Široka slovenska duša

Poruka
51.038
Šta je to?
(Ne znamo još uvek šta je duša, mada se nekako podrazumeva da je ona nešto što nas izdvaja od ostalih – samosvesno a nematerijalno biće unutar našeg bića.)
Mnogo puta sam čula taj izraz… slovenska, ruska (široka kao stepa?) pa i balkanska duša (široka pa brdovita?:roll:)… Nikad nisam čula da neko kaže, npr, francuska ili engleska… škotska, italijanska duša. Nikako se ne spominje, čak i bez tog epiteta 'široka'. A imaju je, valjda, svi… Ili je nemaju?

Da li se i po čemu geografski razlikuju naše duše?
 
Borka...vidis kako ovde ima sitnih dusa...niko da odgovori...;)

Ja te duse o kojima ti pricas, vise vezujem za narodne pesme, za neke mitove i legende, kasnije knjizevnost...sklonost slovenskih naroda jos od davnina sve povezuju sa prirodom,kako ti kazes - geografijom, pa otud i ta poredjenja...danas, mislim da je stvar mentaliteta i donekle besmislenom insistiranju na proslosti i povezanosti...Te " duse" su se provlacile i stopile u danasnjici i tu obitavaju...ja to dozivljavam kao niz drugih stihova " dva niza bisera " i sl.
Nisam bas upoznata sa situacijom zapadnih naroda, ipak sam ja slavista, ali predpostavljam da i oni imaju svoja neka obelezja...tadasnje zivotne prilike, vrste zanata ili ratovi koji su vodili...mozda nije dusa, mozda je neka druga imenica, glagol njima bitan.
Sa njom se radjas i umires...ipak, razlike se primucuju...ukljucila bih nasledni faktor...:mrgreen:
 
Svi su nešto brendirali...Francuzi imaju svoju Marijanu,frigijsku kapu,petlove,
Englezi svoju maglu koju su pokušali da prodaju urdno upakovanu u konzerve,Skoti imaju svoje igre i karirane suknjice,Italijani svoju reputaciju neodoljivih ljubavnika...svi oni to ljubomorno prisvajaju kao obeležje svoje duše.:)
A mi:roll:...Na jednom od štandova na koje prolaznik može da nabasa idući Knez-Mihailovom, može da se kupi zanimljiv suvenir: figurica namrgođenog lika sa šajkačom na glavi. Iznad glave mu je stripovski balon u kome piše: "E, sad neću ni kako sam ja hteo!"...:hahaha:
 
Šta je to?
(Ne znamo još uvek šta je duša, mada se nekako podrazumeva da je ona nešto što nas izdvaja od ostalih – samosvesno a nematerijalno biće unutar našeg bića.)
Mnogo puta sam čula taj izraz… slovenska, ruska (široka kao stepa?) pa i balkanska duša (široka pa brdovita?:roll:)… Nikad nisam čula da neko kaže, npr, francuska ili engleska… škotska, italijanska duša. Nikako se ne spominje, čak i bez tog epiteta 'široka'. A imaju je, valjda, svi… Ili je nemaju?

Da li se i po čemu geografski razlikuju naše duše?

Da li si ti sigurna u svoj stav pa iz radoznalosti ispitujes kako razmisljaju siroke narodne mase ili ne znas pa hoces da naucis?Prije bih rek'o ovo prvo jer sam vidio nekoliko tvojih otvorenih tema slicnog tipa kao "Sta vi mislite o ovome?"Imam osjecaj da vec znas odgovor, ako vec znas -iznesi ga, pa cemo se nadovezivat:mrgreen:
 
Ja mislim da to potice otuda, sto smo dosli iz ogromnih ruskih prostranstava, zato smo "nasledili" toplinu duse koju imaju Rusi da bi opstali i druzili se u dugim zimskim danima i nocima.
Zato najbolje knjige, najbolji sahisti, i uopste umetnici, poticu od Slovena.:heart:
 
A šta da radimo mi koji imamo izmešane slovenske, keltske i germanske krvi?

