PRAVNI SAVET

magnolijaa

Početnik
Poruka
8
Da li neko može da mi da pravni savet.Nedavno sam se razvela,pa nemam para za advokata.
Sporazumom o podeli imovine sam dozvolila bivšem mužu obavljanja zanatsku delatnost u mojoj kući do kraja 2009.god ,međutim on je zanatsku radnju zatvorio.Interesuje me da li on ima pravo i dalje da koristi te prostorije za rad na crno?
 
Meni je logicno da rad na "crno" ne moze da obavlja nigde, ni u kakvim prostorijama, posebno ne da se u tom cilju poziva na "pravo" da ih koristi.
Ti si mu dala pravo da tu obavlja registrovanu i legalnu zanatsku delatnost.
Nisam pravnik, ali je prosto nelogicno da bi on imao pravo da tu radi nesto drugo, osim onoga sto je predmet vaseg sporazuma, a posebno ne da to radi jos i na "crno"
 
Meni je logicno da rad na "crno" ne moze da obavlja nigde, ni u kakvim prostorijama, posebno ne da se u tom cilju poziva na "pravo" da ih koristi.
Ti si mu dala pravo da tu obavlja registrovanu i legalnu zanatsku delatnost.
Nisam pravnik, ali je prosto nelogicno da bi on imao pravo da tu radi nesto drugo, osim onoga sto je predmet vaseg sporazuma, a posebno ne da to radi jos i na "crno"

I meni je logično da ne može raditi na crno ,niti da radi bilo šta drugo,samo problem je u tome što on neće da se seli a ja ne znam kome da se obratim,policija se ne meša u to,da ga tužim ...ili ŠTA DA RADIM?
 
Jedino sto mozes je da ga tuzis. AKo je ugovorom tako definisano, onda on ako se ne bavi zanatskom delatnoscu nema sta da trazi u tvojoj kuci.

Draga magnolija
a zašto uopšte zamaraš vijuge sa takvim stvarima
on je bivši
šta god i kako radi njegov je problem
gledaj unapred

Ovo ne razumem. Zena se razvela i treba da pusti bivseg da joj se mota po kuci jer se njemu ne ide, da pusti da iskoriscava njenu kucu za svoju zaradu, pa jos na crno?:confused:
 
Jedino sto mozes je da ga tuzis. AKo je ugovorom tako definisano, onda on ako se ne bavi zanatskom delatnoscu nema sta da trazi u tvojoj kuci.
Ovo ne razumem. Zena se razvela i treba da pusti bivseg da joj se mota po kuci jer se njemu ne ide, da pusti da iskoriscava njenu kucu za svoju zaradu, pa jos na crno?:confused:

A šta je alternativa ili predlog?
da se tuži sledećih XY godina sa čovekom sa kojim je do skora živela?
ok u teoriji je sve moguće ali onda slede i sledeća pitanja
kakve su uopšte šanse da se takva parnica završi pre kraja 2009?
na koji način će dokazati čime se on i na kakav način bavi?
čak i u slučaju po nju povoljnog ishoda koju sankciju očekuje?
da li će njihovi odnosi koji su verovatno i ovako loši činom sudjenja postati bolji?
imaju li možda decu, rodbinu, prijatelje, koji će morati da se opredele na koju će stranu?

život je samo jedan...
 
Može da ga prijavi svim mogućim inspekcijama, ali šta time ona dobija? Samo još gore odnose sa njim, i da joj kida živce do isteka roka? Ako se dodatno "zakrve" još i oko rada "na crno", koliko će problema imati sa njim kada dođe vreme da se iseli?
Ako je dozvolila da koristi prostorije za neku delatnost, a on ih koristi za nešto kriminalno, ili joj ugrožava kvalitet života (galama, smrad sumnjivi tipovi i sl.), onda u redu, ali ako je samo zatvorio radnju, pa nastavio istu delatnost da radi na crno, to ipak nije njena stvar.
I da ga prijavi inspekcijama, oni će njega kazniti ili samo dati rok da prijavi radnju i nastavi posao legalno, i opet će moći tu da radi do kraja 2009.
Ako je sve to samo da on ranije izađe, onda nije u redu, jer se složila da on te prostorije koristi do tog roka i šteta može biti veća od koristi.
 
I te kako je njena stvar ako radi u njenoj kuci. To sto mu je dala dozvolu da radi legalno ne znaci da je ok da to isto(ako je uopste i isto) radi i na crno. Bilo bi glupo da mu dozovljava da u njenoj kuci zaradjuje sa sebe, na crno, a pritom ona od toga verovatno nema nista.
A sto se tice pitanja koja je vd postavila, to zahteva dublju analizu njihovog braka i odnosa a s obzirom da zena to nije napisala, ne treba se petljati.
 
I te kako je njena stvar ako radi u njenoj kuci. To sto mu je dala dozvolu da radi legalno ne znaci da je ok da to isto(ako je uopste i isto) radi i na crno. Bilo bi glupo da mu dozovljava da u njenoj kuci zaradjuje sa sebe, na crno, a pritom ona od toga verovatno nema nista.
A sto se tice pitanja koja je vd postavila, to zahteva dublju analizu njihovog braka i odnosa a s obzirom da zena to nije napisala, ne treba se petljati.

Hvala na podršci što se tiče analize proteklog braka,stvarno ne želim o tome pričati.Samo da objasnim zašto sam pristala da on radi tamo: to je bio njegov uslov da pristane na sporazumni razvod.
Mene zanima samo PRAVNI deo,ja sam dala pristanak za obavljanje legalne delatnosti,i ako više to ne radi,da li sam ja po tom sporazumu i dalje dužna obezbediti mu prostor.kome da se obratim za pomoć.
 
