teorija [ One way ] - [ JEDAN nacin ]

Nenad Gojkovic

Zainteresovan član
Poruka
203
... upoznacu vas sa jednom mojom teorijom, tacnije najvecom i meni najvaznijom, onom kojom sam stekao reputaciju medju malim brojem iskonskih filozofa na jednom americkom F forumu ... ... a kojoj sam dao ime [ ONE way ] iliti [ JEDAN nacin ] ... ... koristeci se ovom teorijom kao osnovom, jer prosto ona to i jeste, objasnio sam mnogo stvari unutar filozofije ... ... medjutim, iako njena srz meni deluje nekako prosto i ocigledno, malo ljudi je razumelo ono sto sam pokusavao da im kazem ... ... problem je bio u tome sto vecina nikako nije bila u stanju da vidi poentu skrivenu ispod ociglednog ... ...

... [ ONE way ] teorija je teorija postojanja ... koja isprva daje najverovatniji odgovor odnosno odgovore na tri meni glavna pitanja :

1. Zasto realnost postoji ?
2. Zasto izgleda tako kako izgleda ?
3. Zasto funkcionise tako kako funkcionise ?

... dakle, radi se o prapocelu ... prvom uzroku ... korenu svega ... ... ... pitanje koje zauzima centralno mesto unutar sveta filozofije ... ... jos jednom isticem da je ovo sto cete cuti samo najverovatniji odgovor, ... jer uzimajuci u obzir o cemu je rec, treba biti pazljiv, a isto tako i sto objektivniji sa sobom ... mozda sam se negde malo i zaneo ali sta sad ... sta je tu je ...

... objasnicu onako ukratko ... i kao i tamo, dacu sve od sebe da tekst bude razumljiv, znaci ... bez lazi i prevara ... misticnih i nejasnih delova ... ... ali, kao sto rekoh, bez obzira na razumljivost i sve, ... malo ljudi me je tamo zaista culo ...

[ JEDAN nacin ] >>>

- Odmah na pocetku bih istakao da, barem sto se mene tice, uopste nema razlike ako gore umesto [ Zasto? ] stoji [ Kako? ]. Da bi ste razumeli ono sto sledi bilo bi dobro da ovo prvo razumete - znaci Zasto?=Kako?, mada je uistinu ovde jedino vazno [ Zasto? ], jer mi ipak pricamo o uzroku, korenu - osnovi. Moze se isto tako videti i da tu u stvari imamo samo jedno pitanje - jednostavno ZASTO?. Najjednostavnije i najbolje receno odgovor je - ZATO STO MORA > DRUGACIJE NIJE MOGUCE. Otud i sam naziv - [ JEDAN nacin ]. Postoji samo jedan nacin za sve da bude ( biti ) ili kako to na engleskom bolje zvuci - [[[ ONLY ONE WAY FOR EVERYTHING TO BE ]]]. Drugu vaznu stvar koju treba shvatiti jeste da nesto kao potpuni haos ili samo haos jednostavno ne postoji. Realnost je RED - potpuno prisustvo pravila - zakona ( zakoni fizike ). Nema mesta za slucajnost, to jest proizvoljnost. Nista ne moze pobeci pravilima. Sve je zapisano( buducnost). Jedina stvar koja je izuzeta ovde jeste - potpuno nistavilo. Nepostojanje je odsustvo pravila. Postojanje je prisustvo pravila. A sta nam pravilo ili zakon kaze kao takav - bilo koji zakon ... matematika, fizika ( formule, jednacine i sl. ) ... da se nesto desava upravo onako kako se desava i da drukcije ne ide. Drugim recima, postoji samo jedan nacin i druge mogucnosti jednostavno ne postoje, tacnije nisu moguce. E upravo to vazi i u globalu. Postojanje, bilo da je beskonacno, ne ili nesto trece, cetvrto ... kako god izgledalo i funkcionisalo tamo neged ... >>> postoji + izgleda + funkcionise tako jer je tako jedino moguce. Ja volim da kazem - jer je tako jedino logicno ( univerzalna logica - logica postojanja - prvog uzroka). Pogledajte oko sebe - sve dobre ideje su vec u upotrebi. Ovo sto cu sada reci je kontradiktorno i pomalo glupavo, ali kada bi ste bili u mogucnosti da napravite realnost koja bi funkcionisala, a da je totalno drugacija od ove ( jedine moguce !!! ), sta mislite ... dal bi ste uspeli >>> NORMALNO DA NE BI. Nema! druge realnosti, nije moguca. Samo ova vec prisutna moze da bude, i jeste ... i da nezaboravim, prisutna je iz istog razloga >>> ZATO STO MORA - DRIGACIJE NIJE MOGUCE ... dakle, ... samo postojanje, sam [ JEDAN nacin ] je prvi uzrok i krajnja posledica, kao beskrajna reka koja tece u jednom pravcu, voda znaci promenu - pocetak i kraj te promene ne postoji, ali globalno receno, sama reka je i jedno i drugo = pocetak i kraj - jedno ... jedna celina ... ... znaci nema nikakvog stvaraoca odnosno Boga. U stvari, [ JEDAN nacin ] je onaj pravi bog - koren svega pa i samoga sebe. Postojanje je uvek postojalo i na tome ce i ostati ... vreme, materija, prostor ( materija ) ... sve je to cini celinu ... [ ONE way ] ...
 
