Dragana : Zasto sam prihvatila islam
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Dragana : Zasto sam prihvatila islam

Aktivan član
    Učlanjen
    03.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano Dragana : Zasto sam prihvatila islam

Perić: U mojoj porodici svi su pravoslavci, ali nisu baš previše religiozni

Foto: Edin KARAHUSIĆ

Zašto sam prihvatila islam

Moje preobraćanje počelo je kada sam jedne prilike došla na forum da provociram muslimanske ideje...

28.08.2008. 19:20

Vjera ne ostavlja prostor za pitanja i sumnju. Važno je u njoj naći utočište i odgovore. Svi se rađamo u određenoj tradiciji, kulturi i naslijeđenoj vjeroispovjesti, kojoj ćemo samo pripadati - sami odlučujemo i dobro je da je tako. Donosimo vam priču o Dragani iz Sombora, koja je prešla na islam. Muslimana se ranije bojala, a njeno opredjeljenje i nije baš najbolje prihvaćeno.

Dragana, donedavno pravoslavka po vjeroispovijesti, odrasla je u pravoslavnoj porodici i do prije dvije godine pomalo je čak i zazirala od muslimana.

- U mojoj porodici svi su pravoslavci, ali nisu baš previše religiozni. Zapravo sam ja bila najreligioznija u porodici, pa čak do te mjere da sam insistirala da se krstim, iako moji roditelji nisu bili za to. Od malih nogu sam se na svoj način molila Bogu i tada sam znala samo za pravoslavlje i crkvu. Naravno, za mene je to bio jedini ispravan način vjerovanja. Uopće nisam imala namjeru da istražujem o islamu. Čak su u mojoj porodici imali otpor prema muslimanima, tako da sam i ja pomalo i zazirala od njih, plašila sam ih se - priča Dragana.

Kako prema islamu niko nije ravnodušan, ili ga voli ili ga se boji, ona kaže da je bila od onih drugih.

Sve počelo od foruma

- Moje preobraćanje počelo je kada sam jedne prilike došla na forum da provociram muslimanske ideje, poput svetog rata - Džihada. Međutim, tu sam dočekana na moje veliko iznenađenje vrlo smireno, strpljivo, čak mudro. Iako sam ja bila veoma oštra i neprijatna, nisam dobila očekivanu reakciju, čak suprotno. Tada sam se ja ustvari postidjela same sebe i svojih namjera. Iskreno, njihova smirenost je bilo prvo što me privuklo - nastavlja.

Iako je imala loše i ružno mišljenje o muslimanima, dok je sa ženama muslimankama razgovarala preko telefona, shvatila je da su one sve suprotno od onoga što je mislila o njima.

- One su vrlo pametne, imaju širinu poimanja mnogih stvari, veoma su smirene, blage, a u isto vrijeme i izuzetno mudre. Dalje me fasciniralo kako oni prakticiraju vjeru onako kako je to propisano, bez ikakvih iskrivljenih pretenzija. Počela sam postavljati sve više pitanja i s početka sam ipak bila malo skeptična spram svega toga. Borila sam se protiv toga misleći da je nemoguće da je islam istina, da može išta drugo biti istina osim moje vjere.

Ali kako kaže, čitajući Kur'an spoznala je pravu, autentičnu istinu.

- Ni u jednom harfu niti slovu ništa nije promijenjeno do dana današnjeg, niti će biti, za razliku od prethodnih objava, koje su izgubile autentičnost zbog izmjena koje su ljudi vremenom dodavali i oduzimali. Kada sam čitala Bibliju, znala sam da ima puno verzija, ali nisam znala da postoji posljednja knjiga koja je pečat svim ostalim. Na ovaj način ja sam samo nadgradila svoje hrišćanstvo.

Jednom je pitala sveštenika da joj objasni Sveto trojstvo, na šta je on odgovorio da je to sveta tajna. Ona smatra da pravoslavlje, za razliku od islama, nema odgovore na mnoga pitanja.

- Imamo razne obrede i niko mi nikada nije znao objasniti pozadinu toga, zašto mi te obrede vršimo, dok sam u islamu za sva pitanja našla prihvatljive i istinite odgovore.

Da bi preobratila svoju vjeru, trebala je izgovoriti šehadet u prisustvu dva svjedoka, ali pošto nije imala nikoga od muslimana, ona je to uradila sama u svojoj kući. Zatim je preko godinu dana učila o islamu, a knjige je dobijala preko foruma od sestara u vjeri.

- Prošle godine sam u Islamskoj zajednici i zvanično prihvatila islam. Onda sam počela dolaziti u Sarajevo, gdje budem po nekoliko dana kod svojih sestara u vjeri.

Iako nije bila sigurna da li ispravno klanja, Dragana je to ispočetka radila kako zna.

