Beba i med

sunce100

Početnik
Poruka
12
Može li se bebi davati med i proizvodi od meda kao što je npr propolis? Čuo sam različita mišljenja o tome. Od toga da ni u kom slučaju beba do 1 godine ne smije uzimati med ni propolis, do toga da je preporučljivo davati med i propolis naravno u manjim količinama, posebno za dizanje imuniteta i u vrijeme prehlade bebe.
Koja su vaša iskustva ili saznanja o tome?
 
O medu smo vec sazvakali i prezvakali al ajde opet da kazemo.Med je jak alergem i daje se bebama najranije sa godinu dana jer se u NEKOM medu mogu naci spore botule pa se beba moze zaraziti i dobiti opasnu bolest koja se zove botulizam - a svi dobro znamo sta je to. Znaci med i proizvodi od meda posle 1 godine.
 
До године свакако не оно што је до сад набројано, а касније...
Као мајка веома водила рачуна кад се шта сме јести, али сам се прешла кад сам својој деци давала мед једне зиме, а они добили бронхитис.( имали 2,5 и 4 године) Лекари рекли да је здраво давати им мед, да искашљу, све док на моје инсистирање њима нису урађени алерго тестови.
Испостави се да су алергични на полен, да никако није требало да им дајем мед и прополис, иако нису имали никакву реакцију ни на једно ни друго приликом конзумирања.
Тако сам научила да им повремено радим алерго тестове, једно време су били алергични на рибу и чоколаду, а само су тестови то показивали.
 
Ni propolis nikako ne davati bebama (u njemu uvek ima malo i polena).

Bebama do 1 godinu ne raditi alergo testove (sem ako pedijatar zbog nekog razloga to ne savetuje) jer rezultati nece biti validni.
To vazi i za krvne i za kozne testove.
 
До године свакако не оно што је до сад набројано, а касније...
Као мајка веома водила рачуна кад се шта сме јести, али сам се прешла кад сам својој деци давала мед једне зиме, а они добили бронхитис.( имали 2,5 и 4 године) Лекари рекли да је здраво давати им мед, да искашљу, све док на моје инсистирање њима нису урађени алерго тестови.
Испостави се да су алергични на полен, да никако није требало да им дајем мед и прополис, иако нису имали никакву реакцију ни на једно ни друго приликом конзумирања.
Тако сам научила да им повремено радим алерго тестове, једно време су били алергични на рибу и чоколаду, а само су тестови то показивали.

Čekaj, da li sam dobro razumeo:
Ti si deci davala med, ona su to lepo jela, bez ikakvih posledica, a onda su alergo-testovi pokazali da su deca alergična na med i ti si prestala da im ga daješ? I tako si naučila da im povremeno radiš alergo-testove, da bi videla šta to još ne smeju da jedu, a tako su lepo jela do tada? :dontunderstand:
Ako bi neko neutralno treće lice bilo ljubazno da mi objasni o čemu se ovde radi, bio bih obaška zahvalan. Plašim se da me je vreme pregazilo... u moje vreme deca su bila alergična na stvari koje im izazivaju alergijske reakcije... i na nastavnike (da prosti teta Hellen)... :dontunderstand: :think:
 
Poslednja izmena:
Čekaj, da li sam dobro razumeo:
Ti si deci davala med, ona su to lepo jela, bez ikakvih posledica, a onda su alergo-testovi pokazali da su deca alergična na med i ti si prestala da im ga daješ? I tako si naučila da im povremeno radiš alergo-testove, da bi videla šta to još ne smeju da jedu, a tako su lepo jela do tada? :dontunderstand:
Ako bi neko neutralno treće lice bilo ljubazno da mi objasni o čemu se ovde radi, bio bih obaška zahvalan. Plašim se da me je vreme pregazilo... u moje vreme deca su bila alergična na stvari koje im izazivaju alergijske reakcije... i na nastavnike (da prosti teta Hellen)... :dontunderstand: :think:
deca su sigurno imala neku alergijsku reakciju, ali verovatno nije bila dovoljno ocigledna da se poveze sa alergijom... imam u knjizi za bebe listu mogucih vidova alergijske reakcije...

Inace, moj sin je pre godinu dana jeo pomorandze i to dosta pre godinu dana i sve je cupkao dok ih je jeo... zapravo ja sam jela, a on je toliko trazio da jede dala sam mu uz velik rizik... a inace nista nije hteo da jede sem eto... pomorandzi i mog mleka.
 