"Izgleda" ne postoji samo za sebe. "Izgleda" je kreacija treceg, odnosno plod seksa nasih cula (recimo oka) sa prirodom. Ne mozes reci "izgleda" bez "kome".

Funckionisanje ne postoji bez "sta", odnosno, sta funkcionise. Pri cemu moras opasno dobro formulisati "funkcionisanje".

Neka realnost nije nezavisna egzistencija. U stvari, moraju postojati 2 vrste realnosti, a realnosti koje se svrstavaju u neku od tih vrsta mora postojati beskonacno mnogo. Kad bi postojala samo jedna vreme bi proslo ma koliko beskonacno da je, zato sto bi se funkcije izvrsile, u koliko ne postoje protivfunkcije iz neke druge realnosti.

"Izgleda" se uvek odnosi na jednu od 2 vrste realnosti i subjekta kome to izgleda. Dok se "funkcionisanje" nikad ne moze gledati linearno, prosto, postoji vise funkcija odjednom, i to nisu delovi (funkcije) koje cine celinu (zajednicku funkciju), vec je u pitanju celina, koja cini delove. To je ono sto fali tvom radu, a zove se "smisao".
 
BirasPaSeSekiras:
"Izgleda" ne postoji samo za sebe. "Izgleda" je kreacija treceg, odnosno plod seksa nasih cula (recimo oka) sa prirodom. Ne mozes reci "izgleda" bez "kome".

Funckionisanje ne postoji bez "sta", odnosno, sta funkcionise. Pri cemu moras opasno dobro formulisati "funkcionisanje".

... prvo, zasto se bavis ne bitnim stvarima ... stvarno iznervira coveka ... izgleda ili JESTE, kakve bre veze ima ... tacno znas na sta mislim, medjutim, radis ovo sto radis ... znaci neverovatno ... da te covek pita, jesi li uopste procitao tekst do kraja ili si stao kod "izgleda" ... >>> postoji+izgleda+funkcionise ... jedno daje smisao drugom ... ... > realnost je celina a ne skup komponenata ... dakle vreme kao vreme, ... prostor ... izgled, ... sta god ... mi to posmatramo odvojeno ali daleko od toga ... postoji samo jedno ... razumes ... 1 celina ... - ma nista ti ne razumes ...

Neka realnost nije nezavisna egzistencija. U stvari, moraju postojati 2 vrste realnosti, a realnosti koje se svrstavaju u neku od tih vrsta mora postojati beskonacno mnogo. Kad bi postojala samo jedna vreme bi proslo ma koliko beskonacno da je, zato sto bi se funkcije izvrsile, u koliko ne postoje protivfunkcije iz neke druge realnosti.

... kao prvo, nema "neka realnost" ... nego samo jedna jedina, aj razmisli malo ... to je sve sto trazim ... pa onda tones jos dublje govoreci " moraju postojati 2 vrste realnosti " ... a o ostatku da ne govorim ...

... kako se meni cini, ... ni ti sam ne znas sta pricas ...


"Izgleda" se uvek odnosi na jednu od 2 vrste realnosti i subjekta kome to izgleda. Dok se "funkcionisanje" nikad ne moze gledati linearno, prosto, postoji vise funkcija odjednom, i to nisu delovi (funkcije) koje cine celinu (zajednicku funkciju), vec je u pitanju celina, koja cini delove. To je ono sto fali tvom radu, a zove se "smisao".

