Kako utiče jačina napajanja na rad računara?

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Ukoliko se stavi neko slabije napajanje u jaku konfiguraciju, npr. 350W za komp sa grafičkom od 512mb, 2GB ram, 2.4GHz itd., zanima me kako bi se to tačno odrazilo na rad kompjutera.

Znam otprilike da bi kompjuter radio, ali mnogo sporije nego što bi trebao, jer ne dobija dovoljnu količinu struje da skroz pokrene sve komponente. Je li grešim ili je ovo do nekle tačno?
 
E nemoj da se zajebavas.
Bolje je uzeti bolje napajanje. Das malo vise kinte za to i miran si.
Jer ako uzmes slabije.
Restartovace ti se cesto.
Moze nesto da ti se sprzi.
A i brzo ce se i samo pokvariti ako je stalno tako optereceno.
Ja sam dao 50€ za moje napajanje i ako mi nije potrebno tako jako.
Ali zato ignorise male promene u naponu.
Ili ako na sekundu samo nestane struja.
Komp nastavi da mi radi dok mi se TV i aDSL modem npr ugase. Tako da na duze staze stvarno bolje napajanje isplati.
Ceo komp ti zavisi od struje. I ljudi cesto stede na napajanju a ne shvataju koliko im je to bitno.
npr. meni je jednom zbog loseg napajanja zavesila maticna ploca sprzena.
 
Ma ljudi ja ne kupujem ništa i ona konfiguracija je navedena kao primer. Ja pitam samo informacije radi. Ali ipak hvala na objašnjenju, očekivao sam takav nekakav odgovor.

Znam ja da treba uzeti dobro i jako napajanje, slabo nikako ne dolazi u obzir, ali sam se pitao samo kakve bi sve posledice bile ako bi se napravila takva kombinacija.
 
Katastrofalna količina neznanja i blebetanja na ovom forumu. Svako bi pre prepričavao ono što je čuo od tetkinog kolege nego što bi sam uzeo unimer u ruke.

Današnji procesori troše MANJE struje nego pređašnji, primer - Pentium D Smithfield je vukao i do 130W, dok današnji Core 2 duo i quad vuku po 65 i 95W. Ostale komponente troše jako malo, osim grafičke koja ako je baš baš jaka može trošiti još toliko, a neke ekstremne čak i više od procesora. Ali to je to.... dakle, napajanje od 700W treba samo onome ko ima overklokovan Quad core Extreme sa dve grafičke tipa ATI 4870... ostala boranija kakva ovde preovlađuje na forumu sasvim solidno prolazi sa dobrim napajanjem od 350W.

Takođe, NIJE tačno da kompjuter radi sporije ako ima slabije napajanje nego što mu je potrebno. Ako kompjuter nema dovoljno struje, ili će se restartovati kad sistem povuče više struje nego što treba, ili neće raditi uopšte.

Takođe, NIJE tačno da zbog nedovoljne snage napajanja izgore komponente, to se može desiti i sa jačim napajanjima kad crknu, ali retko, jer transformator unutar napajanja u potpunosti odvaja struju iz mreže od struje napajanja kompjutera. Naravno, sve ovo važi u naormalnim uslovima, dok kod situacija tipa udar groma i sl. čak i kablovi od zvučnika, modema i sl. mogu da dovedu smrtonosnu struju do osetljivih komponenti zbog elektromagnetne indukcije.
 

Back
Top