Čekaj, da li sam dobro razumeo:
Ti si deci davala med, ona su to lepo jela, bez ikakvih posledica, a onda su alergo-testovi pokazali da su deca alergična na med i ti si prestala da im ga daješ? I tako si naučila da im povremeno radiš alergo-testove, da bi videla šta to još ne smeju da jedu, a tako su lepo jela do tada? :dontunderstand:
Ako bi neko neutralno treće lice bilo ljubazno da mi objasni o čemu se ovde radi, bio bih obaška zahvalan. Plašim se da me je vreme pregazilo... u moje vreme deca su bila alergična na stvari koje im izazivaju alergijske reakcije... i na nastavnike (da prosti teta Hellen)... :dontunderstand: :think:

Да, заиста је тако било!
Значи, никакве последице! Забога, не бих деци давала нешто што им изазива реакцију било какве врсте!
Не питај мене колико сам била збуњена, јер моја деца нису јела много чоколаде, али, кад поједу, никакве, али никакве реакције није било! Исто са рибом. А алерго тестови показали известан степен алергије. Никада се нису осули, ни један ни други, никада се нису гушили после неке хране ( меда, рибе, чоколаде), али сам наравно као мама престала да им дајем то што им је на алерго тестовима показало реакцију.
Сад су О.К. обојица, причала са многим лекарима, они кажу да се то догађа.
 
Čekaj, da li sam dobro razumeo:
Ti si deci davala med, ona su to lepo jela, bez ikakvih posledica, a onda su alergo-testovi pokazali da su deca alergična na med i ti si prestala da im ga daješ? I tako si naučila da im povremeno radiš alergo-testove, da bi videla šta to još ne smeju da jedu, a tako su lepo jela do tada? :dontunderstand:
Ako bi neko neutralno treće lice bilo ljubazno da mi objasni o čemu se ovde radi, bio bih obaška zahvalan. Plašim se da me je vreme pregazilo... u moje vreme deca su bila alergična na stvari koje im izazivaju alergijske reakcije... i na nastavnike (da prosti teta Hellen)... :dontunderstand: :think:

Alergijska reakcija se moze ispoljiti na bezbroj nacina,od kozne,do glavobolje,ili bronhitisa...ima jos.
Moj sin je do 5-te god. imao ceste bronhitise,pa smo radili alergo test i ispostavilo se da je alergican na sve vrste polena,korove,drveca i trave,na kikiriki,spanac i jaja.
Mladjem sam ja trazila da se uradi test,jer su te alergije uglavnom nasledne i on je alergican na jaja,mleko,psenicno brasno,agrume.
Te alergije naravno povlace i osetljivost deteta na prasinu,grinje...pa smo kupili i kirby.
Deca su bila na dijeti,bilo je problema sa ovim malim,imao je samo 2 god.i vrlo ogranicen jelovnik.
Tako sam pre nekog vremena resila da deci dajem ponesto od :bye:hrane,jaja,med,mleko ,hleb...kikiriki sam totalno izbacila i dobro reaguju,za sada.
To ti je sve stvar lutrije,sutra mozes da pojedes jagode i da pocnes da se gusis,a nisi pre toga bio alergican,alergije na hranu su promenljive,narocito kod dece.
Zato se bebama do godine ne daju namirnice koje su jaki alergeni.........
 
Alergijska reakcija se moze ispoljiti na bezbroj nacina,od kozne,do glavobolje,ili bronhitisa...ima jos.
Moj sin je do 5-te god. imao ceste bronhitise,pa smo radili alergo test i ispostavilo se da je alergican na sve vrste polena,korove,drveca i trave,na kikiriki,spanac i jaja.
Mladjem sam ja trazila da se uradi test,jer su te alergije uglavnom nasledne i on je alergican na jaja,mleko,psenicno brasno,agrume.
Te alergije naravno povlace i osetljivost deteta na prasinu,grinje...pa smo kupili i kirby.
Deca su bila na dijeti,bilo je problema sa ovim malim,imao je samo 2 god.i vrlo ogranicen jelovnik.
Tako sam pre nekog vremena resila da deci dajem ponesto od :bye:hrane,jaja,med,mleko ,hleb...kikiriki sam totalno izbacila i dobro reaguju,za sada.
To ti je sve stvar lutrije,sutra mozes da pojedes jagode i da pocnes da se gusis,a nisi pre toga bio alergican,alergije na hranu su promenljive,narocito kod dece.
Zato se bebama do godine ne daju namirnice koje su jaki alergeni.........