... oprosti na izrazu ali ... jel ti to mene zajeb --- ... ?

... kad otvoris onaj lepi plavi udzbenik iz filozofije za srednju, ... odmah na pocetku kaze sledece: " O FILOZOFIJI SE MOZE PISATI "MISTICKI" I MISTIFIKATORSKI.TAKVIH PISACA NA NASU ZALOST, IMA I MEDJU NAMA, PROFESIONALNIM FILOZOFIMA.NJIH SE, SVAKAKO, TREBA CUVATI I NIPOSTO IM NE VEROVATI"

... po ovome sto sam cuo ... ti i ja delimo toliko malo realnosti da je svaka buduca konverzacija gubljenje vremena ...

... jos samo da me admin banuje pa da popi-- do kraja ...
 
L D Project:
Jao, mnogo ga ti tupis. Jednostavnije.:cool:

... cuj sad ovo - jednostavnije?! ... pa deces jednostavnije od ovog brate mili ... pa ti u stvari trazis da pojednostavim pojednostavljeno ... oces da ti nacrtam .. sta ... mislim, ... jel znas kako izgleda reka ? ... ... e sad, zamisli beskonacnu reku u crnom prostoru ( da ti bude lakse ) ... ona tece u jednom pravcu ( otkud znam, mozda ne znas ) ... taj tok simulira promenu koju osecas oko sebe non-stop bez prekida ... pocetak te promene ne postoji, ... to jest nema "okidaca", izvora iliti prvog uzroka koji bi je izazvao ... ... sa druge strane reke isto tako - nema kraja ili krajnje konsekvence ... pricamo o uzroku i posledici ... ... medjutim, sama reka je taj prvi uzrok i poslednja ili krajnja posledica ... ... drugim recima, realnost ... ... je sama sebi uzrok i posle. ... isto, mora da postoji ... oduvek je postojala .. i oduvek ce ... ona je u globalu kao takva potpuno ne promenljiva ...

... dakle, ... ne mogu da postoje druge realnosti ... uvek je bila i bice samo jedna ...

... auhhh ... ... poenta cele price je da nista nije stvorilo tu realnost ... tu zalazimo u religiju i u price o Bogu i slicno ... znaci, nije bilo nikakve kreacije ... nikakvo stvaranje iliti pocetak se nije desio ... u prevodu, sve sto vidis oduvek je prisutno ( u onom smislu ) ... zasto sve to? ... prosto jer tako mora ... nije moglo drugacijke ... ... recimo, univerzum ovaj nas ... BB ... oformio se i dosao do ovoga danas jer je da kazem mogao ... prosto se desilo ... ali, i moralo je jer su postojala pravila iliti zakoni ... koji upravljaju svime ... kao da je celokupno postojanje jedno veliko pravilo koje kaze ... MORA BITI OVAKO JER DRUGE OPCIJE NE POSTOJE, NISU MOGUCE ... to je poenta cele price ... to je ono vazno sto treba da shvatis ... >>> da postoje pravila igre ... dokaz > jebot-- pogledaj oko sebe ... svaki qvark radi ono sto mu se kaze, sto mu pravila kazu ... ko ih je tu po-stavio? ... niko> ... zasto su takva? ... naprosto jer se tako desilo i moralo je ... ...

... ubi me covece ... jel ti sad bar nesto jasnije?!! ...
 
... MORA BITI OVAKO JER DRUGE OPCIJE NE POSTOJE, NISU MOGUCE ... to je poenta cele price ... to je ono vazno sto treba da shvatis ... >>> da postoje pravila igre ... dokaz > jebot-- pogledaj oko sebe ... svaki qvark radi ono sto mu se kaze, sto mu pravila kazu ... ko ih je tu po-stavio? ... niko> ... zasto su takva? ... naprosto jer se tako desilo i moralo je ... ...

... ubi me covece ... jel ti sad bar nesto jasnije?!! ...
Tako se desilo znači - ima početak; moralo je znači - ima uzrok.
Osim toga, kako ćeš dokazati da druge opcije nisu moguće?
 