I ja se pitam. :???:

Elem...
Pitam za slovensku dušu misleći, najviše, na rusku.
Kratak uvod koji je prethodio mom razmišljanju:
Kao devojčica zaljubila sam se u doktora Živaga iz istoimenog filma.:lol: Po ceo dan sam, uz Larinu pesmu (
), sanjarila o ruskoj trojci, ruskom snegu, ljubavi na ruski način.. A onda sam saznala da je glumac, Omar Šarif, egipatskog porekla (mala sam bila, stvarno :rumenko:)... i svi moji snovi su se raspršili. :confused:
O simpatijama prema matrojškama, balalajkama, samovaru, Ciganima koji lete u nebo da i ne pričam.
Puškin
Jesenjin
Čajkovski
Majakovski
Rubljov
Dostojevski
Čehov...
... Tarkovski i - uf, ko bi ih sve nabrojao.

E, a onda se nešto promenilo... Moj ukus, rekla bih. Ili se transformisala moja duša?. Sad mi pada na pamet da je ta "široka, slovenska duša" sinonim za neko doba nevinosti, "transparentnost", detinju čistotu?
Ljuti me svaka predrasuda vezana za mentalitet određenog naroda, a primećujem da geografija i te kako ima veze sa (često pogrešnom) karakterizacijom nacija, tj. generalizacijom. Ali, u toj sintaksi - "široka slovenska duša" - ima nečeg, samo ne znam čega.
Tako da... Frenki, zapravo nemam stav. :) Hoću da čujem šta je to što "široku slovensku dušu" razlikuje od "uzane, neslovenske". :roll:
(Da se razumemo - volim ja i dalje štošta iz širokog dijapazona slovenske, tj. ovde - ruske - umetnosti, ali ne kao pre, ne na isti način.)

I, ne, Picololeone, ne slažem se da "najbolje knjige, najbolji sahisti, i uopste umetnici, poticu od Slovena".
 
Šta je to?
(Ne znamo još uvek šta je duša, mada se nekako podrazumeva da je ona nešto što nas izdvaja od ostalih – samosvesno a nematerijalno biće unutar našeg bića.)
Mnogo puta sam čula taj izraz… slovenska, ruska (široka kao stepa?) pa i balkanska duša (široka pa brdovita?:roll:)… Nikad nisam čula da neko kaže, npr, francuska ili engleska… škotska, italijanska duša. Nikako se ne spominje, čak i bez tog epiteta 'široka'. A imaju je, valjda, svi… Ili je nemaju?

Da li se i po čemu geografski razlikuju naše duše?


:lol: :lol: :lol:

mali sloveni žive u matrijarhatu. Mali Englezi žive u internatu.
 
mozda zato sto ume u svakoj sreci da vidi tugu..
i u svakoj tuzi utehu..
i da zagrli coveka koga prvi put vidi, tom svojom dusom..
i da upropasti sve dobro sto ima tom svojom tugom..
nista nije tako jednostavno kako izgleda
ja i volim i mrzim tu svoju dusu..
al ne bi je menjala za neku drugu
 
mozda zato sto ume u svakoj sreci da vidi tugu..
i u svakoj tuzi utehu..
i da zagrli coveka koga prvi put vidi, tom svojom dusom..
i da upropasti sve dobro sto ima tom svojom tugom..
nista nije tako jednostavno kako izgleda
ja i volim i mrzim tu svoju dusu..
al ne bi je menjala za neku drugu

Sestro slatka :cmok:

Evo ti malo od Jesenjina:

Sreća je - zboraše on -
Veština uma i ruku.
Sve nevešte duše
Nesrećne su, ko cvetovi,
ne mari ništa
što veliku muku
zadaju skrhani
i lažni gestovi.