Јелена, да немамо ти и ја заједничку децу? :bye:
 
Да, заиста је тако било!
Значи, никакве последице! Забога, не бих деци давала нешто што им изазива реакцију било какве врсте!
Не питај мене колико сам била збуњена, јер моја деца нису јела много чоколаде, али, кад поједу, никакве, али никакве реакције није било! Исто са рибом. А алерго тестови показали известан степен алергије. Никада се нису осули, ни један ни други, никада се нису гушили после неке хране ( меда, рибе, чоколаде), али сам наравно као мама престала да им дајем то што им је на алерго тестовима показало реакцију.
Сад су О.К. обојица, причала са многим лекарима, они кажу да се то догађа.

Pre neko vece sam gledala emisliju (dal na 1 ili 2 ne secam se) bas o alergijama. Gledala - koliko mi je Nikola dozvoljavao,na pola uha. Svi smo mi alergicni na pojedine namirnice ali u razlicitom stepenu. Pominjali su taj alergotest na 90 razlicitih namirnica. Rezultati su bili saroliki.Neko je u vecoj ili manjoj meri alergican na pojedinu namirnicu.E sad one namirnice koje imaju veliki procenat valjda preko 20 ili 30% prave dar mar u organizmu.One sa manjim stepenom mogu izazvati prolive,glavobolje - nekad migrene,kijavice,bol u stomaku cak i reumatoidni artritis! Strasno.
Kod mog sina se alergija pojavljuje na guzi.Tacnije na cmaru.Strasno pocerveni i ojede se i nekad se pojave vodeni plihovi.To mu se desilo kad je pojeo Lesnjik cokolino i Cokoladu sa lesnikom. I na Milupino mleko iz kasica je alergican.Tri meseca(koliko sam mu davala te zitarice) mu je guza bila crvena i niko nije znao od cega.Cak su mu davali i masti za candidu.Boze moj mili.I tek kada smo prestali da mu dajemu crvenilo se povuklo. Tako mame,ako deci nekad pocrveni guza znajte da je od neke hrane.Hoce i od Cajne kobasice (drugaricinom detetu od 2 god). I smoki - Flips je opasan ako je dete alergicno na kikiriki.
Nasla sam jedan mnogo lep clanak o alergijama ali je preveliki.Mogu da ga postujem al se plasim da ce neke smoriti,pa ako hocete recite mi i ja ga odmah stavljam;).
 
Pre neko vece sam gledala emisliju (dal na 1 ili 2 ne secam se) bas o alergijama. Gledala - koliko mi je Nikola dozvoljavao,na pola uha. Svi smo mi alergicni na pojedine namirnice ali u razlicitom stepenu. Pominjali su taj alergotest na 90 razlicitih namirnica. Rezultati su bili saroliki.Neko je u vecoj ili manjoj meri alergican na pojedinu namirnicu.E sad one namirnice koje imaju veliki procenat valjda preko 20 ili 30% prave dar mar u organizmu.One sa manjim stepenom mogu izazvati prolive,glavobolje - nekad migrene,kijavice,bol u stomaku cak i reumatoidni artritis! Strasno.
Kod mog sina se alergija pojavljuje na guzi.Tacnije na cmaru.Strasno pocerveni i ojede se i nekad se pojave vodeni plihovi.To mu se desilo kad je pojeo Lesnjik cokolino i Cokoladu sa lesnikom. I na Milupino mleko iz kasica je alergican.Tri meseca(koliko sam mu davala te zitarice) mu je guza bila crvena i niko nije znao od cega.Cak su mu davali i masti za candidu.Boze moj mili.I tek kada smo prestali da mu dajemu crvenilo se povuklo. Tako mame,ako deci nekad pocrveni guza znajte da je od neke hrane.Hoce i od Cajne kobasice (drugaricinom detetu od 2 god). I smoki - Flips je opasan ako je dete alergicno na kikiriki.
Nasla sam jedan mnogo lep clanak o alergijama ali je preveliki.Mogu da ga postujem al se plasim da ce neke smoriti,pa ako hocete recite mi i ja ga odmah stavljam;).

Salji.
 