... cuj sad ovo - jednostavnije?! ... pa deces jednostavnije od ovog brate mili ... pa ti u stvari trazis da pojednostavim pojednostavljeno ... oces da ti nacrtam .. sta ... mislim, ... jel znas kako izgleda reka ? ... ... e sad, zamisli beskonacnu reku u crnom prostoru ( da ti bude lakse ) ... ona tece u jednom pravcu ( otkud znam, mozda ne znas ) ... taj tok simulira promenu koju osecas oko sebe non-stop bez prekida ... pocetak te promene ne postoji, ... to jest nema "okidaca", izvora iliti prvog uzroka koji bi je izazvao ... ... sa druge strane reke isto tako - nema kraja ili krajnje konsekvence ... pricamo o uzroku i posledici ... ... medjutim, sama reka je taj prvi uzrok i poslednja ili krajnja posledica ... ... drugim recima, realnost ... ... je sama sebi uzrok i posle. ... isto, mora da postoji ... oduvek je postojala .. i oduvek ce ... ona je u globalu kao takva potpuno ne promenljiva ...

... dakle, ... ne mogu da postoje druge realnosti ... uvek je bila i bice samo jedna ...

... auhhh ... ... poenta cele price je da nista nije stvorilo tu realnost ... tu zalazimo u religiju i u price o Bogu i slicno ... znaci, nije bilo nikakve kreacije ... nikakvo stvaranje iliti pocetak se nije desio ... u prevodu, sve sto vidis oduvek je prisutno ( u onom smislu ) ... zasto sve to? ... prosto jer tako mora ... nije moglo drugacijke ... ... recimo, univerzum ovaj nas ... BB ... oformio se i dosao do ovoga danas jer je da kazem mogao ... prosto se desilo ... ali, i moralo je jer su postojala pravila iliti zakoni ... koji upravljaju svime ... kao da je celokupno postojanje jedno veliko pravilo koje kaze ... MORA BITI OVAKO JER DRUGE OPCIJE NE POSTOJE, NISU MOGUCE ... to je poenta cele price ... to je ono vazno sto treba da shvatis ... >>> da postoje pravila igre ... dokaz > jebot-- pogledaj oko sebe ... svaki qvark radi ono sto mu se kaze, sto mu pravila kazu ... ko ih je tu po-stavio? ... niko> ... zasto su takva? ... naprosto jer se tako desilo i moralo je ... ...

... ubi me covece ... jel ti sad bar nesto jasnije?!! ...

Dobrodošao na ovaj pdf, Nenade. :)

Ako dobro razumem, ti govoriš o determinisanosti uslovljenoj... redom?
Univerzum se oformio ali bez početka? :roll:

Ukoliko se sve odvija po pravilima te, nazovimo je - "fatalističke igre" ("mora biti baš ovako"):
- teorija relativiteta pada u vodu
- ako je baš sve pravilo, onda postoji i pravilo da nema pravila
- čovek nikad ne razume svoje postupke (i sebe) jer radi kao teledirigovan, a nepostojanje uzroka i posledice važi i za njega, tj. i čovek je reka koja ima izvor ali sve što mu se dešava samo je simulacija bez pravih promena jer ni promene ne postoje.

Sve se kreće da bi ostalo ... isto?

Ček da ispijem kafu, pa da se još malo udubim.
 
ristob:
Daj više detalja. Kako misliš da je budućnost isplanirana tj. sve unapred determinisano? Odkud pravila i zakoni?

... ovako, ... ... odlicno pitanje ... jedno je od prvih koje su mi postavljali ameri kada sam poceo sa ovom teorijom [ ONE way ] ... ici cu postepeno da bi shvatio ... a uveravam te da ces shvatiti ako me budes pazljivo slusao i dobro razmisljao o svemu sto cu ti reci ... tamo kod amera sam napravio ogromnu gresku objasnjavajuci sve i svasta sve odjednom ... nista nisam postigao ...

... da bih vas uverio da ovo sto pricam nije budalastina ... ljudi ( ameri ) koji su me ukapirali vikali su wow! ... ... celokupna [ ONE way ] teorija ima svakog smisla i nema za sada ni jednu jedinu zamerku iliti gresku ... secam se da je jedna riba rekla kako je to najbolji odgovor koji je ikad cula ...

- Poenta je da ukapiras da haos ne postoji. Ne mislim naravno na haos u saobracaju ili slicno, nego mislim na pravi potpuni haos. A sta je to potpuni haos? Prosto receno to bi bilo potpuno odsustvo reda, jel tako, potpuno bezakonje. A zapitaj se sada - da li je to moguce? Da li moze da postoji bilo kakav system a da isti nije baziran na nekakvim pravilima ili zakonima, bilo kakvim ali ZAKONIMA? Pa naravno da ne. Kako moze postojati nesto a da to nesto nije bazirano na necemu? Ne pije vode.