U oluji, u buri,
Kraj nedaća svih,
Uz teške gubitke
I uz tugu kletu
Biti nasmejan, prirodan, tih,
Najveća je umetnost na svetu.
 
Potrefila si u samu srz.Nista na suvo!:lol:
Idem ja tako pored terazijske cesme sa gajbom punom piva(okupilo se drustvance) i cekam na pesackom prelazu zeleno svetlo,tek iz jednog taksija grupa Rusa proturi ruke i rekose " давај давај ".Buduci i sam Sloven siroke duse,dadoh svakom баћушки po pivo.:mrgreen:
:

a da li znas sta bi ti hladni amer rekao na to davaj davaj??
posalo bi te tamo gde ne treba...
sloveni se razlikuju od celog sveta po tome sto imaju DUSU
ovi "zapadnjaci" to nemaju niti ce ikad imati!!
jer mi sve sto radimo,radimo od srca...
znamo da delimo stvari...
mi znamo da zivimo,da od ni cega,napravimo nesto,sto nam pare nisu prioritet u zivotu...
to je nase najvece bogatstvo!!!
mnogo sam ponosna na svoju dusu...
 
Evo malo "častuški" od Jesenjina:

*

U činiji čistoj
trebila sam leću.
Volela sam sve odreda,
a sadeka neću.

*

Cure krale, cure krale,
šest rubalja ukrale.
A ni momci nisu šonje,
iz fabrike digli konje.

*

Moj je muž puž,
a ja njemu kuče.
On me danas izbio,
a ja njega juče.

*

Sazuj čizme i obojke,
da idemo bosi.
Mene draga ne voli -
đavo da je nosi.

*

Tapa, tapa, tap,
jaše seljak štap.
Žena tera čeze
i mezeti meze

*

Genijalac? Ili prosečan pesnik koga je neko "naduvao".
 
Dva slovenska saobraćajca široke duše
 

Prilozi

  • russia_58.jpg
    russia_58.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 20
a da li znas sta bi ti hladni amer rekao na to davaj davaj??
posalo bi te tamo gde ne treba...
sloveni se razlikuju od celog sveta po tome sto imaju DUSU
ovi "zapadnjaci" to nemaju niti ce ikad imati!!
jer mi sve sto radimo,radimo od srca...
znamo da delimo stvari...
mi znamo da zivimo,da od ni cega,napravimo nesto,sto nam pare nisu prioritet u zivotu...
to je nase najvece bogatstvo!!!
mnogo sam ponosna na svoju dusu...

:roll:

Hajde, sažaljevajmo one koji su bolji od nas.
Hajde, prijatelju, i zapamti
bogati imaju batlere ali ne i prijatelje,
a mi imamo prijatelje i nemamo batlera.
Hajde, sažaljevajmo venčane i nevenčane.

Zora ulazi na malim stopalima
kao pozlaćena Pavlova,
I blizu sam svoje žudnje.
Ništa u životu nije bolje
Od ovog časa čiste prohladnosti,
časa zajedničkog buđenja.



Ezra Paund, "bezdušni" zapadnjački pesnik
 
Sloveni,
- narod kao plima posao da se nikad sebi ne vrati . Narod koji daje gostu i ono sto nema . Kad uvidi gdje grijesi , zakune se DA NECE TO NIKAD I ODMAH POZURI DA ISTU GRESKU NAPRAVI KAKO NE-BI ZABORAVIO ZA STA SE KLEO .
-narod koji se okrece svojima samo kad je neka nevolja i odmah zatim medju-ratovi .
Zasto nema medju slovenima jakih pojedinaca na polju Psihologije ?
Zato sto ih je sramota druge ispitivati i dosadjivati im , makar za njihovo dobro .

Sloveni ,- jedina i dovoljna moja sreca je sto sam, pripadnik te Grupe naroda !
/ Germane sam upoznao preko mrznje prema Nama , - a mrze se samo Visi ?
 

Back
Top