Gojaznost

>NiNa<

Poznat
Poruka
9.784
Dakle,radi se iskljucivo o bolesnoj gojaznosti...
ne o par kilograma viska,jer svi to dozivljavamo na razlicite nacine,sta je to malo.

Sta mislite,zasto ovako gojazne osobe,cak i kada dovedu svoje zdravlje u opasnost i dalje nastavljaju da neograniceno jedu,
sta bi moglo da presece u njihovim glavama da se probude i preuzmu zivot u svoje ruke?
I kako roditelji mogu svoju decu da gledaju dok se unistavaju i ne preduzimaju nista?

 
Poslednja izmena:
Tu su prvo bolesni roditelji, a onda normalno tu bolest prenose na decu....što je
normalno, jer svako dete sve prvo uči od svojih roditelja.....znači po meni bi tu
prvo trebalo lečiti roditelje.....i naravno da bih ja takvu decu odvojila od tih i takvih
roditelja....jer očigledno ne umeju da se staraju ni o svom životu, pa samim tim
nisu podobni ni za odgajanje dece..........:think:
 
Mislis kao i anoreksija,nemaju kontrolu nad sobom?
Da,ali oni su jako svesni svog tela,za razliku od anoreksicnih,da to sto rade ne valja,ali i dalje nastavljaju.
Utapaju svoje emocije hranom.

Isto ti je to... aj, ne isto, ali slično...
Oni sebe ubeđuju da to nije strašno, ne mogu da vide pravu sliku...
I anoreksični znaju da ne valja(ali to potiskuju) i nastavljaju, s tim da oni imaju veću "podršku":roll:, jer se taj odvratno mršav izgled propagira po modnim pistama...
 
Isto ti je to... aj, ne isto, ali slično...
Oni sebe ubeđuju da to nije strašno, ne mogu da vide pravu sliku...
I anoreksični znaju da ne valja(ali to potiskuju) i nastavljaju, s tim da oni imaju veću "podršku":roll:, jer se taj odvratno mršav izgled propagira po modnim pistama...

Ali gojazni se uglavnom gade svog tela,odvajaju se od okoline,izoluju,gledala sam prilog o zeni koja ima oko 150 kg,godinama nije izasla iz kuce.Ona zna da to ne valja.
A anoreksicarke su ponosne na svoje rezultate,one ne misle da grese.
Mislim da ima razlike.
 
Evo Nina doprinos temi...saborce :)

Gojaznost

Obesitas


Gojaznost (lat. obesitas) je hronična bolest (bolesno stanje), koja se ispoljava prekomernim nakupljanjem masti u organizmu i povećanjem telesne težine. Svako povećanje telesne težine za 10% i više od idealne označava se kao gojaznost.

Epidemija ovog oboljenja je širom sveta u stalnom porastu, pa se gojaznost svrstava među vodeće bolesti savremene civilizacije. Ona dovodi do brojnih i teških komplikacija na mnogim organima i organskim sistemima, delujući istovremeno na dva polja. Osim što spada u glavne faktore rizika za nastanak široke lepeze kardiovaskularnih oboljenja, ona deluje i indirektno (agravirajućim efektom) uzrokujući druge bolesti. Na taj način, gojaznost pored očiglednih estetskih, može da stvori i ozbiljne zdravstvene probleme i da tako utiče na kvalitet života.

Gojaznost se podjednako često javlja u svim životnim dobima. U dečjem uzrastu ona je podjednako česta kod dečaka i devojčica, a posle puberteta je češća kod žena nego kod muškaraca.

Čovek sa najvećom zabeleženom težinom je bio Englez Viljem Kenmbel koji je umro u 22. godini života (1978. godine) i imao je 340 kilograma.
 
Posledice i komplikacije gojaznosti (komorbiditet)