- Recimo, pogledaj oko sebe ... odmah sada baci pogled kroz prozor i ... sta vidis ? >>> promenu ... ali sta? ... promenu koja je bazirana na zakonima ( fizike ) ... znaci, sve sto se desava oko tebe i u tebi ne dogadja se tek tako ... iz nicega i bezveze ... bez razloga iliti uzroka ... nego sasvim suprotno ... padanje lisca sa drveta ... let ptice ... prasina ... vetar, svetlost, temperatura, pritisak, boje, senke, ugao, oblici, daljina, ... ... ... sve to jeste i desava se na odredjen nacin ... odredjen od strane prisutnih zakona ( fizike ) ... ... koji nam govore upravo to, da se sve desava na potpuno odredjen nacin i da drugacije ne moze biti ...

- Celokupna nauka, ... matematika, fizika, hemija, biologija, geografija, genetika, informatika, ... se bavi cime ??? ... pa PRAVILIMA naravno ... sve se vrti oko pravila ... matematika na primer - svi smo isli u skolu i ucili ... sta? ... formule ( pravilo-zakon ), jednacine i slicno ... da li mozes da saberes 1 i 1 a da ne izvrsis operaciju, da kazem, zblizavanja ( + ) ... da li moze 1+1 da bude 3 ili 5 ili sta god ... pa ne ocigledno ... iako 1 i 1 u prirodi ne postoji, ali to je druga prica ... ovo je samo primer ...

- Sve to govori da, kako se to na engleskom kaze randomness ili proizvoljnost ne postoji - u prevodu haos. Veoma je prosto >>> ne moze se nesto desiti a da prethodno nije bilo uzroka koji je doveo do tog dogadjaja ... kao da na primer boing 747 poleti a da apsolutno nista nije dovelo do toga ... ... ...

- Sve u svemu, ... sledi zakljucak da je haos moguc jedino kod ne postojanja_nistavila_nemoguce nicega pa ni toga nicega da se izrazim ... ... jer, navedeno predstavlja potpuno odsustvo svega, ... pa i pravila ... sto znaci da je u pitanju potpuni haos ... interesantno ali, haos je uistinu sasvim "miran" ... ... "tih" ...

- Zato je sve unapred odredjeno ili determinisano. Drugi svetski rat se morao desiti, kao i bezbroj ostalih malih i velikih dogadjaja u proslosti. Kad bi se vratio unazad i pustio sve ponovo, ... ama bas sve bi se identicno dogodilo ... ova realnost ti je kao ... kao ona kaseta za radio ... pustis i pesme krecu ... ide napred ... kad je premotas malo unazad pa ponovo pustis, sta se desava - pa isto kao i pre ... ista pesma/e ce ici ... nista se nije promenilo, ... > potpuno definisana ... ... isto tako i buducnost, ... posto se sve svodi na uzrok-posledica-uzrok-posledica-uzrok-posledica ... beskrajna buducnost je savrseno definisana ... putanja se nazire u maglini iz daleka ... kao beskrajna proslost iza nas ... sada, tu imamo pricu o tome sta je to bud. a sta pros. ... ... jer, oba pravca su potpuno definisana tako da neke razlike i nema ... ( )

- Cak i kada bi se vratio kroz vreme i cackao malo ... promenio buducnost ... nista strasno ... islo bi drugacije ali kako god da okrenes, tvoj dolazak nazad i sve to ... vec definisano ... kapiras?! ... sta god da se desi bice po pravilima ...

- Znaci, pravila i samo pravila ... to je srz teorije [ ONE way ] ... nisi malo dete da ne mozes da shvatis/zakljucis sledece >>> posto je sve bazirano na pravilima, ... pa zar nije onda i samo postojanje jedno veliko pravilo ili bolje receno ZAKON ... koji kaze >>> MORA BITI OVAKO ... sam sebi uzrok i posledica ... ... sve se uklapa i sve ima smisla ...

AKO SI OVO RAZUMEO, A ZAISTA BI TREBALO DA JESI ... IDEMO DALJE ...


kojica:
Ма јок.. Ништа њему није јасно.

А ја само ово не разумех... ''Sve je zapisano( buducnost).''

