Za šta sebe smatrate

crveni oblak

Elita
Poruka
19.115
Po cemu mislite da ste istinski rodoljub, a ne samo novokomponovani rodoljubac? Da li znate da napravite razliku zmedju ta dva? Kako se u mirnodopskim uslovima ova dva pojma po vama razlikuju? Sta ste do sada uradili da biste se nazvali rodoljubom Srbije? Volela bih da se ovom temom bar donekle formiraju neki stavovi o pravim rodoljubima koji bar necim u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima doprinose Srbiji i novokomponovanim rodoljupcima koji samo glasno govore da vole svoju zemlju i postuju samo spoljasnje forme prikazivanja rodoljublja i srboljublja, a nicim ne doprinose boljitku svoje nacije i zemlje. Takodje bih volela da se daju predlozi za to kako aktivno biti rodoljub u Srbiji u kojoj se svako aktivisanje svelo na samodokazivanje, a ne na rad za opste dobro. Idealista sam i zanima me ima li vas jos ili ste davno nestali.
 
"Za ideale ginu budale" - rekao je Bora Corba

Meni je to postalo jasno kad se Yuga raspala i kad vidim danas sve ovo, bio sam YU - patriota i idealista, bio sam u ratu od pocetka do kraja, i to je verovatno za mnoge najveci oblik patriotizma, al ja ne znam vise, zasto, za koga i zbog cega? Da li je pre bilo previse lepo ili je danas previse ruzno ne znam, verovatno oboje, ali kako SFRJ nema - nije to to, nakon toliko godina razocarenja napustio sam Srbiju i sad kukam ovde povremeno za mojom Yugom, neizlecivo zarazen komunistickim virusom i otrovom bratstva i jedinstva, valjda sam mazohista jer mi je drago sto je tako. Ti si pravi idealista i rodoljub? Lepo, ali vecina onih koji se ovde uzdisu do stratosfere svojim "rodoljubljem" podrzavaju one i onakve zbog kojih nam danas i jeste tako, one zbog kojih smo sve lepo izgubili, i ono najvrednije, stotine hiljada zivota, zasto? Nadam se da nisi takva.
Jednom jedan veliki covek rece :"Svi mi nastanjujemo ovaj mali planet, i svi smo smrtnici..."
 
Po cemu mislite da ste istinski rodoljub, a ne samo novokomponovani rodoljubac? Da li znate da napravite razliku zmedju ta dva? Kako se u mirnodopskim uslovima ova dva pojma po vama razlikuju? Sta ste do sada uradili da biste se nazvali rodoljubom Srbije? Volela bih da se ovom temom bar donekle formiraju neki stavovi o pravim rodoljubima koji bar necim u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima doprinose Srbiji i novokomponovanim rodoljupcima koji samo glasno govore da vole svoju zemlju i postuju samo spoljasnje forme prikazivanja rodoljublja i srboljublja, a nicim ne doprinose boljitku svoje nacije i zemlje. Takodje bih volela da se daju predlozi za to kako aktivno biti rodoljub u Srbiji u kojoj se svako aktivisanje svelo na samodokazivanje, a ne na rad za opste dobro. Idealista sam i zanima me ima li vas jos ili ste davno nestali.

Posto sam jos uvijek veoma mlada, nisam zaista uspjela da napravim nista posebno da bih dokazala da sam rodoljub... Ali, moram reci da bi bilo dovoljno kada bismo svi ostali u svojoj drzavi i pokusali da radimo nesto sto ce da je ojaca u ekonomskom a i duhovnom smislu... Oni Srbi koji su otisli iz Srbije sebe ne mogu da nazovu pravim rodoljubima jer su oni otisli trbuhom za kruhom... Shvatam ja da bi mnogi rekli da je u ovoj drzavi nemoguce zivjeti i da svako ko ima priliku da ode da treba i da ode, ali zato bih ja voljela da kao uzoran gradjanin pokusam da na bilo koji nacin pomognem Srbiji.
 
