Dijalektika foruma

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Ko hoće da se igra obaranja ili potvrđivanja nečijeg stava? Igra može da počne sa nekim filozofskim tvrđenjem, pa onda sledi rasprava o tome....

p.s. - da vidimo ko je jači :twisted: ....

:lol: :lol: :lol: :lol:


Da li se slažete sa tvrđenjem Parmenida da "ne treba nipodaštavati nijednu stvar"(ovo je rekao Sokratu na njegovo negiranje ideje o postojanju negativnih stvari.npr...ideje o smeću...blatu...itd...dakle onim ružnim stvarima..).... malo je pojednostavljeno, ali u osnovi se odnosi na postojanje i svetle i tamne stvari u poretku bivstva... :lol:


Ja se slažem....ne treba nipodaštavati negativnu stranu....treba je prihvatiti i razumeti joj koren postanka, uzroke...


p.s. - ako se svi slažete...onda dajte neko drugo tvrđenje...diskutabilnije...
 
Prvo moraš definisati šta znači reč "nipodaštavati".

Problem sa klasičnom grčkom filozofijom je praktična neprevodivost nekih termina, dakle Platonova "lepota" ili univerzalno "dobro" nije sto posto identična srpskim terminima "lepo" i "dobro"...
 
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.
 
sevalav:
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.
HAHAHAHAHA....kako ogranichen pristup.....naravno da postoji dijalog u kom niko ne pobedjuje....takav treba biti svaki dijalog....zashto bi samo onaj ko zapochne temu velichao svoj ego a ne onaj ko zeli da odbrani svoje mishljenje.....svashta....
ja mislim da ne trba nipodashtavati nijednu stvar jer je ona stepenik....poricati neshto apsolutno znachi izmicati sebi tlo pod nogama.....skroz sam za
tezu...antitezu...tezu....
 
sevalav:
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.
Vece u kome se sva misljenja poklapaju je izgubljeno vece. 8)
Poenta nije u superiornosti mada je tacno da toga ima u drustvu i medju ljudima.
Ja vise volim da pricam sa nekim ko se sa mnom ne slaze nego sa nekim ko se sa mnom slaze, ali ne zato da bih bila podredjena ili nadredjena vec zato sto mogu uvideti manjkavosti sopstvenih argumenata i menjati svoje stavove.
A ko ne menja svoje stavove i misljenja taj nije covek vec spomenik.
 
ms:
Ko hoće da se igra obaranja ili potvrđivanja nečijeg stava? Igra može da počne sa nekim filozofskim tvrđenjem, pa onda sledi rasprava o tome....

p.s. - da vidimo ko je jači :twisted: ....
ms:
Izgleda da je problem sa razumevanjem moje poruke nastao sto nisam naznacio na sta se tacno pozivam.E pa evo,sada naznacujem i nadam se da je jasnije(p.s. - da vidimo ko je jači ).
Inace,svi komentari nize od mog (hahahaha) prvog posta su za pohvalu.Jedino se cudim sto je nastala tolika frka,da se nije neko prepoznao u necemu? :wink:
 
Nije nastala frka, samo komentarisemo tvoj komentar.
Ako je tebi frka od razgovora, onda... :wink:
A sto se tice zabune, tacno je da je bilo iste, i tacno je da si ti kriv jer nisi naznacio na sta se pozivas, mislim, nisi bio precizan.
Sto se tice recenice "da vidimo ko je jaci" slazem se da je nepotrebna.
 
sevalav:
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.

p.s. - Mislim da bi ti bilo korisno da revidiras svoj stav, jer si ga bazirao samo na onom..

DA VIDIMO KO JE JACI...

pa ako smajli za tebe odredjuje Coveka, onda ja tu nista ne mogu. A sto se tice, tvoje konstatacije da je dijalog negativna stvar, ne slazem se s tobom, jer nas dijalog uci i revidiranju stavova, ali zelim ti srecu sa shvatanjem pojma REVIDIRANJA.