... i ti isto, procitaj ono gore ... trebalo bi i ti da ukapiras ...

ristob:
Tako se desilo znači - ima početak; moralo je znači - ima uzrok.
Osim toga, kako ćeš dokazati da druge opcije nisu moguće?

... e tu sada moras da pazis, kao i ja ... ... u pravu si ali ne radi se o tome ... ... ono se nije desilo, to je ono vazno ... oduvek je vazio [ ONE way ] ... oduvek je tu ... i bice ... jer drugo ne ide ... u buduce cu koristiti rec JESTE ... a dokazacu i dokazao sam vec oslanjajuci se na zakone ... znas kako se kaze ... NIKO NIJE IZNAD ZAKONA ... a ja bi u ovom slucaju dodao ... NI SAM ZAKON ...

... ... prvo da ukapiras ono gore a posle cemo o ostalim aspektima teorije ... ima tu puno toga ...


Vragana:
khhhmmm...a 'el se desilo? same here...

... zamolio bih one koje ovo ne interesuje da ne gube svoje i moje vreme ...
 
... zamolio bih one koje ovo ne interesuje da ne gube svoje i moje vreme ...

cccc...Nenade, Nenade...aj ti meni/svima fino objasni (jesam, bila sam Pcelica Mujo i procitala sam sve...)
sta se i kako "desilo" (bzvze mi da pitam i - kada...) pa cu ja lako odluciti da li me ovo dalje zanima...:)

ps desilo se i jeste nisu "sinonimi" Nenade...cak ni ako... aj, da kazemo "sve"/"sveukupnost"/... promatras kao pravac
a to jeste ono sto radis, zar ne?
 
Poslednja izmena:
BZPZ:
Dobrodošao na ovaj pdf, Nenade.

Ako dobro razumem, ti govoriš o determinisanosti uslovljenoj... redom?
Univerzum se oformio ali bez pocetka?

Ukoliko se sve odvija po pravilima te, nazovimo je - "fatalisticke igre" ("mora biti baš ovako"):
- teorija relativiteta pada u vodu
- ako je baš sve pravilo, onda postoji i pravilo da nema pravila
- covek nikad ne razume svoje postupke (i sebe) jer radi kao teledirigovan, a nepostojanje uzroka i posledice važi i za njega, tj. i

covek je reka koja ima izvor ali sve što mu se dešava samo je simulacija bez pravih promena jer ni promene ne postoje.

Sve se krece da bi ostalo ... isto?

Cek da ispijem kafu, pa da se još malo udubim

... hvala brate ... ... znaci, dojaja mi je ovde ... imam toliko toga da podelim sa vama ... ... puno toga znam ... puno interesantnih stvari sam provalio ... ... naravno, tu sam i da bih saznao nesto novo ...

... upravo tako ... determinisanost uslovljena redom ... drugim recima, * uslovljena realnost * ... koja je, kako da kazem ... samu sebe uslovila ... ali paz sad, ... ovo zvuci kao da postoji pocetak ... malo pre me je jedan clan "smaro" jer sam upotrebio rec [ desilo ], ... pa on kaze cim se desilo ima pocetak ... ... zato je tu rec JESTE da otkloni problem ... ...

... e sad, zaboravih da naglasim ... mnogi naucnici ( astronomi ) smatraju odnosno nazivaju BB univerzumom ... kazu kako je sve pocelo BB-om ... i jos kako nije sve odjednom nastalo ... recimo, cuo sam kako neki kazu da se prvo rodilo vreme i sl. ... ... pa prostor ... i tako dalje ... ne znam sad tacno ... ... ali to jednostavno nije istina ... ... ikao smatram da je realnost vecna ... recimo da je imala pocetak, ... nikako nije moglo biti da su se stvari odvojeno odvijale to jest jedna za drugom ili sta vec ... realnost nije skup komponenata vec KOMPONENTA ... mi pricamo o vremenu, prostoru, materiji ... ali te stvari ne postoje pojedinacno ... jer, realnost je CELINA ... i ako je doslo do kreacije onda se sve moralo odigrati odjednom, ... ali bas tako ... odjednom ... jer kazem ponovo, rec je o celini ... o "jedinki" ...

... za mene je BB samo NAS deo univerzuma ... zrno peska na plazi ... ... stoga sam kod amera koristio izraz *existence* ... i ovde cu ... - *postojanje* ...

