Ljudi koji nose krzno ?

Slazem se sa tobom ali proci ce jos mnogo vremena dok se ne shvati koliko je to uzasno. Ipak, moras priznati da i ti imas barem jedan par kozne obuce, kais ili neki odevni predmet od koze, zar ne? Jeste, ima tu razlike, ali... Moze o tome da se prica i pise jos dugo, dugo...
A u zemlji gde iz razonode ubijaju sove, beloglave orlove, medvede i mnoge druge zasticene vrste, gde se seca sume vrsi po Nacionalnim Parkovim (Fruska Gora npr), gde se smece baca u reke itd. mozda je prerano raspravljati o ovom problemu jer ima mnogo vecih problema koje treba resavati.
No, nije lose imati ga u vidu i agitovati protiv prirodnog krzna bilo gde osim na tim sirotim zivotinjama. Bila je jedna odlicna akcije prosle godine u organizacije nekoliko firmi medju kojima je bila i modna kuca PASSAGE. Imali su veoma simpaticne majice ali nisam uspeo da nabavim niti jednu :-(
 
O nezbrinutoj deci se brinemo i ovako. Jer, sta im vredi da budu zbrinuta ako budu ziveli u smogu, radioaktivnom otpadu, bez drveca, divljih zivotinja i ako ce morati da konzumiraju zagadjenu vodu i hranu itd. Kakav bi im zivot bio?
E sad, jesu ta deca veliki problem i sramota ovog drustva ali mi tu tek nista ne mozemo da ucinimo.
A tvoja gorcina, draga moja Jagodice: tek ona nista nece pomoci nezbrinutoj deci. Zato, ili predji u neki drugi forum (drustvo, politika i tome slicno) ili ucestvuj tako sto ces pisati o onome o cemu se ovde i govori - o ekologiji.
 
...ljudi, ljudi, nemojte se i ovde svadati...ajde malo da budemo konstruktivni, mozemo izneti svoj stav a da se ne vredamo?
...dakle, ja npr. ne volim krzno i ne smatram da je ono lepo na ljudima...mislim, radije ga gledam na zivotinjama...
...jednom pre dooosta godina, na Novosadskom sajmu sam videla belu lisicu, uzasno, jadna zivotinja...sva je bila sludena od guzve, ljudi, zatvorena u nekom mlaom kavezu a ljudi su je gledali kao vidi, ala je to lepo krzno...
 
ajde malo prst na celo, pa razmisljajte... krzno koje se koristi u svrhe pravljenja odevnih predmeta i obuce danas mahom (pricam o onom legalnom) potice od uzgajivaca, dakle ljudi lepo gaje zivotinje, onda ih ubiju i naprave krzno... u cemu je tu problem?!? gde se pravi steta u prirodnoj sredini? kad covek gaji biljke za ishranu i sl. nikom ne smeta, ali zivotinje... sta sad, one imaju noge, ruke, oci i ostalo pa su sad mnogo bitnije da opstanu?

koliko vas velikih "prirodnjaka" uopste ista zna o ekologiji? covek je deo biosfere i kao takav mora da utice na razne populacije drugih vrsta da bi se uspostavio balans... africki slon, recimo, koji je zasticena vrsta sirom istocne afrike, toliko prenamnozio (jer je bilo zabranjeno ubijanje) u zadnjih 20 - 30 godinqa, da su citave sume nestale i da je ostala sama savana??

na kraju krajeva, zar nije bolje koristiti prirodne materijale, koje se prirodnim putem mogu degradirati, umesto vestackih, koji se u najvecem broju slucajevna ne mogu unistiti ili reciklirati i ostaju da truju i zagadjuju planetu?

pokusajte da malo racionalnije sagledate cinjenice, ukoliko ne nameravate uskoro da se preselite u sumu, da zivite bosi i goli i hranite se iskljucivo plodovima biljaka koji su sami pali na zemlju, cime biste stekli moralno pravo da kritikujete...
 
aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog mesa? zbog krzna? a nosorog? tigrovi? ...sujeta ljudi oterala je mnoge zivotinjske vrste na rub propasti...
Kada Eskimi ubijaju bebe foka zbog krzna, on nema sta drugo...ok, ali kada ti ubijas bebe foka, ne jednu, ne pedest, na stotine..hiljade... da bi neke gospodjetine (sto bi rekla moja drugarica)ne na Aljasci, vec tu, navukle bundu na sebe i pravila se vazna kako imaju bogatog muza koji npr. vadi fleke jer ju je prevario sa svojom 50 god. mladom sekretaricom... hm...
 
gigule:
aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog mesa? zbog krzna? a nosorog? tigrovi? ...sujeta ljudi oterala je mnoge zivotinjske vrste na rub propasti...

sto se slonova tice, vec sam objasnio da je prirodno da se slonovi ubijaju, pogotovo jer drugog prirodnog neprijatelja od coveka nemaju... ako se ne ubijaju, onda unistavaju floru... ili i tebe flora uopste ne zanima nego pricas samo o zivotinjama? da ja tebe recimo pitam, koliko drvenog namestaja imas u kuci? znas DRVENI namestaj se pravi od drveta... ako mene pitas, time si ugrozio prirodu isto onoliko koliko i babetine sa krznima... ali eto, evidentno je da se ljudi ne trude ni malo da razmisljaju, nego ajd sad, udri po kapitalizmu, jadne zivotinje...

aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog Kada Eskimi ubijaju bebe foka zbog krzna, on nema sta drugo...ok, ali kada ti ubijas bebe foka, ne jednu, ne pedest, na stotine..hiljade...[/quote]

prvo, OPET cu objasniti, da se u svrhe pravljenja krzne zivotinje GAJE, i to ne na aljasci, nego u evropi, i sigurno time niko ne remeti nikakav ekosistem...
 
Aha,nemoj se jediti...meni je zao zivotinja kao sto mi je zao suma koje se krce,i tu se slazem sa tobom... a sume se krce ne samo zbog namestaja....moj namestaj bas i nije nesto super giga-mega kvalitetno drvo (ako je to drvo)...mislim,za kvalitetan drveni namestaj treba imati paruske, te tako oni sa bundama sigurno imaju namestaj od punog drveta, pa koza, pa bla, bla, bla...u sutini,u pravu si kada kazes da je mnogo zdravije oblaciti se u, i biti okruzen stvarima iz prirode a ne vestackim matreijalima, ali, malo smo preterali...Kazes ekosistem i ljudi...hm...mi smo (ljudi) bas primer odrzanja ravnoteze istog...
 
gigule:
u sutini,u pravu si kada kazes da je mnogo zdravije oblaciti se u, i biti okruzen stvarima iz prirode a ne vestackim matreijalima, ali, malo smo preterali...Kazes ekosistem i ljudi...hm...mi smo (ljudi) bas primer odrzanja ravnoteze istog...

moj komentar takodje se odnosio i na cinjenicu da svi prirodni (opet kazem LEGALNI!) materijali poticu o0d neke vrste uzgajivaca, dakle, ne iz same "prirodne sredine"... samim tim se njihovom "konzumacijom" ne steti ekosistem, vec se samo iskoriscavaju vestacki uzgajani resursi...
 
Anonymous:
gigule:
u sutini,u pravu si kada kazes da je mnogo zdravije oblaciti se u, i biti okruzen stvarima iz prirode a ne vestackim matreijalima, ali, malo smo preterali...Kazes ekosistem i ljudi...hm...mi smo (ljudi) bas primer odrzanja ravnoteze istog...

moj komentar takodje se odnosio i na cinjenicu da svi prirodni (opet kazem LEGALNI!) materijali poticu o0d neke vrste uzgajivaca, dakle, ne iz same "prirodne sredine"... samim tim se njihovom "konzumacijom" ne steti ekosistem, vec se samo iskoriscavaju vestacki uzgajani resursi...
A zamisli ovo:
Rodio se ti , jer je neko isplanirao da se ti rodis, pa te onda uzgajao i dobro podgojio i sada ce te ubiti jer te je on uzgajao pa ima pravo i da te ubije. To znaci da si ti tu roba, bez prava na slobodu, bez prava da zivis u prirodnom okruzenju, i radujes se zivotu(jer ce neko pre ili kasnije doci da te zakolje). Mene to potceca na trgovinu belim robljem, ali ti si musko pa verovatno ne shvatas da je bitna i sloboda zena, i sloboda prasica, pilica, jarica..
Zasto mislis da si ti kao covek zasluzio da zivis, a neko jadno malo prase nije zasluzilo (jer ne ume da prica i da se buni, pa onda nema veze)?
 