Ispitivanja su pokazala da jedna trecina svih odraslih osoba veruje da ima neki oblik alergije na hranu. U stvari, alergija je potvrdjena u manje od 2 procenta populacije. Oko 5 procenata male dece imaju dijagnostikovanu alergiju na hranu. Vecina manifestacija se javila u prvoj godini života, ali nisu rietka ni kasnije.
Nerazumevanje pojma alergije na hranu može dovesti do neželjenih i nepotrebnih restrikcija nekih hrana, a u drugim slucajevima može da ugrozi život djeteta. Zbog toga je važno da se oboleli dobro upozna sa svojom bolešcu. Ovaj tekst pruža pregled osnovnih informacija ukljucujuci simptome, dijagnozu i tretman, kao i razlikovanje od drugih, nealergijskih oblika nepodnošenja hrane.
Šta je alergija na hranu
Alergija na hranu je svaka neželjena reakcija na inace bezopasnu hranu ili komponentu hrane u koju je ukljucen imuni sistem organizma. Da bi se izbjegla konfuzija, veoma je važno da se termini ispravno koriste. Samo ako je u reakciju ukljucen imuni sistem organizma mogu se koristiti pojmovi alergije na hranu ili preosetljivosti na hranu. Postoji nekoliko razlicitih tipova neželjenih reakcija koje ukljucuju imuni sistem, a koje pomažu organizmu da se odbrani od bolesti. U slucaju alergije na hranu, trenutna hipersenzitivna reakcija je najbolje proucena. Ovaj tip reakcije ukljucuje tri primarne komponente: nutritivni alergen (hranu), imunoglobulin E (IgE) i celijske elemente (mastocite i bezofile).
Nutritivni alergen je hrana ili komponenta hrane koja stimuliše odgovor imunog sistema kod na tu hranu preosjetljivih osoba. Jedna hrana može da sadrži više razlicitih komponenti na koju je individua preosjetljiva. Najveci dio komponenti su verovatno proteini, a ne šeceri ili masti.
Osobe koje imaju nasledjenu sklonost da im se jave alergijske manifestacije produciraju vecu kolicinu specificnih odbrambenih antitijela imunog sistema nazvnih IgE klasa antitijela. Kada alergicna (preosjetljiva) osoba pojede hranu njen imuni sistem bude stimulisan antigenima da proizvodi antitijela protiv specificnog antigena. Milioni stvorenih IgE antitijela cirkulišu krvlju po cijelom tielu i vezuju se na površinu krvnih celija bijele loze koje se nazivaju bazofili. Te celije sa vezanim IgE antitijelima prodiru u okolna tkiva iz kapilara i pretvaraju se u mast celije, a na njihovoj površini se i dalje nalaze vezana antitiela iz IgE klase.
Bazofili i mast celije su specijalizirane celije imunog sistema koje igraju glavnu ulogu u reakcijama preosjetljivosti ljudskog organizma. Mast celije se pretežno nalaze u tkivima koja su primarno mjesto kontakta sa okolinom covjeka (koža, pluca, probavni organi). Bazofili i mast celije proizvode i skladište razlicite supstance poput histamina koje izazivaju alergijsku reakciju. Kada IgE na površini tih celija dodje u kontakt sa alergenima iz hrane dolazi do burnih reakcija oslobadjanja uskladištenih supstanci koje izazivaju snažne alergijske manifestacije.
Simptomi alergije na hranu
Iako se alergijske reakcije mogu javiti na svaku hranu, najveci broj reakcija se javlja na na mali broj hrana: mleko, jaja, ribu, školjke, soju, pšenicno brašno, orahe i drugo koštunjicavo voce, bobicasto voce. Alergijske reakcije se javljaju od nekoliko minuta pa do nekoliko sati nakon uzimanja hrane na koju je osoba alergicna. Kod narocito osjetljivih osoba samo mirisanje ili dodirivanje hrane može izazvati alergijsku reakciju.
Najcešci simptomi alergije na hranu manifesuju se na organima probavnog trakta. Pocinju sa otokom ili svrbežom usana, jezika i/ili guše. Kada hrana dospije do želuca mogu se javiti mucnina, povracanje, grcevi u stomaku ili proliv. Veoma cesto se javljaju i crvenilo, svrab, koprivnaca i ekcematozne promjene na koži.
Neke osobe mogu da dobiju kijavicu, curenje iz nosa, otežano disanje i druge poteškoce vezanje za disanje. Iako alergija na hranu ponekad može da pogorša simptome astme, ona nije cest uzrocnik respiratornih oboljenja. Ipak, deca kod koje se napad astme javi nakon unosa neke hrane imaju povecan rizik of po život opasnih alergijskih reakcija.
Anafilakticki tip alergijske reakcije je retki, ali ponekad i smrtonosni tip reakcije u kome više razlicitih organskih sistema istovremeno ispoljava teške alergijske manifestacije. Simptomi nastupaju naglo, brzo se pogoršavaju, amanifestuju se koprivnjacom, svrbežom i otokom kože i grla, otežanim disanjem, snižavanjem krvnog pritiska, gubitkom svesti, a u najtežim slucajevoma dovode do smrti.