... sto se tice sledeceg - " Univerzum se oformio ali bez pocetka? " ... nisi me tacno razumeo ... *postojanje* se nikada nije formiralo ... oduvek je takvo i "tu" ... ... BB je nesto drugo ... to je samo jedan od ko zna koliko dogadjaja ... desio se - razlog > zakoni su doveli do toga [ ONE way ] ... culi ste pricu o sekundama pre BB ... ispade da pre pocetka nicega nije bilo, ali daleko od toga ... nesto je izazvalo BB a to nesto je svakako ispraceno pravilima ... ... znaci, BB se desio jer je "mogao", i sve je ispalo ( oformilo ) ovako kako jeste jer je "moglo" - moralo!!! ... jel tako, ... jer su zakoni do toga doveli ... mislim da je ovo vise nego ocigledno ... dakle, tu mozemo da pricamo o nekakvom pocetku .. ali u globalu ... kada je rec o samom * postojanju* ... to nikako nije slucaj ... ... ne moze se red roditi iz haosa i obratno ... nema teorije ... ... posto je neoboriva cinjenica da nesto postoji, ... i posto je neoboriva cinjenica da pravilo ne moze da se stvori ni izcega ... zakljucak je tu > *postojanje* je vecno ... nesto sto nazalost mi ne mozemo da shvatimo ... da smislimo ...

... drugo, zasto teorija relativiteta pada u vodu ??? ... nesto si me pogresno shvatio, ... to je samo jos jedno pravilo - zakon od njih ihaha ... i svako pravilo, zakon ide u prilog ovome sto pricam ... ...

... " ako je baš sve pravilo, onda postoji i pravilo da nema pravila " ... - pa to je upravo ona prica o haosu ... o odsustvu pravila ... u "svetu nistavila", sad ti vidi gde ces da ga stavis ... pravilo je da nema pravila ... ...

... " covek nikad ne razume svoje postupke (i sebe) jer radi kao teledirigovan, a nepostojanje uzroka i posledice važi i za njega, tj. i covek je reka koja ima izvor ali sve što mu se dešava samo je simulacija bez pravih promena jer ni promene ne postoje. " ... ... cemu ovo?! ... ... krajnje nerazumljivo ... a negde i totalno pogresno > uzrok i posledica vaze i kod coveka ... ... to se odnosi na pitanje slobodne volje, koja ne postoji ... slobodna volja je isto sto i haos ... ...

... " Sve se krece da bi ostalo ... isto? " ... trazim da popijes tu kafu i promuckas glavom ... rasmisli : sta je onaj matorac rekao > sve tece sve se menja samo je promena stalna ... ... iako je vecina filozofa samo jelo govna, neki su ipak imali sta pametno da kazu ... ponovo ... SVE TECE SVE SE MENJA SAMO JE PROMENA STALNA ... tu je caka ... *postojanje* je oduvek bilo isto ... osnovni elementi su nepromenljivi ... ... ne znam tacno kako da ti objasnim a da ukapiras ... recimo ovako, ... od dinosaurusa pa sve do sada ... ... sta se sve nije izmenilo ... Zemlja, svemir itd ... ... itd. ... jednostavno promena je tu ... ali da li je atom i dalje isti kao sto je nekada bio ... da li je postojanje razdaljine kao elementa 3d realnosti i dalje tu ... mrak, svetlost ... senke ... je li sve isto kao i pre ... kapiras poentu? ... ... moras da pravis razliku ...

... cak sam cuo kako neki tvrde da postoji mogucnost da zakoni fizike nisu oduvek bili ovakvi kakvi jesu danas ... ali, to opet ne dira moju teoriju ... zabole me kakvi su bili, kakvi jesu i kakvi ce mozda biti ... uvek ce biti ZAKONI ... i uvek ce ZAKON biti u pozadini price ...
 
Vragana:
cccc...Nenade, Nenade...aj ti meni/svima fino objasni
sta se i kako "desilo"
ps desilo se i jeste nisu "sinonimi" Nenade...

... :dash: ... ali nista se nikako nikada nije ni "desilo" dete moje ... o tome se radi ...

... naravno da nisu sinonimi ... ni blizu ... " desilo " znaci pocetak, moguc kraj ... " jeste " znaci samo to, da jeste ... nema price o pocetku i kraju ...
 
Nenade, sve što si rekao svodi ti se na isto kao da ništa nisi rekao.