Gojaznost je ozbiljno hronično oboljenje koje može dovesti do mnogih medicinskih komplikacija koje umanjuju kvalitet života i skraćuju dužinu života, a čije lečenje ima visoku cenu. Gojazne osobe imaju veći morbiditet i mortalitet (svakih pola kg preko idealne telesne težine smanjuje životni vek za mesec dana).
1. Hipertenzija. Jedna je od najčešćih komplikacija. Smatra se da je uzrok ovog poremećaja u stvaranju materije koju produkuje adipozno tkivo i povećanju insulina koji se javlja kod gojaznih. Oko 30 % osoba koje imaju telesnu težinu preko 15 kg od idealne imaju povišen pritisak. Takođe, i distribucija masti ("jabuka" - androidni tip gojaznosti), a ne samo povećana količina
masti utiče kao nezavisni faktor rizika za visok pritisak. Masno tkivo je metabolički aktivno i masne kiseline putem vene porte
odlaze u jetru gde se sinetetišu trigliceridi što dovodi do insulinske rezistencije i hiperinsulinemije.
2. Kardiovaskularna i cerebrovaskularna oboljenja. Mnogobrojne studije su pokazale da bez obzira na druge faktore rizika ova oboljenja nastaju kao posledica gojaznosti, naročito "jabuka" (androidne) gojaznosti. Osobe koje imaju 10 % prekomernu telesnu težinu imaju u proseku 20 % povećan rizik da obole od kardiovaskularnih bolesti. Za svakih 10 % povećanja TT, sistolni pritisak se poveća za 6,5 mmHg, plazma holesterol za 12 mg, a glukoza za 2 mg/dl krvi. Kao što smo pomenuli povećana količina adipoznog tkiva u predelu stomaka udružena je sa insulinskom rezistencijom, hiperinsulinemijom, povećanim krvnim pritiskom i aterogenim plazma lipid profilom. Ova komplikacija najčešće nastaje kod ljudi koji su duži niz godina gojazni (15 i više), tako da kod njih nalazimo povišen pritisak, tip II dijabet (insulin nezavisni) i povišene vrednosti holesterola (LDL). Rizik od nastanka ove komplikacije je veći kod muškaraca do 50 godina, nego kod žena do 50 godina zbog povećane androgene aktivnosti koja utiče na povećanje slobodnih masnih kiselina u jetri i sintezu triglicerida. Kod žena posle menopauze zbog povećane androgene aktivnosti menja se distribucija masti tako da se i kod njih mast nagomilava u gornjim partijama tela ("jabuka", androidni tip), a samim tim povećava rizik za ova oboljenja. Smatra se da je HDL u plazmi smanjen kod ovih osoba zato što ga vezuju masne ćelije u adipoznom tkivu.
3. Hiperholesterolemija. Holesterol je određen genetskim faktorima (2/3) i ishranom (1/3). Svako povećanje ukupnih masti povećava i holesterol. Kod gojaznih osoba čak 53 puta je povećan rizik za povišen holesterol u krvi.
4. Dijabet. Čak i umerena gojaznost naročito abdominalna može povećati rizik od insulin nezavisnog dijabeta. Masno tkivo ima dvostruku ulogu u nastanku dijabeta:
- povećava potrebu za insulinom (hiperinsulinemija) i stvara insulinsku rezistenciju, a samo ostaje osetljivo na insulin,
- smanjuje se broj receptora za insulin (smatra se da je to posledica dejstva citokina hormonu slične supstance).
Redukcija telesne težine dovodi do poboljšanja kontrole šećera u krvi kao i hiperlipidemije.
5. Karcinom. Kod muškaraca povećava se rizik od nastanka karcinoma prostate, kolona, a kod žena se rizik od karcinoma dojke povećava za 3 puta, a uterusa za 7 puta i ovarijuma. Za ovaj rizik pored ukupne masti veliku ulogu ima i distribucija masti ("jabuka" ili androidni tip).
6. Artritis. Uzrok degenerativnog artritisa kod gojaznih nije razjašnjen, ali postoji jasna korelacija između povišene mokraćne kiseline (acidum uricuma) u krvi , koja izaziva giht i gojaznosti. Neki smatraju da adipozno tkivo produkuje citokine koji uništavaju rskavicu u zglobu, dok su mnogi mišljenja da je to mehanički, a ne metabolički problem.
7. Oboljenja žučne kese - holelitijaza. Glavni razlog je hiperholesterolonemija. Povišen unos masne hrane povećava holesterol u krvi, a i žuč je više zasićena holesterolom. Žučna kesica se otežano kontrahuje, hipomotilitet i česta je pojava holesterolskih kamenaca i upala žučne kesice kod gojaznih osoba. Gojazne mlade zene (20 do 30 godina) imaju 6 puta veći rizik u poređenju sa normalno uhranjenim, dok je kod žena preko 60 godina koje su gojazne jedna trećina sa holelitijazom.
8. Picwikov sindrom (sleep apnea, hipoventilacioni sindrom). Gojaznost je jedini najvažniji uzrok ovog sindroma koji se karakteriše kratkim prestankom disanja u toku sna (oko 1 min), srčani otkucaji su iregularni, i može doći do fatalnog srčanog udara u snu. Pacijenti se najčešće probude kada prestanu da dišu. Ovo se može ponoviti i više puta u toku noći i zato se pacijenti bude umorni, radna sposobnost biva smanjena.
9. Poremecaji digestivnog trakta. Kod gojaznih je česta hijatus hernija zbog gastroezofagealnog refluksa, pankreatitis, hemoroidi (zbog venske staze) i dr.
10. Komplikacije u trudnoći. Kod gojaznih trudnica česte su toksemije (gravidne toksikoze), porođaj je produžen.
11. Psihički poremećaji. Variraju od osećanja beskorisnosti, emocionalne patnje (nervoza) do teške depresije.