Anonymous:
Anonymous:
gigule:
u sutini,u pravu si kada kazes da je mnogo zdravije oblaciti se u, i biti okruzen stvarima iz prirode a ne vestackim matreijalima, ali, malo smo preterali...Kazes ekosistem i ljudi...hm...mi smo (ljudi) bas primer odrzanja ravnoteze istog...

moj komentar takodje se odnosio i na cinjenicu da svi prirodni (opet kazem LEGALNI!) materijali poticu o0d neke vrste uzgajivaca, dakle, ne iz same "prirodne sredine"... samim tim se njihovom "konzumacijom" ne steti ekosistem, vec se samo iskoriscavaju vestacki uzgajani resursi...
A zamisli ovo:
Rodio se ti , jer je neko isplanirao da se ti rodis, pa te onda uzgajao i dobro podgojio i sada ce te ubiti jer te je on uzgajao pa ima pravo i da te ubije. To znaci da si ti tu roba, bez prava na slobodu, bez prava da zivis u prirodnom okruzenju, i radujes se zivotu(jer ce neko pre ili kasnije doci da te zakolje). Mene to potceca na trgovinu belim robljem, ali ti si musko pa verovatno ne shvatas da je bitna i sloboda zena, i sloboda prasica, pilica, jarica..
Zasto mislis da si ti kao covek zasluzio da zivis, a neko jadno malo prase nije zasluzilo (jer ne ume da prica i da se buni, pa onda nema veze)?

pokusacu da NACRTAM sta sam objasnjavao... covek, koji inace nema nikakvih dlaka na telu i kome je bioloski veoma tesko da regulise ekstremno niske temperature kojima je oduvek bio izlozen, morao je ubijati zivotinje, ne samo zbog mesa, vec i zbog krzna... e sad, posto smo na forumu EKOLOGIJA, ja mislim da je jasno da ako govorimo o krznu, i njegovoj potrosnji, govorimo o ekoloskim efektima, za koje sam objasnio da, ako se proizvodnja krzna dobija od uzgajivaca zivotinja, ih nema...

sa druge strane, takodje sam objasnio da je cak ekoloski stetno koristiti vestacke materijale u proizvodnji odece ili krzna jer se neki od tih materijala ne mogu bioloski degradirati (za one ostale, postrebno je mnooogo vremena) te obstaju kao djubre koje zagadjuje planetu.

konacno, sto se tice tvog komentara za prase, vidi, prasici se isto tako hrane zivim organizmima te i ono samo "ugrozava" prirodu, kao i covek, pogotovo ako se prenamnoze... a covek je, po svom evolutivnom poreklu, bio mahom mesozder, i potpuno je za njega bioloski normalno da se hrani zivotinjama. ja ne znam kako drugacije da objasnim, ali ja nemam grizu savesti kad jedem bilo koje meso kao sto ni lavica nema kad ulovi i prozdere zebru, jednostavno, tako to ide u prirodi...
 
jagodica:
el se tako zalazhete i za nezbrinutu decu??? svaka chast
Jagodice, pa zašto se ne bi zalagali i za jedno i za drugo. Ako se zalažemo za ovu temu, trenutno, ne znači da se ne zalažemo za drugačiju temu i obratno.
Ali hajde neka ovo bude apel ljudima da ne nose krzno, da pokušaju doživeti istinsku radost kroz ljubav prema prirodi i svim živim bićima, imati snage odupreti se grozničavoj trci samo za materijalnim dobrima i bar pokušati naučiti ceniti ono što je stvarno bitno.