Posto sam jos uvijek veoma mlada, nisam zaista uspjela da napravim nista posebno da bih dokazala da sam rodoljub... Ali, moram reci da bi bilo dovoljno kada bismo svi ostali u svojoj drzavi i pokusali da radimo nesto sto ce da je ojaca u ekonomskom a i duhovnom smislu... Oni Srbi koji su otisli iz Srbije sebe ne mogu da nazovu pravim rodoljubima jer su oni otisli trbuhom za kruhom... Shvatam ja da bi mnogi rekli da je u ovoj drzavi nemoguce zivjeti i da svako ko ima priliku da ode da treba i da ode, ali zato bih ja voljela da kao uzoran gradjanin pokusam da na bilo koji nacin pomognem Srbiji.

Znas li koliko novaca srpska emigracija salje novaca u Srbiju svakog meseca? Koliko je svega stiglo od srpskog lobija iz USA npr. za vreme rata? Ne mozes ni ti, ni ja niti bilo ko za druge govoriti da li se mogu ili ne mogu smatrati rodoljubima, to je stvar svakog pojedinca, zar ne?

Ja licno sam napustio Srbiju, razocaran, istina, ali ne zato sto sam lose ziveo ili sto nisam imao posla, vec iz potpuno drugih razloga privatne prirode.
 
Ja sam napustio Srbiju '91 kada mi je dosao poziv za ratiste.
Milosevic je za mene bio BANDA CRVENA a od njih,nista dobro.
Ne vracam se nazad zato sto je na vlasti BANDA CRVENA (sada se crveno zove zuto?!) a od njih,
nista dobro.

A bio si u Srbiji kad je STVARNO na vlasti bila "banda crvena" tj. do 91-e?:think:

Meni to izgleda kao izgovor da izbegnes vojnu obavezu...a? A? A? :nono:
 
Po cemu mislite da ste istinski rodoljub, a ne samo novokomponovani rodoljubac? Da li znate da napravite razliku zmedju ta dva? Kako se u mirnodopskim uslovima ova dva pojma po vama razlikuju? Sta ste do sada uradili da biste se nazvali rodoljubom Srbije? Volela bih da se ovom temom bar donekle formiraju neki stavovi o pravim rodoljubima koji bar necim u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima doprinose Srbiji i novokomponovanim rodoljupcima koji samo glasno govore da vole svoju zemlju i postuju samo spoljasnje forme prikazivanja rodoljublja i srboljublja, a nicim ne doprinose boljitku svoje nacije i zemlje. Takodje bih volela da se daju predlozi za to kako aktivno biti rodoljub u Srbiji u kojoj se svako aktivisanje svelo na samodokazivanje, a ne na rad za opste dobro. Idealista sam i zanima me ima li vas jos ili ste davno nestali.

1. Sebe smatram rodoljubom po tome što sam prvo čovekoljubac.
2. Novokomponovani rodoljubci se razlikuju od rodoljuba po glasnosti, i bahatom i napadnom smaranju okoline svojim "rodoljubljem".
3. Dobar sam čovek, pozitivnog stava prema životu, zalažem se svugde gde mogu za privredni kulturni i svaki drugi prosperitet Srbije, a suprotstavljam se svakom "rešenju" koje Srbiju vodi u primitivizam, predrasude, neznanje i slično, bez obzira sa koje strane to zlo dolazi.
4. U Srbiji je teško doći do izražaja kao rodoljub, jer su glasniji oni drugi, a i suviše dozvoljavamo da nam politika određuje način na koji ćemo iskazivati svoje rodoljublje. Može se voleri svoja zemlja jednako i kad se ljudi ne slažu u načinu na koji to treba da se postigne, i političko opredelljenje ne sme da prevagne nad ljubavlju prema zemlji u kojoj smo rođeni.
Osim toga, ne smemo zaboraviti da u Srbiji žive i pripadnici drugih nacija, kojima je Srbija takođe domovina, i koji su takođe rodoljubi, jer vole zemlju u kojoj su rođeni.
5.Nismo nestali. :bye:
 
Po cemu mislite da ste istinski rodoljub, a ne samo novokomponovani rodoljubac? Da li znate da napravite razliku zmedju ta dva? Kako se u mirnodopskim uslovima ova dva pojma po vama razlikuju? Sta ste do sada uradili da biste se nazvali rodoljubom Srbije? Volela bih da se ovom temom bar donekle formiraju neki stavovi o pravim rodoljubima koji bar necim u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima doprinose Srbiji i novokomponovanim rodoljupcima koji samo glasno govore da vole svoju zemlju i postuju samo spoljasnje forme prikazivanja rodoljublja i srboljublja, a nicim ne doprinose boljitku svoje nacije i zemlje. Takodje bih volela da se daju predlozi za to kako aktivno biti rodoljub u Srbiji u kojoj se svako aktivisanje svelo na samodokazivanje, a ne na rad za opste dobro. Idealista sam i zanima me ima li vas jos ili ste davno nestali.

Не треба да будеш политички идеалиста конвенционалних идеологија.
За мене је свака идеологија која је супротна Хришћанству и Божијим речима бесмислена,јер је унапред осуђена на пропаст.Што је историјска чињеница.А,није тешко закључити да ни садашњица иде у том правцу,правцу самодеструкције или делимичне деструкције.

"Мали" човек,без нарочитог утицаја и моћи у друштву(помоћу којих би могао да мења ствари),треба да ради на себи и својој непосредној околини(породица,пријатељи,...).Али,не у смислу данашњег,модерног,либералног схватања,па да то буде произвољан одабир који доведе до деструктивног начина живота који ће изражавати жељу да се шири(и у политичкој сфери која се после рефлектује на економију и правосуђе),него да јача свој дух и караткерне особине засноване на моралним законима.И на тим законима и принципима да ствара породицу и чува је као друштвену градивну јединциу.Такви људи и такве породице онда имају изграђен имуни систем од зла које се шири и преноси разним накарадним идеологијама,као што је на пример најновија "Њу Ејџ" и либерлана демократија,које стварају услове да људи константно упадају у проблеме и не могу да нађу излаз из зачараног круга.

Међутим,они који су изабрали онај погрешан начин,данас називају овај модел "конзервативним",тј.затвореним,нееластичним,неспремним да се мења,итд.А,то је лукаво смишљена замка да се један систем вредности,на којем је човечанство започело и засновано,разбије.Јер је њима управо потребна промена која ће утемељити систем вредности који није природан и који се не заснива на људксим вредностима,него на принципима функционисања животињског царства у којем је дозвољено згазити и одбацити моралне норме,јер оне у том царству не постоје или их има врло мало.Зато је данас већем делу човечанства живот тако тежак.Као што су лукаво смислили назив за законе који трају вечно("конзервативизам") који је сам по себи природно одбојан на први помен,тако су за своје,нове,деструктивне смислили кованицу "прогресивне снаге",либералне,напредне,које доносе нешто ново,стварају нове вредности(данас видимо какве),разбијају монотонију и сл.

Зато,ако мене питаш,човек треба да изабере "идеологију" на основу тога да ли прихвата моралне законе,тј.законе живота или их одбацује.
Пошто сам се ја определио,онда кажем да тзв."конзервативизам" нема алтернативу,и да је то једини модел који је у стању да у потпуности одржи услове који би сваког човека направио родољубом.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislila da je dovoljno sto negde oko 350oro dece godisnje naucim kako treba da vole svoju zemlju, da znaju svoj jezik i da cene cirilicno pismo tako sto ce ga upotrebljavati kada pisu na srpskom jeziku (predajem engleski pa je potrebna i latinica), sto nastojim da sto predanije radim i sto pazljivije vaspitam svoje dete, sto pokusam da razbistrim usijane glave sa obe strane politickih polemika medju svojim poznanicima, sto nikada, ali nikada ne bacim nikakvo smece na tlo Srbije, cak ni najmanji papiric itd. a onda mi se desi da me sa TV nerviraju razni srbomrsci koji se metodicki trude da ubiju svaki nacionalni osecaj propagiranjem ovoga ili onoga (i uspevaju sto je najgore kod velikog dela omladine koja ce nam krojiti penzijski zivot kasnije). E tada izgledam sebi jako sicusno i nebitno u celoj tragediji nase zemlje i nemocna da joj pomognem na krupnom planu desavanja. Iz politicke aktivnosti pouzdano znam da ne samo stranke nego i nestranacke organizacije okupljaju uglavnom formaliste i podobnike koji se laktaju tako da se tvoj glas gubi u njihovom tupljenju na bezvezne teme na sastancima. Na primer, na sastancima Cirilice pricaju jedni drugima zasto je cirilica super, a sve je to uzalud jer se tu i nalaze oni koji tako misle, a niko ne razmislja o propagandnoj delatnosti kojom bi je ponovo priblizili ljudima pa cak i guse svaku inicijativu i sve sezavrsava na kojekakvim clancima nekih dr -mr -ova. Prosto ne znam da li postoji ijedan kanal gde dobru volju za promociju srpskog nece protumaciti kao budalizam. A oko sebe vidim sve same rodoljupce ili rodomrsce. Bar u stvarnosti.
 
