Da li su dimije Srpska nošnja.

Dimije jesu ili nisu deo srpske narodne nosnje .

  • Jesu

  • Nisu


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
pa ja videh neke babe Srpkinje po istocnoj Bosni u necemu sto je nalik na dimije pa sam se bas iznenadio kada sam cuo da nisu muslimanke al nisam hteo da ih pitam za nosnju , reko da se ne uvrede
ps simak ove igre je fenomenalan:ok:
 
Poslednja izmena:
Evo citam tako pojedine komentare na YuTube i nemogu da se nacudim koliko neznanja i nepostovanja sopstvenog nasledja .
Bas da vidim anketu.

Српска ношња из Призрена и уопште на југу садржи ДИМИЈЕ - то није ништа необично АЛИ ИМА ДЕТАЉЕ КОЈИ СЕ БИТНО РАЗЛИКУЈУ ОД ТУРСКИХ тј:МУСЛИМАНСКИХ ... и књаз Милош је носио ФЕС - једноставно МОДА - исто као када би неко за 50 или 100 година о мени писао да сам смрдљиви Американац само зато што носим фармерке и пијем кока-колу... не обраћај пажњу... људи нису довољно упознати са историјским наслеђем...а ЕТНОЛОГИЈА ЈЕ НАУКА.......

п.с. димије НИСУ део српске народне ношње - али их ипак носе у појединим крајевима Србије...........
 
Poslednja izmena:
Димије спадају у ношњу са југа Србије.

Колико знам, Српкиње су на југу Србије носиле другачију ношњу (знам како изгледа фута али не могу да је опишем) а димије су носили Чочеци или Циганке. Оно што данас гледамо као игре из Врања (чочек) није део ни српске ношње ни српске традиције. Мушкарци су ишли у кафане где су им чочек играле Циганке у димијама. Не знам да је иједна Српкиња то играла. Пошто је игра динамична и атрактивна убачена је фолклор. А што се димија тиче, мислим да су то Срби преузели од Турака из чисто практичних разлога.
 
Колико знам, Српкиње су на југу Србије носиле другачију ношњу (знам како изгледа фута али не могу да је опишем) а димије су носили Чочеци или Циганке. Оно што данас гледамо као игре из Врања (чочек) није део ни српске ношње ни српске традиције. Мушкарци су ишли у кафане где су им чочек играле Циганке у димијама. Не знам да је иједна Српкиња то играла. Пошто је игра динамична и атрактивна убачена је фолклор. А што се димија тиче, мислим да су то Срби преузели од Турака из чисто практичних разлога.

Mislis bilo kao preteca paltalona za zene.
 
Ma, dimije jesu deo srpske narodne nošnje, ali samo kao deo koji je usvojen pod uticajem Turaka. Nikako se ne mogu smatrati izvornom srpskom nošnjom.
Kao što reče Mita, farmerke su se primile kod nas, a da nismo kauboji. Jednostavno su postale popularnije od čakšira.
 

Back
Top