otkriće

Treća

Iskusan
Poruka
6.360
Zanima me šta misle istoričari i poštovaoci istorije o otkriću u Arhivu. Da li mislite da je to vest koju je trebalo javiti medijima ili je trebalo ćutati i praviti se blesav? Ja mislim da je sramota što u objavili da su otkrili u zgradi dokument od velikog značaja. Mislim da je trebalo ćutati, a zatim brzo srediti depoe kako bi se videlo šta sve ne leži tu sahranjeno, ali bukvalno. Tužna je situacija u Arhivu, vidim, kao i po Muzejima širom Srbije. Ni ne zna se šta se drži i vidim da se smatra sasvim normalnim i nimalo nije za osudu kada se javno kaže da se ne zna čime se raspolaže.
Meni je cela ona priča bila šokantna. Ne toliko to što se nije znalo za dokument i što je bio u "budžaku", pošto je tako svuda, nažalost, već smelošću ljudi da izađu sa tim u javnost, kao da su ga otkrili na nekom mestu, a ne u zgradi koja treba da ih čuva i koja treba da ima organizovanu datoteku. Zamislite vi sada da se bavite proučavanjem nečega i tražite dokumentaciju i ne možete da dođete do nje, pošto je "nema", a ona leži negde u prašini, jedu je pacovi i škorpije (kojih ima u Arhivu - bilo na vestima pre nekoliko godina) i niko ne zna za to. Kako je moguće da zaposleni ne znaju čime raspolažu? Koji je njihov opis posla? Čemu ustanove, na kraju krajeva, koje treba da čuvaju važne ostatke prošlosti, ako ljudi koji su tu zaposleni ne vode računa?
Kako ste reagovali, ako ste reagovali?
 
Тужно и ружно, али у сваком случају није требало ћутати, боље је што су признали грешку, мада ко зна колико је још таквих докумената. и, ко зна каква је ситуација у локалним архивама када је у Архиву Србије овакво стање...:???:
 
Тужно и ружно, али у сваком случају није требало ћутати, боље је што су признали грешку, мада ко зна колико је још таквих докумената. и, ко зна каква је ситуација у локалним архивама када је у Архиву Србије овакво стање...:???:

Мора човек бити наиван или политички убеђен да би то поверовао.
 
(...) Kako je moguće da zaposleni ne znaju čime raspolažu? Koji je njihov opis posla? Čemu ustanove, na kraju krajeva, koje treba da čuvaju važne ostatke prošlosti, ako ljudi koji su tu zaposleni ne vode računa?
Kako ste reagovali, ako ste reagovali?
Odlična tema i dobra ova pitanja... suštinska...

Ja nisam mnogo vremena "potrošio" u Arhivu Srbije... Ciljano sam istraživao neko vreme u 19. veku, na uskom geografskom području, došao do odredjenih vesti i bio prilično zadovoljan i ljubaznošću ljudi koji rade sa istraživačima i brzinom kojom su mi dokumenta stizala iz depoa... i prilično jeftinim uslugama fotokopiranja...

U Arhivu Šumadije prošao sam još bolje.

E, sad, moj grad, sa svojih dvadeset pet, ili šest-sedam hiljada stanovnika (opština ispod 60.000) ima i svoj Narodni muzej i svoj (za malo) "okružni" istorijski arhiv. U ovom drugom sam i radio nešto više od mesec dana pre 35 godina.

Naravno, vrlo često, različitim povodima, boravio sam posle toga u toj ustanovi kao istraživač (arhivski izraz). I, evo gde su problemi, ako sam ih ja dobro zapazio.

"Kako je moguće da zaposleni ne znaju čime raspolažu? Koji je njihov opis posla?"

Sve je tu zaposleno, uz retke izuzetke, pre svega iz socijalnih razloga, a mnogo manje, ili skoro uopšte ne da se sačuva i učini dostupnom gradja koja je pohranjena u depoima. Tako je bilo i sa rukovodećim kadrom od osnivanja. Moguće je da su poslednji izbori doveli pravog čoveka za v.d. direktora (istoričar), ali još je nov... i mlad... rano je za zaključke.

Opis poslova i radnih zadataka sistematizacijom radnih mesta je kristalno jasan i dobro definisan.