Poslednja izmena:
Po cemu mislite da ste istinski rodoljub, a ne samo novokomponovani rodoljubac? Da li znate da napravite razliku zmedju ta dva? Kako se u mirnodopskim uslovima ova dva pojma po vama razlikuju? Sta ste do sada uradili da biste se nazvali rodoljubom Srbije? Volela bih da se ovom temom bar donekle formiraju neki stavovi o pravim rodoljubima koji bar necim u skladu sa svojim mogucnostima i sposobnostima doprinose Srbiji i novokomponovanim rodoljupcima koji samo glasno govore da vole svoju zemlju i postuju samo spoljasnje forme prikazivanja rodoljublja i srboljublja, a nicim ne doprinose boljitku svoje nacije i zemlje. Takodje bih volela da se daju predlozi za to kako aktivno biti rodoljub u Srbiji u kojoj se svako aktivisanje svelo na samodokazivanje, a ne na rad za opste dobro. Idealista sam i zanima me ima li vas jos ili ste davno nestali.

Pa, Jeko, najbolje se stvari rade u potaji...
Na sta bi licilo kad bih se sad hvalila...?:)
Predlog za ubuduce je rad, rad i samo rad, eto tako se doprinosi svojoj domovini...
 
Pa, Jeko, najbolje se stvari rade u potaji...
Na sta bi licilo kad bih se sad hvalila...?:)
Predlog za ubuduce je rad, rad i samo rad, eto tako se doprinosi svojoj domovini...

Ali i pored toga sto se radi, radi, i samo radi, postoje neke stvari na koje nikako ne mozemo da uticemo tihim radom, a one nam uticu na zivot u Srbiji. Na primer, ja se jako lose osecam kada gledam B92, ali ne zbog toga sto oni lupetaju pa na finjaka ljagaju svesrpsko bice i um, vec zato sto kod ljudi primecujem promene u razmisljanju na osnovu medijskih manipulacija. Desava se da mi prijatelj slicnih shvatanja prokomentarise neki antisrpski komentar "Ma pusti ih, izdajnici, niko njih ne slusa", a onda u selu na brdu na zapadu Srbije, seljak golja, prava srpska motika i mio covek kuka na drzavu i nece da placa pretplatu kaze "Ma ove bar placaju stranci, vise njima verujem nego ovim nasim lazovima" itd. Sve mislim da se ne moze boriti tiho protiv glasnih. Pa evo iz generacije u generaciju sve je teze srpskom misli dopreti do djaka, radim samo 8 godina, a vec primecujem tu opstu razliku. Pa oni su buduci glasaci. Njihovo vidjenje ispravnog za Srbiju je zastrasujuce, a sve ga je teze formirati da bude ispravno jer je pod uticajem medijskih hipnoza. A kao suprotnost od te lepo upakovane antisrpske ideologije stoji, koliko ja vidim, samo sirov shovinizam koji kao "kulturni gradjani" nece da prihvate.
 

Back
Top