Kad smo kod dece, meni je zaista žao te dece, koja gledajući svoje u krznenim bundama misle da je to neki glamurozan život kakav treba imati, i stvarno mi je žao što dele njihove poglede na svet.
Šta vredi da sva deca budu zbrinuta, ako budu živeli bez “ekološke svesti”….
Šta vredi ako ta deca budu imala sve, imala i pare i slavu i moć, ako ne budu znali da cene neke značajnije stvari od “toplog, elegantnog i skupog krzna”.!?
 
gigule:
aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog mesa? zbog krzna? a nosorog? tigrovi? ...sujeta ljudi oterala je mnoge zivotinjske vrste na rub propasti...
Kada Eskimi ubijaju bebe foka zbog krzna, on nema sta drugo...ok, ali kada ti ubijas bebe foka, ne jednu, ne pedest, na stotine..hiljade... da bi neke gospodjetine (sto bi rekla moja drugarica)ne na Aljasci, vec tu, navukle bundu na sebe i pravila se vazna kako imaju bogatog muza koji npr. vadi fleke jer ju je prevario sa svojom 50 god. mladom sekretaricom... hm...

Skoro je bio pokolj od 350.000 beba foka, od nedelju do godinu dana starosti. Ali to nije sve jer su kanadske vlasti dozvolile da u toku tri godine može se poklati milion beba foka. Stvarno ne vidim opravdanost ovakvog pokolja.
Neka me neko ubedi da je ovo ok, da je u redu, i ja mu skidam kapu!. Ali jednostavno, činjenica je da se to radi samo zbog velikog biznisa (love), da bi neko stekao veliko bogatstvo.
Pouzdano znam je da se za dobijanje jedne bunde od činčila treba “oguliti” uštaviti, negde oko 500 činčila. Dakle 500 kožica je potrebno da bi se dobila jedna kvalitetna bunda za ženu.
Dakle to je čist interes u pitanju.
 
aha:
gigule:
aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog mesa? zbog krzna? a nosorog? tigrovi? ...sujeta ljudi oterala je mnoge zivotinjske vrste na rub propasti...

sto se slonova tice, vec sam objasnio da je prirodno da se slonovi ubijaju, pogotovo jer drugog prirodnog neprijatelja od coveka nemaju... ako se ne ubijaju, onda unistavaju floru... ili i tebe flora uopste ne zanima nego pricas samo o zivotinjama? da ja tebe recimo pitam, koliko drvenog namestaja imas u kuci? znas DRVENI namestaj se pravi od drveta... ako mene pitas, time si ugrozio prirodu isto onoliko koliko i babetine sa krznima... ali eto, evidentno je da se ljudi ne trude ni malo da razmisljaju, nego ajd sad, udri po kapitalizmu, jadne zivotinje...

aha, zasto se slonovi ubijaju? zbog Kada Eskimi ubijaju bebe foka zbog krzna, on nema sta drugo...ok, ali kada ti ubijas bebe foka, ne jednu, ne pedest, na stotine..hiljade...

prvo, OPET cu objasniti, da se u svrhe pravljenja krzne zivotinje GAJE, i to ne na aljasci, nego u evropi, i sigurno time niko ne remeti nikakav ekosistem...[/quote]



Razumem šta si hteo sa time da kažeš, i slažem se sa tobom oko nekih pojedinosti, ali izvini ima puno stvari za koje mogu pouzdano reći da nisi u pravu.
Kao prvo, ne slažem se sa tobom kada si rekao da je “prirodno da se slonovi ubijaju” (zbog uništavanja flore). Naravno da nas zanima podjednako i flora i fauna. Ne dajem veći značaj jedne oblasti u odnosu na drugu. Svet mora da funkcioniše kao celina.
Ali zar ne postoji drugi način da se ti slonovi lociraju (premeste) na druga područja ili pak poklone zološkim vrtovima, osnuje neki fond za sakupljanje novca i gajenje, ishranu držanje tih vrsta pod nadzorom. Nemoj mi samo reći da ne postoji drugo rešenje i da je to jedina alternativa. Poubijati slonove zbog očuvanja flore.
To je samo njihov izgovor kako bi bio opravdan dalji nastavak ubijanja slonova. Pa čovek najviše ugrožava floru. Hajde da poubijamo onda ljude???

Nisam ja ovde da udaram po kapitalizmu. Znam da mogu da se činčile i druge vrste životinja uzgajaju pa onda njihova koža koristi za upotrebu. Ali ne bih da ulazim u priču o tome koliko je to humano.