- Prije godinu dana sam se našla s jednom sestrom i ona me je odvela u Begovu džamiju da klanjam u pravom džematu. Znala sam napamet šta se izgovara, ali nisam bila sigurna da li ispravno radim sve pokrete, tako da sam tada i to naučila.

Zaštita od muškaraca

Dragana smatra da je pokrivanje pokoravanje Božijoj naredbi, ali i vrsta zaštite od muškaraca, te izbjegava izlaziti na ulicu bez marame. Iako ima neobično ime za muslimanku, Dragana kaže da u islamu obaveza imena ne postoji, te da je to izmišljeno.

- Ovdje smo navikli na turska i arapska imena, ali smatram da muslimanska imena uopće ne moraju biti turskog ili arapskog porijekla. Ja sam svoje ime zadržala, ali sam morala odabrati ime u islamu, tako da mi je islamsko ime Esma. Voljela bih da se ljudi naviknu da čak i jedna Dragana može biti muslimanka.

Njeni roditelji nisu to baš najbolje prihvatili, kaže. Tata je bio više iznenađen, ali mama se nikako ne miri s tim i svi misle da je to neka od njenih životnih faza.

Na molbu roditelja, koji žele sačuvati mir i dobre odnose sa svojom okolinom, u Somboru Dragana ne nosi maramu, te kaže da joj je to razlog više da dođe živjeti u Sarajevo, jer želi biti okružena ljudima koji žive kao ona.

Njeno prihvatanje druge vjere nailazilo je na razne otpore, pa je tako bilo komentara da joj to ne treba u životu, dok su je neki čak i podržali, ali potajno se nadajući da će je to brzo proći.

- U početku je tu bilo malo zaziranja, ali sada me već sasvim normalno gledaju. Tamo, čak veće probleme imaju muslimanke iz pravih muslimanskih porodica. Bilo je i pogrdnih komentara od Srba na forumima tipa da muslimani mene nikada neće prihvatiti, da sam izdala svoju vjeru, ali ja ih razumijem jer oni to rade iz čistog neznanja. Znam kako je njima, jer sam bila u svemu tome, ali oni ne znaju kako je meni.

Želim se udati za muslimana

Dragana islam vidi kao način života i kaže da sebe uskoro vidi u braku s čovjekom koji je također musliman.

- Nemoguće je da opstanem u islamu drugačije, muž mora biti vođa i jedino obostranim vjerovanjem i poštovanjem istih običaja i obreda brak može uspjeti.

Ona završava sanitarno-ekološki fakultet u Somboru gdje trenutno živi sa svojim roditeljima, a krajem godine planira doći u Sarajevu da živi sa svojim sestrama u vjeri.

Tekst je preuzet iz magazina "Azra"...

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/mozaik/zasto-sam-prihvatila-islam

Autor: Ines MEŠEVIĆ

Početnik
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Dragana : Zasto sam prihvatila islam

Dje je Foto?

Početnik
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Dobro je sto su ljudi toliko kreativni da nikad ne izmisle svoj teizam ili bar svoj ateizam (onaj koji ne mora biti isto sto i darvinizam) nego sve prihvataju tudje. Divno inventivno. Izgleda ce podele | religiozni ateista | nereligiozni ateista | religiozni teista | nereligiozni teista | ostati samo podele koje koriste psihoanaliticari i sociolozi. Ljudi odbijaju da koriste te "po 2 reci", a kada bi znali koliko te "po 2 reci" poboljsavaju komunikaciju smanjujuci nejasnost u ovakvim temama tek onda bi jos vise odbijali da ih koriste.

Primećen član
    Učlanjen
    16.05.2008.
    LOondon, UK, Jahta na Crnom moru, Mirovna misija u Gruziji - Juzna Osetija
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Dragana, sreco moja, ti nisi normalna.

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

Alah akbar.

I šta sad?
    Mislim - o čemu ovde treba da se diskutuje? O ličnom pravu na biranje veroispovesti?
    Druga je stvar šta ja čitam između redova... a to je, čini mi se, namera autora teksta da glorifikuje jednu veru naušrtb drugih.
    Ccccc...

Ukratko: pitanje zašto je neka devojka/žena prešla u islam nije tema za pdf. Filozofija.
    Nisam sigurna da je za bilo gde... osim za (nepostojeći) pdf. Religija.

Slične teme

1. Albanija bi prihvatila američki protivraketni štit
    Autor Danny Elfman u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23.02.2009., 14:42
  2. EU prihvatila uslove Beograda za Euleks!
    Autor systemofadown u forumu Politika
    Odgovora: 57
    Poslednja poruka: 09.11.2008., 13:15
  3. GENERALNA SKUPŠTINA PRIHVATILA SRPSKU REZOLUCIJU
    Autor srbija do grcke u forumu Politika
    Odgovora: 226
    Poslednja poruka: 12.10.2008., 16:41
  4. Rusija prihvatila sve deklaracije ...
    Autor adem_ks u forumu Politika
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.02.2007., 20:00

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •