Zna se, međutim, da se nijedan zakon ne može primenjivati retroaktivano, tako da će famozne 32 stambene jedinice u Beogradu, Podgorici i Budvi zauvek ostati u posedu Uskokovića i njegove porodice koja bi polagala pravo u eventualnoj ostavinskoj raspravi.

Zaključak koji sledi jeste da se porodice kriminalaca u stranim zemljama ne odlučuju tako lako da na sudu traže imovinu za koju znaju da je verovatno stečena malverzacijama, korupcijom, prevarama, krađama, ubistvima, pretnjama.... dok za naše ljude to očigledno ne predstavlja problem. Bar ne za udovice članova ozloglašenog zemunskog klana, koje su čak tužile državu zbog rušenja poznatog kompleksa u Šilerovoj ulici, simbola moći tada najjačeg kriminalnog klana u zemlji, i pri tom na ime odštete od države tražile 600 miliona dinara.
Upoređujući podatke iz 100 predmeta ostavine u Srbiji i u još 12 zemalja, Dragan Manojlović je došao do toga da su kriminalci koji su bili bez zaposlenja i bez dana radnog staža, kao i bez poreskih prijava, u Srbiji u 85 slučajeva ostavili nepokretnu imovinu, dok ni u jednom inostranom predmetu ostavine to nije bio slučaj. Čak u 97 slučajeva u drugim državama, ostavinske rasprave posle smrti kriminalaca nije ni bilo, dok se u Srbiji to dogodilo samo u 13 slučajeva.

http://www.blic.co.yu/temadana.php?id=55060
 
Sa Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz kriminalnih radnji se kasni, ali je veći problem što se donose zakoni koji se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno i služe da bi se stvorile nedovoljno jake i zavisne institucije. Borba protiv korupcije je sprovođenje dobrih poteza u dugom periodu i stalna volja da se stvore institucije koje će učiniti da ono što piše u zakonu bude bespogovorno ostvarljivo. Za to je presudan kontinuitet i volja koji u Srbiji ne postoje.

Zakoni se ovde donose da bi se napravio simboličan korak ka EU, oni su samo rezultat političkih dogovora da se donese pravni spis koji ništa konkretno ne može da uradi. Najbolji pokazatelj je činjenica da zakoni koji su doneti poslednjih godina nisu smanjili korupciju ili promenili njenu suštinu. Srbija u poslednje tri godine ide unazad, jer i ti mali pomaci koji se napravljeni primenom donetih zakona i tako doveli vlast u poziciju koja im ne odgovara, munjevito bivaju osporeni.
Srbija je i jedina zemlja koja nema eksternu reviziju trošenja budžetskih sredstava. Godinama se nijedan završni račun trošenja budžeta nije našao pred Parlamentom. Ništa neće pomoći izbori, kada nije poznato kako su prethodni vladali i kako su trošili novac. Čak se ni opozicija ne ponaša kako bi trebalo, jer i njih finansiraju isti tajkuni. Kada ste čuli da je neko iz opozicije tražio reviziju trošenja budžetskih sredstava? Nikada.
Ovde se sprečava primena svih onih zakona koji zadiru u suštinu vršenja vlasti jer se ovde vlada uz pomoć korupcije. Tako se i kontrola toga kako je neko stekao imperije kojima raspolaže opstruira na sve moguće načine i ide se toliko daleko da se čak sprečava i odgovaranje za krivično delo korupcije.
Šta je bolji dokaz za to nego da je od 2000. republički tužilac vršilac dužnosti, a da se specijalni bira na dve godine. Prave odgovornosti neće biti jer se to sve namerno radi, sprege povezanosti između vlasti, opozicije, tajkuna i kriminala su očigledno neraskidive.
Naše političke elite ne samo da neće da donose dobre zakone, već i kada ih donesu, ne dozvoljavaju da institucije budu nezavisne, postavljaju partijske ljude i gase ona tela koja imaju i najmanje dobre rezultate. Nekada se zapitam šta će nam uopšte takvi zakoni, kada ne dovode do smanjenja korupcije. Uostalom svaki zakon koji se ne primenjuje i kojim su formirane institucije koje služe samo kao paravan previše košta poreske obveznike.
Dok naše vlasti pokušavaju da prikriju šta se prikriti može ovde će postojati sistemska dominantna korupcija, koju će biti sve teže obuzdavati.
Verica Barać,
predsednica Saveta za borbu protiv korupcije

http://www.blic.co.yu/temadana.php?id=55062
 
Taj zakon je trebao da ide u paketu sa zakonom koji je omogucio policiji pritisak, finansijsko podmazivanje i zastitu svedoka. Kad su ovi doneseni, ovaj prvi je gurnut pod tepih, jer bi to napravilo katastrofu u sudstvu. Hiljade i hiljede stanova bi trebalo oduzeti od jednom, i to ne samo stanova, vec i kuca, lokala i ostalih nekretnina i pokretnosti...
 