:lol: :lol: :lol: :lol:
 
Baby Kate:
Nije nastala frka, samo komentarisemo tvoj komentar.
Ako je tebi frka od razgovora, onda... :wink:
A sto se tice zabune, tacno je da je bilo iste, i tacno je da si ti kriv jer nisi naznacio na sta se pozivas, mislim, nisi bio precizan.
Sto se tice recenice "da vidimo ko je jaci" slazem se da je nepotrebna.

Ne slazem se da je nepotrebno meriti snagu stavova. Samo oni koji se plase lazi svog stava, ne usudjuju se da stavu pogledaju u lice. Za tvoju informaciju, Sokrata su osudili na smrt, jer su njegovu Mudrost izjednacili sa Egoizmom.... :wink:
 
Stav o nečemu izgrađujemo na osnovu unutrašnjeg doživljaja sveta i ljudi oko nas, genetskih predispozicija, projekcija i morala sredine. Stav je pokretač narednih čovekovih misli, smernica drugih stavova, ili oponent kontra-stavu. Svaki stav i kontra-stav polaze od suprotnih težnji ili namera, nemaju obostranu korisnost, ni isti cilj, a ni vidik. Prirodni tok stvari označen je u permanentnom kretanju ka napred ili nazad, u zavisnosti od prevage stava ili kontra-stava. Ljudi teže govorničkoj ispunjenosti i prihvatanju načina mišljenja, tj. poštovanju okoline. Ukoliko bi ljudi prestali sa debatama, na zemlji bi iznikla tišina, a vetar promena bi stao. Svaka jedinka teži usavršavanju, s tim što neke teže i usavršavanju k neusavršavanju, u skladu sa koeficijentom inteligencije i predispozicijama sredine. Generalni prikaz moralnog pada čoveka ogledao bi se u nemenjanju njegovih reči, dakle stavova. Razvitak ljudstva počiva na promeni stavova, odnosno na koncipiranju novih stavova – originala. Koliko čovek utiče na svet i koliko svet utiče na čoveka? Dvostranost je put Istine i Laži na kom one jedna drugu odbijaju, maskiraju i uništavaju.
Sokrat je živeo po principima Majeutike, koja označava stav da- ZNAM DA NE ZNAM. Osnov majeutike je u neosporavanju postojanja Istine, već put ka njenom istraživanju, tj. pronalaženju. Sokrat je imao običaj da kaže: «Gledajte, istina postoji, iako je ja ne poznajem; no, pošto ne verujem da je ne prihvata onaj koji ju je spoznao, smatram da je neophodno za sve stići do spoznaje. Samo na taj način možemo, zapravo, pouzdano znati s koje strane se nalazi Dobro.» Da bi se došlo do spoznaje Istine treba se prvo spoznati Laž, što predstavlja vrhunac enigme, jer, zapravo, u suštinu Laži niko još nije pronikao, sem Boga, koga Ljudi još uvek nisu spoznali, a da li će, to ne znamo?
Za kvalitetnu debatu najbitnije je precizno formulisanje, logičko zaključivanje i tolerantnost, po mogućstvu neironična. Cilj debate je prilaz Istini, pogled u Istinu i njen dodir. Jedino što treba sklanjati s hodočasnog puta ka Istini(Spoznaji Mudrosti) je pregršt predrasuda, lažnih ideala i praznoverja.
«Šta je Vrlina? Šta je Dobrota» - upita Sokrat Menona, a on naravno ne zadovolji odgovorom, a na to će Sokrat, uzvraćajući na njegov stav svojim kontra-stavom da...»sva dobra dela, koja je moguće zamisliti, imaju nečeg zajedničkog i da je samo to zajedničko, ta esencija, zapravo Dobrota.»

Nipodaštavanje nečijeg stava/kontra-stava, uz pomoć moćnog oružja ironije, cinizma i sarkazma, predstavlja put ka Lažnom uverenju o našoj Mudrosti, jer kakva nam je to Mudrost koja je svesna samo površnosti gotovih, pred nama izgovorenih, ili napisanih reči, izjava, stavova, kakva je to mudrost ako se ne zapita koja je suština svakog stava, iz kog izvora se napaja, u kakvoj sredini odrasta, s kakvim se ljudima druži, i s kim leže na počinak. Jer, ljudi dišu stavove, jedu stavove, služe stavove, a da se i ne zapitaju, zapravo, da li je to njihov stav, ili stav drugih. Čovek jeste društveno biće, ali sa individualnom moći zaključivanja. Od Individue sve započinje, i u Individuu se sve vraća. Društvo je privid, individua je realnost.