Simptomi alergije su individualni i variraju po vremenu i intenzitetu manifestacija, vremenu javljanja i kolicini i vrsti hrane koja dovodi do pocetka reakcije. Ista vrsta hrane može da dovede do razlicitih simptoma kod razlicitih osoba, ali razlicite hrane mogu da dovedu do slicnih simptoma kod istog deteta.
Dijagnoza alergijskog oboljenja
Dijagnoza ne bi trebala da bude teška kod djece koja iste simptome dobiju uvijek nakon unosa iste hrane. Na primjer, dijagnoza alergije na kikiriki je sasvim ocigledna ako dijete povraca i dobije koprivnjacu svaki put kada pojede kikiriki, bez obzira na mjesto ili vrijeme uzimanja kikirikija (ili smoki sa kikirikijem). Medjutim, kako razlicite hrane mogu da dovedu do slicnih alergijskih manifestacija ili nealergijskih bolesti probavnog trakta, neophodno je konsultovati specijalistu alergologa ili kvalifikovanog doktora druge specijalnosti da bi se procijenilo koji se simptomi javljaju zbog alergije, a koji mogu biti vezani za neki drugi uzrok ili bolest.
Dijagnoza alergijske bolesti pocinje uzimanjem osnovnih podataka o pacijentu i traženje podataka o uzimanju pojedinih hrana koje bi mogle biti uzrocnik nastalih problema, procjenom kolicine hrane koja dovodi do manifestnih reakcija i vremena koje prodje od uzimanja sumnjive hrane do nastanka alergijskih reakcija, procjenom ucestalosti javljanja alergijskih reakcija i ostalih neophodnih informacija. Kompletni lekarski pregled i odredjene laboratorijske pretrage se sprovode da bi se eliminisale druge bolesti koje mogu dovesti do slicnih tegoba koje nisu vezane za alergiju.
Nekada je korisno tražiti da se vodi dnevnih unosa svih obroka i pojave simptoma tokom odreženog vremena. Iako dnevnik obroka nije najbolji nacin da se otkrije uzrocnik alergije, nekada se na ovaj nacin mogu otkriti znaci alergije ili neka vrsta hrane na koju se nije od pocetka sumnjalo da uzrokuje alergiju.
Eliminaciona dijeta se koristi istovremeno i kao terapija i kao sredstvo za dijagnostiku alergije na hranu. Hrana na koju se sumnja da dovodi do pokretanja alergijske reakcije potpuno se izbacuje iz svih obroka koje dijete uzima u tajanju od nekoliko sedmica da bi se vidjelo da li dolazi do povlacenja alergijskih manifestacija. Ako dodje do ozdravljenja tada se sumnjiva hrana može dati u jednom obroku da bi se vidjelo da li se simptomi ponovno javljaju. Eliminaciona dijeta može biti zapoceta samo pod brižnim medicinskim nadzorom da bi se objektivno ocenilo poboljšanje i da bi se sprijecilo javljanje pothranjenosti.
Pomocu mnogih testova moguce je otkriti da li je imuni sistem djeteta senzibilisan na specificnu hranu. Pomocu prick-skin testova se mala kolicina rastvorenog alergena sumnjive hrane unosi na kožu, a zatim se napravi mali ubod ili ogrebotina da bi se antigen unio u kožu. Ako se ne ne javi lokalna reakcija kože u okolini uboda test je negativan i nije vjerovatna alergija na tu vrstu hrane. Ako se lokalno javi otok sa okružen crvenilom u roku od 15-ak minuta koji podsjeca na ubod komarca, tada se test oznacava pozitivnim, a osoba vjerovatno alergicnom na testiranu hranu.
Testovi koji se nazivaju RAST (radio alergo sorbent test) ili ELISA testovi mogu da pruže slicne informacije kao i kožni testovi.
Ako istorija bolesti, fizikalni nalaz, kožni i laboratorijski testovi ukazuju na alergiju na hranu, ali te reakcije nisu teške, tada se lijecnik može odluciti na provokacioni test na sumnjivu hranu. Taj test se provodi davanjem tacno odredjenih kolicina sve dok se ne razviju simptomi alergijske reakcije ili dok se ne da kolicina koja se nalazi u normalnom obroku.
U nekim slucajevima može se jednostavno dati da bolesnik pojede normalnu porciju sumnjive hrane pod intenzivnim medicinskim nadzorom. U drugim slucajevima manja kolicina sumnjive hrane može biti sakrivena u nekoj drugoj hrani ili zapakovana tako da ni lecnik ni pacijent ne znaju o kojoj se hrani radi. Na taj nacin se onemogucava subjektivno interpretiranje rezultata koji mogu uticati na rezultate testa. Ovakvo izvodjenje testa se naziva "dvostruko slijepo testiranje".
Osobe sa istorijom teških reakcija se rijetko testiraju. Dve kontraverzne metode ponekad koriste da se dijagnosticira alergija na hranu: citotoksicko testiranje i test provokacije simptoma. Izvode se stavljanjem ekstrakta sumnjive hrane ispod jezika ili davanja manje kolicine injekciom u kožu. Ove metode su mnogo skuplje, nesigurnije za postavljanje prave dijagnoze tako da nemaju neku vecu vrijednost u svakodnevnom radu.
 