Uredba sa koeficijentima za obračun zarada je jasna, ali isuviše linearna (završena škola = koeficijent = plata). I tu je prvi problem. "Radio, ne radio, svira ti radio..." Ili: "Niko mene ne može toliko malo da plati, koliko ja mogu malo da radim..."

Oni koji "daju" pare, ili servisiraju (lokalna vlast) skoro po pravilu pojma nemaju o značaju arhiva... našlo im se, dodju pare iz republičke kase, oni proslede ustanovi... i tu je kraj njihove priče...

Neke kontrole od vrha na dole nema. Biblioteke, imaju, počev od Narodne biblioteke, pa preko Matične... tresu se gaće direktoru kada se najavi dolazak revizora...

Toga u arhivskoj delatnosti nema. Ni u muzejskoj...

Zacario nerad... i, ja se nisam mnogo iznenadio "otkrićem"... Hvala bogu što se pojavilo u medijima... moglo je mnogo gadnije da se završi...
 
ako neko od struke veruje u ono sto je receno onda je debil!!
ljusic, krestic, popov... i ostala svita je za sebe rezervisala pola arhiva, pa kad se nesto ponovo otkrije... bas bude senzacija!!! ne znaju prdonje ni sta su sve stavili pod svoju sapu... ali samo da je zanjih!! ko zna sta je jos "izgubljeno" i ceka da se otkrije u arhivu! ili sto je mozda najgore treba cekati da neko umre, pa da nam dokumenti postanu dostupni!!


jadna nam je ova drzava... jako jadna!!
 
Zanima me šta misle istoričari i poštovaoci istorije o otkriću u Arhivu. Da li mislite da je to vest koju je trebalo javiti medijima ili je trebalo ćutati i praviti se blesav? Ja mislim da je sramota što u objavili da su otkrili u zgradi dokument od velikog značaja. Mislim da je trebalo ćutati, a zatim brzo srediti depoe kako bi se videlo šta sve ne leži tu sahranjeno, ali bukvalno. Tužna je situacija u Arhivu, vidim, kao i po Muzejima širom Srbije. Ni ne zna se šta se drži i vidim da se smatra sasvim normalnim i nimalo nije za osudu kada se javno kaže da se ne zna čime se raspolaže.
Meni je cela ona priča bila šokantna. Ne toliko to što se nije znalo za dokument i što je bio u "budžaku", pošto je tako svuda, nažalost, već smelošću ljudi da izađu sa tim u javnost, kao da su ga otkrili na nekom mestu, a ne u zgradi koja treba da ih čuva i koja treba da ima organizovanu datoteku. Zamislite vi sada da se bavite proučavanjem nečega i tražite dokumentaciju i ne možete da dođete do nje, pošto je "nema", a ona leži negde u prašini, jedu je pacovi i škorpije (kojih ima u Arhivu - bilo na vestima pre nekoliko godina) i niko ne zna za to. Kako je moguće da zaposleni ne znaju čime raspolažu? Koji je njihov opis posla? Čemu ustanove, na kraju krajeva, koje treba da čuvaju važne ostatke prošlosti, ako ljudi koji su tu zaposleni ne vode računa?
Kako ste reagovali, ako ste reagovali?

A o čemu se radi? Ja nisam ništa čuo, kakvo je otkriće u pitanju? Ne moraš da pišeš nadugačko, daj mi neki link ako znaš.
 
Toliko se svi busaju u istoriju i u nasu " slavnu " proslost, a kad se ode u muzej, osim gospodja koje sede i naplacuju ulaz i muva koje pljuju po vitrinama, ne zateknete nikog ko bi vam mozda, mozda rekao neku rec, uputio i sl., zapita se covek gde je dosao? U kucu duhova ili je upao na Skrivenu kameru...?
Obozavam muzeje...u metropolama u kojima sam bila, muzeji su neverovatni, muzeji koji su prepuni, apoteke istorije, znanja...u svakoj prostoriji sedi po 2 kustosa koji u slucaju da niste sa vodicem, kao sto je bio samnom slucaj, prilazi vam i pita sta vas interesuje, kazuje vam podatke o predmetu, bilo da je statua, slika, rukopis...zapanjite se...toliko su prijatni da sam ja jedan u muzej dolazila 5 dana zaredom...moze mnogo da se nauci...