Da rezimiram, da nema dijaloga, debate, ne bi bilo razmene stavova, ne bi bilo novog saznavanja, ni razvoja. Svet bi tonuo u okoštalim, krutim, i skoro nesalomivim predrasudama i lažima što oblažu suštinu svakog Čoveka. Ne treba nipodaštavati stav drugih i ne treba negirati negativnu stranu sveta, već spoznati njene uzroke, i iskoreniti ih, a ako se ne može uništiti koren Zla, a onda se bar može bezrezervno verovati u Moć Dobra, jer je Vera u Dobro privilegija jakih.

Dakle, započnimo dijalektiku na Forumu, na osnovama Majeutike. Ja znam da ne znam ništa – prihvatajući Sokratovo tvrđenje.

Ms


p.s. - vi ste izvrsili nipodastavanje moje teme, zbog formulacije DA VIDIMO KO JE JACI, i ovog smajlija.. :twisted: ....Mislite da sam egoista zbog ovoga gore....pa sta vam tu ja mogu..... 8) BTW....ja se odusevljavam mudroscu ljudi, a neki medju vama brkaju Mudrost i Egoizam....imate i o tome otvorenu temu na forumu.... :lol:
 
ms:
Baby Kate:
Nije nastala frka, samo komentarisemo tvoj komentar.
Ako je tebi frka od razgovora, onda... :wink:
A sto se tice zabune, tacno je da je bilo iste, i tacno je da si ti kriv jer nisi naznacio na sta se pozivas, mislim, nisi bio precizan.
Sto se tice recenice "da vidimo ko je jaci" slazem se da je nepotrebna.

Ne slazem se da je nepotrebno meriti snagu stavova. Samo oni koji se plase lazi svog stava, ne usudjuju se da stavu pogledaju u lice. Za tvoju informaciju, Sokrata su osudili na smrt, jer su njegovu Mudrost izjednacili sa Egoizmom.... :wink:
Nisam rekla da je nepotrebno meriti snagu stavova, ali posto su stavovi promenjivi onda onaj ko je danas "slabiji" sutra moze biti "jaci" i obrnuto, zavisi od toga koliko je spreman da uci i razvija se.Dakle, mozemo utvrditi da su neciji STAVOVI jaci, ali to ne znaci da je onaj koji ih ima nuzno i SLABIJI, zato sto moze napredovati i biti vrlo brzo iznad onoga ko se svojih stavova slepo pridrzava.
 
Reci cu vam sta me je danas najvise pogodilo....poznanik mi rece kako je najbitnija POBEDA...., a ja njemu kako je najbitnije UCESTVOVATI....On mi na to kaza...."To je filozofija gubitnika".

Pogodilo me njegovo okrutno i hladno gledanje na stvari, ali posle nekog vremena shvatila sam koliko je on u stvari REALAN...Pobednici pisu istoriju..stvaraju PRIZNATE TEORIJE...a gubitnici...njih se niko i ne seti...

Zivot je surov...ZATO JE DEBATA VEZBANJE POBEDE....Nemam strah od poraza, ali zelim samo POBEDU....stava...ideje...misli....to vam je nagon održanja....ili treniranje mozga....ili PUT KA MUDROSTI...ka napred... :cry:
 
ms:
Reci cu vam sta me je danas najvise pogodilo....poznanik mi rece kako je najbitnija POBEDA...., a ja njemu kako je najbitnije UCESTVOVATI....On mi na to kaza...."To je filozofija gubitnika".

Pogodilo me njegovo okrutno i hladno gledanje na stvari, ali posle nekog vremena shvatila sam koliko je on u stvari REALAN...Pobednici pisu istoriju..stvaraju PRIZNATE TEORIJE...a gubitnici...njih se niko i ne seti...