Lecenje alergije na hranu
Kada se konacno potvrdi dijagnoza alergijske preosjetljivosti na neku hranu jedini pravi lijek je eliminacija te hrane iz ishrane djeteta.
Plan svakodnevne ishrane ili dijeta moraju biti pažljivo planirani individualno za svako dijete. Svaka eliminaciona dijeta mora uzeti u obzir individualnu sposobnost tolerancije manjih kolicina te hrane, mora se voditi racuna da ne dodje do manifestacija podhranjenosti, da planirani režim ishrane bude dostupan djetetu, odnosno njegovim roditeljima i da se u zamjenu da alternativna hrana ili dodaci za hranu umjesto onih koji dovode do pojave alergijskih reakcija. Posebno educiran ljekar mora da pomogne u sastavljanju jelovnika, kao i da preporuci alternativnu hranu umjesto hrane na koju je dijete alergicno.
Za uspješno sporovodjenje eliminacione dijete neophodno je stalno kontrolisanje etiketa na svim proizvodima. Zakon nalaže da se na svaki proizvod mora staviti etiketa sa nazivima tvari koje se nalaze u proizvodu za jelo. Zbog promjene tehnologije proizvodnje moguce je da se u predhodno dozvoljeni gotov proizvod ubaci supstanca na koju je dijete alergicno. To je raylog zbog koga je potrebno cesto provjeravati etikete cak i na proizvodima koji su predhodno bili dozvoljeni za jelo. Nekada je moguce dobiti dodatne informacije u direktnom kontaktu sa proizvodjacem.
Obroci van kuce su dozvoljeni cak i za alergicne osobe uz predhodnu pažljivu provjeru da li se u željenoj porciji hrane nalaze neželjeni dodaci na koje je osoba alergicna. U ostalim situacijama van kuce mora se odabrati hrana za koju se sa sigurnošcu zna da ne dovodi do neželjenih reakcija.
Dosljedna eliminacija štetne hrane u nekim slucajevima dovodi do postepenog nestanka alergije na pojedine sastojke hrane. Po jednoj studiji trecina djece i odraslih su prestali da budu alergicni na hranu nakon dosljednog sprovodjenja eliminacione dijete tokom jedne do dvije godine. Ipak, alergija na kikiriki, koštunjavo voce, ribu ili školjke obicno traje cijeli život.
Alergicne osobe moraju da imaju predhodno pripremljeni plan postupaka u situacijama kada hotimicno pojedu hranu na koju su alergicni, narocito kada su alergijske manifestacije jako izražene i mogu da dovedu do smrti. Sve osobe moraju biti obucene da prepoznaju situaciju kada moraju da same sebi daju injekciju adrenalina.
U apotekama se na recept lijecnika mogu nabaviti jednokratne injekcije adrenalina. Bolesnici sa težim reakcijama moraju da nabave te injekcije i da ih uvijek imaju spremne za upotrebu. Antihistaminici u obliku sirupa ili tableta mogu da pomognu kod slabije izraženih tegoba, ali rana primjena adrenalina je jedini nacin za sprjecavanje smrtnog ishoda, narocito u slucaju teških alergijskih reakcija. Nošenje narukvice ili ogrlice sa obavještenjem o supstancama na koju je osoba alergicna predstavlja ogromnu pomoc educiranom medicinskom osoblju za brzu orjentaciju kod djece koja budu nadjena u besvjesnom stanju.
Trenutno ne postoje lijekovi koji mogu da pomognu ili dugorocno ublaže intenzitet i ucestalost javljanja alergijskih reakcija. Specificna desenzibilizacija koja se sa uspjehom primjenjuje kod neke djece sa alergijom na polen ili alergene iz okoline djeteta ne pomaže kod alergije na hranu, ne preporucuje se, cak može da bude i izuzetno opasna.
Ostali uzroci neželjenih reakcija na hranu
Neke neželjene reakcije na hranu koje ne dovode do promjenjenog imunog odgovora organizma skupno se nazivaju nepodnošenjem (intolerancijom) odredjene hrane. Postoji više vrsta nepodnošljivosti: trovanje hranom, metabolicke reakcije na hranu i neke nejasne neželjne reakcije na hranu.
Trovanje hranom nastaje kada se pojede hrana koja sadrži otrovne supstance. U nekim slucajevima tovanja mogu da lice na alergiju na hranu kao na primjer kod uzimanja pokvarene ribe, nejestive vrste ribe, riba u kojoj ima mnogo histamina iz namnoženih bakterija. Nakon uzimanja pokvarene ribe simptomi se javljaju veoma brzo tako da podsjecaju na alergijsku reakciju.
U metabolickim reakcijama na hranu organizam ne može adekvatno da metabolizira obrok unijete hrane. Na primjer, neka djeca imaju nepodnošljivost na laktozu (mlijecni šecer) usljed nedostatka enzima laktaze koji je neophodan za razgradnju mlijecnog šecera. Kada se popije mlijeko ili pojede druga hrana koja sadrži mlijecni šecer javlja se mucnina, nadutost, vjetrovi i proliv.
Nealergijske reakcije na hranu mogu se javiti kao rezultat drugih zdravstvenih problema. Nakon virusnog gastroenteritisa naknadno dolazi do nastanka nepodnošljivosti mlijecog šecera. U nekim slucajevima psihogeni faktori imaju važnu ulogu u nastanku tegoba koje lice na alergijske manifestacije. U drugim slucajevima mehanizam nastanka reakcije cesto ostane nepoznat.
 
