Pitanje za Sizifa....

  • Začetnik teme Kvazifilozof
  • Datum pokretanja
K

Kvazifilozof

Gost
U svakodnevnom radu upotrebljavam Windows-XP professional, i sa njime do sada nisam imao nikakvih problema....do juče....Pošto sam u cajtnotu sa vremenom, a kući ne posedujem laserski štampač jedan izuzetno važan dokument sam na disketi preneo kod sebe na posao radi štampanja....E, tu sada nastupa problem....Na poslu posedujem Windows Milenium Edition, i do sada nisam imao problema sa otvaranjem dokumenata....Elem, ovaj dokument je bilo nemoguće otvoriti na bilo kome kompjuteru u celoj ustanovi u kojoj radim, na bilo kome Windows-u...
Vraćam se kući u žurbi....kad kod mene dokument (na nekih 100 strana) otvara se bez problema... :shock:
Dokument pokušavam da prevedem u Rich Text format, ne ide...Onda u očaju menjam SAMO ime dokumentu na ISTOJ DISKETI na svome računaru...i dokument se otvara bez problema na svakom komjuteru na poslu.... :shock:
E, objasni mi molim te, Sizife o čemu se tu zapravo radi da nebih ponovo došao u istu situaciju u kojoj sam danas bio.... :(
Napominjem da dokument ima jako puno zipovanih slika , kao i skeniranih stvari...
Pozdrav,
 
Nisi naveo u kom programu je pravljen taj dokument...

Ali u svakom slucaju, ono sto se desilo je najverovatnije posledica 'stranih' karaktera u nazivu nekog dokumenta. Naime, 9x/Me Windows-i nisu bas nakloni koriscenjem nestandardnih a-z, A-Z i 0-9 karaktera u nazivima... Da stvar bude jos gora, ne vole preterano ni dugacke nazive fajlova (jer bazirani su na DOS-u koji interpretira nazive radi kompatibilnosti)...

Tako da ako neki fajl nazoves: đumbir.doc, na 9x windows-ima moze da napravi dosta problema... zato, radi vece portabilnosti i kompatibilnosti, uvek koristi standardni ASCII sa a-z, A-Z i 0-9 karakterima, i trudi se da nazivi ne budu duzi od 255 karaktera (bez ekstenzije).
 
Incognito:
Nisi naveo u kom programu je pravljen taj dokument...

Ali u svakom slucaju, ono sto se desilo je najverovatnije posledica 'stranih' karaktera u nazivu nekog dokumenta. Naime, 9x/Me Windows-i nisu bas nakloni koriscenjem nestandardnih a-z, A-Z i 0-9 karaktera u nazivima... Da stvar bude jos gora, ne vole preterano ni dugacke nazive fajlova (jer bazirani su na DOS-u koji interpretira nazive radi kompatibilnosti)...

Tako da ako neki fajl nazoves: đumbir.doc, na 9x windows-ima moze da napravi dosta problema... zato, radi vece portabilnosti i kompatibilnosti, uvek koristi standardni ASCII sa a-z, A-Z i 0-9 karakterima, i trudi se da nazivi ne budu duzi od 255 karaktera (bez ekstenzije).

Inco, ajde prevedi na srpski.... :cry:
 
Vec je Sizif rekao, ali da ponovim:

Na srpski: NE upotrebljavati karaktere u nazivima fajlova koji nisu u ovoj listi:

abcdefghijklmnopqrstuvwxyzABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ0123456789_.-#()~[]{}

dakle, bez њџљшђчћж šđčćž itd. itd.

Imena fajlova sa nekom kodnom stranom, ili Unicode karakterima imaju dobre sanse da ne budu procitani od strane 9x/Me Windows-a.
 

Back
Top