Zivot je surov...ZATO JE DEBATA VEZBANJE POBEDE....Nemam strah od poraza, ali zelim samo POBEDU....stava...ideje...misli....to vam je nagon održanja....ili treniranje mozga....ili PUT KA MUDROSTI...ka napred... :cry:

Svi zele pobedu, samo neko ne smatra da je njegova pobeda nuzno i poraz drugog.
ms:
Cilj debate je prilaz Istini, pogled u Istinu i njen dodir.
Dakle, cilj debate je pobediti laz, svoju ili tudju, nije bitno.Pobeda nad drugim covekom je sujeta...
 
U sto je dobar osecaj kada neko....SHVATI TVOJ STAV...ne mora ga prihvatiti, ali SHVATITI...to je put ka razumevanju medju ljudima... :lol: :lol: :lol:

BTW...meni se smesi uskoro neki PORAZ...pa moram da ga SPRECIM....zato necu biti na forumu neko vreme... :?
 
ms:
sevalav:
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.

p.s. - Mislim da bi ti bilo korisno da revidiras svoj stav, jer si ga bazirao samo na onom..

DA VIDIMO KO JE JACI...

pa ako smajli za tebe odredjuje Coveka, onda ja tu nista ne mogu. A sto se tice, tvoje konstatacije da je dijalog negativna stvar, ne slazem se s tobom, jer nas dijalog uci i revidiranju stavova, ali zelim ti srecu sa shvatanjem pojma REVIDIRANJA.

:lol: :lol: :lol: :lol:


Kada neko postavlja pravila igre,kao u ovom slučaju ti,a ta pravila između ostalog glase kako glase, pa na kraju DA VIDIMO KO JE JACI... ja se jednostavno ne mogu oteti utisku da se ovde poziva ne na dijalog vec na monolog svoje vrste,tipa:"Pričaj ti brale šta hoćeš,ali ja sam u pravu!"
Drugo:" A sto se tice, tvoje konstatacije da je dijalog negativna stvar, ne slazem se s tobom(...)" Gde si bre pročitala da sam to rekao,da je dijalog negativna stvar!?Gde sam ja to konstatovao?
Hajde da krenem redom,možda će biti jasnije.
Postoje,nažalost,ljudi koji misle da sve znaju i koji će možda da i istrpe ponekog u svom prisustvu da kaže svoje mišljenje koje će on ,naravno,tvrdoglavo da pobije iako nema valjane argumente.Čak šta više,toga je veoma svestan.Takvih ima po Srbiji ko šodera i svedoci smo istih u skoro neograničenim količinama,i od tih ljudi mi je,iskreno,muka.Sa njima možete voditi ne dijalog,nego samo nazovi dijalog (namerno vadim ove reči kao citat).Dijalog,onaj istinski, u tom se slučaju lišava smisla,jer ne radi se tu više o sučeljavanju mišljenja,i to u onom pozitivističkom smislu,već pre o onom:"Ti ćeš da mi kažeš!"Sa ljudima koji ne mogu da prihvate da su u krivu,ili da nešto ne znaju (usput rečeno,niko ne može sve znati) nego vam i dalje drve nešto što veze sa vezom nema.Zato sam ja rekao da ...dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Iz toga proizilazi da "Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu".I šta je tu pogrešno?Jedino što mogu da pomislim je da nisi uočila razliku između nazovi dijaloga i dijaloga u mom postu,verovatno previdom.
I još:niko tebi neće da sabotira temu("..vi ste izvrsili nipodastavanje moje teme, zbog formulacije DA VIDIMO KO JE JACI, i ovog smajlija.."),čak šta više,pozdravljav je;moja kritika se odnosila na tvoja pravila učestvovanja u diskusiji u koju si nas pozvala...
A što se tiče revidiranja...ne bežim ja od toga kada uvidim da nisam u pravu,ali ovog puta zaista ne vidim razloga za to.

P.S.Video sam kasnije tvoje postove i mogu sa zaljenjem da konstatujem da je zauzeti stav POBEDITI, kao krajnji cilj,pa makar i po svaku cenu - a pri tom ne razmisljati da li smo u tom procesu nesto i naucili,ili izgubili dusu (sto je najvaznije)- jeste, u najmanju ruku,zalosno.
Inace,vrati nam se sto pre.Da opet ukrstimo koplja. :wink:
 
sevalav:
ms:
sevalav:
Problem koji opterecuje nase drustvo jeste i zelja da budemo superiorni(u nazovi dijalogu)u odnosu na sagovornika.Dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu.

p.s. - Mislim da bi ti bilo korisno da revidiras svoj stav, jer si ga bazirao samo na onom..