Hvala na podršci što se tiče analize proteklog braka,stvarno ne želim o tome pričati.Samo da objasnim zašto sam pristala da on radi tamo: to je bio njegov uslov da pristane na sporazumni razvod.
Mene zanima samo PRAVNI deo,ja sam dala pristanak za obavljanje legalne delatnosti,i ako više to ne radi,da li sam ja po tom sporazumu i dalje dužna obezbediti mu prostor.kome da se obratim za pomoć.

Nisi dužna. Mislim da u svakom većem mestu ima besplatna pravna pomoć, ali to već zavisi od mesta gde živite.
 
Ja bih na tvom mestu njemu rekao:
"ja sam dala pristanak za obavljanje legalne delatnosti,i ako više to ne radiš, ja po tom sporazumu nisam i dalje dužna obezbediti ti prostor. Molim te iseli se da ne bih zvala inspekciju."
Sigurno će da se buni, ali kad malo razmisli, ima da ode. Još će bolje biti ako mu daš nekoliko dana da razmisli i da nadje novi lokal.
 
Lepe reči tu na žalost već ne pomažu, ja sam već pretila i inspekcijama i sudom,ali ništa.Rekao je da ga tužim,jer zna da će tužakanje trajati dugo,a on za to vreme može da radi i da me uznemirava.Zakon je izgleda na mojoj strani,ali na žalost ne znam kako da ostvarim svoja prava.
 
Zao mi je..nego neka ti neko preporuci advokata koji ce ti dati savet..ako je zakon na tvojoj strani sto ce advokat znati..tvoj bivsi ce snositi troskove pa ces tad platiti advokata:bye:
 
Da li neko može da mi da pravni savet.Nedavno sam se razvela,pa nemam para za advokata.
Sporazumom o podeli imovine sam dozvolila bivšem mužu obavljanja zanatsku delatnost u mojoj kući do kraja 2009.god ,međutim on je zanatsku radnju zatvorio.Interesuje me da li on ima pravo i dalje da koristi te prostorije za rad na crno?

Naravno da nema prava da ih koristi. Ti si mu faktički ,,izdala poslovni prostor bez naknade do 2009. godine, ukoliko firma nije prijavljena, možeš da ga prijaviš pošto u tom slučaju ne plaća porez... mogo bi i u zatvor na par dana :lol:
 
:dash:Molim vas da li neko zna kako se dolazi do odobrenja suda za izlazak maloletnog deteta iz zemlje sa majkom kojoj je povereno posle razvoda u slucaju kada otac uskracuje saglasnost? Cula sam da postoji ta mogucnost ali ne znam proceduru. Unapred hvala
 
Ima tu puno caka . Sve zavisi dali date vec ima pasos , zasto i na koliko dugo se ide , dali se vraca , povratne karte ili nesto slicno ,imas li stalan posao ovde .........Nisi nista napisala a suvise je opsirno da bi ti opisala sve slucajeve .
Ranije je pri svakoj opstini postojao besplatni pravni savetnik pa mu mozes opisati svoj slucaj i sve ce ti reci .
Za slucaj da se iseljavas , moze da ti zabrani ako zna .
 
Ima tu puno caka . Sve zavisi dali date vec ima pasos , zasto i na koliko dugo se ide , dali se vraca , povratne karte ili nesto slicno ,imas li stalan posao ovde .........Nisi nista napisala a suvise je opsirno da bi ti opisala sve slucajeve .
Ranije je pri svakoj opstini postojao besplatni pravni savetnik pa mu mozes opisati svoj slucaj i sve ce ti reci .
Za slucaj da se iseljavas , moze da ti zabrani ako zna .

Mogu li znati te cake? Dete ceka pasos(novi), proces je u toku. Mislim i na turisticko putovanje i na iseljenje kasnije.
 
Turisticko putovanje , preko agencije mozes uvek da odradis uz kolektivnu vizu , sa resenjem o razvodu i bez ikakvih gresaka , tipa produzenja ostanka bez vize i sl
Iseljenje je vec mnogo veci problem jer zahteva puno ispunjenih uslova , stalan posao tamo ,regularni papiri o boravku, kuca , kreditna sposobnost , obezbedjena skola ..........i gomila stvari.....................nista nije nemoguce ali nije lako .
 
Cini mi se da ljudi danas samo gledaju kako ce da se tuzakaju u vuku po sudovima.
Svakako da je nije legalan rad na crno. Medjutim, ako si ti njemu dala pristanak da koristi te prostorije, sta tebe briga da li ce on tamo turpijati nokte, praviti kolace ili nesto trece? Naravno, ukoliko ti je bezbednost ugrozena, prijavi ga, ali ako nije...sedi i uzivaj!
 
Ako ste se sporazumeli i oko deteta, stvar ide vrlo jednostavno - ako umete jednostavno i jasno da sročite zahtev za razvod, ni advokat vam nije potreban.
Idite u sud, pa pogledajte kakvi su vam papiri potrebni, i kolika je taksa - kako treba da glasi, broj računa...itd. Ako niste vični pisanju zahteva, ugovora i slično, onda vam treba advokat samo radi pisanja zahteva. Uglavnom trebaju vam izvodi iz matične knjige venčanih, zahtev, i dokaz o plaćenoj taksi.
Ako se niste sporazumeli oko deteta, treba da kontaktirate socijalne radnike u vezi dogovora oko toga, za savet, a ako se i dalje ne složite, onda vam treba mišljenje socijalnog radnika gde će detetu biti bolji uslovi za život. Sud uglavnom poštuje preporuku socijalnih radnika, ali nije obavezan, ako zaključi drugačije.

Eto, želim vam što bezbolniji razvod i, naročito, period posle njega...
 

Back
Top