esperanca, odlican text sad cu ga copy - do sada sam skinula silne textove sa americkih sajtova.
Inace, ja svome unuku uvem maklo protrljam oko usnica (tako su mi rekli da radim njegovi roditleji, mada ga retko vidjamo, zato me alergija vise i plasi) i ako se javi crvenilo oko usana, onda postoji sumnja da je alergican na to.... na ulaznom kao i izlaznom otvoru se javlja alergija!

Nas mali je imao gusenje od jaja, tako da nosimo sa sobom onaj spric, epipen... the
poz
 
Imam ja raznoraznih tekstova koji su jako poucni i trudim se da ih postujem da bi i drugi ljudi procitali nesto pametno i korisno. To sam pocela da sakupljam kad sam rodila sina.Posto dosta toga ne znam - a u lekare ne smem mnogo da se pouzdam citam redovno klnjige i krstarim po internetu nebi li nasla nesto zanimljivo i naucila stogod korisno dok mi malisa spava.Jedna mi je forumasica rekla da sam dosadna sa tim postovanjem i da se krijem iza reci lekara pa sam prekinula.Zato sam i pitala,rekoh mozda je istina,mozda smaram a ne primecujem. U svakom slucaju,kad god bude bila neka ovako zanimljiva tema a ja budem imala koristan tekst ja cu ga ipak postovati pa nek misli ko sta hoce.Ima ljudi kojima znaci.
 
Ne mozes nikoga da smaras jer postoje teme, tj naslovi, pa koga to ne zanima, ne treba ni da cita!

Moj dragi daleko vise od mene provodi vreme trazeci o tome na netu zbog naseg unuka jer ga je to zamolio nas sin posto on nema vremena za to - onda posalje text ili link sinu (koji je negde u belom svetu gde je lecenje toga veoma slicno kao i kod nas) i on dalje odlucije sta ce i kako ce.

Kada nam je tu unuk, mi redovno moramo nositi onu inekciju koja je opisana, jer na odredjene namirnice ima veoma opasnu reakciju,a inace ima ekcem (od rodjenja) u najtezem obliku, te je cesto pod jakim lekovima.
Mi se nadamo da ce vremenom ta boljka biti malo blaza, ali kako raste pojavljuje se problem socijalizacije, tj pitanja zasto on ne sme da jede tortu na rodjendanima, a jos je malen da to shvati........

Esperanca, vrlo je moguce da bi tvoj maleni imao reakciju i oko usta jer se obicno javlja reakcija na kozi ne samo na izlazu vec i na ulazu kompromitujuce hrane (ako se hrana protrlja oko usta, provere radi).

Alergije su jako nezgodne i obicno su nasledne.
pozdrav
 
Alergije jesu jako opasne......preživesmo jednu....srećom.