Što se veštačkih materijala tiče, danas postoji veoma širok spektar mogućnosti za proizvodnju drugih materijala i reciklaže. Naročito zbog toga jer je razvijena hemijska industrija koja može da proizvodi reprodukcione materijale koje supstituišu različite sirovine.

Kažeš da je ekološki štetno koristiti veštačke materijale. To je đubre koje zagađuje planetu. Slažem se. Ali hajde od dva zla izaberimo ono manje zlo. Sa tim đubretom i nekako ćemo se snaći. A šta da radimo ako istrebimo neke ugrožene životinjske vrste.
Ili npr. šta da radimo ako se izgubimo u trci za parama, i upravo okrenuti ka kapitalističkom načinu razmišljanja počnemo da gajimo neke životinjske vrste isključivo radi sticanja materijalne dobiti, jer je “ne ekonomično” držati ih iz drugih razloga.

Kada je reč o evoluciji, nemam ništa protiv ishrane ljudi i onih koji jedu meso. Smatram da je čoveku neophodno da unosi i meso u organizam jer je on po prirodi mesožder. Ali izvini, ne mogu da opravdam ljudsku potrebu da lovi neke životinje da bi u svojoj kući na njihovom zidu visili rogovi jelena, irvasa, okačene sove, krzno medveda….itd…itd….bar meni je to uvek bilo morbidno….

Hvala ti što si kao primer naveo lavicu. To je najbolji prikaz onoga što sam htela da kažem. Životinja ubija zato što mora, da bi preživela. A čovek ubija iz zadovoljstva.
U tome je razlika.
 
jako lepo receno ono gore.
sto se tice onog gore sto je pisao o flori,slazem se ja sa tim u potpunosti,secenje prasuma npr. zaista predstavlj veliki problem.
ali takodje je i istina da zivotinje krznasice nisu samo one koje se gaje vec se i masovno hvataju i brutalno ubijaju.
te jadne zivotinje nemaju nikakve uslove za zivot u kavezima 1x1,ili manjim,a ipak treba uzeti u obzir da su to divlje zivotinje kojima treba mnogo vise.osim toga sto postaju isfrustrirane a ljudi ih tretiraju na najgori moguci nacin.
a onaj deo sa ubijanjem je posebno ogavan:bebe foke ubijaju visesrukim udarcima palicom u glavu (da se krzno slucajno ne bi ostetilo),lisice cesto ubijaju strujom(tako sto ih prikljuce na struju preko usta i analnog otvora),ili raznim nestrucno ubrizganim otrovima,pa su neretki slucajevi da zivotinja ziva bude odrana.
zao mi je zbog ovih ogavnih opisa,ali istina boli,bas kao i slike tih egzekucija.ko se posle ovog ne zamisli,stvarno ima neki problem.
znaju li to one nafrakane zenturace,kada pune sebe izadju npolje da prosetaju svoju novu bundu?!!! :shock:
hm,cisto sumnjam :cry: :x
daleko su dogurali ljudi :roll:
 
Banshee:
jako lepo receno ono gore.
Hvala znam da je lepo rečeno. :wink:
Samo hoću da ukažem na to da ne treba propagirati neke stvari kao što neki ljudi to rade u javnosti (dnevna štampa, TV) , oni jednostavno propagiraju “nošenje krzna”. Da je to “u trendu”. :roll: Dakle hoću reći, u pitanju je čista trgovina životinjama. Prema nekim procenama, u svetu svake godine prodaju oko 350 miliona životinja, vrednih oko 20 milijardi dolara, a ova trgovina je najčešće ilegalna. Zato ovaj vid nedozvoljene trgovine svrstavaju na treće mesto, odmah iza šverca droge i oružja.
Žalosno je to što oko 90 odsto životinja prilikom hvatanja i transporta strada od preterane vrućine, hladnoće, manjka hrane i vode, neadekvatnog smeštaja i zaraznih bolesti. Ptice često prisilno hrane, vežu im krila i kljunove vrpcom i veliki broj primeraka pakuju na malom prostoru, a ukradena jaja ptica i guštera skrivaju u posebne prsluke. Guštere drogiraju i trpaju u kofere sa lažnim dnom, a bebe pitone u kutije od CD-a.
Pitam se ako se ovako nastavi, kuda to vodi ??? :?
 

Slične teme


Back
Top