koleno koje iskace

M

Meniskus

Gost
Pre jedno 3 godine, kada sam igrao basket na betonu napravio sam jedan vrlo nezgodan pokret, iskocilo mi je koleno, ali se odmah vratilo na svoje mesto. Nisam isao kod lekara, nisam imao knjizicu, a mrzelo me da je vadim (znam znam, totalno glupo i neodgovorno), sve sam mislio uskoro cu ali tako je vreme prolazilo, koleno je mirovanjem prestalo skroz da me boli i hodao sam potpuno normalno. Potpuno sam zaboravio na to, a onda sam posle godinu dana ponovo otisao na basket. Napravio sam jedan malo ostriji pokret, skoro bezazlen i koleno je ponovo iskocilo. Ovaj put je bilo mnogo manje bolno, vec sutradan sam mogao da hodam, doduse dosta otezano...
Posle toga sam otisao kod lekara, medjutim na takvu neprofesionalnost jos nisam naisao. Covek je koleno bukvalno gledao 10 sekundi, bez snimka!!! Odmah je dao dijagnozu da je u pitanju meniskus, i da treba da stavim gips. Da ne duzim, cim sam dosao gips ja sam ga skinuo. Onda sam otisao kod jednog coveka na preporuku, koji nije lekar ali se bavi namestanjem kostiju, zglobova i takvih stvari. Pomogao je i mnogim sportistima. On mi je rekao da meniskus nije bio pukao, vec se samo iskrivio toliko da nije mogao dobro da drzi koleno. On je to kao namestio, i evo, proslo je vise od godinu dana i ja nemam nikakve tegobe. Da napomenem da sam bio posle toga kod jednog odlicnog specijaliste ortopeda i da on nije mogao da uoci nista lose na tom kolenu. Dao mi je savet samo da probam da ojacam misic...Problem je u tome sto ja obozavam sport i sto sada imam ogroman strah da ce ista stvar opet da se desi.
Moje pitanje je da li bi vezivanje kolena sa nekim elasticnim zavojem ili neka slicna stvar mogla da mi pomogne kao prevencija od ove povrede u buducnosti.
Da li postoji neki test sa kojim bih mogao da izmerim izdrzljivost kolena?
Hvala
 
Ovo me podseti da i ja nesto pitam...
Vec nekoliko godina imam manji problem sa desnim kolenom. Naime, povremeno osecam bol, narocito ako ga posebno opteretim: duze stajanje (ili hodanje) od uobicajenog, voznja bicikla na duze relacije... Bol je najcesce tup, i ni ne obracam narocitu paznju na njega. Nekad me, ipak, zaboli tako da jedva mogu da se oslonim na toj nozi... Posle se "razradi" i opet po starom.
Neko od mojih poznanika lekara mi rece da je to verovatno reoma, ali se nikad nisam ozbiljnije time pozabavila. Osim toga, ovi stariji i "iskusniji" po pitanju reumaticnih bolova, tvrde da se reoma "seta", tj da se bol oseca u razlicitim zglobovima. Kod mene je uvek u desnom kolenu...
 
Pa ako volite sport onda ste primetili da sportisti uvek nose neke steznike oko kolena,nisam ortoped ali je krajnje logicno razmisljati na taj nacin.


Sto se tice reume,ako je mladja osoba u pitanju moze onda da boli samo jedan zglob ali prava dijagnoza se moze postaviti tek nakon pregleda,prvo rengenskog snimka a onda i pregleda od strane reumatologa ili ortopeda.
U svakom slucaju ne treba zanemarivati taj bol.
 

Back
Top