Kod naučnika je u opticaju teorija (M) da postoji bezbroj vasiona i da ih je oduvek postojalo i sve su sa različitim početnim uslovima, što bi drugačije rekli, sa različitim zakonima koji u njima vladaju. Vasione nastaju bliskim kontaktom rubova (membrana) dveju vasiona. To je BB. Da dodam da u svakoj vasioni teče drugo vreme, nezavisno od drugih vasiona. Naučnici imaju naučnog osnova za takve tvrdnje.

Koji je osnov za tvoje tvrdnje?
 
Poslednja izmena:
.. ali brate ... ti ne razumes ... sve sto si sada rekao ide meni u prilog ...

... ama uopste nije bitno da li postoji bezbroj vasiona ili ne ... da li su oduvek postojale ili ne ... da li su sve sa razlicitim pocetnim uslovima ( vrsta zakona ) ... kako nastaju ... da li u svakoj vreme tece zasebno ... uopste me to ne interesuje i irelevantno je za temu ...

... sta sam ja rekao ... sta je srz moje teorije >>> ZAKON/I-PRAVILO/LA ... iza apsolutno svega stoje zakoni, ... da li me razumes? ... kao krivac svakog dogadjaja, ... ovde, tamo ... tamo negde ... svuda ... - stoji zakon ... ... "instrukcija" kako postupati ... sta ce se i na koji nacin dogoditi ... ne radi se ovde o tome da li su zakoni negde ovakvi, negde onakvi ... kako god da okrenes, uvek je rec o zakonima ... ko ih je postavio? .. otkud tu? ... pa niko bre covece ... tu i to su oduvek ... drugim recima, sami sebi su pocetni uzrok i krajnja posledica ...

... osnov za moje tvrdnje je sam osnov - zakon kao takav ...

... i stvarno tuzno ako je sve sto sam rekao kao i da nisam ... [/i]
 
Poslednja izmena:
ristob:
Zakon = Bog.

Filozofija ništa ne može dokazati! Zto su se i izdvojile iz nje specijalizovane nauke.

..." Zakon = Bog " ... tako je ...

... razlog zasto filozofija nista ne moze dokazati je naprosto zbog prirode stvari kojima se bavi ... ... dalje, ostale nauke mogu bez nje, dok sa druge strane ona ne moze bez ostalih nauka, ... jer naucna dostignuca umnogome uticu na zakljucke unutar filozofije ... posebno je tu vazna fizika ...


BZPZ:
Zašto onda filozofija uopšte postoji?

... ona je nista drugo do odraz ljudke radoznalosti ... i potrebe za opstankom ... ... dokle god bude nepoznatog bice i filozofije ... jer da nije te guste magle, filozofija bi isparila ... izgubila bi svaku smisao ...

... i Dhul Karnayn ... pesma je do J ! ...
 
Da nije starih Grka i njihove filozofije,svi bi smo mi danas bili religiozni fanatici.
Da nije starih Jevreja i drugih naroda Istoka,svi bi mi danas bili bezdusni naucnici.

I filozofija i teologija su preko potrebna,manje vise,apstraktna laprdanja
Gimnasticiranje ganglija

Znači, Konfučije, Platon, Aristotel, Sidarta Gautama, Dekart, Spinoza, Kant, Hegel, Niče, Šopenhauer, Sartr .... svi oni su "apstraktno laprdali"? Filozofija je samo gimnasticiranje ganglija, mentalna onanija?
Apstraktna je samo misao, dok je ne izraziš. Kad je kažeš, napišeš, definišeš... onda više nije apstraktna.

Očekujem da nam objasniš da li je, npr, i poezija apstraktno laprdanje... Očigledno, po tebi, "preko potrebne" filozofija i teologija doprinele su tome da budemo fanatici ili ne-fanatici, naučnici s dušom ili bez nje.
Ne... Svet se nije podelio samo na te kategorije.
Zaboravio si UMETNOST, čoveče. Umetnost i filozofija se prožimaju, prepliću... ne mogu jedna bez druge, a umetnost - pa i filozofija, kao vid kreativnog izražavanja ideja - plemenita je veština, data isključivo ljudskom biću... i nije jalova, već utiče i menja ljudsku svest.
Okreni se oko sebe i reci mi: gde nema filozofije? Ko gleda napolje, sanja; ko gleda unutra, budi se.
NIJE apstraktno laprdanje. :)
 

Back
Top