Samo ipak mi nije jasno da po knjigama odgajate decu:confused:svaka majka ako
prati svakodnevno svoje dete zna šta mu prija, a šta ne. Biće da sam van tokova
ali nekad se bebama već od trećeg meseca puno toga davalo, i čini mi se da su
rasla zdravija deca (bez uvrede) nego sada...kada je sve zabranjeno do godinu
dana....:(
 
Alergije jesu jako opasne......preživesmo jednu....srećom.

Samo ipak mi nije jasno da po knjigama odgajate decu:confused:svaka majka ako
prati svakodnevno svoje dete zna šta mu prija, a šta ne. Biće da sam van tokova
ali nekad se bebama već od trećeg meseca puno toga davalo, i čini mi se da su
rasla zdravija deca (bez uvrede) nego sada...kada je sve zabranjeno do godinu
dana....:(

Ranije je bilo mnogo manje aditiva u hrani,doktori uspostave dijagnozu,odrede terapiju,ali su mnoge stvari nejasne,pa sa tada snalazis,nalazis u knjigama,cujes...:bye:
 
Imam ja raznoraznih tekstova koji su jako poucni i trudim se da ih postujem da bi i drugi ljudi procitali nesto pametno i korisno. To sam pocela da sakupljam kad sam rodila sina.Posto dosta toga ne znam - a u lekare ne smem mnogo da se pouzdam citam redovno klnjige i krstarim po internetu nebi li nasla nesto zanimljivo i naucila stogod korisno dok mi malisa spava.Jedna mi je forumasica rekla da sam dosadna sa tim postovanjem i da se krijem iza reci lekara pa sam prekinula.Zato sam i pitala,rekoh mozda je istina,mozda smaram a ne primecujem. U svakom slucaju,kad god bude bila neka ovako zanimljiva tema a ja budem imala koristan tekst ja cu ga ipak postovati pa nek misli ko sta hoce.Ima ljudi kojima znaci.

Hvala puno,meni si pomogla,samo tako nastavi.
Uopsta nisi dosadna,koga mrzi da cita pametne stvari,neka preskoci i ostane neobavesten.:bye::heart:
 
Alergije jesu jako opasne......preživesmo jednu....srećom.

Samo ipak mi nije jasno da po knjigama odgajate decu:confused:svaka majka ako
prati svakodnevno svoje dete zna šta mu prija, a šta ne. Biće da sam van tokova
ali nekad se bebama već od trećeg meseca puno toga davalo, i čini mi se da su
rasla zdravija deca (bez uvrede) nego sada...kada je sve zabranjeno do godinu
dana....:(
Ja stvarno ne znam koliko ti imas godina i da li uopste imas decu ali to sto pricas je malo bezveze. Samo su zene na selima davale deci da jedu od 3,5 meseci jer nisu bile dovoljno informisane o tome da je bebaim digestivni trakt ili ti zeludac nezreo i ne moze dobro da vari hranu u tom periodu.Mozete vi dati bebi tad da jede ali to je za nju mucenje i opterecivanje zeluca koji jos uvek nema prave sokove za varenje koje je otezano i beba se muci.A da ne pricamo o alergijama koje moze da dobije jer nije dovoljno zrela da prima tu hranu ili je u tom periodu podlozna alergijama pa ce verovatno biti alergicna i na ono sto nebi trebalo da bude problem.
Lepo kaze @jelena nekada je hrana bila zdravija,nije bilo toliko aditiva i hemije,nisu nas bombardovali osiromasenim uranijumom i nismo jeli genetski modifikovanu hranu. Nije ni cudo sto su nam deca ko nezna svilene bube:roll:
Niko i ne odgaja decu po knjigama,ali se treba informisati i biti spreman da pravilno odreagujes na vreme jer su danasnji lekari ...... kako - koji,pa ces pre naci nesto pametno na netu nego cuti od njega.Mrzi ih da rade ili te pozovu da odes kod njihovog prijatelja privatno i tada ce ti reci sta je u stvari tvom detetu. Strasno:roll::cool:.
 
Nekada su zene uglavnom samo dojile sto je dobro, tako da se i kod genetski predisponirane dece na primer na aleggiju, ta alergija prosto nije stigla da ispolji jer je bila i zdravija sredina.
Tako da nije tacno da su deca bila zdravija no sada u celini uzevsi, a i nisu svasta jela u prvoj godini nikada.

Ali, alergija ima vise zbog aditiva koji se sve vise dodaju hrani, mada su geni pod broj jedan!

Kada neko ima dete koje je aregicno, onda je najpametnije da sto vise cita i saznaje, upravo onako kao radi Esperanca!
To nije lako, al nema druge.
poz
 

Back
Top