DA VIDIMO KO JE JACI...

pa ako smajli za tebe odredjuje Coveka, onda ja tu nista ne mogu. A sto se tice, tvoje konstatacije da je dijalog negativna stvar, ne slazem se s tobom, jer nas dijalog uci i revidiranju stavova, ali zelim ti srecu sa shvatanjem pojma REVIDIRANJA.

:lol: :lol: :lol: :lol:


Kada neko postavlja pravila igre,kao u ovom slučaju ti,a ta pravila između ostalog glase kako glase, pa na kraju DA VIDIMO KO JE JACI... ja se jednostavno ne mogu oteti utisku da se ovde poziva ne na dijalog vec na monolog svoje vrste,tipa:"Pričaj ti brale šta hoćeš,ali ja sam u pravu!"
Drugo:" A sto se tice, tvoje konstatacije da je dijalog negativna stvar, ne slazem se s tobom(...)" Gde si bre pročitala da sam to rekao,da je dijalog negativna stvar!?Gde sam ja to konstatovao?
Hajde da krenem redom,možda će biti jasnije.
Postoje,nažalost,ljudi koji misle da sve znaju i koji će možda da i istrpe ponekog u svom prisustvu da kaže svoje mišljenje koje će on ,naravno,tvrdoglavo da pobije iako nema valjane argumente.Čak šta više,toga je veoma svestan.Takvih ima po Srbiji ko šodera i svedoci smo istih u skoro neograničenim količinama,i od tih ljudi mi je,iskreno,muka.Sa njima možete voditi ne dijalog,nego samo nazovi dijalog (namerno vadim ove reči kao citat).Dijalog,onaj istinski, u tom se slučaju lišava smisla,jer ne radi se tu više o sučeljavanju mišljenja,i to u onom pozitivističkom smislu,već pre o onom:"Ti ćeš da mi kažeš!"Sa ljudima koji ne mogu da prihvate da su u krivu,ili da nešto ne znaju (usput rečeno,niko ne može sve znati) nego vam i dalje drve nešto što veze sa vezom nema.Zato sam ja rekao da ...dijalog ne postoji samo da bi ja ili neko drugi bio u pravu!To je apsolutno negativan stav i pogresan pristup.Iz toga proizilazi da "Ko zeli da velica svoj ego strasno ce i sa radoscu pristupiti ovom topicu".I šta je tu pogrešno?

[color=red]Pogresno je to sto ja nisam otvorila ovu temu, da bi velicala samu sebe i da bi nametala svoj stav.
Pogresno je sto je ovo dijalektika, odnosno polemika o necemu i raspravljanje...Poenta je u tome da se ljudi zamisle kako nad sopstvenim tako i nad tudjim nacinima raymisljanja.
[/color]
Jedino što mogu da pomislim je da nisi uočila razliku između nazovi dijaloga i dijaloga u mom postu,verovatno previdom.
I još:niko tebi neće da sabotira temu("..vi ste izvrsili nipodastavanje moje teme, zbog formulacije DA VIDIMO KO JE JACI, i ovog smajlija.."),čak šta više,pozdravljav je;moja kritika se odnosila na tvoja pravila učestvovanja u diskusiji u koju si nas pozvala...
A što se tiče revidiranja...ne bežim ja od toga kada uvidim da nisam u pravu,ali ovog puta zaista ne vidim razloga za to.

P.S.Video sam kasnije tvoje postove i mogu sa zaljenjem da konstatujem da je zauzeti stav POBEDITI, kao krajnji cilj,pa makar i po svaku cenu - a pri tom ne razmisljati da li smo u tom procesu nesto i naucili,ili izgubili dusu (sto je najvaznije)- jeste, u najmanju ruku,zalosno.


Totalno pogresna procena moje licnosti.
Inace,vrati nam se sto pre.Da opet ukrstimo koplja. :wink:
 

Back
Top