Taj zakon ce biti donesen u ovom sazivu skupstine, odnosno njenom mandatu........to je vec prakticno resena stvar, postoji nacrt zakona, politicki dogovor vecine i samo je pitanje kada ce doci na dnevni red.........

Licno jedva cekam, da se donese, ali sam skeptican, prema primeni u praksi......ima hiljadu dobrih zakona koji su nazalost, mrtvo slovo na papiru.......videcemo:think:
 
Taj zakon je trebao da ide u paketu sa zakonom koji je omogucio policiji pritisak, finansijsko podmazivanje i zastitu svedoka. Kad su ovi doneseni, ovaj prvi je gurnut pod tepih, jer bi to napravilo katastrofu u sudstvu. Hiljade i hiljede stanova bi trebalo oduzeti od jednom, i to ne samo stanova, vec i kuca, lokala i ostalih nekretnina i pokretnosti...

Па зато и не доносе закон јер чекају да се ово што је остало још распрчка, разнесе и покраде јер закон не може да важи ретроактивно - а после ће да одузимају и да ваћаре "ситну боранију"...
 
Па зато и не доносе закон јер чекају да се ово што је остало још распрчка, разнесе и покраде јер закон не може да важи ретроактивно - а после ће да одузимају и да ваћаре "ситну боранију"...

Mito, danas se slazem sa tobom u stavovima? Sta bi? :rotf::rotf::rotf:

Naravno da je tako, samo nemoj molim te da kazes da je to zbog 'zutih'. Jednostavno, navika korumpiranih politicara datira odavno i dok se to ne rascisti, tj. dok ne proradi 'gow.njiva motka' nema boljitka.
 
Taj zakon ce biti donesen u ovom sazivu skupstine, odnosno njenom mandatu........to je vec prakticno resena stvar, postoji nacrt zakona, politicki dogovor vecine i samo je pitanje kada ce doci na dnevni red.........

Licno jedva cekam, da se donese, ali sam skeptican, prema primeni u praksi......ima hiljadu dobrih zakona koji su nazalost, mrtvo slovo na papiru.......videcemo:think:

Mislim da tje biti josh jedan u nizu promashaja.. Jer je wlada kompletno nesposobna. Ti zakoni su smejurija uglawnom z:D
Ali sachekajmo. Ko zna, mozhda su se razboleli pa ga i primene ili neshto
 
Mito, danas se slazem sa tobom u stavovima? Sta bi? :rotf::rotf::rotf:

Naravno da je tako, samo nemoj molim te da kazes da je to zbog 'zutih'. Jednostavno, navika korumpiranih politicara datira odavno i dok se to ne rascisti, tj. dok ne proradi 'gow.njiva motka' nema boljitka.

Zuti su najodgoworniji zato shto su wetjinska wlada. To je chinjenitza, i morash da skapirash taj pojam odgowornosti. To je osnowa demokratije.
Znachi ja ne podrzhawam radikale, lichno mi je sad naj SPS, ali je chinjenitza da su zhuti najwishe, ai SPS donekle odgoworni..
 
Zuti su najodgoworniji zato shto su wetjinska wlada. To je chinjenitza, i morash da skapirash taj pojam odgowornosti. To je osnowa demokratije.
Znachi ja ne podrzhawam radikale, lichno mi je sad naj SPS, ali je chinjenitza da su zhuti najwishe, ai SPS donekle odgoworni..

Ajd molim te napiši to na srpskom da mogu da pročitam... Nije valjda da se stidiš srpskog jezika?
 
el 0 el..
Pa gde se ja to stidim ko sam? :lol:
Samo pishem owako lol.
Ja sam mozhda inache jedan od najwetjih patriota owde i u rl.
Ewo npr danas me drugaritza pitala koji jezik da uzme na faksu. izmedju italijanskog i spanskog..
I narawno da sam joj rekao da uzme Spanski, jer spanija nije priznala Kosowo
 

Back
Top