Mada,zanima me prvenstveno,zasto im je toliko tesko da se otrgnu iz tog zacaranog kruga?
Inace,pisem diplomski na ovu temu.
Treba mi informacija :)
 
Strava... puno puta sam cuo da kazu debeli imaju slabu volju i ne mogu ni sekundu da budu gladni odma moraju da jedu. Imam jednu drugaricu debela je ko tenk jedva se krece al kad ogladni ako nema odma sta da jede pobesni ko djavo. Bolest je to.
 
Strava... puno puta sam cuo da kazu debeli imaju slabu volju i ne mogu ni sekundu da budu gladni odma moraju da jedu. Imam jednu drugaricu debela je ko tenk jedva se krece al kad ogladni ako nema odma sta da jede pobesni ko djavo. Bolest je to.

Svi mi imamo slabu volju ponekad,neko prema muskarcima,kupovini,neko prema hrani.
Bolest,naravno.
 
Ja mislim da tu i vaspitanje ima određenu ulogu, sam odnos prema hrani i to... Npr imam u bližoj okolini jednu majku koja svoju ljubav prema deci iskazuje tovljenjem! Počevši od kaloričnih ručkića kad su bili mali jer je tako lakše natrpati dete odjednom nego se baktati i smarati 5-6 puta u toku dana... i lakše je praviti detetu svako veče pizzu za večeru nego se baviti i ubeđivati dete da jede i šargarepicu i supicu itd.
 
I onda se dodje do toga da se aktiviraju hormoni odgovorni z asrecu i zadovoljstvo pri unosenju odredjene vrste hrane (citaj: slatke, masne), bar u pocetku. Pa onda dolazi do poremecaja bio-hemije itd. I ulazi se u zacarani krug.
 
Psihološki faktori

Mnogi ljudi jedu da bi odagnali lose emocije (frustracije, dosadu, nesigurnost, ljutnju, tugu); hrana cesto sluzi kao zamena za nešto što je izgubljeno (ljubav, posao), slicno kao pušenje, opijanje. Oko 30 % gojaznih ima faze prejedanja (bingle eating disorder). Društvo zahteva lepe i vitke, a gojazna osoba je samim tim diskrimisana za razna zanimanja, ona se oseca nepoželjno, depresivno, jede više, a zbog svog izgleda postaje još vise depresivna i opet utehu nalazi u hrani (zacarani krug).
 
Mic po mic, to sam i napisala u jednom svom postu bas danas, kapiras? Ne ide to tako brzo to sa preterivanjem.
Kada je depresivna potrebna joj je uteha, kada pojede shvati sta je uradila, ali je kasno, ali u pocetku hrana izaziva zadovoljstvo, luce s eodredjeni hormoni srece
 
Jeste. Nije greh nekad detetu kupiti picu,odvesti u Mc ili na kolace,
ali praktikovati svakodnevno...to je neodgovorno i opasno.

Jasno ti je da ni samokontrola nije laka..ne mozes ici za detetom u skolu ili kad je napolju da li ce pojesti sladoled..popiti coca colu..kupiti nesto od brze hrane..licno osetim po sebi kad pojedem nesto slatko posle rucka sutradan mi se ponovo odmah jede..skoro popijem cocktu i opet pomislim na nju kako bi mi prijala ledena na vrucini..ali:nono:
 
Jasno ti je da ni samokontrola nije laka..ne mozes ici za detetom u skolu ili kad je napolju da li ce pojesti sladoled..popiti coca colu..kupiti nesto od brze hrane..licno osetim po sebi kad pojedem nesto slatko posle rucka sutradan mi se ponovo odmah jede..skoro popijem cocktu i opet pomislim na nju kako bi mi prijala ledena na vrucini..ali:nono:
Da,i ne mozes ocekivati od deteta da ponekad ne popije coca colu ako to njegovi drugari rade.Ili ode sa njima u Mek.Savremeni zivot ne mozes sakriti od deteta.
Samo ga uputiti u to da svakodnevno konzumiranje fast food-a lose utice na njegov organizam,i pobrinuti se sta tvoje dete jede u tvojoj kuci.
 
A tek balon ugraditi u zeludac, tek to je glupost, pa kao smrsaju, ali glava je glava, cim se balon izvadi pocinje stara prica, jer nista u osnovi nije promenejno.
Samo plasticni hirurzi zarade lepe parice na tome.
 

Back
Top