Ali, kao i sve ostalo u vezi sa kulturom, sve je ispolitizovano, tj. podvrgnuto socijalnom pitanju, pa tako razmislja i neki koji sedi u prasini u podrumu za 200 Eur. Sta on ima da ispravlja krive Drine? Daj mi platu do penzije, a kome se radi, saznaje nesto, hoce da unapredi stvari, neka cita knjige kuci...ja cu mirno da odem sa posla bez ikakve dileme....
 
Otkrice se desilo u Arhivi... Ali ono pravo sto su otkrili je navika da smo tako neazurni i lenji da bi skoro trebalo da udjemo u Ginisa. Pa su onda pustili i da vest izleti tako... kao... evo mi nasli, a bas smo to sve spremali za bacanje...
I onda treba da padnem u nesvest od pomisli na cinjenicu da je neko sasvim slucajno primetio da je par papira malo drugacije od ostalih...
 
Obozavam muzeje...u metropolama u kojima sam bila, muzeji su neverovatni, muzeji koji su prepuni, apoteke istorije, znanja...u svakoj prostoriji sedi po 2 kustosa koji u slucaju da niste sa vodicem, kao sto je bio samnom slucaj, prilazi vam i pita sta vas interesuje, kazuje vam podatke o predmetu, bilo da je statua, slika, rukopis...zapanjite se...toliko su prijatni da sam ja jedan u muzej dolazila 5 dana zaredom...moze mnogo da se nauci...
u je, meni se to nikada i nigde u inostranstvu nije desilo i ljubomorna sam, da znas.
da, i svakoj prostoriji veceg muzeja sedi jedna dezurna osoba (nekad i dve ako su vece sale), ali nikome ne prilaze... to je moje iskustvo iz 4 - 5 evropskih metropola...

@tema - kultura i institucije tog tipa (arhiva) kod nas su u najlosijem stanju... neko se komercijalizuje pa izvuce, ali kako je celo drustvo osiromasilo, o njima se najmanje vodilo racuna. nadam se da ce stvari da krenu na bolje.
da li bih izvestila o dogadjaju da sam vlast? ne znam... nisam na taj nacin razmisljala...
 
Nemoj da izumires, potrebni su nam takvi kao ti...;)

Pa sad, uglavnom sama...dva meseca usamljena hiljadama kilometara daleko odavde...zeljna novih iskustava...:mrgreen:

E sad dosta spama....:rumenko:
 
Pa sad, uglavnom sama...dva meseca usamljena hiljadama kilometara daleko odavde...zeljna novih iskustava...:mrgreen:
case closed. :D

nago, da se vratimo na taj arhiv... tuga i jad zapravo, ali meni je razumljivo. koliko mi se dragih ljudi prekvalifikovalo, pitanje sta si, odgovor etnolog, gde radis, pa za sad u maksiju ali zavrsavam kurs racunara i tako dalje... tuzno je to, ali logicno. koliko para u drzavnoj kasi, toliko muzike za sve neprofitabilne...
 
Otkriće iz arhiva je ona vrsta otkrića koja će se sve češće dešavati čim,kako neko reče,ovim oficijelnim prdonjama koji pišu sve same falsifikate vidimo leđa. Što se mene tiče neva ima avater dušu dao za obilazak muzeja sa nekim vandalom
 
Какво црно откриће, боље да су ћутали. Открили неотворене кутије од пре 20 година из којих су они који су их однели пробрали шта им је требало а ''шкарт'' послали у знак добре воље Срба који се толико брину за своју прошлост славну.
Срамота за све!

А што се тиче музеја..... Нево морам да ти кажем да је огромна разлика између нас и Руса нпр. Тамо као што знаш постоји култ читања књига и то не било каквих, штампају се у огромним тиражима додуше на папиру лошег квалитета. Када имате особе које у метроу читају књиге, плус богату историју коју су украсили монуманталним здањима јасно је да је држави стало до култа нације и своје прошлости. Онда није проблем посетити музеј. Овде деца одрастају а да не знају за знамените личности свога краја!
Ми имамо проблем са нама самима, раскидамо са неким периодима наше прошлости олако док се други тиме поносе( Други св. рат, поређење поново нас и Руса).
Док год држава као највеће ''културне'' манифестације буде промовисала Гучу(и Егзит је захватила слична струја) нема излаза из бедака.
 

Back
Top